Zahraničná politika
WHO: Podľa tímu expertov je nepravdepodobné, že koronavírus pochádza z čínskeho laboratória

Expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Ben Embarek, odborník na bezpečnosť potravín a živočíšne choroby, tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný a s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu.


Vedci WHO strávili niekoľko týždňov v čínskom Wu-chane, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu. Návšteve prechádzali niekoľkomesačné rozhovory a Čína ju napokon odsúhlasila až pod vplyvom obrovského medzinárodného tlaku. Peking však naďalej odmieta výzvy na prísne nezávislé vyšetrovanie.


Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom. Väčšina expertov sa ešte pred oficiálnou návštevou tímu expertov WHO v Číne domnievala, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorého úlohou bolo preskúmať aj túto teóriu.


Agentúra AP nedávno pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi. Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.
https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/577420-who-podla-timu-expertov-je-nepravdepodobne-ze-koronavirus-pochadza-z-cinskeho-laboratoria/


Expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Ben Embarek, odborník na bezpečnosť potravín a živočíšne choroby, tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný a s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu. Vedci WHO strávili niekoľko týždňov v čínskom Wu-chane, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu. Návšteve prechádzali niekoľkomesačné rozhovory a Čína ju napokon odsúhlasila až pod vplyvom obrovského medzinárodného tlaku. Peking však naďalej odmieta výzvy na prísne nezávislé vyšetrovanie. Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom. Väčšina expertov sa ešte pred oficiálnou návštevou tímu expertov WHO v Číne domnievala, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorého úlohou bolo preskúmať aj túto teóriu. Agentúra AP nedávno pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi. Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne. https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/577420-who-podla-timu-expertov-je-nepravdepodobne-ze-koronavirus-pochadza-z-cinskeho-laboratoria/

Odborníci WHO označujú priamy prenos koronavírusu z netopiera na človeka za nepravdepodobný


Šírenie mohlo spôsobiť iné zvieratá, uviedol Peter Ben Embarek, expert na zoonotické infekcie a bezpečnosť potravín.


Vedci sa domnievajú, že priamy prenos koronavírusu SARS-COV-2 z netopiera na človeka je nepravdepodobný. Oznámili to v utorok na zvláštnom brífingu, ktorý nasledoval po práci misie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo Wu-chane, vedúceho tejto skupiny, experta WHO na zoonotické infekcie (prenášané na človeka zo zvierat) a potravinovú bezpečnosť Peter Ben Embarek.


"Relevantné dôkazy naznačujú, že vírus mohol pochádzať od prirodzeného hostiteľa. Wuhan však nie je miestom, kde sa netopiere zhromažďujú vo veľkom počte, takže v prvých dňoch nebolo pravdepodobné, že by došlo k prepuknutiu choroby z netopierov prenášaných na človeka. boli spôsobené inými zvieratami, “uviedol Peter Ben Embarek.


Odborníci WHO tiež uviedli, že zviera, ktoré sa stalo zdrojom nového typu koronavírusu, zatiaľ nebolo identifikované a ohniská koronavírusu sa okrem trhu Huangan vo Wu-chane v decembri 2019 nachádzali aj na iných trhoch.
Misia WHO vo Wu-chane


Odborníci WHO pricestovali do Wu-chanu študovať pôvod nového koronavírusu 14. januára. Po príchode boli umiestnení do dvojtýždňovej karantény, počas ktorej uskutočňovali videokonferenčné konzultácie so svojimi čínskymi kolegami. Počas tejto návštevy experti WHO navštívili trh s morskými plodmi Wuhan Huanan, kde bol ohnisko koronavírusu prvýkrát zaznamenaný v decembri 2019, niekoľko nemocníc s infekčnými chorobami v meste, ako aj virológický ústav Wuhan.


https://tass.ru/obschestvo/10657215


Odborníci WHO označujú priamy prenos koronavírusu z netopiera na človeka za nepravdepodobný Šírenie mohlo spôsobiť iné zvieratá, uviedol Peter Ben Embarek, expert na zoonotické infekcie a bezpečnosť potravín. Vedci sa domnievajú, že priamy prenos koronavírusu SARS-COV-2 z netopiera na človeka je nepravdepodobný. Oznámili to v utorok na zvláštnom brífingu, ktorý nasledoval po práci misie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo Wu-chane, vedúceho tejto skupiny, experta WHO na zoonotické infekcie (prenášané na človeka zo zvierat) a potravinovú bezpečnosť Peter Ben Embarek. "Relevantné dôkazy naznačujú, že vírus mohol pochádzať od prirodzeného hostiteľa. Wuhan však nie je miestom, kde sa netopiere zhromažďujú vo veľkom počte, takže v prvých dňoch nebolo pravdepodobné, že by došlo k prepuknutiu choroby z netopierov prenášaných na človeka. boli spôsobené inými zvieratami, “uviedol Peter Ben Embarek. Odborníci WHO tiež uviedli, že zviera, ktoré sa stalo zdrojom nového typu koronavírusu, zatiaľ nebolo identifikované a ohniská koronavírusu sa okrem trhu Huangan vo Wu-chane v decembri 2019 nachádzali aj na iných trhoch. Misia WHO vo Wu-chane Odborníci WHO pricestovali do Wu-chanu študovať pôvod nového koronavírusu 14. januára. Po príchode boli umiestnení do dvojtýždňovej karantény, počas ktorej uskutočňovali videokonferenčné konzultácie so svojimi čínskymi kolegami. Počas tejto návštevy experti WHO navštívili trh s morskými plodmi Wuhan Huanan, kde bol ohnisko koronavírusu prvýkrát zaznamenaný v decembri 2019, niekoľko nemocníc s infekčnými chorobami v meste, ako aj virológický ústav Wuhan. https://tass.ru/obschestvo/10657215
118
1
1
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept