Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

926
4

FAŠISMUS SE VRACÍ, ZASTAVME HO !


Neděle 9.května 2021 od 16 hodin na Václavském náměstí u sochy sv.Václava


vystoupí: Marie Neudorflová, historička
Ivan David, europoslanec
Josef Skála, politolog
Lenka Procházková, spisovatelka
Jaroslav Foldyna, poslanec
a další


moderuje: Eva Novotná, Iniciativa NE základnám !


Posledný príspevok od Ludvík  ·  pred 3 dňami o 07:49
3.2k
48

Desítky sestřelených letadel, stovky zajatých pilotů a týdenní smutek - přesně před 70 lety, 12. dubna 1951, se Američané na obloze nad Korejí utkali se skutečně silným nepřítelem. Americké letectvo zaútočilo na sovětská esa, která během několika minut porazila leteckou armádu bombardérů Superfortress B-29.


https://cz.sputniknews.com/nazory/2021041213471965-neco-takoveho-nelze-zapomenout-jak-sovetska-letecka-esa-zpusobila-katastrofu-v-americkem-vojenskem/


Posledný príspevok od Rusofil  ·  pred 4 dňami o 23:35
564
3

Zeman vymenoval 17 nových generálov, medzi nimi aj jednu ženu


Český prezident Miloš Zeman vymenoval v sobotu nových generálov. Medzi návrhmi, ktoré na Pražský hrad poslala vláda, boli vojaci, policajti, ako aj zástupcovia tajných služieb či hasičov, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.


Brigádnymi generálmi sa stali veliteľ 7. mechanizovanej brigády Petr Svoboda, veliteľ 4. brigády rýchleho nasadenia Josef Trojánek, náčelník štábu Veliteľstva pre operácie Václav Vlček a zástupca riaditeľa Vojenského spravodajstva Václav Žid.


Do hodnosti brigádneho generála bol menovaný tiež zástupca veliteľa Mnohonárodnej divízie severovýchod v belgickom Monse Pavel Lipka, ktorému Zeman túto hodnosť prepožičal už vlani v lete pred nástupom do aliančnej funkcie.


Na návrh vlády Zeman vymenoval za brigádnych generálov tiež námestníka generálneho riaditeľa Väzenskej služby pre bezpečnosť a kontrolu Romana Záhorského, riaditeľa Úradu pre zahraničné styky a informácie Marka Šimandla a námestníka generálneho riaditeľa Hasičského záchranného zboru Daniela Miklósa.


Hodnosť brigádnej generálky získala aj rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová. Stala sa iba treťou generálkou českých ozbrojených síl.


Hodnosť brigádneho generála dostal i doterajší plukovník vo výslužbe Jaroslav Zeman, prezident spolku Veterán Policie České republiky. Hodnosť brigádneho generála vo výslužbe získali riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Miroslav Zavoral a bývalý pilot Zbyněk Čeřovský.


Hodnosť generálmajora získali riaditeľ sekcie plánovania schopností ministerstva obrany Miloslav Lafek, riaditeľ policajnej Ochrannej služby Jiří Komorous a riaditeľ Hasičského záchranného zboru Moravsko-sliezskeho kraja Vladimír Vlček.


Do hodnosti generálporučíka vláda navrhla povýšiť vojenského predstaviteľa Česka pri NATO a EÚ v Bruseli Jaromíra Alana a náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta republiky Jana Kašeho.


Prezident nových generálov každoročne menuje pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny a vzniku Československa. Vlani sa však povyšovanie 8. mája nekonalo pre pandemické opatrenia, Zeman generálov vymenoval až 28. októbra. Slávnostný ceremoniál sa ale nekonal.


Armáda Českej republiky pozná štyri generálske hodnosti (od najnižšej po najvyššiu): brigádny generál, generálmajor, generálporučík a armádny generál. Generálov v Česku navrhuje vládny kabinet a vymenováva prezident ako vrchný veliteľ.
https://www.teraz.sk/zahranicie/zeman-vymenoval-17-novych-generalov-m/547579-clanok.html


Posledný príspevok od camellia2019  ·  pred 4 dňami o 20:51
2.7k
18

Zastaví prokurátor Maroš Žilinka hlavného hygienika Jána Mikasa?


Igor Matovič ako hrubý manipulátor využil poddajný charakter hlavného hygienika Jána Mikasa na prijatie absurdného zákona, ktorý mu dáva obrovské právomoci, no zároveň ho permanentne tlačí aj k vydávaniu vyhlášok, ktoré sú hrubo protizákonné. Ide predovšetkým o škandalóznu výnimku, ktorá umožnila „prudko nákazlivým“ poslancom koncom kalendárneho roka prísť do parlamentu a ohrozovať svojich kolegov, ale aj zamestnancov Národnej rady SR. Druhá sa týkala hrubého papalášizmu podpredsedu vlády Štefana Holého, ktorý si lietal do Británie za rodinou - bez akéhokoľvek štátneho záujmu, len pre svoj rozmar. Papalášizmus najhrubšieho zrna je základnou charakteristikou tejto vlády. Takže nieto sa čomu čudovať. Čo tým Igor Matovič dosiahol? Len to, že svoje hrubé pošliapavanie zákonnosti hodil na plecia poddajnej figúrky, ktorá je ochotná schváliť akúkoľvek protizákonnosť, ak ju o to požiada. Perfídnosť celého takto nastaveného modelu spočíva v tom, že zodpovednosť za protizákonne konanie nebude na premiérovi Igorovi Matovičovi, ale na hlavnom hygienikovi Jánovi Mikasovi, ktorý preňho úslužne robí špinavú prácu. Mierny škrt cez rozpočet takto nastavenému systému robí len nový generálny prokurátor Maroš Žilinka. Nepredbiehajme. Uvidíme, či si svoju nezávislosť udrží aj naďalej. Už dnes však vidíme, že rozhodne nie je z „Mikasovho“ cesta.
Matovičova manipulácia s výsledkami testovania ukázala, že lož má krátke nohy. V prípade Bratislavy, Kežmarku a Dolného Kubína sa totiž trikrát menili výsledky. Igor Matovič chce za každú cenu dokázať dôležitosť takto nastaveného testovania. Odborníci majú množstvo argumentov proti. Až osemnásť percent nakazených antigénové testy neodhalia! Navyše, len ak by testovania prebiehali každé 3 dni, tak došlo by k významnému zníženiu počtu nakazených takmer o 23 %. Pri testovaní každých 5 dní sa percento úspešnosti zníži na 18 % a každých 7 dní je úspešnosť sotva 11 %. Dôsledok je jednoznačný. Celoplošné povinné testovanie je nepríčetným mrhaním predovšetkým ľudskými zdrojmi. Lekári z covidových oddelení, ktorí denne trávia dvanásť hodín na najťažších oddeleniach, majú kvôli Matovičovmu rozmaru dvadsaťjeden dní pracovať nonstop dvanásť hodín denne, aj cez víkendy, bez dňa voľna. To je šialené, to treba okamžite zastaviť!
Expresná previerka Daniela Lipšica je naozaj škandál. Získať previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) za štrnásť dní je nonsens. U naozaj bezúhonného človeka trvá celý proces minimálne dva mesiace. U tak kontroverzného človeka s množstvom škandálov ako Daniel Lipšic rozhodne je, je takáto rýchlosť absolútnym výsmechom. Za normálnych okolností by advokát Daniel Lipšic nikdy previerku ani nemal dostať. Ak ju dostal, je to len výrazom absolútneho zlyhania NBÚ, ktorý sa stal poslušnou slúžkou tých najskompromitovanejších politických síl. Ako to zastaviť? Len dokonalou prípravou opozičných poslancov pri grilovaní. Musia verejnosti predložiť všetky jeho prešľapy a vytvoriť taký tlak na verejnosť, že politické náklady na jeho presadenie na post špeciálneho prokurátora budú neúnosné.


https://www.youtube.com/watch?v=HEGg6XomN5g


Posledný príspevok od Berenika  ·  pred 4 dňami o 18:00
3.2k
32

Armáda vyhlásila v pondelok v Mjanmarsku výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie televízie, ktorú vlastnia ozbrojené sily.


https://russian.rt.com/world/news/827743-myanma-chrezvychaynoe-polozhenie


Generálny tajomník OSN odsúdil zadržanie vodcov Mjanmarska
Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil zadržanie vodcov Mjanmarska - štátnej radkyne a prezidenta krajiny.


„Generálny tajomník dôrazne odsudzuje zadržanie štátnej radkyne Aun Schan Su Ťij, prezidenta Vin Myinga a ďalších politických vodcov v predvečer otvorenia schôdze nového parlamentu v Mjanmarsku,“ cituje RIA Novosti
https://russian.rt.com/world/news/827747-gensek-oon-myanma


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/576462-armada-prevzala-v-mjanmarsku-moc-vyhlasila-vynimocny-stav/


Posledný príspevok od Oracle_911  ·  pred 4 dňami o 17:33
274
0

Docela zaujimave video vislo na Kramole. Kramolu sledujem uz dlhsie a tak to vyzera, ze niektore jej videa su rezirovane systemom ale niektore akosi prejdu nepozorovane na verejnost.
Tak aj preslo video
https://www.youtube.com/watch?v=tLAkZb-xp2Q&t=549s


Video hovori o tom, ze Sahara nema miliony a miliony rokov ale tak okolo 6000 alebo este menej. Co je +- pravda. Tiez spomina "Oko sahary", ktore realne vzniklo vybuchom bomby a nie padom meteorita. Ale najviac ma prekvapilo, ze uznali haploskupinu bielych ludi obyvajucich saharu za cias kedy bola sahara zelena a to E1B1B - co je vlastne R1B- kopia cloveka, stvorena umelo. Kto nerozumie po rusky nevadi, staci pocuvat a pozerat obrazky. Dost ma prekvapila kvalita videa. Niekto odviedol poriadny kus kvalitnej prace. Pricom mylnych informacii je tam velmi malo.


3k
36

Dlouho jsem přemýšlel jestli otevřít toto téma. Ale myslím si, že to možná bude někoho zajímat. Nejedná se o jednorázový projekt, ale myslím, že by měl mít kolem 30 pokračování. Budu se snažit tady soustředit všechny své znalosti o jazyku Slovanů. Nebude to z hlediska gramatiky a dalších moderních hledisek nebo metod. Nebude to ani výklad Bukvice, který si můžete vyhledat na internetu. A nebude to také z velké míry mé autorství, moje poznatky tam budou tak z 20%. Budu vycházet z poznatků mých Ruských učitelů. Soustředím se na to nejpodstatnější.
Proč jinak? Protože současná hlediska a moderní metody k nám přišly ze západu a všichni naši jazykovědci „naskočili“ na společné západní principy. Myslím si, že Slovanský a potažmo Ruský jazyk může osvětlit, jenom Slovan (Rus) a pootevřít vrátka významu slov ve druhé i třetí významové rovině.
Garantuji Vám, že se dozvíte mnoho nového a zajímavého jak z dějin, společenských vztahů, etnografie a dalších oblastí. Pro zjednodušení budu mluvit o Ruském jazyce, ale platí to pro všechny Slovanské jazyky. Takže začínáme.


Díl 1.
Co je „jasna“ a čemu se říká „matice“ aneb, jak se tvoří slova.
Jak víme, v Bibli se píše, že na začátku bylo slovo. Správnější by bylo napsat, že to bylo slovo Ruské. Ruský jazyk je jediný jazyk na světě, který se skládá ze 4 věží (bašen). Nebo jinak řečeno, Ruský jazyk je jazykem 4 stěn.
Každá z věží je jedním ze způsobu tvorby slov jazyka, přičemž jsou všechny 4 věže tj. způsoby navzájem spojeny. Z toho plyne, že je jenom jeden způsob tvorby jazyka skládající se ze 4 navzájem spojených způsobů. Tomuto způsobu se říká „matice“, na západě „matrice“.
Podle „matice“ se netvoří jen slova, ale i pravidla, podle kterých se slova tvoří, postavení slov ve větě, všechny další vidy slov atd. Toto tvoření má 12 pravidel. Každé z těchto pravidel má své neměnné místo a tato pravidla jsou uzavřena v kruhu. Každé pravidlo je svázáno s předchozím a také následujícím pravidlem.
Tento kruh těchto 12 pravidel se nazývá „jasna“. Jasna má své vnitřní složité zákony. Jasna není vynálezem, jasna je odpozorována z přírodních procesů. Naši předci ji odpozorovali v hluboké minulosti a je nad zákony. Jinými slovy, je základním zákonem světa potažmo vesmíru. Jasna je souborem zákonů, podle kterých je stvořeno vše. Jakákoli zákonitost v přírodě probíhá podle tohoto scénáře. Každá věc na světě je definována těmito 12 pravidly.
Představte si kruhovou místnost, rozdělenou na 12 částí a kolem dokola této místnosti jsou poličky, podobné těm, jaké jsou v knihovnách. Každá z těch poliček má své označení a je projevem počátku jasny. Jestli u nějakého předmětu, nebo jevu určíme těch 12 pravidel, polička je definována. V tomto případě je předmět nebo jev člověku „jasný“.
Z toho pak pramení slova, jako projasnit, vyjasnit, rozjasnit, jasnovid, pokud člověk vyjasní problém, řekne „je mi to jasné“. To znamená, že všechna pravidla zapadla na ty správné poličky „jasny“. Z toho i pochází přísloví v Ruském jazyce „rozložit po polkach (poličkách)“.
Jestli se nám povedlo správně definovat věc nebo jev podle „jasny“ přichází další fáze. A sice, staví se její „oříšek“. Její tvrdá základní část. Od toho pochází úsloví „rozlousknout problém“, nebo,“ to je tvrdý oříšek“.
Podle „jasny“ jsou vystavena všechna slova, písmena, čárky, tečky, název číslic, všechny nuansy, které definují výslovnost, abeceda i pořadí písmen v abecedě. V současné době je toto pořadí písmen změněno, u jedněch víc u druhých méně. No současná lingvistika tomuto nevěnuje pozornost.
Každý národ měl svoje kulturní centrum, kde byly postaveny různé stavby jako chrámy, observatoře, stadiony. Všechny byly postaveny podle pravidel “ jasny“ a jejich soubor měl společné pojmenování „bašnja“ (věž). Tato věž byla centrem znalostí národů. U Rusů byla tato „bašnja“ největší, protože ruský jazyk byl prvotní, ze kterého pak vznikaly další jazyky. U Rusů se tato „bašnja“ ještě jmenovala „kolomna“, později se tak začalo nazývat město, které vyrostlo nedaleko od této „bašnji“. Město nese název Kolomna. Tato věž měla okruh své působnosti po celém Slovanském světě.
Dostal jsem se až na konec dnešního dílu. Rozlousknutím dnešního oříšku se nám vyjasnilo, proč Puškin napsal svoji povídku „Domik v Kolomně“ a ne například Domik v Novgorodu. Do své práce zašifroval místo, kde měli Rusové svůj chrám znalostí a kde byla uschována jejich „jasna“.
Také již víme, co znamená „Matice Slovenská“. Právě v ní je ukryta „jasna“ (věž) Slováků, a právě proto je proti ní veden takový boj.


Posledný príspevok od Rusofil  ·  pred 4 dňami o 09:02
425
3

Pri páde lavín vo Francúzskych Alpách zahynulo sedem osôb, jednu ženu sa podarilo zachrániť


Životy celkom siedmich ľudí si v sobotu vyžiadal pád dvoch lavín vo Francúzskych Alpách. S odvolaním na miestne úrady o tom informovala agentúra AFP.


Masa snehu sa zosunula pri lyžiarskom stredisku Valloire, ďalšia lavína potom spadla v oblasti Mont Pourri. Obe letoviská sa nachádzajú v Savojsku a sú od seba vzdialené desiatky kilometrov.


Pád lavíny vo Valloire zasiahol dve skupiny, v ktorých bolo dovedna päť osôb. „Podarilo sa zachrániť jednu ženu, ktorá utrpela šok, ale inak je v dobrom zdravotnom stave,“ uviedol prefekt Savojska Pascal Bolot. Štyria mŕtvi vo veku 42 až 76 pochádzali z okolia Grenoblu. Na mieste zasahovala helikoptéra a horská polícia.


V okolí hory Mont Pourri, ktorá dosahuje výšku 3 779 metrov nad morom, lavína zabila troch ľudí. Napriek rýchlemu zásahu sa záchranárom nepodarilo nájsť na mieste žiadneho preživšieho, uviedla stanica France Info.


Husté sneženie z posledných dní v Savojsku cez víkend vystriedali vyššie teploty, francúzske úrady preto už v piatok varovali pred obzvlášť vysokým lavínovým nebezpečenstvom. Životy piatich turistov si na začiatku tohto týždňa vyžiadali dve lavíny v departementoch Hautes-Alpes a Isère. Pred sobotňajšími nešťastiami zomrelo v tohtoročnej zimnej sezóne vo Francúzskych Alpách 28 ľudí.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/587177-pri-pade-lavin-vo-francuzskych-alpach-zahynulo-sedem-osob-jednu-zenu-sa-podarilo-zachranit/


Posledný príspevok od Počtář  ·  pred 4 dňami o 02:19
1.2k
9

„Slušná“ ČR v ofsajdu aneb jak vyšachovat sama sebe
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/slusna.htm


"A máme to černé na bílém. Jeden ze dvou „motorů EUropy“, Německo, právě prohlásilo ústy ministra zahraničí Maase, že odmítá ‚konfrontační řev‘ (Konfrontationsgeschrei) na adresu Ruska, se kterým chce mít EU dobré sousedské vztahy. Ta Evropa, jejíž „solidarity“ se naší hrdí a bodří válečníci dovolávali. Hrdinná česká vláda a ještě hrdinnější „slušná“ opozice, kterým se podařil historický kousek, nemající v dějinách českých, československých i evropských obdobu: během dvou dnů odříznout Česko od dodávky a možná i výroby ruské vakcíny, pohřbít nebo předražit Dukovany, zdecimovat diplomatické styky a zřejmě i obchod s Ruskem, čehož dozajista, jako pokaždé v celé „slavné“ polistopadové historii, využijí „(ne)solidární spojenci“, možná včetně chytrých a na rozdíl od Čechů vůbec ne naivních Poláků."


Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 03.05.2021:
"Vždyť co znamená Polsko, Česko nebo Slovensko bez ruských zdrojů? Vůbec nic. Vůbec nic. Evropa jim nic z toho dát nedokáže, nebudou-li to dostávat od Ruska, ruské zdroje. To bude ukazatel. Potom v těch státech dojde k obnově řídicího sboru a ti, kteří se orientují na zájmy USA, budou odcházet a přicházet budou ti, kteří chtějí hájit zájmy svého státu, svého národa. Teď je v těch státech fakticky celý řídicí sbor zformovaný z lidí, kteří jsou připraveni své státy, své národy spálit v ohni nové války, jak je to nyní v zájmu USA. "
https://www.youtube.com/watch?v=RSuLzjgojJs


Posledný príspevok od Ludvík  ·  pred 4 dňami o 00:10
712
2

Nemecký právnik Dr. Reiner Fuellmich poukazuje na agendu Globálneho kriminálneho Syndikátu, ktorý za účasti korporátnej elity a medzinárodných organizácií vedie boj proti zvyšku ľudstva na planéte.Tvrdí, že korona-zločiny páchané v súčasnosti na ľuďoch po celej planéte sú horšie, ako zverstvá počas 1. a 2. svetovej vojny. Informuje o chystaných žalobách a blížiacom sa bode zlomu, keď sa celá mocenská štruktúra v pozadí bude za svoje zločiny zodpovedať pred medzinárodným súdom na spôsob procesu v Norimbergu po druhej svetovej vojne.
https://www.infovojna.sk/article/video-skupina-pravnikov-a-dokazy-o-zlocinoch-proti-ludskosti-v-mene-pandemie


Vzhľadom na to, že YT odstránil video, vkladám iný link - táto stránka fcb je verejne dostupná (pre každého)
https://www.facebook.com/100001880890336/videos/5501295153276460/


Na IV je už video dostupné - je vložené z uvedeného fcb


Posledný príspevok od Atevi  ·  pred 5 dňami o 21:31
297
0

Bývalý predseda vlády Slovenska povedal o „obludnej veľkosti“ rusofóbie v krajine


Bývalý predseda slovenskej vlády Robert Fico zablahoželal občanom ku Dňu víťazstva a poznamenal, že prejav úcty k hrdinom Červenej armády je obzvlášť dôležitý na pozadí obludnej rusofóbie v slovenskej vládnej koalícii. O jeho slovách informuje web Gazeta.ru.


„Pri oslobodzovaní územia Česko-Slovenska padol obrovský počet - až 70-tisíc vojakov Červenej armády, 10-tisíc rumunských vojakov a 3-tisíc vojakov československého armádneho zboru. Počet obetí a civilných obetí dosiahol 8 000, “uviedol Fico.


Expremiér poznamenal, že „v tento dôležitý deň“ nemôže ignorovať rozhodnutie slovenských úradov vykázať ruských diplomatov ako „akt falošnej solidarity s Českou republikou“. To podľa neho spôsobilo vážne zhoršenie vzťahov s Ruskom.


Slovensko oznámilo vyhostenie diplomatov v apríli. Veľvyslanci dostali sedem dní na opustenie krajiny. Potom Moskva prisľúbila, že bude reagovať na kroky slovenských orgánov. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová označila situáciu za prejav pseudo-solidarity s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu.


Česká republika obvinila Rusko z účasti na výbuchu v muničnom sklade v roku 2014 vo Vrbetici. Z krajiny bolo vyhostených 18 diplomatov, ktorých Praha podozrieva z práce pre špeciálne služby. Moskva na to reagovala vyhlásením 20 zamestnancov českého veľvyslanectva za personu non grata. Neskôr vyšlo najavo, že Rusko a Česká republika vyrovnajú počet zamestnancov veľvyslanectiev.


https://lenta.ru/news/2021/05/08/slovk/


617
5
Ludvík zverejnil(a) pred 5 dňami o 15:27
História

Historie pražského povstání, o které dodnes zřejmě nikdo neslyšel ani nečetl:


Esesmani se vzdali díky lsti dvou Britů
https://www.novinky.cz/historie/clanek/esesmani-se-vzdali-diky-lsti-dvou-britu-40359377#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=9HUqi8bAriQ-202105081237&source=article-detail


"Snad pomohlo i to, že čeští povstalci předtím Britům nažehlili a vyčistili uniformy, aby byli přesvědčivější."


Ten, který to psal, zřejmě nikdy nebyl ani na vojně, natož ve válce...


Posledný príspevok od Jiří.  ·  pred 5 dňami o 20:23
91
0

Priaznivci škótskej nezávislosti získali väčšinu kresiel v regionálnom parlamente


Sčítanie hlasov stále prebieha


Škótska národná strana (SNP) a Zelení, ktorí sa zasadzujú za odtrhnutie regiónu od Británie, si zaručili väčšinu kresiel v regionálnom parlamente (Holyrood). Svedčia o tom výsledky regionálnych volieb konaných 6. mája, zverejnené v sobotu.


Sčítanie hlasov stále prebieha, ale SNP a Zelení už v 129-člennom volebnom období získavajú 65 kresiel. To posilní pozíciu vodcu škótskych nacionalistov Nikolu Sturgeona, ktorý požaduje od Londýna právo na usporiadanie druhého referenda o nezávislosti. Predchádzajúce referendum sa konalo v roku 2014, stúpenci separatizmu boli porazení a na tomto základe Londýn upiera Edinburghu právo na nové referendum.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11328753


916
7

Putin podporil návrh na pozastavenie patentov na vakcíny proti covidu


Výzvu na globálne pozastavenie platnosti patentov vakcíny proti covidu medzičasom podporili aj Spojené štáty, Francúzsko, EÚ či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).


Ruský prezident Vladimir Putin podporil vo štvrtok návrh na pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.


Výzvu na globálne pozastavenie platnosti patentov vakcíny proti covidu medzičasom podporili aj Spojené štáty, Francúzsko, EÚ či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ako už skôr uviedla agentúra AFP, administratíva amerického prezidenta Joea Bidena bude o konkrétnych podmienkach návrhu rokovať na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).


"Z Európy počúvame o nápade, ktorý si podľa môjho názoru zaslúži našu pozornosť," povedal Putin počas stretnutia s podpredsedníčkou vlády Taťjanou Golikovovou. Dodal, že Rusko by tento prístup "samozrejme" podporilo a vyzval Golikovovú, aby rozpracovala jeho logistiku.


"Ako som už mnohokrát povedal... Nemali by sme premýšľať o tom, ako sa dostať k maximálnemu zisku, ale o tom, ako zaistiť bezpečnosť ľudí," konštatoval Putin.


Na stretnutí s Golikovovou tiež uviedol, že zatiaľ čo západné krajiny vyvinuli "inovatívne" vakcíny, ruské sú najbezpečnejšie a najspoľahlivejšie. "Rovnako jednoduché a spoľahlivé ako útočná puška kalašnikov," poznamenal šéf Kremľa.


V Rusku boli zaregistrované tri vakcíny proti novému koronavírusu. Vo štvrtok pribudla štvrtá - jednodávková verzia vakcíny Sputnik V s názvom Sputnik Light.


Ešte vlani v októbri návrh na pozastavenie patentov na vakcíny na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) spoločne predložili India a Juhoafrická republika. Ak by bol ich návrh schválený, vakcíny by mohla vyrábať každá technologicky vyspelá firma, čím by sa očkovanie stalo rýchlejšie dostupným aj chudobnejším krajinám.


V apríli Bidena vyzvalo viac ako 60 bývalých hláv štátov a vlád a vyše 100 nositeľov Nobelovej ceny, aby tento návrh podporil. V ich otvorenom liste sa uvádza, že na základe súčasného tempa výroby vakcín si väčšina chudobných krajín bude musieť na dosiahnutie kolektívnej imunity proti covidu počkať minimálne do roku 2024.
https://www.teraz.sk/zahranicie/putin-podporil-navrh-na-pozastavenie-pa/547169-clanok.html


BioNTech: Ochrana patentov nie je pri výrobe vakcín limitujúci faktor

Vedenie nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech nepovažuje patenty za limitujúci faktor pri výrobe vakcín proti koronavírusu.


"Patenty nie sú limitujúcim faktorom pri výrobe a distribúcii našej vakcíny," uviedla spoločnosť so sídlom v Mainzi vo štvrtok v stanovisku pre agentúru AFP. Pozastavenie platnosti patentov z krátkodobého ani strednodobého hľadiska nezvýši globálnu produkciu vakcín, keďže ich výrobný proces je mimoriadne zložitý.


Spoločnosť tak takýmto vyjadrením odmietla návrh na celosvetové pozastavenie ochrany patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti koronavírusu, s ktorým prišli USA. Vo svojom stanovisku ďalej argumentuje, že zodpovedajúce mechanizmy boli vyvinuté počas viac ako desiatich rokov. Všetky výrobné fázy musia byť vykonané precízne, čo si vyžaduje kvalifikovaný personál a ťažko dostupné suroviny. Ak sa tieto suroviny nebudú efektívne využívať na globálnej báze, mohlo by to znížiť produkciu v už zavedených výrobných sieťach.


Spoločnosť BionTech je presvedčená, že globálnu potrebu vakcín je možné uspokojiť neustálym rozširovaním siete certifikovaných výrobcov a skúsených zmluvných dodávateľov. Na dosiahnutí cieľa, aby boli vakcíny k dispozícii aj pre chudobnejšie krajiny, musia spolupracovať vlády, výrobcovia, ako aj národné a medzinárodné organizácie. Spoločnosť BionTech takýto postup plne podporuje.


Albert Bourla, riaditeľ americkej firmy Pfizer, ktorá s BioNTechom vyvinula vakcínu proti koronavírusu, v rozhovore pre AFP taktiež vyjadril nesúhlas so zrušením patentovej ochrany vakcín. Aj podľa neho patenty nie sú hlavnými prekážkami zvýšenia výroby a myslí si, že budovanie nových závodov by bolo kontraproduktívne. Namiesto toho by sa mala zvýšiť kapacita v existujúcich závodoch. V rozhovore pre AFP takisto dôrazne varoval pred narušením súčasného procesu "politicky motivovanými oznámeniami".


Podporovatelia návrhu na zrušenie patentovej ochrany predpokladajú, že uvoľnenie obmedzení urýchli výrobu lacných generických vakcín, čo pomôže chudobným krajinám, ktoré pre nedostatok dodávok majú problémy so zaočkovaním svojho obyvateľstva.


Odporcovia tohto návrhu zasa tvrdia, že poškodí práva na duševné vlastníctvo a oslabí motiváciu dosahovať zisky, čo v konečnom dôsledku nepriaznivo ovplyvní farmaceutický výskum a vývoj.


Firma BioNTech tiež informovala, že sa jej podarilo zvýšiť výrobu podpísaním licenčných a výrobných zmlúv s ďalšími farmaceutickými firmami, ako sú nemecká Merck, švajčiarska Novartis či francúzska Sanofi.


Americko-nemecké konzorcium Pfizer-BioNTech v súčasnosti svoju vakcínu dodáva do viac ako 90 krajín. Očakáva sa, že do konca tohto roka svoju výrobu zvýši na tri miliardy dávok.
https://www.teraz.sk/zahranicie/biontech-ochrana-patentov-nie-je-pri-v/547182-clanok.html


Posledný príspevok od Berenika  ·  pred 5 dňami o 20:14
322
2

Lichtenštajnský princ zastrelil najväčšieho medveďa v Rumunsku, prípad sa vyšetruje ako možné pytliactvo


Lichtenštajnský princ zastrelil pri love najväčšieho medveďa v Rumunsku. Podľa agentúry AFP o tom dnes informovali dve mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou prírody. Prípad vyšetruje rumunská polícia.


„Arthur mal 17 rokov a bol to najväčší známy medveď v Rumunsku a zrejme aj v Európskej únii,“ uviedol Gabriel Paun z rumunského ekologického spolku Agent Green s odvolaním sa na svedectvo lesníka v stredorumunskej župe Covasna.


Lov medveďov je v Rumunsku zakázaný. Princ Emanuel, ktorý žije na rodinnom hrade v Rakúsku, však dostal výnimku na odstrel agresívnej medvedice podozrivej z vlaňajších útokov na niekoľko poľnohospodárskych usadlostí, oznámilo rakúske Združenie proti továrňam na zvieratá (Verein Gegen Tierfabriken – VGT).


Minister životného prostredia Barna Tánczos miestnym médiám potvrdil vydanie povolenia na odstrel, meno držiteľa ale neoznámil. Princ ale v marci zastrelil „samca, ktorý žil uprostred lesa a k okolitým domom sa nikdy nepribližoval“, uviedol aktivista Paun s tým, že od miestneho poľovného spolku získal plné meno strelca, ktoré znie „Emanuel Prinz von und zu Liechtenstein“. Úrady identitu lovca nezverejnili.


„Je jasné, že princ sem neprišiel vyriešiť problém, ktorý trápil dedinčanov, ale aby zabil medveďa a získal najväčšiu trofej, ktorú si môže zavesiť na stenu,“ uviedol aktivista. „Vedeli sme, že má byť zastrelená medvedica, ale našli sme samca,“ povedal šéf miestnej polície pre dohľad na ochranu životného prostredia Octavian Berceanu s tým, že prípad sa vyšetruje ako možné pytliactvo.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/586912-lichtenstajnsky-princ-zastrelil-najvacsieho-medveda-v-rumunsku-pripad-sa-vysetruje-ako-mozne-pytliactvo/?fbclid=IwAR1pRseHAXSFvhnGkVy7CjIqyz_1gofkgJ2939GXDS9gAWMbJSnrSAIN48U


Posledný príspevok od Berenika  ·  pred 5 dňami o 19:59
317
0

Podle nejnovějších informací mělo dojít k obrovské explozi v Kábulu, při které údajně zahynulo nejméně 25 lidí, dalších 50 je zraněných. Informovala o tom agentura Reutrers.
Výbuch se odehrál v blízkosti dívčí školy v západní části Kábulu. Úřady se domnívají, že ve skutečnosti bude obětí mnohem více. Mělo by se přitom jednat především o studenty.
Ctvrť Kabulu, která je silně šíitsko-muslimská, a která se v posledních letech často stávala terčem útoků Islámského státu*.
https://cz.sputniknews.com/20210508/velke-nestesti-v-kabulu-obri-exploze-si-vyzadala-mrtve-a-desitky-zranenych-14412471.html


Y
802
7

Dne 7.5.21 - dulezita udalost Severni flotily. V Severodvinsku byla postavena nejlepsi atomova ponorka na svete a byla pokrtena jmenem "Kazan".
https://www.gazeta.ru/army/2021/05/07/13585178.shtml
Parametry:
Výtlak lodi činí: nad vodou — 8600, ponor — 13800 tun
(pro srovnání — výtlak americkýchponorek "Seawolf" je 7 460 tun, "Virginie" — od 7 080 až 7 925 tun, atomova ponorka "Astjut?" kralovske NAVY velké Británie — 6 500 tun).
Rychlost ponorky nad vodou je 16 uzlů, pod vodou je 31 uzlů. Provozní hloubka ponoru je 520 metrů, mezní je 600.
AP "Kazaň" - je nebezpečný lovec, který je schopen plnit různé bojové úkoly. Je po zuby ozbrojena a Natovci se ji boji.
Ma na palube Kalibry, Unixe a jsou zhotoveny sachty pro Cirkony.


Bojove zbrane
Kazaň je vyzbrojena osmi 533mm torpédovými přístroji ve střední části lodi. Zatížení munice je 30 torpéda (včetně self-provázený dalkove ovladana torpéda УСЭТ-80, střely dlouhého doletu 3К10 "granátové jablko" nebo "Tyrkys", rakety ПЛРК "Vodopád", miny, v horizontu — tepelná self-provázený torpéda Fyzik).
(strojovy preklad)


https://rg.ru/2021/05/07/atomnyj-podvodnyj-krejser-kazan-voshel-v-sostav-vmf-rossii.html
https://www.gazeta.ru/army/2021/05/07/13585178.shtml
Doporucuji si precist.
https://www.youtube.com/watch?v=2lYlrwKq9cw


Y
Posledný príspevok od Peter Peto  ·  pred 5 dňami o 17:13
239
0

Vrbětice: Tak už je to snad jasné všem
dnes | 16.08 |blog


"Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já nemám problém, aby se to vyšetřilo a určitě je potřeba, já budu informovat pana ministra obrany. Ale, pane poslanče, hlavní problém je, že v roce 2011 tyto sklady byly pronajaty soukromým firmám. To se nikdy nemělo stát. Tam to začalo. A proto jsem i v prosince 2014 křičel, že kdo to pronajal a proč. Ale já jsem o tom přesvědčen a toto je podklad Ministerstva obrany, že Česká republika neporušuje úmluvy, a pokud vy máte nějaké pochybnosti o tom, tak já samozřejmě, není problém, aby se to prověřilo a aby vám Ministerstvo obrany odpovědělo písemně nebo jakýmkoliv způsobem."


Zdroj: https://radimvalencik.pise.cz/9358-vrbetice-tak-uz-je-to-snad-jasne-vsem.html


1.7k
16
Otec zverejnil(a) pred 7 dňami o 23:41
Politika v SR
Great Reset Slovensko

Nápadne podobné okolnosti, svedčiace o zmenách ekonomiky v rámci programu Covid. Projekt nastupuje do ďalšej fázy, s hlbším dopadom na nielen slovenskú ekonomiku:


Stellantis v Trnave opäť zastavuje výrobu. Automobilka dopláca na chýbajúce dielce.
https://fontech.startitup.sk/spravy/stellantis-v-trnave-opat-zastavuje-vyrobu-automobilka-doplaca-na-chybajuce-dielce/


Bratislavský VW výrazne predlžuje odstávku výroby. Pre SUV modely nemá komponenty.
https://fontech.startitup.sk/spravy/bratislavsky-vw-vyrazne-predlzuje-odstavku-vyroby-pre-suv-modely-nema-komponenty/


https://fontech.startitup.sk/spravy/problemy-s-dodavkami-cipov-pre-automobilky-bude-trvat-este-niekolko-mesiacov-tvrdi-volkswagen/


https://fontech.startitup.sk/spravy/celosvetova-polovodicova-kriza-moze-trvat-omnoho-dlhsie-pocitime-ju-zrejme-aj-v-buducom-roku/


Posledný príspevok od Kryštof30  ·  pred 5 dňami o 14:41
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
1234567 ... 61
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept