Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

3.8k
33

Cena plynu v Evropě překonala další rekord a přesáhla 800 dolarů za jeden tisíc metrů krychlových. V prvních několika hodinách se zvýšila o více než 50 dolarů.
Gazprom nechce značně zvyšovat dodávky a prodej na pozadí uvedení do provozu plynovodu Nord Stream 2, soudí analytici. Minulou neděli byly evropské plynojemy naplněny ze 70,75 %, čili o 15 procent méně než průměrný ukazatel za posledních pět let.
https://cz.sputniknews.com/20210914/cena-plynu-v-evrope-poprve-presahla-800-dolaru-za-tisic-kubiku-15830732.html


Y
Posledný príspevok od Jarek  ·  15. 10. 2021 o 14:00
2.8k
34

Bohemia Energy kvůli extrémním cenám končí. Dotkne se to téměř milionu lidí
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bohemia-energy-cinnost-konci-energie-dodavatel.A211013_110441_ekonomika_ijan


"Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a plynu pro svých 900 tisíc klientů."


"„S politováním Vám musíme oznámit, že skupina Bohemia Energy ukončuje s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu. K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ uvedla společnost v prohlášení na webu."


Nadpis článku je matoucí a zavádějící, krach Bohemia Energy se dotkne cca 900 000 odběratelů, tj. min. cca 3 000 000 občanů ČR.


Posledný príspevok od jajajaja  ·  15. 10. 2021 o 11:09
244
1

Dvaja ľudia, ktorí prežili masaker na nórskom ostrove Utöya z roku 2011, sú súčasťou novej nórskej vlády. Ide o 33-ročnú Tonje Brennovú, ktorú vymenovali za ministerku školstva, a 35-ročného Jana Christiana Vestreho, ktorý povedie rezort obchodu a priemyslu.
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/603891-ministrami-novej-norskej-vlady-su-aj-dvaja-prezivsi-breivikovej-masakri/


Keďže Nórsko má viac ako 5mil obyvateľov a vieme, že náhody neexistujú, môžete mi prosím niekto vysvetliť, čo znamená táto "náhoda"?


Posledný príspevok od Kancelar  ·  15. 10. 2021 o 10:33
2.3k
49

Na radu Atoma, jsem vytvořil nové vlákno k tomuto seriálu. Pokud se na něj někdo podívá, bude mít možnost sem napsat své postřehy.
Ačkoliv se jedná o Turecký seriál a název by ukazoval na lacinou sladkou operetu, není tomu tak.
Základní myšlenkou díla je to, jestli je možné láskou změnit jiného člověka. A jak by taková láska mohla vypadat, aby se to povedlo. Protože, v dnešní době, kdy se tolik vztahů rozpadá, se zdá, že je to nemožné. Ale podle KOBu je vztah ženy a muže tandem, kde se navzájem ti dva ovlivňují a tudíž z toho plyne, že změna je možná, totiž pokud je to skutečná láska a ne jen nějaké poblouznění.
S podobnou myšlenkou se setkáváme i v pohádkách Panna a Netvor, nebo Kráska a zvíře. Samotný seriál s touto pohádkou pracuje a odkazuje na ni.
Seriál je velice propracovaný a postavy jsou velice charakteristické a výrazné. Dá se na nich trénovat a určovat jaký typ psychiky, kdo má.
Příběh se odehrává v současnosti s pohledem do minulosti, kde se formovaly jednotlivé postavy. Samotný děj má několik vrstev.


 1. Nám ukáže příběh lásky Asli a Ferchata, která začínala na stupnici -100.
 2. Příběh Ferchata, který měl v dětství, zásluhou "svého" otce předpoklady stát se Člověkem, ale stal se z něj nájemný vrah.
 3. Asi nejzajímavější vrstvu tvoří scény Ferchata s "jeho" tátou, který s ním probírá světonázorové otázky. Bylo to pro mě objevné, s jakou lehkostí táta svému synovi osvětluje otázky spojené s řízením svého života. Mnozí z nás by chtěli našim dětem tyto znalosti předat, ale nevíme, jak nato. Tam to je názorně předvedeno.
 4. V neposlední řadě je zajímavý pohled do života rodiny, kde vládne tzv. otec rodu a snaží se řídit životy všech kolem. Ferchat pojmenoval tyto vztahy, kde má každý pifku na každého, kde vládnou intriky a nic není tak, jak to vypadá, peklem. Příchodem hlavní hrdinky do rodiny nastává katarze, kde se všechny vztahy pročišťují a krystalizují, aby se nakonec z pekla stal domov.
 5. Další, velice zajímavou vrstvou je to, že v určitých životních situacích se z dobrého člověka, jakým je hlavní hrdinka, který by to o sobě nikdy nepředpokládal, může stát vrahem. A nebo po Čechovsky řečeno, pokud v prvním dějství visí na stěně puška, určitě se z ní vystřelí.
 6. Je zajímavé sledovat vztah, nebo lépe řečeno vývoj vztahu hlavního hrdiny k ženám. Používá je jako spotřební materiál až do doby, kdy mu osud přivede do cesty Asli.
 7. Další vrstvou je boj Démona proti Asli, která pomalu vytrhává Ferchata z jeho spárů. Přičemž Démon bojuje vždy cizíma rukama. Obratně manipuluje všemi kolem k dosažení svého jediného cíle. Dosáhnout toho, aby jej Ferchad nazval otcem.

Těch vrstev by se dalo najít více, ale to záleží na pohledu každého z nás.

Jsou dovolené, trochu víc volného času, tak je tu tip na večer, na shlédnutí něčeho jiného, než anglosaské produkce. Teď mě napadlo, protože to není anglosaská produkce tak i děj seriálu není tak předvídatelný, jak u anglosasů.

Postavy:

 1. Ferchat - vrah čistič
 2. Asli - neurochirurg
 3. Namyk - obchodník se zbraněmi a majitel Nemocnice, hlava rodu
 4. Jeter - matka Ferchata
 5. Yigit - prokurátor, bratr Ferchata
 6. Gulsum - sestra Ferchata
 7. Džem Čenar - policajt, bratr Asli
 8. Idil - tisková mluvčí Namyka a jeho milenka
 9. Handan - sestra Namyka
 10. Vildan - dcera Handan
 11. Džunejd - manžel Vildan, "pes" Namyka
 12. Abedin - syn Handan, druh Ferchata
 13. Neždet - "otec" Ferchataa další.

Nakonec odkazy na seriál.
S ruskou ozvučkou, nebo se dá přepnou na ruské titulky, mně víc vyhovuje ozvučka.
http://seasonvar.ru/serial-16956-CHrno-belaya_lyubov_-1-season.html


Nebo je možnost se slovenskými titulky (trochu jsem to proběhl, nejsou moc kvalitní, ale pro pochopení stačí) najdete na této stránce.
https://www.cda.pl/video/24370430c


Posledný príspevok od Rusofil  ·  15. 10. 2021 o 09:09
873
5

Manželský pár ukradol historicky unikátny exponát knihy zo začiatku 17. storočia z oblasti alchýmie.
https://www.teraz.sk/regiony/policia-odhalila-zlodejov-knihy-zo-17/578480-clanok.html


Teraz som sa dozvedel od známeho, že to boli a teraz sa podržte, pán a pani farárka z Levického okresu smile
Poznám ích osobne, ale nebudem menovať.


Takže evanjelický farári sa intenzívne zaujímajú o alchýmiu až tak, že sú ochotný kradnúť? Hrozila im basa až 20r, ale stačilo zaplatiť odškodné 1600€ a nič sa nedeje? Senzácia, ale v médiách ani ťuk? Zjavne ich niekto kryje. Musia mať krytie na najvyšších miestach, ale HNR to zjavne nebude smile
Bol som tam raz na fare vybavovať pohreb, teda poviem vám, sú to dosť čudný podivíni.


Posledný príspevok od Ferko  ·  15. 10. 2021 o 08:28
415
1

Bill Clinton bol hospitalizovaný s otravou krvi
Podľa CNN sa u exprezidenta USA vyvinula infekcia močových ciest, ktorá sa následne dostala do obehového systému.


Bývalého prezidenta USA Billa Clintona hospitalizovali v štáte Kalifornia kvôli otrave krvi. Vo štvrtok to oznámila televízna stanica CNN.


„Toto je infekcia v krvi známa ako sepsa [otrava krvi],“ hovorí kotva vo vzduchu a dodáva, že bývalému šéfovi americkej administratívy bola predpísaná antibiotická liečba. Podľa televízneho kanála Clintonová vyvinula infekciu močových ciest, ktorá sa potom dostala do obehového systému. Ako hostiteľ poznamenal, choroba bola diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, vďaka čomu telo pacienta dobre reaguje na terapiu.


Clintonov hovorca Angel Urenya zasa uviedol, že 75-ročný bývalý americký vodca, ktorý je v nemocnici dva dni, sa uzdravuje. "Prezident Clinton bol v utorok večer prijatý do zdravotného strediska UCLA na liečbu COVID-19, nekoronavírusovej infekcie. V dobrej nálade sa zotavuje a je vďačný lekárom, zdravotným sestrám a zamestnancom za vynikajúcu lekársku starostlivosť.",-napísala Urenya Twitter.


Clinton je 42. prezidentom USA (1993-2001), ktorý sa stal jedným z najobľúbenejších amerických lídrov: jeho úroveň podpory na konci jeho vlády bola 66%. V tej dobe venovala washingtonská administratíva veľkú pozornosť vytváraniu tesných väzieb medzi americkým a ruským prezidentom, čo výrazne uľahčilo USA v procese hľadania kompromisných riešení s Ruskou federáciou: Clinton a Boris Jeľcin sa stretli 18 -krát. 8 rokov, teda častejšie ako všetci lídri USA a ZSSR či Ruska. Obdobie Clintonovho pôsobenia pri moci je zároveň spojené so začiatkom vojenskej operácie NATO proti Juhoslávii, kvôli ktorej sa americko-ruské vzťahy citeľne zhoršili.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12671351


Posledný príspevok od zuzka  ·  15. 10. 2021 o 07:28
127
0

Súd v Los Angeles vo štvrtok odsúdil na doživotie za vraždu svojej blízkej známej Susan Bermanovej 100 miliónov dolárov realitného magnáta Roberta Dursta. Informoval o tom denník Los Angeles Times.


V septembri porota uznala Darsta vinným z vraždy tretieho stupňa po troch dňoch rokovania. Podľa denníka 78-ročný magnát, ktorý vlastní niekoľko kancelárskych budov v centre New Yorku, počas vynesení rozsudku nepovedal ani slovo a jeho obhajoba sa nepokúsila podať žiadosť o zmiernenie trestu.


Počas procesu, ktorý trval asi päť mesiacov, bol Durst vo svojom svedectve zmätený a na konci sám priznal, že „bolo veľmi ťažké uveriť a prijať“, že poslal list s uvedením polohy Bermanovho tela a nezabil jeho blízky priateľ.


V roku 2015 sa pri nakrúcaní dokumentárneho cyklu s názvom The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst nechtiac priznal k niekoľkým vraždám. „No, to je všetko. Chytili ste sa. Čo som urobil? Zabil som ich všetkých,“ povedal, keď vošiel do kúpeľne bez toho, aby odstránil mikrofón.


V marci toho istého roku bol Durst zatknutý v New Orleans v Louisiane. Podnikateľ je tiež podozrivý z účasti na záhadnom zmiznutí svojej prvej manželky Kathleen Durstovej v roku 1982. Sám dlhé roky tvrdil, že „nemal ani najmenšiu predstavu“ o tom, kto Bermana zabil, a nevedel, čo sa stalo s jeho prvou manželkou.


https://tass.ru/proisshestviya/12671107


267
0
delnas zverejnil(a) 15. 10. 2021 o 00:13
Mimo kategórií
Putin

Posledni dobou si vsimam, ze Putin je na " YOU TUBE"...prilis casto.....Rozhovor s nejakou " neznamou nulou"" pred 2 hodinami... dalsi rozhovor s neznamou " nickou" pred 4 hodinami atd....


Hej, Hola hej...Putin neni nejaka creatura z Holy-udu...aby daval interview kazdych 5 hodin aby se udrzel na zebricku popularity.....
to je predstavitel nastupujici svetove statni mocnosti... ktera bude dictovat dalsi vyvoj......tak tedy proc ???


Muze mi to nekdo objasnit?


2.1k
20

Drahý plyn a aktivity Ruska
Rostislav Iščenko


"Drahý plyn v Evropě a ve světě je výhodný pro Gazprom: vydělává víc. Ale jen dočasně. Protože už začalo zastavování podniků v Číně a Evropě. Přičemž pokud čínské mají naději na obnovení práce, tak evropské prostě přicházejí na mizinu. Takže, pokud se mimořádně vysoké ceny na plyn (v Evropě cena už dosahovala až 1900 dolarů za tisíc kubických metrů, a ti, kdo nedávno nevěřili, že cena může dosáhnout až tři tisíc, se musí stydlivě omlouvat) udrží relativně dlouho (půl roku nebo rok), Gazprom ztratí většinu svých klientů, protože přijdou na mizinu, načež se trh zmenší dvojnásobně nebo i více, a ceny významně a nadlouho poklesnou."


https://www.novarepublika.cz/2021/10/drahy-plyn-a-aktivity-ruska


Posledný príspevok od Rusofil  ·  14. 10. 2021 o 23:18
11.8k
142
Ferry zverejnil(a) 31. 1. 2021 o 10:57
Mimo kategórií
Myslienka

Niekedy ma napadnu zaujimave myslienky pocas dna a rad by som sa s vami o ne podelil. Su to myslienky z roznych olbasti.


Dneska ma tak napadlo
po zhliadnuti jedneho videa od Leva https://www.youtube.com/watch?v=JkC0v-SKA5A&t=250s


V dnesnej psychologii chyba presne vyclenenie emocionalnych stavov cloveka laska, nadej, strach atd ... a tiez chyba ich rozdelenie na emocie kladne a emocie zaporne, emocie smerujuce k tvoreniu a emocie smerujuce k destrukcii .... a ze preco to chyba? Lebo potom by ludia podla toho rozdelenia mohli oficialne "ohodnotit" parazitov nam vladnucich a prisli by na to, ze to su sami destruktori, ze v nich nie je stipka tvorenia ...


Posledný príspevok od jardob  ·  14. 10. 2021 o 22:47
398
1

Nesmie sa dovoliť, aby sa situácia uberala cestou ďalšej degradácie “: Lavrov - o narastajúcej nestabilite vo svete


V Nur-Sultan sa koná šieste stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín zúčastňujúcich sa na Konferencii o opatreniach interakcie a budovania dôvery v Ázii. Zúčastňuje sa na ňom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. RT odvysielala prejav ruského ministra.


https://russian.rt.com/world/article/916617-vystuplenie-lavrov-forum-svmda


Posledný príspevok od Lekno  ·  14. 10. 2021 o 22:06
1.2k
6
Yori zverejnil(a) 11. 10. 2021 o 22:49
Zahraničná politika
Y

Libanon je po odstavení dvou největších elektráren v zemi zcela bez elektřiny; elektrárenská společnost se snaží problém vyřešit. Informovala o tom v sobotu libanonská televize LBC.
Společnost Electricité du Liban (EDL) koncem září varovala před celkovým a úplným výpadkem elektřiny, protože jí došlo palivo nebo nedokázala zajistit stabilitu a udržitelnost elektrické sítě. Společnost oznámila, že „vyčerpala všechny možnosti a opatření, ke kterým se uchýlila, a že kvůli této situaci, kterou nemůže ovlivnit, již nemůže zajistit minimální dodávky elektřiny“.
https://cz.sputniknews.com/20211009/doba-temna-libanon-se-ocitnul-uplne-bez-elektriny-16108551.html


Chybi benzin
Libanon dostane pomoc jen, kdyz instaluje jinou vladu
https://www.youtube.com/watch?v=v6trKvpmKyE


Y
Posledný príspevok od Rusofil  ·  14. 10. 2021 o 18:13
319
0

Kabul je bez svetla - technicke problemy.
Problemy jsou dva:
-Afganistan dluzi Uzbekistanu vice jak 60 mil. USD
-Afganistan potrebuje od USA rozmrazit ucty, ma na nich okolo 9 mld. USD
Situace je tam velmi slozita, ISILovci atakovali auto nacelnika jedne z provincii. Je poranen i jeho 4 ochranci a 7 normalnich obcanu.
Boj nove moci s teroristy pokracuje.
President Tadzikistanu, Rachmon, jel do Evropy. Byl v Belgii nyni je ve Francii a s vudci techto zemi posuzuji situaci v Afganistanu.
https://www.youtube.com/watch?v=Q-NJ5w72Mu8


Y
285
3

Generálym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu sa stal Marosz - povodne učiteľ nemčiny. Je to ďalšia kocka do mozaiky deštrukcie SR štátnosti v réžii Matelka. Zverit správcu cca 300 tisic hektarov uzemia statu na ktorom su zavisli polnohospodari takemuto amaterovi je akt nepriatelstva.
Pripominam, ze Marosza vykopol uz Kollar z postu st. tajomnika na doprave, neoficialne pre absolutnu nescopnost…


Marosz je absolventom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, filozofickej fakulty. V rokoch 2017 až 2020 bol poslancom Národnej rady SR za hnutie OĽANO (člen ústavnoprávneho výboru a výboru na kontrolu SIS). V období 2020 až 2021 bol poradcom premiéra pre oblasť dopravy.


Posledný príspevok od zuzka  ·  14. 10. 2021 o 17:40
5.2k
72

V skratke - chcú zrušiť 1. a 2. stupeň, zrušiť známkovanie a mnoho iných radikálnych zmien


Návrh je v medzirezortnom pripomienkovaní, ale odbory sa ozvali, že je to nebezpečné a málo komunikované.


Kopírujem otvorený list odborov na ministerstvo:


Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku inicioval stretnutie s predstaviteľmi partnerských organizácií pôsobiacich v regionálnom školstve. Predmetom spoločného rokovania bol návrh novely školského zákona (zákon č. 245/2008 Z. z.), ktorý bol predložený do druhého medzirezortného pripomienkového konania. Rokovanie online sa uskutočnilo 17. marca 2021. Za zväz sa rokovania zúčastnili predseda zväzu Pavel Ondek, podpredsedníčka zväzu Ingrid Gamčíková a špecialistka ZZŠ Ingrid Kováčová. Za partnerské organizácie sa zúčastnili Pavel Sadloň, prezident Zväzu školských asociácií a združení Slovenskej republiky, Alena Petáková, prezidentka Združenia základných škôl Slovenska, Felix Dömeny, prezident Asociácie SOŠ Slovenska, Jozef Škorupa, prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Slovenska a Jana Kandriková, predsedníčka Združenia odborných učilíšť, špeciálnych škôl a špeciálnych výchovných zariadení Slovenska.


Prítomní sa zhodli na potrebe odbornej diskusie k predmetnému zákonu, ktorá napriek výzvam a upozorneniam absentuje. Účastníci prijali spoločné stanovisko, ktoré adresovali Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.


Stanovisko Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských organizácií pôsobiacich v školstve k návrhu novely školského zákona


Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku žiadal odbornú diskusiu k tak zásadným zmenám v školstve, aké sú načrtnuté v školskom zákone, už 23. februára a upozornil na ne i pri prvom MPK k predmetnému zákonu. Výzva ostala bez odozvy, práve naopak, v druhom MPK sa návrhy na zmeny systému školstva v SR ešte znásobili. Dokonca medzi dvoma MPK bol predložený do NR SR poslanecký ďalší návrh školského zákona.


Pedagogická verejnosť, ktorej sa legislatívne úpravy týkajú, je zmietaná v problémoch pandémie, v riešení každodenných zmien danej situácie a je minimálne neetické práve teraz nastoľovať zásadné zmeny v systéme a avizovanú kurikulárnu reformu, o ktorej sa navrhovateľ zmieňuje, no predstavená nebola.


Predkladateľ síce hovorí o kurikulárnej reforme, v návrhu zákona však chýba jasné definovanie pojmu kurikulárna reforma. Upozorňujeme, že vo vyspelých vzdelávacích politikách sa k systémovým zmenám získavajú dáta, analýzy a robí sa výskum v štáte, v ktorom sa zmeny pripravujú. Preto odborový zväz a partnerské organizácie žiadajú uvedené relevantné dáta zo Slovenskej republiky k nahliadnutiu.


Nesúhlasíme s navrhovanými zmenami v oblasti špeciálneho školstva a poradenského systému, ktoré prichádzajú bez diskusie a komunikácie v odbornej verejnosti, bez relevantnej argumentácie a dôslednej analýzy.


Okrem iného vnímame mnohé navrhované zmeny a ich odôvodnenie ako nedostatočné.


Poukazujeme najmä na absentovanie dôkladnej analýzy a argumentácie navrhovaných zmien v súvislosti so zmenou stupňov v základnej škole a povinným zavedením vzdelávacích cyklov.


Členenie základnej školy na prvý stupeň s ročníkmi 1 – 4 a druhý stupeň s ročníkmi 5 – 9 funguje na Slovensku už 45 rokov a nadväzujú na to i ostatné procesy v systéme.


Rovnako upozorňujeme na nesystémový krok presunutia obsahu vzdelávania na stupne a vzdelávacie oblasti z pôvodného rozdelenia na jednotlivé postupové ročníky a vyučovacie predmety.


Ako už vyššie uvádzame, sme sklamaní z toho, že pred zverejnením návrhov neprebehla verejná diskusia o zásadných zmenách, pričom návrh novely školského zákona obsahuje vyše 300 novelizačných bodov.


Novela prináša i pozitívne zmeny, avšak negatívne zmeny vyvolávajú v školách a školských zariadeniach nedôveru.


Odborový zväz a partnerské organizácie zásadne nesúhlasia s novelou školského zákona v nasledujúcich bodoch:


 • so zmenou ročníkov v stupňoch základnej školy, teda s členením základnej školy,

 • s povinným zavedením vzdelávacích cyklov,

 • s rozdelením obsahu vzdelávania na stupne vzdelávania alebo cykly - namiesto ročníkov,

 • s vymedzením učebných plánov na vzdelávacie oblasti - namiesto vyučovacích predmetov,

 • so zrušením osobitných prípadov možnosti zriadenia základnej školy s nižším počtom žiakov ako 150,

 • so zmenou celkového hodnotenia v základnej škole, so zrušením úrovní celkového hodnotenia prospechu v základnej škole,

 • so vstupovaním do kompetencií riaditeľov škôl pri rozhodovaní o spôsobe hodnotenia žiakov,

 • s navrhovanými zmenami v oblasti špeciálneho školstva,

 • s navrhovanou transformáciou poradenského systému,

 • s obmedzením počtu funkčných období riaditeľovi školy.


Upozorňujeme, že na uvedené zmeny v základných školách nie sú pripravené ani stredné školy ani vysoké školy, ktoré vzdelávajú budúcich učiteľov.


Poukazujeme tiež na absentovanie dôsledného uplatnenia digitálneho príspevku pre žiakov a učiteľov ako uplatnenie systémovej zmeny v školstve.


Žiadame ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o diskusiu k vyššie uvedeným bodom so zástupcami Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských organizácií pôsobiacich v školstve.


Adresované


Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky


Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport


Posledný príspevok od Lavazza  ·  14. 10. 2021 o 17:14
300
2

Článek publikovaný 11. října 2021 bezdůvodně vyvozoval, že „podle nedávných zpráv Rusko zkopírovalo vzorec vakcíny AstraZeneca a použilo jej k vytvoření vlastní vakcíny“.


Došlo nám však, že to byla lež, protože informace o autorovi vakcíny Sputnik V (Gamaleya National Research Center for Epidemiology and Microbiology) jsou dobře známy.


Článek také obsahoval nepravdivé informace. Jako omluvu s potěšením objasňujeme a zveřejňujeme následující prohlášení Ruského fondu přímých investic:


Sputnik V je založen na dobře prostudované platformě humánních adenovirů, která se po desetiletí osvědčila jako účinná a bezpečná. Vývojáři Sputniku V, centra Gamaleya, použili v průběhu let pro svůj dřívější průkopnický výzkum stejnou platformu pro lidský adenovirus, včetně vakcín proti ebole v roce 2017 a MERS v roce 2019 s cílem rychle vyvinout ruskou vakcínu proti covid-19.


A AstraZeneca používá pro svou vakcínu vektor šimpanzího adenoviru, nikoli lidský vektor použitý ve Sputniku V.


Ruská vakcína je navíc mezi všemi vakcínami proti koronaviru jedinečná v tom, že využívá heterogenní posilovací dávku (dva různé vektory, Ad26 a Ad5, pro dvě očkování za účelem dosažení silnější a déle trvající imunity) nebo kombinovaný přístup typu mix-and-match, zatímco AstraZeneca používá stejný vektor dvakrát.


Na rozdíl od některých jiných dnes používaných vakcín má Sputnik V vynikající bezpečnostní profil s velmi malým počtem závažných vedlejších účinků ve srovnání s jinými vakcínami a bez případů myokarditidy nebo trombózy mozkových žil (CVT).


Je také důležité si uvědomit, že týmy Sputnik V a AstraZeneca provádějí společné klinické studie v partnerství o kombinovaném používání těchto dvou vakcín a zveřejnily informace o bezpečnosti a účinnosti. Tento návrh byl společnosti AstraZeneca předložen loni v listopadu, aby pomohl zlepšit účinnost vakcíny a zahájit první komplexní zkoušky vakcín proti Covid na světě.


Namísto šíření fejků by britská média a vládní agentury měly lépe chránit pověst AstraZeneca, bezpečné a účinné vakcíny, na kterou neustále v médiích útočí konkurenti s fakty vytrženými z kontextu. “
https://inosmi.ru/social/20211013/250690838.html


originál publikace: https://www.express.co.uk/news/uk/1504646/correction-russia-copied-AstraZeneca-Sputnik-jab?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


Tak to už musí v malobritánií jít hodně do tuhého, když začala dementovat svoje pomluvy.


Posledný príspevok od Oracle_911  ·  14. 10. 2021 o 16:31
6.5k
73

Založila som samostatnú tému - vyplynulo to z tejto dnes publikovanej výzvy. Názory odborníkov, nekonformných voči povinnej covid-agende sa šíria mimo msm-priestor. Táto výzva (možno) nadväzuje na nedávno publikovaný názor JUDr. Petra Weisa Riešenie jesennej x-tej vlny „plandémie“ , ktorú ukončil myšlienkou "Viete, ako by sa dala vyriešiť pandémia aj bez 8 bodov (ktoré v článku uvádza - pozn.)?Zrealizovať jednu jedinú diskusiu v TV JOJ, RTVS a Markíza. Hostia: Krčméry, Sabaka, Pavelka, Lakota, Piják, Janco. Všetci s rovnakým časovým limitom a neutrálnym moderátorom. V štýle prezidentských debát. Po takejto debate by nastal podľa nášho skromného odhadu okamžitý koniec očkovania na kovid a vládni odborníci by sa do týždňa zo scény vyparili...
https://akw.sk/covid-19/riesenie-jesennej-x-tej-vlny-plandemie/
Možno sa to postupne pohne, uvidíme.


Lekári na čele s Mesíkom a Janekovou žiadajú riaditeľa RTVS o priestor na dialóg odborníkov
Nezávislí odborníci a lekári žiadajú generálneho riaditeľa RTVS, Jaroslava Rezníka, aby v mene objektívnej informovanosti občanov Slovenskej republiky vytvoril vo vysielaní verejnoprávnej televízie priestor pre dialóg v podobe odbornej diskusie pri okrúhlom stole, medzi v liste podpísanými odborníkmi a reprezentantmi pandemickej komisie.
Podpísaní lekári a nezávislí odborníci Juraj Mesík, Etela Janeková, Ondrej Halgaš, Michal Piják a Peter Szeghy o svojej žiadosti informujú aj premiéra Eduarda Hegera, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ministerku kultúry Natáliu Milanovú ako aj Výbor pre zdravotníctvo a Výbor pre kultúru a médiá NR SR a Radu RTVS.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/08/05/lekari-na-cele-s-mesikom-a-janekovou-ziadaju-riaditela-rtvs-o-priestor-na-dialog-odbornikov/


Posledný príspevok od Atevi  ·  14. 10. 2021 o 16:30
19.7k
171

Vlákno určené pre výstupy slovenskej Občianskej odbornej komisie a príspevky JUDr. Petra Weisa.
Predchádzajúce výstupy komisie a JUDr. Weisa sú v príspevkoch označené Odborná komisia, prípadne JUDr. P. Weis - je možné ich cez tieto označenia dohľadať spätne.


JUDr. Peter Weis 5.2.2021:
Založenie Odbornej komisie: zriaďujeme pri našej advokátskej kancelárii ako nezávislý všeľudový poradný orgán bez právnej subjektivity: PARALELNÚ EXPERTNÚ KOMISIU.
Bude pozostávať výlučne z expertov na rôzne oblasti. Privítame nielen virológov, imunológov, klinických lekárov, ale aj matematikov, fyzikov, štatistikov (nie štatistov), právnikov, ekonómov, ale aj učiteľov, psychológov a napr. aj poľnohospodárov. Privítame aj bývalých elitných vyšetrovateľov a prokurátorov. Potrebujeme pokryť všetky oblasti, ktoré sú dnešnou situáciou dotknuté...
Táto komisia nemá obmedzený počet členov a garantuje zachovanie ÚPLNEJ ANONYMITY jej členov, ak si to člen vymieni. Verejnosť bude však poznať početnosť komisie, ktorá tiež nie je limitovaná a zoznam odborností, ktoré budú v komisii prítomné. Naša advokátska kancelária nebude do činnosti komisie nijako zasahovať, nebude jej predsedať, ani sa podieľať na jej riadení. Budeme jej názorom iba načúvať a tešiť sa, ak bude fungovať.
Účasť v komisii je na dobrovoľnej báze bez nároku na odmenu.
https://akw.sk/covid-19/obcianska-protipandemicka-komisia/


https://akw.sk/covid-19/oznamenie-k-procesu-tvorby-expertnej-komisie/


Posledný príspevok od Atevi  ·  14. 10. 2021 o 15:45
2.3k
22

JUDr. Peter Weis:
Podpora našej žaloby neustále rastie. Chceme ukázať, že nielen zopár právnikov, lekárov a vedcov zo Slovenska má záujem o riešenie situácie na Medzinárodnom trestnom súde. Chceme, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť skôr, ako siahnu na naše deti.
Ak to tak cítite tiež, šírte tento odkaz a podpíšte, prosím, túto petíciu
https://akw.sk/covid-19/peticia-na-podporu-urychleneho-rozhodnutia-trestneho-sudu-v-haagu/


Aktualizovaná poznámka:
Poznámka: Veľká vďaka všetkým, každý podpis sa počíta. Za prvé dve hodiny pri cca 200 podpisoch svieti v štatistike podľa početnosti Bratislava, Stropkov, Dallas smile. Polovica podpisov slovenských. Paráda.
Prvé ráno petície atakuje 1000 hlasov. Všetky slovenské krajské mestá sú pred Dallasom, atakuje ho už aj Humenné. Predpokladám, že Američania a Briti začnú vo veľkom podpisovať dnes poobede.
Máme podpis z Kene a pridala sa aj Casablanca, začínajú podpisovať Austrálčania. Ešte raz veľká vďaka.
Blížime sa k 5000. Londýn sa pokúša predbehnúť Malacky.


Link na petíciu:
https://www.petitions.net/investigation_and_prosecution_of_those_individuals_responsible_for_crimes_against_humanity.


30.9. o cca 22. hod. je 11 145 podpisov


Posledný príspevok od Atevi  ·  14. 10. 2021 o 15:40
253
2

Rakousky ministr zahranici Michael Linhart ÖVP, je dnes a zitra na navsteve v Sarajevu, hlavnim meste Bosny a Hercegoviny.
V hledacku je rozsireni EU o zeme Zapadniho Balkanu.
Prohlasil, ze bude vsemi silami nove rozsireni EU podporovat. To je nejenom tradice, ale je to jeho srdecni zalezitost a teziste jeho zahranicni politiky.
Prvni den jeho navstevy se setka Linhart s vysokou representantkou Schmidt a dale se socilni demokratkou, starostkou Karic. Povedou i rozhovory o videnskym ministerstvem zahranici propagovanem, hospodarskem projektu Post-Cov-Rekonstrukce "ReFokus Austria".
https://orf.at/#/stories/3232659/


Y
Posledný príspevok od constanze  ·  14. 10. 2021 o 14:34
1.5k
12
Berenika zverejnil(a) 21. 5. 2021 o 10:51
Mimo kategórií

Ide do tuhého.
Divné udalosti sa dejú na Slovensku v ostatných dňoch. Ich poradie je tiež veľmi zaujímavé...
1 Zurian odišiel z postu riaditeľa NAKA.
Pritom sa vyjadril o zaujímavom prepojení hlavného slovenského kajúcnika Makóa, ktorého Matovič ešte ako premiér chcel upratať upratať ( za odmenu ?) do SIS a neskôr na dobrý flek do Budapešti.
Vraj bol taký barter, aby dobrovoľne uvoľnil miesto riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy.
Otázka je : čo ešte s ním vybartroval Matovič ...?
2 V centrále SIS V špeciálnej miestnosti, ktorú nie je možné odpočúvať, sa zišlo desať najvplyvnejších ľudí tohto štátu: -nový riaditeľ SIS Michal Aláč nominovaný do funkcie stranou Sme rodina


 • prezidentka Zuzana Čaputová, -premiér Eduard Heger (OĽaNO), - predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina)
 • ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí)
 • minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO)-generálny prokurátor Maroš Žilinka-špeciálny prokurátor Daniel Lipšic-policajný prezident Peter Kovařík - šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.Témou tajného, nezvyčajného stretnutia bolo vyšetrovanie veľkých korupčných káuz.3 Dnes ráno NAKA zasahovala v byte už bývalého riaditeľa Zuriana, ktorého chceli zadržať.Či už bola motívom tohto stretnutia snaha ochrániť pred zákonom "svojích" ľudí- napríklad Pčolinského- alebo niečo iné, zarážajúce je, že sa vôbec takéto stretnutie uskutočnilo!!!Zišli sa tam najvyšší predstavitelia štátnej moci, z ktorých každý má v demokracii ústavou a zákonmi jasne vymedzené právomoci, kompetencie. V každej demokratickej spoločnosti sa štátna moc delí na :
 • zákonodarnú - parlament
 • súdnu ( tú s osobitným postavením patrí aj prokuratúra)
 • výkonná - vláda a jej podliehajúce inštitúcieJednotlivé piliere štátnej moci v demokratickej spoločnosti sú NEZÁVISLÉ! Uskutočnenie tejto " Rady desiatich" je hrubým porušením princípov demokracie, nezávislosti pilierov štátnej moci a javí všetky znaky ZAVÁDZANIA TOTALITY.Predstavitelia štátu sa nikdy nemôžu v takomto formáte baviť o hocijakých korupčných prípadoch, pretože pri ich vyšetrovaní má každá časť štátnej moci jasne stanovené, čo môže a čo nie.Fakt že sa stretnutie uskutočnilo na SIS je pre mňa šok. SIS predsa nie je orgán činný v trestnom konaní. Nemôže zasahovať do prípadov.Ich úlohou je upozorniť na páchanie korupcie vládu a políciu.Čerešničkou na torte je účasť prezidentky na schôdzke " Rady desiatich".Prezidentovi Ústava SR priamo ukladá dohliadať na to, aby všetky štátne orgány konali v zmysle ústavy !!!Svojou účasťou pani prezidentka sama hrubo porušila svoje ústavné povinnosti a je na čase, aby sa parlament zamyslel nad vyvodením dôsledkov aj voči nej a začal konať.Nemôžeme byť ticho, keď sa demontujú základy štátu a surovo sa nastoľuje TOTALITA, kde štát bude riadiť " Rada desiatich"!

Posledný príspevok od Berenika  ·  14. 10. 2021 o 14:04
10.6k
86

Zakharová nazvala nehorázne príklad politickej cenzúry ukrajinských televíznych kanálov

Oficiálny zástupca ruského ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že kým kyjevské úrady zatvárajú médiá, škandalózna stránka ′′ Mierotvorca ′′ naďalej funguje


Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského o sankciách na opozičných TV kanáloch ′′ 112 Ukrajina ", NewsOne a ZIK sú nehoráznym príkladom politickej cenzúry. Toto uviedla na brífingu oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova vo štvrtok.


Vyhlášku hlavy štátu troch ukrajinských médií považujeme za pevné publikum a vysielanie nehorázneho príklad politickej cenzúry, nekalej súťaže. Toto je v rozpore s právnymi predpismi Ukrajiny a medzinárodnými povinnosťami Kyjeva chrániť slobodu slova ", povedala.
Zdroj: https://tass.ru/politika/10625295


Posledný príspevok od Berenika  ·  14. 10. 2021 o 12:53
104
0

Glorifikácia nacizmu z Pobaltia nevymizla


Tri desaťročia od vzniku vytúženej nezávislosti troch pobaltských krajín sprevádza nielen úspešný príbeh vstup do EÚ a do NATO, ale poznačené sú aj neschopnosťou či neochotou odmietať strašnú časť dedičstva z dejín druhej svetovej vojny.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/603818-glorifikacia-nacizmu-z-pobaltia-nevymizla/


2.3k
19
Berenika zverejnil(a) 2. 2. 2021 o 19:14
Zahraničná politika

USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť zrušiť sankcie za Nord Stream 2


Podľa denníka Handelsblatt musí nemecká strana v tejto súvislosti predložiť návrhy, ktoré eliminujú obavy Washingtonu z projektu.


USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť na začatie dialógu o zrušení sankcií voči Nord Stream 2 za predpokladu, že nemecká strana predloží návrhy, ktoré by eliminovali obavy Washingtonu z projektu. Informovali o tom v utorok noviny Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z administratívy USA.


Nemecká strana musí položiť na rokovací stôl balíkové riešenie,“ uviedol zdroj. „V opačnom prípade nebudeme schopní vyriešiť problém s témou Nord Stream 2,“ dodal. Ako poznamenal Handelsblatt, najmä Američania požadujú, aby sa otázka implementácie plynovodu spájala s mechanizmom, ktorý zabráni fungovaniu plynovodu v prípade zníženia dodávok tranzitu cez Ukrajinu. „To znamená, že [v súlade s dopytom USA] môžu byť prerušené dodávky plynu cez Nord Stream 2, ak sa Moskva pokúsi vyvinúť tlak na Ukrajinu znížením objemu plynu,“ píšu noviny.
USA chcú navyše všeobecne opätovne prerokovať dohodu regulujúcu tranzit ruského „modrého paliva“ ropovodným systémom Ukrajiny. "Cieľom je vytvoriť priaznivejšie podmienky pre ukrajinskú stranu," poznamenal Handelsblatt. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie kapacity zariadení na skladovanie plynu, aby v prípade potreby mohla byť nimi zásobovaná Ukrajina.
Autori článku zároveň pripomenuli, že v posledných rokoch sa urobilo veľa pre zabezpečenie pohonných látok pre bývalú sovietsku republiku, napríklad v oblasti reverzných dodávok. Američania však chcú „ďalej zintenzívniť svoje predchádzajúce úsilie“. Ich „túžby“ sa tým nekončia. USA požadujú od Nemecka pomoc Ukrajine pri rozširovaní infraštruktúry pre možnú prepravu vodíka, aby sa Kyjev v budúcnosti stal dôležitým hráčom na energetickom trhu a údajne sa znížila závislosť Európy od Ruska.
Účastník rozhovoru pre noviny tvrdil, že „prezident Biden zruší sankcie, iba ak bude zaručené, že Rusko nebude môcť využiť svoju energetickú závislosť ako zbraň proti Ukrajine a iným susedným krajinám.“
https://tass.ru/ekonomika/10604507


Posledný príspevok od TauRus  ·  14. 10. 2021 o 11:41
920
9

Vplyv prudkého zvyšovania cien elektriny a plynu na priemyselné podniky. Situácia vo firmách sa v dôsledku vysokých cien energií stáva kritická.


https://m.youtube.com/watch?v=hOknKBvzc4Q


Majitelia naftových áut môžu mať vážny problém! Začína chýbať AdBlue


Najväčší výrobca AdBlue v Európe neprijíma objednávky od nových klientov, druhý najväčší jeho výrobu obmedzil a tretí najväčší dokonca úplne zastavil. Dôvodom sú vysoké ceny zemného plynu.Vyzerá to ako šírenie poplašnej správy, pravdou však je, že „s výrobou hnojív je spojená aj výroba AdBlue a Duslo je najväčší výrobca v Európe. Druhý najväčší je v Nemecku a ten začal škrtiť výrobu AdBlue. Tretí najväčší je v Poľsku a ten výrobu zastavil,“vyhlásil začiatkom tohto týždňa na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).„Keď tieto roztoky na trhu nebudú, znamená to, že všetky motory kategórie od Euro 5 vyššie, ktoré musia AdBlue kupovať, tak veľmi pravdepodobne budú odstavené,“vyhlásil šéf spoločnosti Duslo Šaľa Petr Bláha a upozornil, že nejde iba o osobné autá, ale aj o nákladné vozidlá a autobusy.


Nateraz síce Duslo podľa Bláhu svoje zmluvné záväzky voči odberateľom plní, no nových zákazníkov v súčasnosti odmieta. Spoločnosť totiž obmedzila výrobu na technologické minimum. Podľa Bláhu je však v hre aj jej úplné prerušenie dovtedy, kým nebudú ceny priaznivejšie.


Nadväzností na obmedzenie výroby v chemičkách je podľa Bláhu viacero, nejde len o AdBlue."Chýbať môžu niektoré produkty využívané v zdravotníctve, pokiaľ nebudú na trhu hnojivá, čaká nás pokles úrody, rast cien poľnohospodárskych produktov a potravín. Ocitáme sa tak na prahu brutálnej inflácie, ktorú tu v súčasnosti nik nepamätá,“myslí si Bláha.


https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/603670-zacina-chybat-adblue-problemy-s-vyrobou-ma-aj-duslo-sala/


Posledný príspevok od zuzka  ·  14. 10. 2021 o 11:32
5.6k
52

Prichádza Zlatý vek a nie je možné mu zabrániť. Noc Svaroga skončila, je ráno a prichádza Deň Svaroga. Nastúpiť môže iba prostredníctvom Človekov, pretože len cez nich je možné ukotviť vysoké energie na Zemi. Duchovným rastom a zvyšujúcou vibračnou úrovňou, dokážu Človekovia cez seba prepustiť tieto energie na Zem.


Génová terapia bráni duchovnému vzostupu, preto sa s ňou tak ponáhľajú. Je možné, že fázový posun do Zlatého veku je za dverami a oni to vedia. Toto môže byť ich zúfalá snaha tomu zabrániť, alebo čo najviac ľudí udržať na nízkej úrovni vedomia, pretože taký sa do nového sveta nedostanú (zahynuli by v ňom) a oni na nich budú môcť naďalej parazitovať vo svetoch podobných nášmu.


Je nutné na sebe duchovne pracovať. V prvom rade sa zbaviť strachu zo smrti, ale aj ostatných strachov. Zbaviť sa strachu z vírusu, vakcíny, represálií štátnej moci... Potom závislostí. Závislosti na cigaretách, veciach, ľuďoch... Zbaviť sa svojich nedostatkov a negatívnych vlastností... Vytvoriť a ujasniť si svoje mravné postoje a zásady a držať sa ich v tejto dobe skúšok, v dobe oddeľovania zrna od pliev. Nakoniec si vytvoriť pozitívnu víziu budúcnosti, sveta, v akom by sme chceli žiť a začať s jeho realizáciou.


Posledný príspevok od Počtář  ·  14. 10. 2021 o 00:41
2.4k
18

Normálně bych začal nějakou českou-slovenskou, nebo ruskou písničkou, ale tak nějak tento žid vystihuje tuhle dobu. Rovnou to posunu od 2:33 v čase songu + překlad. Na kytarová sóla jsem závislý.


https://www.youtube.com/watch?v=gRTxUCjmin0&list=RDMM_Q7rcUm0Dro&index=8&ab_channel=Matisyahu


,,Člověk je jen člověk
Bez ohledu na to, jak rozdmýcháš plamen,
všechno vyjde nastejno
Nakonec jsi byl můj přítel
Překážky, ty přicházejí a odcházejí,
To je jméno hry, víš?
Tenhle život se nedá koupit ani prodat,
Zahraj si karty a pak je slož.
Nemůžeš vrátit čas, který jsi ukradl,
Cesta se odvíjí, den se odvíjí.
Tenhle život se nedá koupit ani prodat, hraj své karty, a pak je slož."


Posledný príspevok od constanze  ·  13. 10. 2021 o 23:17
1.4k
17

V Tetíně se v sobotu konala svatá mše, která je součástí národní pouti připomínající 1100 let od zavraždění sv. Ludmily. Hlavním celebratem byl český rodák, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Pro něj připravila obec Tetín velké překvapení.


„Genealogové zjistili, že je přímým potomkem sv. Ludmily,” oznámil starosta obce Martin Hrdlička (Tetín 2010) a předal kardinálovi vypracovanou listinu dokládající postup rodu.


Schönborn svou řeč začal v němčině a omlouval se za špatnou češtinu, přesto ale v tomto jazyku přednesl modlitby.


Při mši byla vyzdvihována sv. Ludmila nejen jako světice a panovnice, ale i jako babička, která se starala o pokračování svého rodu a zdůrazněna byla komunikace mezi generacemi.


„Moje maminka mě pověřila, abych vás pozdravil, narodila se v Brně, vdávala se v Praze, je jí 101 let a pro svých 15 pravnoučat je opravdová prababička,” uvedl Schönborn.


Národní mši přihlíželo několik tisíc věřících poutníků, kteří přijeli z různých koutů republiky. Návštěvníci se mohli také seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění.


Připravené bylo mimické vystoupení Vandy Hybnerové a na programu bylo také vystoupení hudebních skupin, divadelníků nebo debaty s odborníky.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-msi-v-tetine-dorazil-primy-potomek-svate-ludmily-40372468


Jak vypadala svatá Ludmila? Vědci vymodelovali obličej světice v digitální podobě
https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-vypadala-svata-ludmila-vedci-vymodelovali-oblicej-svetice-v-digitalni-podobe-8577808


Svatá Ludmila vychovala z Václava moderního knížete, říká šéfka projektu, který ji připomíná
https://region.rozhlas.cz/svata-ludmila-vychovala-z-vaclava-moderniho-knizete-rika-sefka-projektu-ktery-ji-8576002


Svatý Václav moderním knížetem...byl také woke? :-)Jak nacisté rozdávali svatováclavská vyznamenání. Odznak s orlicí dostalo tisíc Čechů


Adolf Hitler nejprve možnost udělování nacistických vyznamenání obyvatelům porobeného Protektorátu zatvrzele odmítal. Názor změnil až v roce 1944. „Tehdy souhlasil se zavedením vyznamenání Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí knížete Václava, které nacisté předali asi tisícovce příslušníků Protektorátu,“ zjistil historik Jan B. Uhlíř. Ocenění se udělovalo také 28. září, ve svátek svatého Václava, a získali ho třeba režiséři a herci Otakar Vávra, Čeněk Šlégl a Jan Sviták.


Od roku 2000 je svatý Václav také symbolem nového státního svátku – Dne české státnosti. Ten se slaví v den zavraždění přemyslovského knížete Václava, který byl podle legendy ubodán bratrem Boleslavem 28. září roku 935 (anebo již roku 929).


Historik cituje i slova zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha: „Uctíváním Václava Češi vlastně potvrzují, že Václav měl pravdu, když se opíral o Němce. Toho je třeba historicky využít.“ Nacisté vycházeli z legendy, že se kníže Václav roku 929 podrobil německému králi Jindřichu I. Ptáčníkovi, pokoření přemyslovského knížete potvrzuje třeba takzvaná Widukindova kronika z let 967 až 968.


Historici se shodují, že pohlaváři v nacistických stejnokrojích ocenili zhruba tisíc občanů protektorátu, zhotovili však asi 4 700 „metálů“, které chtěli postupně udělit. Do května 1945 už to nestihli.
https://cnn.iprima.cz/jak-naciste-rozdavali-cechum-svatovaclavska-vyznamenani-10188


28. září 1944 se narodil Miloš Zeman.


V roce 2000 Miloš Zeman označil svatého Václava za symbol servility a kolaborace

V březnu 2000 výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Sněmovny navrhl na den 28. září státní svátek „Den české státnosti – Svatý Václav“. Tento název ovšem neprošel.

Miloš Zeman:
„Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.


Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově – naštěstí nebyl dokončen – byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě – podobně jako Norové měli svého Knuta Hamsena – musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger. Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace.“
https://www.forum24.cz/pripominka-v-roce-2000-milos-zeman-oznacil-svateho-vaclava-za-symbol-servility-a-kolaborace/
https://www.psp.cz/eknih/1998ps/stenprot/025schuz/s025150.htm


Zeman zasvětí lípu památce svatého Václava. Dříve jej kritizoval (2014)


Je to svým způsobem symbol. Prezident Miloš Zeman ve středu zasvětí lípu, kterou dostal darem k 70. narozeninám, Dnu české státnosti. Tedy svátku spjatému s patronem českých zemí svatým Václavem, jehož před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, kritizoval.


Sazenici lípy, kterou obdržel k narozeninám darem od zástupců Hospodářské komory, uvede Zeman symbolicky v život ve středu v půl jedenácté dopoledne na Pražském hradu. Konkrétně v takzvaných Produkčních zahradách.


Čtyřhektarový areál přiléhá k Lumbeho vile, v níž prezident bydlí. Lípu tak bude mít blízko svého sídla, ačkoliv se původně uvažovalo o vysazení v Lánech.


Zahrady nejsou veřejnosti běžně přístupné, čas od času se při zvláštních akcích otevřou. Zde pěstované rostliny se užívají při protokolárních akcích na Hradě.


Prezident lípu obdržel krátce po 28. září, což je nejen Den české státnosti a svátek sv. Václava, ale také den, kdy má současná hlava státu narozeniny.


„Lípa bude z rozhodnutí prezidenta věnovaná Dnu české státnosti. Termín je takto zvolen proto, že je blízko oběma významným svátkům,“ řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s poukazem na blížící se 28. říjen, kdy v roce 1918 vzniklo samostatné Československo.


„Symbol kolaborace“
Není tajemstvím, že před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, projevoval ke svatému Václavovi výrazně vyhraněný názor. Když Sněmovna projednávala návrh, aby se 28. září stalo státním svátkem, řekl doslova: „Pokusím se vás přesvědčit, že tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace.“


Zeman tehdy také zmínil tribut „tří set volů ročně do Němec“ (sv. Václav podle Františka Palackého odevzdával daň 120 volů a 500 hřiven stříbra) coby doklad toho, že přemyslovský panovník „dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem“. V tehdejší Evropě byly podobné tributy na denním pořádku, nicméně pravdivost Palackého vyčíslení se nikdy nepodařilo prokázat.


Prezident smířlivější premiéra


Zeman z roku 2014 však mluví o poznání smířlivější než Zeman z roku 2000. „Myslím, že o vztahu pana prezidenta k tomuto státnímu svátku dostatečně vypovídá zdravice, kterou zaslal ke Dni české státnosti 28. září na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi,“ poznamenal pro iDNES.cz Ovčáček.


V prezidentské zdravici se Zeman k patronovi českých zemí už hlásí. „Jsem v těchto chvílích, kdy si připomínáte našeho národního patrona, v myšlenkách s Vámi se všemi,“ stojí v ní. Prezident dále píše, že svátek sv. Václava „je pevně zakotven v našich kalendářích, vnímáme ho jako přirozenou součást dějinného odkazu, který je pro nás důležitý“.


Z textu zdravice je znát, že se Zeman světcově osobnosti věnoval hlouběji. Napsal, že jeho doba znamenala pro rodící se český stát a jeho snahu etablovat se v tehdejším složitém politickém evropském uspořádání řadu problémů a překážek. „Byl panovníkem, který musel vést složitá diplomatická jednání a hlavní důraz kladl na mírové řešení konfliktů a jednání smírčí cestou,“ stojí ve zdravici.


Prezident Zeman dodal, že je otázkou, zda „jsme při hodnocení svatého Václava schopni objektivního soudu“ a že „je těžké posuzovat jednotlivé kroky, úspěchy a prohry našich předků z dnešní perspektivy, obzvláště pokud nám chybí všechna potřebná data“.


„Svatého Václava bychom měli vnímat jako ochránce svobody našeho národa. Ale také jako člověka, se všemi jeho chybami a slabostmi,“ uzavřel tehdy Zeman.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-lipa-den-ceske-statnosti-vaclav.A141014_133831_domaci_jw


Poznámka: Z článku vyplývá, že pan prezident zasvětil lípu Dni české státnosti, nikoliv Svatému Václavovi, jak píší novináři.


Zdravice prezidenta republiky při svátku sv.Václava ve Staré Boleslavi
neděle 28.09.2014
http://www.zemanmilos.cz/cz/clanky/zdravice-prezidenta-republiky-pri-svatku-svvaclava-ve-stare-boleslavi-339604.htm


Posledný príspevok od Počtář  ·  13. 10. 2021 o 21:31
4.6k
35
Kelo zverejnil(a) 3. 8. 2021 o 14:24
Mimo kategórií

Zdravia všetkým.
Keďže možnosť kolapsu v zásobovaní potravinami ( a iným), považujem za stále pravdepodobnejšiu, chcel by som začať tému čo je dobré mať doma a v akom množstve. Či už potraviny (aké), lieky, baterky, PHM...
Ktoré potraviny sú trvanlivé, ale samozrejme aj kvalitné. Ako sa dá pripraviť na tento scenár ak bývate v byte, v dome a tak podobne. Ja bývam v dome so záhradou a tak aspoň chovám nejaké sliepky, husi. Idem sa znova vrhnúť na zajace. Sadím stromy a aj nejaké zemiaky sme už vypestovali. Teraz zvažujem kúpiť starší malotraktor. Ale prioritne som chcel vedieť Váš názor na to, aké potraviny kúpiť. Dúfam, že veľmi nespamujem.


Posledný príspevok od Lekno  ·  13. 10. 2021 o 19:18
1.4k
12
Ludvík zverejnil(a) 19. 8. 2021 o 10:40
Zahraničná politika

Čínská ekonomika. Realita skrytá lží
https://colonelcassad.livejournal.com/6995751.html


"Za veškerým bohatstvím oranžových a majdanových technologií je tedy především ideologické studium obyvatelstva v duchu "udělejme to, co na Západě", "Západ nám pomůže", "budeme žít jako v Evropě", "přestaňme se krmit..."
Myšlenka, že západní země pomohou růstu příjmů na obyvatele, chtějí silné a svobodné Rusko, Ukrajinu, Polsko, pobaltské státy atd., včetně Číny, je vrcholem naivity. To je lež podporovaná tisíci publikacemi, vysíláními a projevy, která není nižší v úrovni arogance vůči rasistickým teoriím, že "bílý muž" přinesl do kolonií světlo civilizace, a ne genocidu, loupeže a pogromy."


Posledný príspevok od Dobrodej  ·  13. 10. 2021 o 17:59
11.4k
117
Berenika zverejnil(a) 26. 2. 2021 o 17:14
Zahraničná politika

Podľa Merkelovej vraj na samite EÚ s Covid pasmi súhlasili všetci.


Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas štvrtkového virtuálneho stretnutia členských štátov EÚ tvrdila, že v Európskej únii existuje jednomyseľná dohoda o zavedení Covidového pasu. Pasu, ktorí potvrdzuje očkovanie vakcínou proti koronavírusu, informuje Breitbart.


Merkelová po stretnutí európskych vodcov uviedla, že „všetci súhlasili s tým, že potrebujeme digitálny očkovací preukaz“. Uistila, že takýto systém je možné zaviesť už v lete. Tvrdila však, že zavedenie očkovacieho pasu „neznamená, že môžu cestovať iba tí, ktorí majú očkovací pas“.


V rámci EÚ zatiaľ nedošlo k nijakej dohode o štandardizovanom systéme. Predsedníčka EK von der Leyenová uviedla, že Komisia pracuje na vytvorení „brány pre interoperabilitu medzi národmi“.


Takže členské štáty budú „musieť konať rýchlo,“ ak chcú začať vydávať pasy ešte pred letom. Európska únia k dnešnému dňu zaočkovala iba osem percent svojej populácie, v porovnaní s takmer 30 percentami v Británii .
https://www.hlavnydennik.sk/2021/02/26/podla-merkelovej-vraj-na-samite-eu-s-covid-pasmi-suhlasili-vsetci-takze-v-lete-do-krcmy-s-pasom/


Posledný príspevok od Kancelar  ·  13. 10. 2021 o 16:39
794
6

Podivné globální oteplování ?
https://colonelcassad.livejournal.com/7128619.html


"V posledních dnech přichází z Arktidy zprávy o nové anomálii - rychlém nárůstu plochy mořského ledu."


"Po celé září panovaly v Antarktidě silné mrazy. Průměrná teplota na stanici Amundsen-Scott od dubna do září (minus 61 stupňů Celsia) byla nejchladnější v historii od roku 1957.


A v noci z 30. září na 1. října v oblasti ruské stanice „Vostok“ zaznamenal v říjnu teplotu blízkou absolutnímu rekordu. Teploměr ukazoval minus 79,6 stupňů Celsia, zatímco nejnižší teplota zaznamenaná dříve v říjnu byla minus 80 stupňů.


Antarktida zaznamenává nárůst mořského ledu a Jižní oceán opět mrzne. Extrémně chladné počasí nad Antarktidou pomohlo zvýšit hladinu mořského ledu na celém kontinentu na pátou nejvyšší v historii v srpnu, uvádí National Data and Snow Data Center."


"Prognostici na základě těchto a dalších údajů předpovídají chladné a rané zimy ve východní Evropě, na Sibiři a v Severní Americe. Tato předpověď vypadá věrohodně."I ta příroda se zřejmě spikla, i s Putinem, proti nám.


Posledný príspevok od Kancelar  ·  13. 10. 2021 o 15:09
200
0

Koncept vyvažovací strategie
https://colonelcassad.livejournal.com/7130235.html


"Samotný koncept G-3 není nijak nový a byl diskutován již od Obamovy administrativy. Jeho hlavní myšlenka samozřejmě není ve vytvoření stabilního světa, ale v zaplacení Rusku určité ceny, aby se zabránilo vytvoření protiamerické aliance mezi Ruskem a Čínou, nebo ještě lépe, aby se Rusko orientovalo na Čínu, v zájmu jejich vzájemného oslabení, které v dlouhodobém horizontu v budoucnosti posílí postavení USA. To znamená, zopakovat situaci ze 70. let, kdy Spojené státy dosáhly dohody s Čínou, přičemž za Čínu platí určitou cenu, aby sledovala důslednější linii proti SSSR. Nyní se předpokládá opačný scénář - použít ekonomicky slabší Rusko proti Číně, aby bylo Pekingu obtížné realizovat svůj obrovský ekonomický potenciál v zemích Eurasie. To znamená, že Rusko ve své teorii dluží nějaké strategické cookies, tahat kaštany z ohně pro USA. Proto úvahy o tom, jaká území lze dát ruské sféře vlivu."


Je také pozoruhodné, že z hlediska tohoto konceptu jsou malé země, včetně Ukrajiny, považovány za čipy pro vyjednávání beze slov."


357
1

Vysel clanek Thierry Mayssana pod stejnojmennym nazvem
Prectete si ho, je tam vse popsane:
anglictina:
https://www.voltairenet.org/auteur29.html?lang=en
nemcina:
https://www.voltairenet.org/?lang=de
rustina:
https://www.voltairenet.org/article214355.html
https://www.youtube.com/watch?v=PfxUP2gZt-s


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  13. 10. 2021 o 13:05
954
11

https://www.teraz.sk/zahranicie/the-sun-rusko-ukradlo-vzorec-vakciny-o/582694-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=%253Bw%253BwIndex


Londýn 11. októbra (TASR) – Ruské tajné služby počas vývoja ukradli vzorec vakcíny proti covidu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca a v Rusku tieto poznatky následne použili na výrobu očkovacej látky Sputnik V. Informuje o tom v pondelok anglický bulvárny denník The Sun s odvolaním sa na britské bezpečnostné zložky, ktoré majú údajne o operácii dôkazy.


Ruská vakcína Sputnik V aj látka od firmy AstraZeneca používajú podobnú technológiu na základe oslabeného adenovírusu.


Vlani britské tajné služby hovorili o „95-percentnej istote", že hackeri v službách Moskvy napadli počítačové systémy britských, amerických a kanadských inštitúcií, ktoré sa podieľali na vývoji vakcíny. Britské bezpečnostné zložky teraz tvrdia, že kľúčové údaje o oxfordskej vakcíne ukradol osobne cudzí agent.


Úrad britského premiéra tieto informácie odmietol komentovať.


Posledný príspevok od vito  ·  13. 10. 2021 o 12:56
601
11

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána se rozhodla upustit od svého záměru vytvořit fond, který by za státní peníze umožňoval nákup půdy ve střední Evropě. Informoval o tom slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok s tím, že ho o tom informoval jeho maďarský protějšek Péter Szijjártó. Píše deník Sme.sk
https://cz.sputniknews.com/20211012/madarska-vlada-se-vzdala-sveho-zameru-skupovat-pozemky-ve-stredni-evrope-16139536.html


Y
Posledný príspevok od JankaS  ·  13. 10. 2021 o 11:00
424
3
Ferry zverejnil(a) 12. 10. 2021 o 07:58
KSB a DVTR
Cirkev Hitstoria Ucebnice

Z DVTR dobre vieme, ze cenzura prebieha uz starocia. Samozrejme, ze ludia si to neuvedomuju, ale predsa obcas len sa zaujimava informacia dostane na svetlo sveta.
V clanku spominaju ako sa cirkvi postavili proti tomu aby sa v ucebniciach pisalo o nadprirodzených javoch a historickych legendách... zaujimave .... dokedy chce cirkev drzat civilizaciu v nevedomosti? Ved napriklad zdokumentovanych nadprirodzenych javov je uz tolko, ze ignorovat sa to neda .... ale cirkev ma noty od GP co nenavidi ludsku civilizaciu na zemi, tak aj kona.
https://www.hlavnespravy.sk/holandsky-dennik-odhalil-tlaky-nabozenskych-komunit-na-tvorbu-obsahu-ucebnic/2711522


Posledný príspevok od Ferry  ·  13. 10. 2021 o 07:51
710
5
Ludvík zverejnil(a) 11. 10. 2021 o 18:08
Politika v ČR

Fialova drahota se blíží, okomentoval výsledky voleb známý ekonom
Včera | 10:55 / Marie Popelková 0 0
https://zpravy.instory.cz/komentare/29-fialova-drahota-se-blizi-okomentoval-vysledky-voleb-znamy-ekonom.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=pGzTjZOrUna-202110111556&dop_id=13836941


„Fialova drahota“ se blíží, nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal. Jinak si proti sobě poštve miliony důchodců a skoro milion frustrovaných, jejichž hlas u voleb propadl, řekl ve svém povolebním komentáři přední český ekonom Lukáš Kovanda."


Posledný príspevok od dasa  ·  13. 10. 2021 o 06:13
3.3k
42

organizovaná skupina sa dá opísať
-staticky to je štruktúra (odpoveď na otázku kto?)
-dynamicky, to je vektor cieľov a riadiace projekty (odpoveď na otázku čo?)
-konceptuálne, to je koncept riadenia (odpoveď na otázku ako?)


https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/3124/glob-aacute-lny-prediktor-scaron-trukt-uacute-ra/1#post-27316


GP
Posledný príspevok od analytik  ·  13. 10. 2021 o 01:54
3.3k
34

organizovaná skupina sa dá opísať
-staticky to je štruktúra (odpoveď na otázku kto?)
-dynamicky, to je vektor cieľov a riadiace projekty (odpoveď na otázku čo?)
-konceptuálne, to je koncept riadenia (odpoveď na otázku ako?)
vzhľadom na zložitosť analýzy GP je potrebné začať od jednoduchšieho k zložitejšiemu. najprv treba štúdiom dejepisu pochopiť statickú štruktúru a pri jej štúdiu odpozorovať historicky známe spôsoby manévrov a dvojíc centier koncentrácie. potom treba konkrétne postavičky priradiť ku konkrétnej z dvoch vetiev GP s ďalším členením podľa priorít riadenia DVTR, nakoniec sa nám ukážu cez zapojenie postavičiek aj konkrétne projekty a z toho môžeme odhadnúť vektor cieľov.
vieme, že GP vytvára vždy 2 vetvy -


 1. vetva imperiálnej moci Venetto=Benátska republika: S zdrojová základňa katolíci, Európa, systém árendy pôdy, obchod, D násilná zmena okupáciou vojskom, zlý policajt, nástroj moci kult (pápežstvo), odkryté štruktúrne riadenie s fixnou hierarchickou štruktúrou, nábor cez vstup do rádu a sekty, K koncept etnická nenávisť, červení, tradícia babylonská.

 2. vetva bankového pragmatizmu Genoa=Janovská republika: S zdrojová základňa - templári FR, rozikruciáni UK, Orient, islamský svet, výroba, finančníctvo, obchod, D pomalé nenápadné zmeny; dobrý policajt, nástroj moci peniaze (Florencia), skryté štruktúrne riadenie cez lož a korupciu s flexibilnou sieťovou štruktúrou, nábor cez vstup do lóže a sekty, K koncept lakomosť, bieli, tradícia egyptská.

Pozn. často vhadzované rozdelenie na tzv. civilizáciu mora a súše je zavádzanie, lebo obe vetvy mali povahu mora (lode, prístavy) aj súše (dobyté územia), pojem «centrum koncetrácie ľudských a výrobných zdrojov» podľa KSB lepšie opisuje realitu a súčasne vysvetľuje dôvod historického prechodu od vidieckeho osídlenia ku mestským štátom.

táto séria má 3 témy:

 1. Globálny prediktor - štruktúra
 2. Globálny prediktor - dynamika, vektor cieľov
 3. Globálny prediktor - globálne koncepty

séria má ambíciu dať návod ako vedecky popísať statickú štruktúru, dynamické fungovanie GP a z toho odpozerať a poskladať koncepty GP. taký postup dokáže zachytiť aj nové, resp. doteraz neznáme koncepty.


GP
Posledný príspevok od analytik  ·  13. 10. 2021 o 01:31
239
0

Poslední žijící známý francouzský odbojář proti nacistům z "Compagnons de la Liberation" ("společníci osvobození" ) je mrtvý. Hubert Germain zemřel ve věku 101 let, uvedla dnes francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. "Je to významný okamžik v naší historii.“
Vysoce poctěn
Germain byl posledním žijícím z 1038 " Compagnons de la Liberation – - nejvyšší titul udělený generálem Charlesem de Gaullem za operaci osvobození Francie od nacistů. Ve Francii jsou "Compagnons de la Liberation", mezi nimiž je šest žen, uctíváni jako "hrdinové".
Po válce v politice
Po válce pracoval v chemickém průmyslu a politicky se angažoval – nejprve jako starosta obce Saint-Cheron na jihu Paříže, a pak v roce 1960 jako poslanec Národního Shromáždění de Gaullistické strany Union pour la Nouvelle République (UNR). V 70. letech se za prezidenta Georgese Pompidou stal ministrem Posty a poté ministrem spolupráce s Parlamentem.
https://orf.at/#/stories/3232419/


Y
295
1

Premiér Andrej Babiš dnes novinářům řekl, že prezident Miloš Zeman v neděli mluvil o tom, že když nastane ten moment, pověří ho sestavením vlády. Dodal, že na druhé straně počítá s tím, že ANO může být v opozici.
K tomu, zda nabídku přijme nebo ne, se nevyjádřil.
„Zeptejte se mě, až mě pověří,“ odpověděl na dotaz. Babiš si stojí za tím, že volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 72 křesel, což je o jedno více než koalice Spolu.
https://cz.sputniknews.com/20211012/babis-prezident-potvrdil-ze-me-poveri-sestavenim-vlady-16139693.html


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  12. 10. 2021 o 21:40
2.4k
21

MOVIR - na Technickej univerzite v Košiciach
Cieľom projektu je vytvorenie a otestovanie mobilného monitorovacieho systému určeného na ochranu izolovaných skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení alebo opačne na ochranu obyvateľstva pred izolovanou skupinou identifikovanou ako zdroj rizika, vrátane návrhu, vývoja a overenia modelov správania sa jednotlivcov a entít.
Systém bude vybudovaný z mobilných senzorických prvkov, mobilnej monitorovacej stanice a cloudového dátového systému.
Mobilné senzorické prvky budú inštalované vo forme samostatných, voľne stojacich zariadení, ktorých rozložením v priestore vznikne senzorická sieť.
Systém bude mobilný a nezávislý od pozemnej infraštruktúry.
Projekt má okrem samotného návrhu uceleného systému za cieľ
aj jeho testovanie v teréne so zohľadnením potenciálne vplývajúcich faktorov ako poveternostné podmienky, prašnosť, vibrácie, či prítomnosť zvery.
Cieľom je vytvoriť mobilný monitorovací senzorický systém, ktorý nebude závislý od lokálnych rozvodov elektrickej energie, a ktorý vizuálne nezmení ráz vymedzeného priestoru, a teda nespôsobí dodatočnú psychickú záťaž pre žiadnu z chránených strán.


NÁZOV: Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení
AKRONYM: MOVIR
PRIJÍMATEĽ: Technická univerzita v Košiciach Letná 1/9 04200 Košice
PARTNER: Centrum výcviku Lešť
VÝŠKA NFP: 3 603 671.77 €
MIESTO REALIZÁCIE PROJEKTU Banskobystrický kraj, Pliešovce, okr. Zvolen, Košický kraj, Košice, Rampová 7
ITMS KÓD PROJEKTU 313011AUP1
ITMS LINK PROJEKTU Detail projektu na stránke ITMS
DOBA REALIZÁCIE 3/2021 – 6/2023
OPERAČNÝ PROGRAM Operačný program integrovaná infraštruktúra
KÓD VÝZVY OPII- VA/DP/2020/9.4.-01
ČÍSLO ZMLUVY O POSKYTNUTÍ NFP 112/2021/OPII/VA
ČÍSLO PARTNERSKEJ ZMLUVY 112/2021/OPII/VA/PZ


https://movir.lf.tuke.sk/


Posledný príspevok od Atevi  ·  12. 10. 2021 o 20:58
1.3k
15

Nedavno mne zaujala zprava, ze se znovu uvazuje o prelozeni ci vybudovani noveho mesta Ruska na Sibiri a vybudovani novych techno-center....
Osobne jsem to ocekaval driv ale asi nebyla ta spravny cas a uskupeni hvezd"
Navrh je zajimavy i kdyz ne...novy.....Novosibirsk by mohl vypravet...
Project ma smysl, z nekolika hledisek... a myslim, ze nastava ta spravna doba....
Samozrejmne jsou pro a proti a tak pockame a uvidime...


Naposledy takovy velky project myslim, pred desetiletimi uskutecnila Brazilie a je stale funkcni....
Takze pokud. jiz zdejsi odbornici mate zahradky sklizene...snad by toto tema par radku zaslouzilo.
Predem dik


Posledný príspevok od Celovek  ·  12. 10. 2021 o 19:38
506
4
dasa zverejnil(a) 12. 10. 2021 o 11:55
Politika v SR

“Zastupuješ aj Rusov?” Heger čelí spŕške nahnevaných reakcií po tom, ako na tlačovom brifingu s Orbánom vystúpil pod ruskou zástavou
Médiá si všimli, že včerajšie stretnutie slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) s maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom v Štúrove prinieslo aj nečakané faux pass.
Predsedovia vlád totiž pred novinármi hovorili
pod maďarskou a ruskou zástavou.
61655b491ce15
Stretnutie predsedov vlády Slovenska a Maďarska sa uskutočnilo pri príležitosti osláv 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Štúrovo s Ostrihomom.


Na oficiálnom stretnutí s médiami na slovenskej zástave chýbal štátny znak, a tak pripomína skôr zástavu Ruskej federácie. Upozornila v pondelok televízia Joj.
https://www.hlavnespravy.sk/zastupujes-aj-rusov-premier-heger-celi-sprske-nahnevanych-reakcii-po-tom-ako-na-stretnuti-s-orbanom-vystupil-na-tlacovom-brifingu-pod-ruskou-vlajkou/


Posledný príspevok od Oco  ·  12. 10. 2021 o 16:40
3.9k
48

Téma určená klimatickej zmene a ekologickému fašizmu.


Liberáli majú v pláne po pandémii začať strašiť klimatickou zmenou spôsobenou človekom, zavádzať rôzne obmedzenia a dane a smerovať spoločnosť k fašizmu vo forme Veľkého resetu*. Mali by sme v predstihu tvoriť informačné pole tak, aby sme im to čo najviac znemožnili alebo im v tom dokonca zabránili.


Ľudia sa už prestávajú báť pandémie, ktorá je tiež krokom k Veľkému resetu*, takže budú musieť prísť s niečím novým. Najpravdepodobnejším nástupcom je práve klimatická zmena, k čomu už pripravujú verejnosť zneužívaním záplav a dokonca tornád v našich končinách. Zradcovia a nepriatelia v politike a masmédiach sú skoordinovaní a prehodiť výhybku dokážu zo dňa na deň. Smerovanie by zostalo rovnaké, len by sa šlo po vedľajšej súbežnej koľaji.


Je nutné si uvedomiť tieto veci.


 1. Na klimatické zmeny globálneho charakteru má ľudstvo zanedbateľný vplyv (globálne otepľovanie, tornáda v a zemetrasenia v našich končinách...)..
 2. Lokálne zmeny, ako napríklad záplavy a veľké teplá u nás, sú čiastočne alebo úplne spôsobené ľudskou činnosťou (odlesňovanie, odvodňovanie polí, vybetónované plochy namiesto zelene...).

Liberáli zámerne spájajú tieto veci dohromady a presviedčajú nás, že za všetko môžeme my, aby mohli všetku zodpovednosť zvaliť na nás a zavádzať nové obmedzenia, nové dane a celkovo smerovať spoločnosť k novej forme fašizmu.

Manipulovať chcú rovnakými spôsobmi ako v prípade pandémie:

 1. Vyvolávaním strachu ukazovaním záberov z katastrof a prinášaním katastrofických vízií budúcnosti.
 2. Živením emócií smerovaním pozornosti na obete týchto katastrof.
 3. Falošným apelom na morálku a zodpovednosť.
 4. Vyvolávaním pocitu viny.

Všetko toto za účelom vypnutia kritického myslenia aj u veľmi inteligentných ľudí, ktorí sa tak postavia proti sebe samým bez toho, aby si to vôbec uvedomovali.

Prečo klimatické zmeny globálneho charakteru nie sú spôsobené človekom?

 • Globálne otepľovanie, ktoré možno paradoxne povedie k malej dobe ľadovej, je spôsobené hlavne aktivitou slnka. Otepľujú sa aj iné telesá slnečnej sústavy, na ktoré nemá človek svojou činnosťou žiadny vplyv.
 • Pri výbuchu jedinej sopky na Islande pred pár rokmi sa len za niekoľko dní uvoľnilo do ovzdušia toľko kysličníka uhličitého (CO2), ako vyprodukovalo ľudstvo za 200 rokov priemyselnej revolúcie. Z toho vyplýva, že vplyv človeka na množstvo skleníkových plynov v atmosfére je zanedbateľný.

Čo je našou úlohou?

 • Vytvárať informačné pole tak, aby sme ľuďom vysvetlili rozdiel medzi globálnymi a lokálnymi klimatickými zmenami, za čo človek môže a za čo nie.
 • Prinášať vlastné riešenia lokálnych problémov, aby boli realizované v náš prospech. Ak to neurobíme, bude snaha o zavádzanie riešení v náš neprospech.

Liberáli sa už na to pripravujú. Prestaňme len s oneskorením korigovať, ale využime naše schopnosti a začnime predikovať.


*Veľký reset - nová forma feudalizmu kontrolovaná informačnými technológiami


Šírenie žiadúce.


Posledný príspevok od Počtář  ·  12. 10. 2021 o 15:44
1.5k
13

Podmořská hora, nebo něco jiného? Odborníci vysvětlují srážku jaderné ponorky


https://www.navalnews.com/wp-content/uploads/2021/07/US-Navy-Virginia-Block-V-Cutaway-770x410.jpg.webp


Jaderná ponorka USS Connecticut narazila v sobotu v Jihočínském moři při plavbě pod hladinou do "neznámého objektu." Lehce se zranilo patnáct námořníků, jaderná pohonná jednotka se podle amerického velení nepoškodila. Stroj v pátek dorazil k ostrovu Guam.


Zdroj:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/podmorska-hora-nebo-neco-jineho-odbornici-vysvetluji-srazku/r~aafc9b3a281211eca824ac1f6b220ee8/


Z nejmenovaných zdrojů blízkých našim tajným službám (Bellingcat a Respekt) na veřejnost prosákly úplně jiné informace. Špičkoví agenti české BIS, kteří pod řízením v CIA vyznamenaného plk. Koudelky pronikli do velení VMF RF a zjistili skutečné původce tohoto incidentu.
Prostě neuvěříte , kdo to je ...


https://pbs.twimg.com/media/FBH_MvsWUAcaJ34?format=jpg&


Zdroj:
https://colonelcassad.livejournal.com/7120593.html


Posledný príspevok od goulem  ·  12. 10. 2021 o 15:42
2.8k
38

Orbán sa rozťahuje. Chce skupovať slovenskú pôdu


Slovensko vážne znepokojujú plány maďarskej vlády Viktora Orbána v okolitých štátoch. Zaumienila si vyčleniť obrovské peniaze na nákup ornej pôdy v krajinách strednej a východnej Európy. Znamenalo by to, že zo štátnych financií by poľnohospodári z Maďarska mali možnosť kupovať úrodnú zem aj na Slovensku.


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/602911-orban-sa-roztahuje-chce-skupovat-slovensku-podu/


Posledný príspevok od vito  ·  12. 10. 2021 o 14:51
5.2k
36

https://www.trend.sk/spravy/rakuske-zeleznice-obnovili-historicky-spoj-vieden-terst-prvy-vlak-vypravili-pred-164-rokmi


Všímam si, ako aktívna je rakúska ÖBB, teda štátna železnica. U nás napríklad prevadzkovala linku do Komárna, teraz sa priamo odvolávajú na monarchiu a že Trieste bol ich prístav.


Železnica nie sú len romantické parné rušne, ale vo svojej podstate armáda. Má uniformy, hodnosti, mimoriadne výhody. Železnice majú vlastné telefónne vedenie, samozrejme fungujú v systéme záložných zdrojov a podobnosti s armádou nekončia pri tomto krátkom zozname. Preto beriem expanziu ÖBB ako vojnu inými prostriedkami.


Posledný príspevok od constanze  ·  12. 10. 2021 o 13:59
1.9k
29

Čína nemá kym osídlit Sibiř, Čína vstoupí do Afghánistánu, Bitcoin proti Bidenove Grete
0:45 Proc Cina uz nikdy neosidli Sibir?
08:00 Kdo byl hlavním spojencem Sovětského svazu ve druhé světové válce?
13:00 "Oživení ve tvaru písmene V" a vlna selhání, co je špatně s čínskou ekonomikou?
17:00 Začala druhá vlna v Číně?
21:15 Další západní politik informoval o možnosti války Číny za Tchaj-wan
24:00 Bitcoin vs. Gretta Bidenová-finanční válka nové Číny se zelenou bidenomikou
27:47 Vstoupí čínská vojska do Afghánistánu?
https://www.youtube.com/watch?v=eAu7UQS3xqw


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  12. 10. 2021 o 13:49
7.5k
69
Putinovec zverejnil(a) 4. 7. 2021 o 17:11
Politika v ČR

Pro kohopak tento košer darebák pracuje , když sype pirátstvu své jedovaté knížecí rady .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pehe-radi-Piratum-jak-vyhrat-volby-Musite-pritvrdit-Utocit-na-Zemana-hajit-gendery-podporit-Istanbulskou-umluvu-669573
To vypadá na celkovou likvidaci pirátské sebranky , protože překážejí v rozvoji podporovaných procesů . A to že každá skupina podporuje svoji vizi procesu , nic neznamená . Evidentně překážejí většině hráčů , aspirujících na možnost globálního řízení .


Posledný príspevok od dasa  ·  12. 10. 2021 o 08:27
649
6

EU kritizuje
britsky plan spolku USA-Australie-VB.
Borrel kritizuje kroky VB - zalozeni Spolku USA-Australie-VB, proc to nekonzultovali s EU?
Na co je pak nutny Svaz? Takove zajimave vyjadreni. Rekl, ze se to nejprve melo konzultovat s EU a pak jestli zalozit tento spolek nebo ne.
https://www.youtube.com/watch?v=AZtpS9Wo60M


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  12. 10. 2021 o 00:13
397
0

No byt muslim a mit domek v Kosovu tak rychle prodavam ..treba i pod cenou trhu...
Je to silna zprava pro zapadaky....
USA + malo-britanie slabne a RU + Cina jsou ode dne silnejsi....


Jo hosi...kazdy chvilku taha pilku...okamzik pravdy se priblizuje...to Pyrhovo vitezstvi v CZ volbch bude slaba utecha...


351
1
Zora zverejnil(a) 11. 10. 2021 o 21:25
Mimo kategórií

Popri hľadaní nových informácií k nešťastiam /vykoľajená električka a požiare/, ktoré sa udiali cez víkend a dnes v Bratislave, uverejnených v téme
Informace o vývoji kovid-fašozmu v Igorstánu


https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/14/informace-o-v%C3%BDvoji-kovid-fa%C5%A1ozmu-v-igorst%C3%A1nu/post-37149#post-37149


som narazila na takúto informáciu:


https://rikaerika.blog.pravda.sk/2021/10/08/gorila-v-blumentali-alebo-bytova-mafia/


"Sedemdesiat bytov pôjde na ulicu a o náhradnom ubytovaní sa podľa nájomníkov nedá dohodnúť? Pôjdu všetci na súd alebo sa generálny prokurátor zasadí o práva občanov, ktoré zneužíva základina blumentálu pod vedením bytovej mafie v rukách koho?
https://rikaerika.blog.pravda.sk/2021/09/05/bude-papez-frantisek-davat-do-laty-aj-ksefty-arcibiskupa-zvolenskeho/


Bytový dom na Blumentálskej 7 v Bratislave bol postavený v roku 1904 ako charitatívna Schifbeckovej základina a vždy bol útočiskom sociálne odkázaných rodín a jednotlivcov.


Súd, keďže vie, že občianka, ktorá doložila dôkaz o tom, že farský úrad jej vystavil nájomnú zmluvu za nájom bytu za dobrovoľný príspevok , nemôže akceptovať omeškanie platieb za byt, na ktorý zmluva o nájme neexistuje!
Zanedbaním správcovských povinností, chcú pripraviť ľudí o bývanie?
https://rikaerika.blog.pravda.sk/2021/09/10/zasluzia-si-obcania-na-slovensku-navstevu-papeza/"


Posledný príspevok od Zora  ·  11. 10. 2021 o 21:50
276
1

Vysoký zástupce EU pro zahraniční věci a bezpečnost Josep Borrel v rozhovoru pro noviny El Pais prohlásil, že Brusel může potřebovat dodatečné množství ruského plynu.
Podle Borrela ho bude v dnešní situaci potřebovat víc, než stojí ve smlouvě.
https://cz.sputniknews.com/20211011/borrel-evropska-unie-muze-potrebovat-vic-plynu-nez-se-planovalo-16127645.html


Y
Posledný príspevok od TauRus  ·  11. 10. 2021 o 20:54
160
0

Deset států Evropské unie požaduje zařazení jaderné energetiky do seznamu odvětví přispívajících ke snižování poškozování životního prostředí. Seznam vypracovala Evropská komise. Uvádí článek v novinách Figaro.
Francie, Rumunsko, Česko, Finsko, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko, Polsko a Maďarsko.
„Je velmi důležité brát všechny technologie výroby energie s nízkými emisemi uhlíku stejně. Je proto nezbytné, aby do konce tohoto roku byla jaderná energetika zahrnuta do evropské taxonomie,“ uvádí se v článku.
Autoři článku považují jadernou energetiku za bezpečný energetický zdroj a zdůrazňují, že dodnes neexistují vědecké důkazy toho, že napomáhá globálnímu oteplování více než jiné druhy energií, které jsou zahrnuty do taxonomie. Navíc podle autorů je to dostupný a stabilní zdroj energie, který na rozdíl od plynu chrání evropské spotřebitele před výkyvy cen a také značně snižuje závislost evropské výroby na elektrické energii jiných států.
https://cz.sputniknews.com/20211011/v-eu-pozaduji-zarazeni-jaderne-energetiky-do-seznamu-zelenych-odvetvi-16124670.html


Y
630
3

Zkrotit ceny energií, snížit byrokracii a provést reformy. Podnikatelé a ekonomové prozradili, co čekají od nové vlády

https://archiv.hn.cz/c1-66984800-zkrotit-ceny-energii-snizit-byrokracii-a-provest-reformy-podnikatele-a-ekonomove-prozradili-co-cekaji-od-nove-vlady


Tak to jsem se "srdečně zasmál". Jedině, že by Fiala jel za Putinem do Moskvy....


Posledný príspevok od Ludvík  ·  11. 10. 2021 o 18:23
2.2k
15

https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gX_e/YvM90.jpeg?fl=cro,0,62,1250,703%7Cres,2560,,1%7Cwebp,75


Hubbleův vesmírný dalekohled z oběžné dráhy Země zpozoroval podivné změny na Jupiteru. Cirkulace plynu na vnější straně vesmírné cyklony o rozloze přesahující 15 tisíc kilometrů neustále zrychluje, zatímco uvnitř zpomaluje. Astronomové to nedovedou vysvětlit. A nerozumí ani tomu, co bouři neustále pohání. Odpověď už však může být na dosah.


Zdroj:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-jupiteru-se-neco-deje-boure-v-obri-rude-skvrne-neustale-zrychluje-40373309


Podivná bouřka na Jupiteru ? Co když je vysvětlení příčiny této bouře velmi prosté ? Od mládí se zajímám o astronomii a vesmír a v mnoha knihách se astronomové zmiňovali o "unikátnosti" Slunečního systému. Ta spočívala v tom, že naše mateřská planetární soustava má jen jednu hvězdu, totiž jen Slunce. Většina pozorovaných hvězdných soustav má totiž nejčastěji dva hvězdné členy, některé tři i více ...


http://hvezdy.astro.cz/dvojhvezdy/39-dvojhvezdy


Jen mě tak napadá ... Co když ty změny počasí na Zemi i na ostatních planetách Sluneční soustavy (průměrná teplota narůstá kromě Země i na Plutu, Marsu a na ostatních planetách Sluneční soustavy a tento nárůst nemá na svědomí pouze pohyb naší soustavy v perigeu galaktického středu čili blíže silně energeticky vyzařujícího centra naší galaxie představující supermasívní černou díru jejíž horizont událostí představuje neobyčejně silný zdroj tvrdého vysoce energetického gama záření termicky ovlivňující poměry v celé naší galaxii a tím pádem i v naší sluneční soustavě), ale je ovlivňován druhým hvězdným členem naší soustavy představovaným buď hnědým nebo v horším případě rudým trpaslíkem, kterému někteří astronomové dali jméno Nemesis. Mým osobním názorem je to, že teto varianta je vysoce pravděpodobná. Jako bývalého katolíka mě v tom utvrďuje i obsah Nového zákona, které podle mě byl sepsán na popud GP.
Citace z bible, které jsou plné obrazů krve a purpuru:


Zj. 6,12-16
Zj. 16,3 - moře je zrcadlem oblohy ...
Zj. 16,13 - tři proroci, spolupracovníci GP, vyšlí ze stavu samandhi
https://btet.ru/cs/asia/proishozhdeniya-chelovechestva-teoriya-muldasheva-gipotezy-proishozhdeniya/
Zj. 19,13


https://www.astro.cz/clanky/hvezdy/velmi-chladny-hnedy-trpaslik-objeven-v-blizkosti-slunce.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerven%C3%BD_trpasl%C3%ADk


Ne nadarmo byla na jižním pólu poměrně nedávno zřízená veliká astronomická observatoř vybavená velmi citlivým zařízením, detekujícím objekty vyzařující v infra spektru.


https://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=125161


Podle mě, se prastarými tajemstvími obeznámená světová zednářská elita přichystala na sledování pravidelného příchodu a pouti skrze sluneční soustavu temného antipoda našeho Slunce pohybujícího se na extémně excentrické oběžné dráze s velmi dlouhou periodou oběhu (cca tisíce let - což v astronomii tato doba neznamená zhola nic).


Posledný príspevok od JankaS  ·  11. 10. 2021 o 16:13
294
0

Zdeněk Jemelík: Poprask kolem Aleny Vitáskové
10.10.2021 21:21 |


"Nejen chlebem živ je člověk a nejen volbami se zabývají novináři. Proto se Alena Vitásková dostala znova do ohniska zájmu novinářů, jež zneklidňuje již od r.2012, kdy se překvapivě stala předsedkyní Energetického regulačního úřadu."


"Případ Aleny Vitáskové není sice úplně častý, nikoli však ojedinělý. Měl by vést k revizi obecného přístupu státu ke škodám, způsobeným jeho nehodnými úředníky a k odpovídající změně legislativy. Především je nezbytné opustit axiom o zaručené beztrestnosti soudců a státních zástupců. Potírání nepravostí by mělo přejít do rukou nezávislého mimoresortního úřadu, protože nefunguje samoobsluha kárných žalobců, svázaných kastovní solidaritou. A nárok původců škod na podíl na odškodnění jejich obětí by měl být samozřejmý a nepromlčitelný."


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Zdenek-Jemelik-Poprask-kolem-Aleny-Vitaskove-679870


552
1

Neznámý podvodní objekt
https://colonelcassad.livejournal.com/7120593.html


"2.října se v Jihočínském moři střetla americká ponorka Connecticutu (třída Seawolf) s neznámým podmořským objektem."


Петров и Боширов. Новые подробности в деле Скрипаля.Группа Товарищей.
https://www.youtube.com/watch?v=nx1W8Rvx9KU&t=16s


Posledný príspevok od Ludvík  ·  11. 10. 2021 o 12:58
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
123456 ... 49
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept