Mimo kategórií
Striebro a investicne mince

Aj by som to kúpil, ale keď vidím tú "tetu" na rúbe mince...smile

Aj by som to kúpil, ale keď vidím tú "tetu" na rúbe mince...:D

z hladiska cisto obsahu striebra sa to neoplati. Philharmonikery mas cca 1 unca striebra za 31 eur, toto stoji skoro 42. To je skoro 50% prirazka

z hladiska cisto obsahu striebra sa to neoplati. Philharmonikery mas cca 1 unca striebra za 31 eur, toto stoji skoro 42. To je skoro 50% prirazka

Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!
https://www.cas.sk/clanok/2559825/investicne-a-zberatelske-mince-dokazu-svoju-cenu-zvysit-az-na-16-nasobok
(PR článok pre Českú mincovňu)

**Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!** https://www.cas.sk/clanok/2559825/investicne-a-zberatelske-mince-dokazu-svoju-cenu-zvysit-az-na-16-nasobok (PR článok pre Českú mincovňu)

Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!

Objavili Ameriku. Taká pamätná proof minca TANAPu už dávno tento limit prekonala, to isté ako minca Chatama Sofera.

[quote="pid:25499, uid:413"]Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok![/quote] Objavili Ameriku. Taká pamätná proof minca TANAPu už dávno tento limit prekonala, to isté ako minca Chatama Sofera.

Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...

Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...

su v pohode, akurat trocha drahsia doprava, ked toho nakupujes menej

[quote="pid:25888, uid:445"]Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...[/quote] su v pohode, akurat trocha drahsia doprava, ked toho nakupujes menej

kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...

kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...

Chápem, ale nepraktické...

[quote="pid:26004, uid:252"]kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...[/quote] Chápem, ale nepraktické...

Moderátor

Nie ako investiciu...

najdi si zlatnika v okoli, ale pri striebornych sperkoch preplatis strasne vela za pracu, pretoze roboty je tolko ako so zlatymi. Jediny koho som videl predavat investicne sperky je Mike Malony.

[quote="pid:26199, uid:252"]Nie ako investiciu...[/quote] najdi si zlatnika v okoli, ale pri striebornych sperkoch preplatis strasne vela za pracu, pretoze roboty je tolko ako so zlatymi. Jediny koho som videl predavat investicne sperky je Mike Malony.

Moderator

Všechny výrobky z drahých kovů jsou zatíženy také 21% (u nás) DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí je DPH 0%.
Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.

Všechny výrobky z drahých kovů jsou zatíženy také 21% (u nás) DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí je DPH 0%. Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.

Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.
no pozor, od DPH je oslobodene len zlato, pri nakupe striebornych investicnych minci sa DPH plati, obist sa to da nakupom cez eshopy, ktore to predavaju v Estonsku ako je ten spominany celticgold napr.

[quote="pid:26225, uid:312"]Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.[/quote]no pozor, od DPH je oslobodene len zlato, pri nakupe striebornych investicnych minci sa DPH plati, obist sa to da nakupom cez eshopy, ktore to predavaju v Estonsku ako je ten spominany celticgold napr.

Moderator

no pozor, od DPH je oslobodene len zlato

Je to možné, já kupoval jen zlato.

[quote="pid:26226, uid:10"]no pozor, od DPH je oslobodene len zlato[/quote] Je to možné, já kupoval jen zlato.

Mám pocit, že poslední měsíc, dva, jde stříbro dolů. Na zlaťáky.cz už stojí uncová investiční mince 800Kč. Vzhledem k jeho objektivnímu nedostatku to tipuji na nějakou nekalou akci. Nemůže to být pokus o záchranu Bank of America (snad jsem se trefil), která údajně nyní drží nesměnitelné stříbrné certifikáty? Každopádně je velice dobrá doba pro nákup, co říkáte ?

Mám pocit, že poslední měsíc, dva, jde stříbro dolů. Na [zlaťáky.cz](https://zlataky.cz/stribrna-investicni-mince-maple-leaf-1-oz) už stojí uncová investiční mince 800Kč. Vzhledem k jeho objektivnímu nedostatku to tipuji na nějakou nekalou akci. Nemůže to být pokus o záchranu Bank of America (snad jsem se trefil), která údajně nyní drží nesměnitelné stříbrné certifikáty? Každopádně je velice dobrá doba pro nákup, co říkáte ?

@hael Zajímavé je, že kryptoměny naopak teď vyletěly nahoru, nejvíce z těch, co sleduji, vyletělo Ethereum a pak Dogecoin.

Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty a k čemu vůbec jsou?

@hael Zajímavé je, že kryptoměny naopak teď vyletěly nahoru, nejvíce z těch, co sleduji, vyletělo Ethereum a pak Dogecoin. Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty a k čemu vůbec jsou?

Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty
Moc tomu nerozumím, ale odhaduji, že si investoři nakupují ne fyzické stříbro, ale papírové potvrzení na něj. A těch potvrzení asi ta banka má nejspíš moc. Kdyby investoři žádali zesplatnění (ve fyzickém stříbře), tak by asi banka padla. Název té banky je docela zajímavý, aby spustil řetězovou paniku. Možná to někdo z kolegyň a kolegů vysvětlí správněji.
Ještě dodávám, že přívlastek "nesměnitelný" jsem použil z pohledu účetní bilance banky - pokud by papíry směnili, tak pád.

[quote="pid:28669, uid:181"]Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty[/quote]Moc tomu nerozumím, ale odhaduji, že si investoři nakupují ne fyzické stříbro, ale papírové potvrzení na něj. A těch potvrzení asi ta banka má nejspíš moc. Kdyby investoři žádali zesplatnění (ve fyzickém stříbře), tak by asi banka padla. Název té banky je docela zajímavý, aby spustil řetězovou paniku. Možná to někdo z kolegyň a kolegů vysvětlí správněji. Ještě dodávám, že přívlastek "nesměnitelný" jsem použil z pohledu účetní bilance banky - pokud by papíry směnili, tak pád.
Upravené 7. 8. 2021 o 21:35

BoA ma velku short poziciu v striebre, tzn. ze si pozicala vela papieroveho striebra, ktore obratom predala (akoze naozaj velmi vela) a teda ak by cena stupala, tak su v obrovskej strate, resp pred krachom. A pad BoA by uz bol EM zalezitostou. Toz ale su to dobre spravy pre pripadnych investorov, striebro sa da stale lacno zakupit.

BoA ma velku short poziciu v striebre, tzn. ze si pozicala vela papieroveho striebra, ktore obratom predala (akoze naozaj velmi vela) a teda ak by cena stupala, tak su v obrovskej strate, resp pred krachom. A pad BoA by uz bol EM zalezitostou. Toz ale su to dobre spravy pre pripadnych investorov, striebro sa da stale lacno zakupit.

Moderator

ze si pozicala vela papieroveho striebra
Díky za objasnění stavu s BoA.

[quote="pid:28700, uid:10"]ze si pozicala vela papieroveho striebra[/quote]Díky za objasnění stavu s BoA.

Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?
s týmto nemám, ale mám s https://www.europeanmint.com/2021-1oz-austrian-silver-philharmonic-coin/ - je to tiež v Estónsku + je tam síce drahšie poštovné (je podľa hmotnosti objednávky) ale aj s tým to vyšlo lacnejšie ako inde... Objednávka prišla až po cca 3 týždňoch (doručenie majú uvedené 3-15 pracovných dní + ešte kvôli covidu majú objednávky oneskorenie cca 2 týždne), takže to dodržali...

[quote="pid:28715, uid:77"]Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?[/quote] s týmto nemám, ale mám s https://www.europeanmint.com/2021-1oz-austrian-silver-philharmonic-coin/ - je to tiež v Estónsku + je tam síce drahšie poštovné (je podľa hmotnosti objednávky) ale aj s tým to vyšlo lacnejšie ako inde... Objednávka prišla až po cca 3 týždňoch (doručenie majú uvedené 3-15 pracovných dní + ešte kvôli covidu majú objednávky oneskorenie cca 2 týždne), takže to dodržali...

Zatiaľ najlacnejšie rýdze fyzické striebro, ktoré som našiel. Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?
ano mam, kupoval som tam, ziaden problem. Akurat si over shipping date, moze byt, ze po kupe to rozoslu az o 3 tyzdne, pripad tych kilovych tehiel.

[quote="pid:28715, uid:77"]Zatiaľ najlacnejšie rýdze fyzické striebro, ktoré som našiel. Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?[/quote]ano mam, kupoval som tam, ziaden problem. Akurat si over shipping date, moze byt, ze po kupe to rozoslu az o 3 tyzdne, pripad tych kilovych tehiel.

Moderator

Ag padá. Dneska na zlataky.cz jsou už uncové mince pod 800Kč. Zkusím ještě počkat smile
PS. Kdy už konečně průmysl pochopí, že Ag lze nakoupit přímo u těžařů nebo rafinérů. No, možná v dnešní době ještě pořád hrdelní zločin ...

Ag padá. Dneska na zlataky.cz jsou už uncové mince pod 800Kč. Zkusím ještě počkat :) PS. Kdy už konečně průmysl pochopí, že Ag lze nakoupit přímo u těžařů nebo rafinérů. No, možná v dnešní době ještě pořád hrdelní zločin ...
Upravené 9. 8. 2021 o 09:31

přímo u těžařů

Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni? Tie tehly sme my plebs ani nevideli, to rozhodne nie su 100-uncovky. Ani 1000 OZ, to, co ide do priemyslu su uplne ine kolajnice.

[quote="pid:28856, uid:260"]přímo u těžařů[/quote] Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni? Tie tehly sme my plebs ani nevideli, to rozhodne nie su 100-uncovky. Ani 1000 OZ, to, co ide do priemyslu su uplne ine kolajnice.

Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni?
Popravdě nevím, jak to funguje se stříbrem v průmyslu. Odhaduju, že rafinéři koupí stříbrnou rudu, a vyrobí stříbro v příslušné kvalitě. Jeho cenu určuje svobodný a neviditelný trh smile

[quote="pid:28898, uid:642"]Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni?[/quote]Popravdě nevím, jak to funguje se stříbrem v průmyslu. Odhaduju, že rafinéři koupí stříbrnou rudu, a vyrobí stříbro v příslušné kvalitě. Jeho cenu určuje svobodný a neviditelný trh ;)

zdravím všetkých. možno už viete, ale od roku 2022 Estónsko uvalí na strieborné investičné mince dph. podľa toho, čo som čítal na reddite podľahli tlaku bruselu.

zdravím všetkých. možno už viete, ale od roku 2022 Estónsko uvalí na strieborné investičné mince dph. podľa toho, čo som čítal na reddite podľahli tlaku bruselu.

Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.
Na skúšku som pridal do nákupného košíka na dvoch estónskych stránkach a na slovenskej tie isté produkty a pri výslednom zhrnutí objednávky ...vidíte sami.

1. SK stránka
  2. european Mint
  3. europa Bullion

61964dc8687f7
61964dc869925
61964dc96d873

Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes. Na skúšku som pridal do nákupného košíka na dvoch estónskych stránkach a na slovenskej tie isté produkty a pri výslednom zhrnutí objednávky ...vidíte sami. 1. SK stránka 2. european Mint 3. europa Bullion ![61964dc8687f7](serve/attachment&path=61964dc8687f7) ![61964dc869925](serve/attachment&path=61964dc869925) ![61964dc96d873](serve/attachment&path=61964dc96d873)
Upravené 18. 11. 2021 o 14:02

Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.
no 5 ks mincí sa asi až tak veľmi z Estónska kupovať neoplatí (aj keď neviem, či by niekto objednával 5 ks z Estónska smile, ale napr. na zlataky.sk vyjde 5 ks s poštovným - 173,83 €), ale väčšie množstvo sa určite oplatí

-napr. len pri 20 ks strieborných Wiener Philharmoniker 1 Oz:

• zlataky.sk - 669,80 €
  • europeanmint.com - 543,- € (dopravu majú podľa hmotnosti - v tomto prípade je doprava 35,- € a VAT je 7,- €, napr. všetko pod 500g má dopravu 25,- €)

[quote="pid:43598, uid:324"]Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.[/quote] no 5 ks mincí sa asi až tak veľmi z Estónska kupovať neoplatí (aj keď neviem, či by niekto objednával 5 ks z Estónska |(, ale napr. na zlataky.sk vyjde 5 ks s poštovným - 173,83 €), ale väčšie množstvo sa určite oplatí -napr. len pri 20 ks strieborných Wiener Philharmoniker 1 Oz: - zlataky.sk - 669,80 € - europeanmint.com - 543,- € (dopravu majú podľa hmotnosti - v tomto prípade je doprava 35,- € a VAT je 7,- €, napr. všetko pod 500g má dopravu 25,- €)

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info

@Aknitka
Pre nás plebejcov je 5ks dosť smile
Hm no to už vyzerá zaujímavejšie.
Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?
Mám viac otázok , zdá sa mi , že tu pred časom bola táto téma podrobne rozpísaná , alebo sa mi to zdá ?

@Aknitka Pre nás plebejcov je 5ks dosť :D Hm no to už vyzerá zaujímavejšie. Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ? Mám viac otázok , zdá sa mi , že tu pred časom bola táto téma podrobne rozpísaná , alebo sa mi to zdá ?
Upravené 18. 11. 2021 o 18:04

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info

Nenakupoval jsem z Estonska, nicméně, v dobrém obchodě s tímto sortimentem by měli mít přístroj, který to dokáže ověřit.
Možná by to mohli za drobný poplatek udělat. A nebo když si tam něco koupíš, tak třeba i zdarma.
Upřímně ale, kdybych byl prodavačem v takovém obchodě a někdo mi přišel, že chce zdarma ověřit 20 stříbrňáků a nic si nekoupil, nejradši bych nakopal do zádele. :-)

[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] Nenakupoval jsem z Estonska, nicméně, v dobrém obchodě s tímto sortimentem by měli mít přístroj, který to dokáže ověřit. Možná by to mohli za drobný poplatek udělat. A nebo když si tam něco koupíš, tak třeba i zdarma. Upřímně ale, kdybych byl prodavačem v takovém obchodě a někdo mi přišel, že chce zdarma ověřit 20 stříbrňáků a nic si nekoupil, nejradši bych nakopal do zádele. :-)

Osobnú skúsenosť nemám, ale niekto na začiatku vlákna o ich písal. V dobrom; tuším to bolo niečo v zmysle že sú nadšenci a zohnali mu aj nejakú mincu podľa jeho požiadavky.

[quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?[/quote] Osobnú skúsenosť nemám, ale niekto na začiatku vlákna o ich písal. V dobrom; tuším to bolo niečo v zmysle že sú nadšenci a zohnali mu aj nejakú mincu podľa jeho požiadavky.

Vďaka za info
nie, preto som kupovala len strieborné mince (Philharmoniker) a nie zlaté tehličky, ktoré sa skôr oplatí napodobňovať...
+pozrela som si recenzie predávajúceho a k overovaniu pravosti sa vyjadroval aj p. Luptak v tomto videu
https://www.youtube.com/watch?v=v912Qhmdd1U
Pre nás plebejcov je 5ks dosť
k patricijke mám ďaleko, ale keď už objednávam za také poštovné, tak nech sa to oplatí smile
ale oplatí sa to už asi len do konca roka, lebo potom - "Law change: no more VAT free silver, Platinum and Palladium in 2022"
nemám

[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] nie, preto som kupovala len strieborné mince (Philharmoniker) a nie zlaté tehličky, ktoré sa skôr oplatí napodobňovať... +pozrela som si recenzie predávajúceho a k overovaniu pravosti sa vyjadroval aj p. Luptak v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=v912Qhmdd1U [quote="pid:43667, uid:324"]Pre nás plebejcov je 5ks dosť[/quote] k patricijke mám ďaleko, ale keď už objednávam za také poštovné, tak nech sa to oplatí ;) ale oplatí sa to už asi len do konca roka, lebo potom - **"Law change: no more VAT free silver, Platinum and Palladium in 2022"** [quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?[/quote]nemám
Upravené 18. 11. 2021 o 22:30

Vďaka za info

Nie. Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka. Nie som si celkom istý, či sa oplatí falšovať mince, hoci strieborné. Tiež som presvedčený, že spoločnosti, ktoré obchodujú s týmto druhom tovaru sú pod drobnohľadom dozorujúcich inštitúcií. A ešte, možno naivný argument, mám nejakých filharmonikov z Rakúska - na pohľad cez lupu je minca rovnaká ako tá, čo prišla z Estónska :-)

[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] Nie. Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka. Nie som si celkom istý, či sa oplatí falšovať mince, hoci strieborné. Tiež som presvedčený, že spoločnosti, ktoré obchodujú s týmto druhom tovaru sú pod drobnohľadom dozorujúcich inštitúcií. A ešte, možno naivný argument, mám nejakých filharmonikov z Rakúska - na pohľad cez lupu je minca rovnaká ako tá, čo prišla z Estónska :-)

Pre nás plebejcov je 5ks dosť

My sme organizovaná skupina a poštovné potom rozrátame na mince. :-)

[quote="pid:43667, uid:324"]Pre nás plebejcov je 5ks dosť[/quote] My sme organizovaná skupina a poštovné potom rozrátame na mince. :-)

Mám

Ja mam. Normalny eshop ako kazdy iny. Objednas a do 2-4 dni to mas doma kurierom.

[quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ? Mám[/quote] Ja mam. Normalny eshop ako kazdy iny. Objednas a do 2-4 dni to mas doma kurierom.

Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka

Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.

1. Ak uz kupujes mince tak vraz nejakych 20-30€ do "naradia" k tomu. T.j. vaha,neodimovy magnet a sublera.
  2. 1.Oz mince maju vahu cca 31,1g pravidlom je ze by nemali mat menej,napr. 31g. Viac mozu mat.
  3. Sublerou zmeraj rozmer mince. Ten by mal byt tiez presny.
  4. Skus neodymovym magnetom ci nahodou tu mincu nepritiahnes. Ak ano obsahuje nejaky kov. Striebro by nemalo byt magneticke.
  5. Mince hl. strieborne sa menej falsuju nakolko su oficialnym platidlom,t.j. ak su falosne tak sa to berie ako falsovanie a pozmenovanie platidla a nie ako priestupok. Taktiez mincu za 27-30€ falsovat s tym ze mozes za to fasnut kriminal je dost riskantne. Skor asi to zlato sa falsuje..ale ako sa hovori,doveruj ale preveruj.

[quote="pid:43715, uid:368"]Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka[/quote] Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie. 1. Ak uz kupujes mince tak vraz nejakych 20-30€ do "naradia" k tomu. T.j. vaha,neodimovy magnet a sublera. 2. 1.Oz mince maju vahu cca 31,1g pravidlom je ze by nemali mat menej,napr. 31g. Viac mozu mat. 3. Sublerou zmeraj rozmer mince. Ten by mal byt tiez presny. 4. Skus neodymovym magnetom ci nahodou tu mincu nepritiahnes. Ak ano obsahuje nejaky kov. Striebro by nemalo byt magneticke. 5. Mince hl. strieborne sa menej falsuju nakolko su oficialnym platidlom,t.j. ak su falosne tak sa to berie ako falsovanie a pozmenovanie platidla a nie ako priestupok. Taktiez mincu za 27-30€ falsovat s tym ze mozes za to fasnut kriminal je dost riskantne. Skor asi to zlato sa falsuje..ale ako sa hovori,doveruj ale preveruj.
Upravené 18. 11. 2021 o 22:59

@Aknitka No na Zetbergu je to len o 20-30 eur drahšie, tých 20ks ktoré si spomínala.
Nie je to nič , ale ani tak veľa.

@a.biškuntál Organizovaná skupina , to znie dobre ;-)

Otázka pre všetkých , aký je váš postoj k investovaniu do iných kovov? napríklad do medi.
Akú to má perspektívu ? Budem vám vďačný za všetky informácie ktoré sa vám tu o tom chce vypísať.

@Aknitka No na Zetbergu je to len o 20-30 eur drahšie, tých 20ks ktoré si spomínala. Nie je to nič , ale ani tak veľa. @a.biškuntál Organizovaná skupina , to znie dobre ;-) Otázka pre všetkých , aký je váš postoj k investovaniu do iných kovov? napríklad do medi. Akú to má perspektívu ? Budem vám vďačný za všetky informácie ktoré sa vám tu o tom chce vypísať.

napríklad do medi.

jedna vec je kupovat drahe kovy ako formu uchovania penazi, resp. kupnej sily a druha vec je kupovat nieco ako investiciu s cielom spenazenia v buducnosti.

Ak ide o tu prvu moznost, drzal by som sa striebra a zlata, ak ide o druhu, tak kludne aj med, ale len papierovo, med je lacna a pri vyssej sume by si doma skladoval tony medi. Ja spekulanstvo nemam rad (stavky na rast/pokles cien), takze by som sa drzal moznosti cislo 1.

[quote="pid:43784, uid:324"]napríklad do medi.[/quote] jedna vec je kupovat drahe kovy ako formu uchovania penazi, resp. kupnej sily a druha vec je kupovat nieco ako investiciu s cielom spenazenia v buducnosti. Ak ide o tu prvu moznost, drzal by som sa striebra a zlata, ak ide o druhu, tak kludne aj med, ale len papierovo, med je lacna a pri vyssej sume by si doma skladoval tony medi. Ja spekulanstvo nemam rad (stavky na rast/pokles cien), takze by som sa drzal moznosti cislo 1.

Moderator

Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.

To, co pises je slusne povedane zbytocne. Dnesne falzifikaty su tymito metodami nepostrehnutelne. Boli uz ini frajeri, co to skusali a dokonaly falzifikat nenasli ziadnou z tychto metod.

[quote="pid:43718, uid:248"]Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.[/quote] To, co pises je slusne povedane zbytocne. Dnesne falzifikaty su tymito metodami nepostrehnutelne. Boli uz ini frajeri, co to skusali a dokonaly falzifikat nenasli ziadnou z tychto metod.
Upravené 19. 11. 2021 o 11:41

To, co pises je slusne povedane zbytocne.

Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D

[quote="pid:43811, uid:642"]To, co pises je slusne povedane zbytocne.[/quote] Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D

Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D
na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi https://youtu.be/GajK6Vrh2Rs

[quote="pid:44176, uid:248"]Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D[/quote]na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi https://youtu.be/GajK6Vrh2Rs

Moderator

na zakladnu kontrolu

Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim.
A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.

[quote="pid:44196, uid:10"]na zakladnu kontrolu[/quote] Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim. A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.

Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim.
A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.
beriem to tak, ze pokial nakupujem u spolahlivych predajcov co su na trhu dlho, nemusim riesit overovanie. Ak by som siel nakupovat z druhej ruky ci na inzerat alebo burzu, tak vsetko to co pises je na mieste.

[quote="pid:44203, uid:248"]Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim. A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.[/quote]beriem to tak, ze pokial nakupujem u spolahlivych predajcov co su na trhu dlho, nemusim riesit overovanie. Ak by som siel nakupovat z druhej ruky ci na inzerat alebo burzu, tak vsetko to co pises je na mieste.

Moderator

na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi

a kto neverí vlastným ušiam, tak tu je aj očný test. Svojho času som deti zabával tým, že som neodýmovú magnetickú kocku hodil do asi meter dlhej medenej trubky a nevypadla hneď ako to očakávali, pomaličky klesala, kým sa dostala vplyvom gravitácie na druhú stranu. Na rovnakom princípe indukcie elektromagnetického poľa vo vodiči ostatne funguje množstvo zariadení.
https://www.youtube.com/watch?v=JP4PU6TNzA4

[quote="pid:44196, uid:10"]na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi[/quote] a kto neverí vlastným ušiam, tak tu je aj očný test. Svojho času som deti zabával tým, že som neodýmovú magnetickú kocku hodil do asi meter dlhej medenej trubky a nevypadla hneď ako to očakávali, pomaličky klesala, kým sa dostala vplyvom gravitácie na druhú stranu. Na rovnakom princípe indukcie elektromagnetického poľa vo vodiči ostatne funguje množstvo zariadení. https://www.youtube.com/watch?v=JP4PU6TNzA4
Upravené 21. 11. 2021 o 10:32

@jelenovipivonelej
Ako sa dá za pár eur overiť či je moja minca 999/1000 striebro ako je napísané alebo 899/1000 striebro?
Na magnet sa neprichytí ani 899/1000 a rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.
Neriešim overovanie , len sa divím tvojmu diveniu sa smile

@jelenovipivonelej Ako sa dá za pár eur overiť či je moja minca 999/1000 striebro ako je napísané alebo 899/1000 striebro? Na magnet sa neprichytí ani 899/1000 a rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe. Neriešim overovanie , len sa divím tvojmu diveniu sa 8)
Upravené 21. 11. 2021 o 14:23

rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.
Potrebuješ na váženie váhu, ktorá váži aj stotiny gramu a na to aby si vedel či si odvážil dobre musíš na ňu postaviť kalibračné závažie. Samozrejme ak vážiš na kuchynskej váhe kde je odchýlka aj 2-3 gramy tak to môžeš rovno poťažkať minnce v ruke, výsledok bude podobný.

Vidíš to, niektorí sa divia diveniu a niektorí sa divia hlúposti ľudí.."taky švet, co narobiš" :-)

[quote="pid:44264, uid:324"]rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.[/quote]Potrebuješ na váženie váhu, ktorá váži aj stotiny gramu a na to aby si vedel či si odvážil dobre musíš na ňu postaviť kalibračné závažie. Samozrejme ak vážiš na kuchynskej váhe kde je odchýlka aj 2-3 gramy tak to môžeš rovno poťažkať minnce v ruke, výsledok bude podobný. Vidíš to, niektorí sa divia diveniu a niektorí sa divia hlúposti ľudí.."taky švet, co narobiš" :-)

Stříbro se nejčastěji falšuje olovem, protože má skoro stejnou hmotnost. Zlato se falšuje wolframem. Olovo neodymový magnet odpuzuje, takže falešné stříbrné mince, které mají uvnitř olovo, se neodymovým magnetem zjistit nedají. Na druhou stranu se falšovat malé, jednouncové stříbrné mince olovem padělatelům nevyplatí.

Stříbro se nejčastěji falšuje olovem, protože má skoro stejnou hmotnost. Zlato se falšuje wolframem. Olovo neodymový magnet odpuzuje, takže falešné stříbrné mince, které mají uvnitř olovo, se neodymovým magnetem zjistit nedají. Na druhou stranu se falšovat malé, jednouncové stříbrné mince olovem padělatelům nevyplatí.

@jelenovipivonelej
okrem toho , že takú váhu som ani nenašiel , pravdepodobne stojí 50-100e keď uvážim koľko stojí lepšia kuchynská.
To podľa mňa nespĺňa definíciu "A pritom nacinie stoji par eur"

@jelenovipivonelej okrem toho , že takú váhu som ani nenašiel , pravdepodobne stojí 50-100e keď uvážim koľko stojí lepšia kuchynská. To podľa mňa nespĺňa definíciu "A pritom nacinie stoji par eur"

pravdepodobne stojí 50-100e

váha 5,63e+2,16poštovne
https://www.priceorcan.sk/iso-135-digitalni-kapesni-vaha-200g001g
závažie 2,5e+1,9poštovne
https://www.mikrovahy.sk/kalibracne-zavazia/83-5g-kalibracne-zavazie.html
magnet 0,35e+2,99 poštovne
https://silnemagnety.sk/magnet/valec-5x10-n38/
šublera 7,19e+1,8 poštovne
https://www.alza.sk/hobby/geko-meradlo-posuvne-kovove-0-150-mm-005-d5268621.htm?kampan=adwho_Hobby-a-zahrada_pla_all_Hobby-a-zahrada_Merici-technika_c_9062578_AUPR20087_%7e83276006287%7e&gclid=CjwKCAiAqIKNBhAIEiwAu_ZLDgN-J29EvHxbsYcDzn2JhbMmHHba0-xenBFDUXpROq0294YeDgPUERoCZ4IQAvD_BwE

Ak to zrátam tak:15,67e tovar+8,85e poštovne= 24,52Eur

"Nech nežeriem" dám za to aj dvojnásobok, čiže 50Eur. Pri pomyslení, že ročne do toho niektorí ako tu čítam vrážajú aj tisíce eur tak je to úplne to najmenej čo môžem urobiť.
Martin ja ťa nejdem presviedčať. Pre mňa za mňa kupuj u overeného predajcu a ver mu alebo kupuj cez bazos. Je to na každom.

[quote="pid:45090, uid:324"]pravdepodobne stojí 50-100e[/quote] váha 5,63e+2,16poštovne https://www.priceorcan.sk/iso-135-digitalni-kapesni-vaha-200g001g závažie 2,5e+1,9poštovne https://www.mikrovahy.sk/kalibracne-zavazia/83-5g-kalibracne-zavazie.html magnet 0,35e+2,99 poštovne https://silnemagnety.sk/magnet/valec-5x10-n38/ šublera 7,19e+1,8 poštovne https://www.alza.sk/hobby/geko-meradlo-posuvne-kovove-0-150-mm-005-d5268621.htm?kampan=adwho_Hobby-a-zahrada_pla_all_Hobby-a-zahrada_Merici-technika_c_9062578_AUPR20087_%7e83276006287%7e&gclid=CjwKCAiAqIKNBhAIEiwAu_ZLDgN-J29EvHxbsYcDzn2JhbMmHHba0-xenBFDUXpROq0294YeDgPUERoCZ4IQAvD_BwE Ak to zrátam tak:15,67e tovar+8,85e poštovne= 24,52Eur "Nech nežeriem" dám za to aj dvojnásobok, čiže 50Eur. Pri pomyslení, že ročne do toho niektorí ako tu čítam vrážajú aj tisíce eur tak je to úplne to najmenej čo môžem urobiť. Martin ja ťa nejdem presviedčať. Pre mňa za mňa kupuj u overeného predajcu a ver mu alebo kupuj cez bazos. Je to na každom.

@jelenovipivonelej no veď v pohode , tým nehovorím , že nie je dobré si to overovať.
Zatiaľ mám dve 1oz strieborné mince od Zetberg a jedna váži 35g a druhá 36g s plastovými kapsulami či ako sa to volá v čom sú balené , takže hmotnosti mincí samotných zrejme sedia a na magnet nereagujú.
Zetberg vyzerá byť v pohode , pre tých ktorí majú záujem.
Ď za informácie / linky , som prekvapený tými cenami.

@jelenovipivonelej no veď v pohode , tým nehovorím , že nie je dobré si to overovať. Zatiaľ mám dve 1oz strieborné mince od Zetberg a jedna váži 35g a druhá 36g s plastovými kapsulami či ako sa to volá v čom sú balené , takže hmotnosti mincí samotných zrejme sedia a na magnet nereagujú. Zetberg vyzerá byť v pohode , pre tých ktorí majú záujem. Ď za informácie / linky , som prekvapený tými cenami.
12
11.56k
127
37
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept