Mimo kategórií
Striebro a investicne mince

Aj by som to kúpil, ale keď vidím tú "tetu" na rúbe mince...smile


Aj by som to kúpil, ale keď vidím tú "tetu" na rúbe mince...:D

z hladiska cisto obsahu striebra sa to neoplati. Philharmonikery mas cca 1 unca striebra za 31 eur, toto stoji skoro 42. To je skoro 50% prirazka


z hladiska cisto obsahu striebra sa to neoplati. Philharmonikery mas cca 1 unca striebra za 31 eur, toto stoji skoro 42. To je skoro 50% prirazka

Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!
https://www.cas.sk/clanok/2559825/investicne-a-zberatelske-mince-dokazu-svoju-cenu-zvysit-az-na-16-nasobok
(PR článok pre Českú mincovňu)


**Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!** https://www.cas.sk/clanok/2559825/investicne-a-zberatelske-mince-dokazu-svoju-cenu-zvysit-az-na-16-nasobok (PR článok pre Českú mincovňu)

Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok!


Objavili Ameriku. Taká pamätná proof minca TANAPu už dávno tento limit prekonala, to isté ako minca Chatama Sofera.


[quote="pid:25499, uid:413"]Investičné a zberateľské mince dokážu svoju cenu zvýšiť až na 16-násobok![/quote] Objavili Ameriku. Taká pamätná proof minca TANAPu už dávno tento limit prekonala, to isté ako minca Chatama Sofera.

Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...


Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...

Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...


su v pohode, akurat trocha drahsia doprava, ked toho nakupujes menej


[quote="pid:25888, uid:445"]Máte niekto skúsenosti s belgickým eshopom: https://goldsilver.be/ ??? Majú niektoré mince čo inde neviem nájsť...[/quote] su v pohode, akurat trocha drahsia doprava, ked toho nakupujes menej

kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...


kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...

kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...


Chápem, ale nepraktické...


[quote="pid:26004, uid:252"]kde kupujete strieborne retiazky? radsej podporim maleho zlatnika-sperkara ako velke obchody typu Sofia...[/quote] Chápem, ale nepraktické...

Moderátor

Nie ako investiciu...


najdi si zlatnika v okoli, ale pri striebornych sperkoch preplatis strasne vela za pracu, pretoze roboty je tolko ako so zlatymi. Jediny koho som videl predavat investicne sperky je Mike Malony.


[quote="pid:26199, uid:252"]Nie ako investiciu...[/quote] najdi si zlatnika v okoli, ale pri striebornych sperkoch preplatis strasne vela za pracu, pretoze roboty je tolko ako so zlatymi. Jediny koho som videl predavat investicne sperky je Mike Malony.

Moderator

Všechny výrobky z drahých kovů jsou zatíženy také 21% (u nás) DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí je DPH 0%.
Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.


Všechny výrobky z drahých kovů jsou zatíženy také 21% (u nás) DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí je DPH 0%. Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.

Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.
no pozor, od DPH je oslobodene len zlato, pri nakupe striebornych investicnych minci sa DPH plati, obist sa to da nakupom cez eshopy, ktore to predavaju v Estonsku ako je ten spominany celticgold napr.


[quote="pid:26225, uid:312"]Závěr: Pokud budete nakupovat drahé kovy u zlatníka, tak zaplatíte navíc nejen za práci, ale i DPH. Při nákupu investičních slitků nebo mincí, platíte jen za cenu kovu.[/quote]no pozor, od DPH je oslobodene len zlato, pri nakupe striebornych investicnych minci sa DPH plati, obist sa to da nakupom cez eshopy, ktore to predavaju v Estonsku ako je ten spominany celticgold napr.

Moderator

no pozor, od DPH je oslobodene len zlato

Je to možné, já kupoval jen zlato.


[quote="pid:26226, uid:10"]no pozor, od DPH je oslobodene len zlato[/quote] Je to možné, já kupoval jen zlato.

Mám pocit, že poslední měsíc, dva, jde stříbro dolů. Na zlaťáky.cz už stojí uncová investiční mince 800Kč. Vzhledem k jeho objektivnímu nedostatku to tipuji na nějakou nekalou akci. Nemůže to být pokus o záchranu Bank of America (snad jsem se trefil), která údajně nyní drží nesměnitelné stříbrné certifikáty? Každopádně je velice dobrá doba pro nákup, co říkáte ?


Mám pocit, že poslední měsíc, dva, jde stříbro dolů. Na [zlaťáky.cz](https://zlataky.cz/stribrna-investicni-mince-maple-leaf-1-oz) už stojí uncová investiční mince 800Kč. Vzhledem k jeho objektivnímu nedostatku to tipuji na nějakou nekalou akci. Nemůže to být pokus o záchranu Bank of America (snad jsem se trefil), která údajně nyní drží nesměnitelné stříbrné certifikáty? Každopádně je velice dobrá doba pro nákup, co říkáte ?

@hael Zajímavé je, že kryptoměny naopak teď vyletěly nahoru, nejvíce z těch, co sleduji, vyletělo Ethereum a pak Dogecoin.

Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty a k čemu vůbec jsou?


@hael Zajímavé je, že kryptoměny naopak teď vyletěly nahoru, nejvíce z těch, co sleduji, vyletělo Ethereum a pak Dogecoin. Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty a k čemu vůbec jsou?

Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty
Moc tomu nerozumím, ale odhaduji, že si investoři nakupují ne fyzické stříbro, ale papírové potvrzení na něj. A těch potvrzení asi ta banka má nejspíš moc. Kdyby investoři žádali zesplatnění (ve fyzickém stříbře), tak by asi banka padla. Název té banky je docela zajímavý, aby spustil řetězovou paniku. Možná to někdo z kolegyň a kolegů vysvětlí správněji.
Ještě dodávám, že přívlastek "nesměnitelný" jsem použil z pohledu účetní bilance banky - pokud by papíry směnili, tak pád.


[quote="pid:28669, uid:181"]Co jsou ty nesměnitelné stříbrné certifikáty[/quote]Moc tomu nerozumím, ale odhaduji, že si investoři nakupují ne fyzické stříbro, ale papírové potvrzení na něj. A těch potvrzení asi ta banka má nejspíš moc. Kdyby investoři žádali zesplatnění (ve fyzickém stříbře), tak by asi banka padla. Název té banky je docela zajímavý, aby spustil řetězovou paniku. Možná to někdo z kolegyň a kolegů vysvětlí správněji. Ještě dodávám, že přívlastek "nesměnitelný" jsem použil z pohledu účetní bilance banky - pokud by papíry směnili, tak pád.
Upravené 7. 8. 2021 o 21:35

BoA ma velku short poziciu v striebre, tzn. ze si pozicala vela papieroveho striebra, ktore obratom predala (akoze naozaj velmi vela) a teda ak by cena stupala, tak su v obrovskej strate, resp pred krachom. A pad BoA by uz bol EM zalezitostou. Toz ale su to dobre spravy pre pripadnych investorov, striebro sa da stale lacno zakupit.


BoA ma velku short poziciu v striebre, tzn. ze si pozicala vela papieroveho striebra, ktore obratom predala (akoze naozaj velmi vela) a teda ak by cena stupala, tak su v obrovskej strate, resp pred krachom. A pad BoA by uz bol EM zalezitostou. Toz ale su to dobre spravy pre pripadnych investorov, striebro sa da stale lacno zakupit.

Moderator

ze si pozicala vela papieroveho striebra
Díky za objasnění stavu s BoA.


[quote="pid:28700, uid:10"]ze si pozicala vela papieroveho striebra[/quote]Díky za objasnění stavu s BoA.

Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?
s týmto nemám, ale mám s https://www.europeanmint.com/2021-1oz-austrian-silver-philharmonic-coin/ - je to tiež v Estónsku + je tam síce drahšie poštovné (je podľa hmotnosti objednávky) ale aj s tým to vyšlo lacnejšie ako inde... Objednávka prišla až po cca 3 týždňoch (doručenie majú uvedené 3-15 pracovných dní + ešte kvôli covidu majú objednávky oneskorenie cca 2 týždne), takže to dodržali...


[quote="pid:28715, uid:77"]Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?[/quote] s týmto nemám, ale mám s https://www.europeanmint.com/2021-1oz-austrian-silver-philharmonic-coin/ - je to tiež v Estónsku + je tam síce drahšie poštovné (je podľa hmotnosti objednávky) ale aj s tým to vyšlo lacnejšie ako inde... Objednávka prišla až po cca 3 týždňoch (doručenie majú uvedené 3-15 pracovných dní + ešte kvôli covidu majú objednávky oneskorenie cca 2 týždne), takže to dodržali...

Zatiaľ najlacnejšie rýdze fyzické striebro, ktoré som našiel. Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?
ano mam, kupoval som tam, ziaden problem. Akurat si over shipping date, moze byt, ze po kupe to rozoslu az o 3 tyzdne, pripad tych kilovych tehiel.


[quote="pid:28715, uid:77"]Zatiaľ najlacnejšie rýdze fyzické striebro, ktoré som našiel. Má s daným e-shopom niekto skúsenosť?[/quote]ano mam, kupoval som tam, ziaden problem. Akurat si over shipping date, moze byt, ze po kupe to rozoslu az o 3 tyzdne, pripad tych kilovych tehiel.

Moderator

Ag padá. Dneska na zlataky.cz jsou už uncové mince pod 800Kč. Zkusím ještě počkat smile
PS. Kdy už konečně průmysl pochopí, že Ag lze nakoupit přímo u těžařů nebo rafinérů. No, možná v dnešní době ještě pořád hrdelní zločin ...


Ag padá. Dneska na zlataky.cz jsou už uncové mince pod 800Kč. Zkusím ještě počkat :) PS. Kdy už konečně průmysl pochopí, že Ag lze nakoupit přímo u těžařů nebo rafinérů. No, možná v dnešní době ještě pořád hrdelní zločin ...
Upravené 9. 8. 2021 o 09:31

přímo u těžařů


Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni? Tie tehly sme my plebs ani nevideli, to rozhodne nie su 100-uncovky. Ani 1000 OZ, to, co ide do priemyslu su uplne ine kolajnice.


[quote="pid:28856, uid:260"]přímo u těžařů[/quote] Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni? Tie tehly sme my plebs ani nevideli, to rozhodne nie su 100-uncovky. Ani 1000 OZ, to, co ide do priemyslu su uplne ine kolajnice.

Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni?
Popravdě nevím, jak to funguje se stříbrem v průmyslu. Odhaduju, že rafinéři koupí stříbrnou rudu, a vyrobí stříbro v příslušné kvalitě. Jeho cenu určuje svobodný a neviditelný trh smile


[quote="pid:28898, uid:642"]Hael, naozaj si myslis, ze oni to kupuju v mincovni?[/quote]Popravdě nevím, jak to funguje se stříbrem v průmyslu. Odhaduju, že rafinéři koupí stříbrnou rudu, a vyrobí stříbro v příslušné kvalitě. Jeho cenu určuje svobodný a neviditelný trh ;)

zdravím všetkých. možno už viete, ale od roku 2022 Estónsko uvalí na strieborné investičné mince dph. podľa toho, čo som čítal na reddite podľahli tlaku bruselu.


zdravím všetkých. možno už viete, ale od roku 2022 Estónsko uvalí na strieborné investičné mince dph. podľa toho, čo som čítal na reddite podľahli tlaku bruselu.

Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.
Na skúšku som pridal do nákupného košíka na dvoch estónskych stránkach a na slovenskej tie isté produkty a pri výslednom zhrnutí objednávky ...vidíte sami.


  1. SK stránka
  2. european Mint
  3. europa Bullion

61964dc8687f7
61964dc869925
61964dc96d873


Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes. Na skúšku som pridal do nákupného košíka na dvoch estónskych stránkach a na slovenskej tie isté produkty a pri výslednom zhrnutí objednávky ...vidíte sami. 1. SK stránka 2. european Mint 3. europa Bullion ![61964dc8687f7](serve/attachment&path=61964dc8687f7) ![61964dc869925](serve/attachment&path=61964dc869925) ![61964dc96d873](serve/attachment&path=61964dc96d873)
Upravené 18. 11. 2021 o 14:02

Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.
no 5 ks mincí sa asi až tak veľmi z Estónska kupovať neoplatí (aj keď neviem, či by niekto objednával 5 ks z Estónska smile, ale napr. na zlataky.sk vyjde 5 ks s poštovným - 173,83 €), ale väčšie množstvo sa určite oplatí


-napr. len pri 20 ks strieborných Wiener Philharmoniker 1 Oz:


  • zlataky.sk - 669,80 €
  • europeanmint.com - 543,- € (dopravu majú podľa hmotnosti - v tomto prípade je doprava 35,- € a VAT je 7,- €, napr. všetko pod 500g má dopravu 25,- €)

[quote="pid:43598, uid:324"]Dobrý deň , kupovať mince z Estónska sa vôbec neoplatí ani dnes.[/quote] no 5 ks mincí sa asi až tak veľmi z Estónska kupovať neoplatí (aj keď neviem, či by niekto objednával 5 ks z Estónska |(, ale napr. na zlataky.sk vyjde 5 ks s poštovným - 173,83 €), ale väčšie množstvo sa určite oplatí -napr. len pri 20 ks strieborných Wiener Philharmoniker 1 Oz: - zlataky.sk - 669,80 € - europeanmint.com - 543,- € (dopravu majú podľa hmotnosti - v tomto prípade je doprava 35,- € a VAT je 7,- €, napr. všetko pod 500g má dopravu 25,- €)

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info


Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info

@Aknitka
Pre nás plebejcov je 5ks dosť smile
Hm no to už vyzerá zaujímavejšie.
Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?
Mám viac otázok , zdá sa mi , že tu pred časom bola táto téma podrobne rozpísaná , alebo sa mi to zdá ?

@Aknitka Pre nás plebejcov je 5ks dosť :D Hm no to už vyzerá zaujímavejšie. Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ? Mám viac otázok , zdá sa mi , že tu pred časom bola táto téma podrobne rozpísaná , alebo sa mi to zdá ?
Upravené 18. 11. 2021 o 18:04

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info


Nenakupoval jsem z Estonska, nicméně, v dobrém obchodě s tímto sortimentem by měli mít přístroj, který to dokáže ověřit.
Možná by to mohli za drobný poplatek udělat. A nebo když si tam něco koupíš, tak třeba i zdarma.
Upřímně ale, kdybych byl prodavačem v takovém obchodě a někdo mi přišel, že chce zdarma ověřit 20 stříbrňáků a nic si nekoupil, nejradši bych nakopal do zádele. :-)


[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] Nenakupoval jsem z Estonska, nicméně, v dobrém obchodě s tímto sortimentem by měli mít přístroj, který to dokáže ověřit. Možná by to mohli za drobný poplatek udělat. A nebo když si tam něco koupíš, tak třeba i zdarma. Upřímně ale, kdybych byl prodavačem v takovém obchodě a někdo mi přišel, že chce zdarma ověřit 20 stříbrňáků a nic si nekoupil, nejradši bych nakopal do zádele. :-)

Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?

Osobnú skúsenosť nemám, ale niekto na začiatku vlákna o ich písal. V dobrom; tuším to bolo niečo v zmysle že sú nadšenci a zohnali mu aj nejakú mincu podľa jeho požiadavky.


[quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?[/quote] Osobnú skúsenosť nemám, ale niekto na začiatku vlákna o ich písal. V dobrom; tuším to bolo niečo v zmysle že sú nadšenci a zohnali mu aj nejakú mincu podľa jeho požiadavky.

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info
nie, preto som kupovala len strieborné mince (Philharmoniker) a nie zlaté tehličky, ktoré sa skôr oplatí napodobňovať...
+pozrela som si recenzie predávajúceho a k overovaniu pravosti sa vyjadroval aj p. Luptak v tomto videu
https://www.youtube.com/watch?v=v912Qhmdd1U
Pre nás plebejcov je 5ks dosť
k patricijke mám ďaleko, ale keď už objednávam za také poštovné, tak nech sa to oplatí smile
ale oplatí sa to už asi len do konca roka, lebo potom - "Law change: no more VAT free silver, Platinum and Palladium in 2022"
Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?
nemám


[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] nie, preto som kupovala len strieborné mince (Philharmoniker) a nie zlaté tehličky, ktoré sa skôr oplatí napodobňovať... +pozrela som si recenzie predávajúceho a k overovaniu pravosti sa vyjadroval aj p. Luptak v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=v912Qhmdd1U [quote="pid:43667, uid:324"]Pre nás plebejcov je 5ks dosť[/quote] k patricijke mám ďaleko, ale keď už objednávam za také poštovné, tak nech sa to oplatí ;) ale oplatí sa to už asi len do konca roka, lebo potom - **"Law change: no more VAT free silver, Platinum and Palladium in 2022"** [quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?[/quote]nemám
Upravené 18. 11. 2021 o 22:30

Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ?
Vďaka za info

Nie. Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka. Nie som si celkom istý, či sa oplatí falšovať mince, hoci strieborné. Tiež som presvedčený, že spoločnosti, ktoré obchodujú s týmto druhom tovaru sú pod drobnohľadom dozorujúcich inštitúcií. A ešte, možno naivný argument, mám nejakých filharmonikov z Rakúska - na pohľad cez lupu je minca rovnaká ako tá, čo prišla z Estónska :-)


[quote="pid:43663, uid:522"]Ahojte, keď ste nakupovali tie mince napr. z Estónska, aj ste si overovali pravosť tých mincí ? Vďaka za info[/quote] Nie. Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka. Nie som si celkom istý, či sa oplatí falšovať mince, hoci strieborné. Tiež som presvedčený, že spoločnosti, ktoré obchodujú s týmto druhom tovaru sú pod drobnohľadom dozorujúcich inštitúcií. A ešte, možno naivný argument, mám nejakých filharmonikov z Rakúska - na pohľad cez lupu je minca rovnaká ako tá, čo prišla z Estónska :-)

Pre nás plebejcov je 5ks dosť

My sme organizovaná skupina a poštovné potom rozrátame na mince. :-)


[quote="pid:43667, uid:324"]Pre nás plebejcov je 5ks dosť[/quote] My sme organizovaná skupina a poštovné potom rozrátame na mince. :-)

Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ?
Mám

Ja mam. Normalny eshop ako kazdy iny. Objednas a do 2-4 dni to mas doma kurierom.


[quote="pid:43667, uid:324"]Máte skúsenosť so stránkou Zetberg ? Mám[/quote] Ja mam. Normalny eshop ako kazdy iny. Objednas a do 2-4 dni to mas doma kurierom.

Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka

Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.


  1. Ak uz kupujes mince tak vraz nejakych 20-30€ do "naradia" k tomu. T.j. vaha,neodimovy magnet a sublera.
  2. 1.Oz mince maju vahu cca 31,1g pravidlom je ze by nemali mat menej,napr. 31g. Viac mozu mat.
  3. Sublerou zmeraj rozmer mince. Ten by mal byt tiez presny.
  4. Skus neodymovym magnetom ci nahodou tu mincu nepritiahnes. Ak ano obsahuje nejaky kov. Striebro by nemalo byt magneticke.
  5. Mince hl. strieborne sa menej falsuju nakolko su oficialnym platidlom,t.j. ak su falosne tak sa to berie ako falsovanie a pozmenovanie platidla a nie ako priestupok. Taktiez mincu za 27-30€ falsovat s tym ze mozes za to fasnut kriminal je dost riskantne. Skor asi to zlato sa falsuje..ale ako sa hovori,doveruj ale preveruj.

[quote="pid:43715, uid:368"]Spoľahol som sa na serióznosť obchodníka[/quote] Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie. 1. Ak uz kupujes mince tak vraz nejakych 20-30€ do "naradia" k tomu. T.j. vaha,neodimovy magnet a sublera. 2. 1.Oz mince maju vahu cca 31,1g pravidlom je ze by nemali mat menej,napr. 31g. Viac mozu mat. 3. Sublerou zmeraj rozmer mince. Ten by mal byt tiez presny. 4. Skus neodymovym magnetom ci nahodou tu mincu nepritiahnes. Ak ano obsahuje nejaky kov. Striebro by nemalo byt magneticke. 5. Mince hl. strieborne sa menej falsuju nakolko su oficialnym platidlom,t.j. ak su falosne tak sa to berie ako falsovanie a pozmenovanie platidla a nie ako priestupok. Taktiez mincu za 27-30€ falsovat s tym ze mozes za to fasnut kriminal je dost riskantne. Skor asi to zlato sa falsuje..ale ako sa hovori,doveruj ale preveruj.
Upravené 18. 11. 2021 o 22:59

@Aknitka No na Zetbergu je to len o 20-30 eur drahšie, tých 20ks ktoré si spomínala.
Nie je to nič , ale ani tak veľa.

@a.biškuntál Organizovaná skupina , to znie dobre ;-)

Otázka pre všetkých , aký je váš postoj k investovaniu do iných kovov? napríklad do medi.
Akú to má perspektívu ? Budem vám vďačný za všetky informácie ktoré sa vám tu o tom chce vypísať.


@Aknitka No na Zetbergu je to len o 20-30 eur drahšie, tých 20ks ktoré si spomínala. Nie je to nič , ale ani tak veľa. @a.biškuntál Organizovaná skupina , to znie dobre ;-) Otázka pre všetkých , aký je váš postoj k investovaniu do iných kovov? napríklad do medi. Akú to má perspektívu ? Budem vám vďačný za všetky informácie ktoré sa vám tu o tom chce vypísať.

napríklad do medi.

jedna vec je kupovat drahe kovy ako formu uchovania penazi, resp. kupnej sily a druha vec je kupovat nieco ako investiciu s cielom spenazenia v buducnosti.


Ak ide o tu prvu moznost, drzal by som sa striebra a zlata, ak ide o druhu, tak kludne aj med, ale len papierovo, med je lacna a pri vyssej sume by si doma skladoval tony medi. Ja spekulanstvo nemam rad (stavky na rast/pokles cien), takze by som sa drzal moznosti cislo 1.


[quote="pid:43784, uid:324"]napríklad do medi.[/quote] jedna vec je kupovat drahe kovy ako formu uchovania penazi, resp. kupnej sily a druha vec je kupovat nieco ako investiciu s cielom spenazenia v buducnosti. Ak ide o tu prvu moznost, drzal by som sa striebra a zlata, ak ide o druhu, tak kludne aj med, ale len papierovo, med je lacna a pri vyssej sume by si doma skladoval tony medi. Ja spekulanstvo nemam rad (stavky na rast/pokles cien), takze by som sa drzal moznosti cislo 1.

Moderator

Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.


To, co pises je slusne povedane zbytocne. Dnesne falzifikaty su tymito metodami nepostrehnutelne. Boli uz ini frajeri, co to skusali a dokonaly falzifikat nenasli ziadnou z tychto metod.


[quote="pid:43718, uid:248"]Nie je na skodu si spravit aspon zakladne overenie.[/quote] To, co pises je slusne povedane zbytocne. Dnesne falzifikaty su tymito metodami nepostrehnutelne. Boli uz ini frajeri, co to skusali a dokonaly falzifikat nenasli ziadnou z tychto metod.
Upravené 19. 11. 2021 o 11:41

To, co pises je slusne povedane zbytocne.

Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D


[quote="pid:43811, uid:642"]To, co pises je slusne povedane zbytocne.[/quote] Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D

Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D
na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi https://youtu.be/GajK6Vrh2Rs


[quote="pid:44176, uid:248"]Nechceš kúpiť nejaké strieborné mince? Mám na predaj. Garantujem ti že sú pravé, fakt, nekecám, nemusíš sa báť. Netreba ani overiť. Voľným okom a hmatom uvidíš že to je tak. :-D[/quote]na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi https://youtu.be/GajK6Vrh2Rs

Moderator

na zakladnu kontrolu

Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim.
A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.


[quote="pid:44196, uid:10"]na zakladnu kontrolu[/quote] Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim. A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.

Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim.
A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.
beriem to tak, ze pokial nakupujem u spolahlivych predajcov co su na trhu dlho, nemusim riesit overovanie. Ak by som siel nakupovat z druhej ruky ci na inzerat alebo burzu, tak vsetko to co pises je na mieste.


[quote="pid:44203, uid:248"]Ja nerozumiem,ze preco ludia spekuluju a nekupia si zakladne nacinie na overovanie. Jasne ze nepomoze vo vsetkom. Ale uz len skutocnost ze si mincu zmeriam,odvazim,prebehnem magnetom tak je obrovska sanca ze ak je to falzifikat tak to odhalim. A pritom nacinie stoji par eur,kdez to mince ak clovek kupuje pravidelne tak aj niekolko stoviek eur(ak nie viac). Ale,co uz. Typicki slovaci sme. Kamarat takto kupoval auto od "overenej" firmy(peknu stranku mali, a komunikovali s nim-usudil ze su spolahlivi).Nema teraz ani auto,ani "overenu" firmu ani 20 000€ co vyplatil ako zalohu.[/quote]beriem to tak, ze pokial nakupujem u spolahlivych predajcov co su na trhu dlho, nemusim riesit overovanie. Ak by som siel nakupovat z druhej ruky ci na inzerat alebo burzu, tak vsetko to co pises je na mieste.

Moderator

na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi

a kto neverí vlastným ušiam, tak tu je aj očný test. Svojho času som deti zabával tým, že som neodýmovú magnetickú kocku hodil do asi meter dlhej medenej trubky a nevypadla hneď ako to očakávali, pomaličky klesala, kým sa dostala vplyvom gravitácie na druhú stranu. Na rovnakom princípe indukcie elektromagnetického poľa vo vodiči ostatne funguje množstvo zariadení.
https://www.youtube.com/watch?v=JP4PU6TNzA4


[quote="pid:44196, uid:10"]na zakladnu kontrolu nepotrebujes nic okrem usi[/quote] a kto neverí vlastným ušiam, tak tu je aj očný test. Svojho času som deti zabával tým, že som neodýmovú magnetickú kocku hodil do asi meter dlhej medenej trubky a nevypadla hneď ako to očakávali, pomaličky klesala, kým sa dostala vplyvom gravitácie na druhú stranu. Na rovnakom princípe indukcie elektromagnetického poľa vo vodiči ostatne funguje množstvo zariadení. https://www.youtube.com/watch?v=JP4PU6TNzA4
Upravené 21. 11. 2021 o 10:32

@jelenovipivonelej
Ako sa dá za pár eur overiť či je moja minca 999/1000 striebro ako je napísané alebo 899/1000 striebro?
Na magnet sa neprichytí ani 899/1000 a rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.
Neriešim overovanie , len sa divím tvojmu diveniu sa smile

@jelenovipivonelej Ako sa dá za pár eur overiť či je moja minca 999/1000 striebro ako je napísané alebo 899/1000 striebro? Na magnet sa neprichytí ani 899/1000 a rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe. Neriešim overovanie , len sa divím tvojmu diveniu sa 8)
Upravené 21. 11. 2021 o 14:23

rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.
Potrebuješ na váženie váhu, ktorá váži aj stotiny gramu a na to aby si vedel či si odvážil dobre musíš na ňu postaviť kalibračné závažie. Samozrejme ak vážiš na kuchynskej váhe kde je odchýlka aj 2-3 gramy tak to môžeš rovno poťažkať minnce v ruke, výsledok bude podobný.


Vidíš to, niektorí sa divia diveniu a niektorí sa divia hlúposti ľudí.."taky švet, co narobiš" :-)


[quote="pid:44264, uid:324"]rozdiel v hmostnosti bude taký malý že nevieš či je to kvôli tomuto alebo nahovno váhe.[/quote]Potrebuješ na váženie váhu, ktorá váži aj stotiny gramu a na to aby si vedel či si odvážil dobre musíš na ňu postaviť kalibračné závažie. Samozrejme ak vážiš na kuchynskej váhe kde je odchýlka aj 2-3 gramy tak to môžeš rovno poťažkať minnce v ruke, výsledok bude podobný. Vidíš to, niektorí sa divia diveniu a niektorí sa divia hlúposti ľudí.."taky švet, co narobiš" :-)

Stříbro se nejčastěji falšuje olovem, protože má skoro stejnou hmotnost. Zlato se falšuje wolframem. Olovo neodymový magnet odpuzuje, takže falešné stříbrné mince, které mají uvnitř olovo, se neodymovým magnetem zjistit nedají. Na druhou stranu se falšovat malé, jednouncové stříbrné mince olovem padělatelům nevyplatí.


Stříbro se nejčastěji falšuje olovem, protože má skoro stejnou hmotnost. Zlato se falšuje wolframem. Olovo neodymový magnet odpuzuje, takže falešné stříbrné mince, které mají uvnitř olovo, se neodymovým magnetem zjistit nedají. Na druhou stranu se falšovat malé, jednouncové stříbrné mince olovem padělatelům nevyplatí.

@jelenovipivonelej
okrem toho , že takú váhu som ani nenašiel , pravdepodobne stojí 50-100e keď uvážim koľko stojí lepšia kuchynská.
To podľa mňa nespĺňa definíciu "A pritom nacinie stoji par eur"

@jelenovipivonelej okrem toho , že takú váhu som ani nenašiel , pravdepodobne stojí 50-100e keď uvážim koľko stojí lepšia kuchynská. To podľa mňa nespĺňa definíciu "A pritom nacinie stoji par eur"

pravdepodobne stojí 50-100e

váha 5,63e+2,16poštovne
https://www.priceorcan.sk/iso-135-digitalni-kapesni-vaha-200g001g
závažie 2,5e+1,9poštovne
https://www.mikrovahy.sk/kalibracne-zavazia/83-5g-kalibracne-zavazie.html
magnet 0,35e+2,99 poštovne
https://silnemagnety.sk/magnet/valec-5x10-n38/
šublera 7,19e+1,8 poštovne
https://www.alza.sk/hobby/geko-meradlo-posuvne-kovove-0-150-mm-005-d5268621.htm?kampan=adwho_Hobby-a-zahrada_pla_all_Hobby-a-zahrada_Merici-technika_c_9062578_AUPR20087_%7e83276006287%7e&gclid=CjwKCAiAqIKNBhAIEiwAu_ZLDgN-J29EvHxbsYcDzn2JhbMmHHba0-xenBFDUXpROq0294YeDgPUERoCZ4IQAvD_BwE


Ak to zrátam tak:15,67e tovar+8,85e poštovne= 24,52Eur


"Nech nežeriem" dám za to aj dvojnásobok, čiže 50Eur. Pri pomyslení, že ročne do toho niektorí ako tu čítam vrážajú aj tisíce eur tak je to úplne to najmenej čo môžem urobiť.
Martin ja ťa nejdem presviedčať. Pre mňa za mňa kupuj u overeného predajcu a ver mu alebo kupuj cez bazos. Je to na každom.


[quote="pid:45090, uid:324"]pravdepodobne stojí 50-100e[/quote] váha 5,63e+2,16poštovne https://www.priceorcan.sk/iso-135-digitalni-kapesni-vaha-200g001g závažie 2,5e+1,9poštovne https://www.mikrovahy.sk/kalibracne-zavazia/83-5g-kalibracne-zavazie.html magnet 0,35e+2,99 poštovne https://silnemagnety.sk/magnet/valec-5x10-n38/ šublera 7,19e+1,8 poštovne https://www.alza.sk/hobby/geko-meradlo-posuvne-kovove-0-150-mm-005-d5268621.htm?kampan=adwho_Hobby-a-zahrada_pla_all_Hobby-a-zahrada_Merici-technika_c_9062578_AUPR20087_%7e83276006287%7e&gclid=CjwKCAiAqIKNBhAIEiwAu_ZLDgN-J29EvHxbsYcDzn2JhbMmHHba0-xenBFDUXpROq0294YeDgPUERoCZ4IQAvD_BwE Ak to zrátam tak:15,67e tovar+8,85e poštovne= 24,52Eur "Nech nežeriem" dám za to aj dvojnásobok, čiže 50Eur. Pri pomyslení, že ročne do toho niektorí ako tu čítam vrážajú aj tisíce eur tak je to úplne to najmenej čo môžem urobiť. Martin ja ťa nejdem presviedčať. Pre mňa za mňa kupuj u overeného predajcu a ver mu alebo kupuj cez bazos. Je to na každom.

@jelenovipivonelej no veď v pohode , tým nehovorím , že nie je dobré si to overovať.
Zatiaľ mám dve 1oz strieborné mince od Zetberg a jedna váži 35g a druhá 36g s plastovými kapsulami či ako sa to volá v čom sú balené , takže hmotnosti mincí samotných zrejme sedia a na magnet nereagujú.
Zetberg vyzerá byť v pohode , pre tých ktorí majú záujem.
Ď za informácie / linky , som prekvapený tými cenami.

@jelenovipivonelej no veď v pohode , tým nehovorím , že nie je dobré si to overovať. Zatiaľ mám dve 1oz strieborné mince od Zetberg a jedna váži 35g a druhá 36g s plastovými kapsulami či ako sa to volá v čom sú balené , takže hmotnosti mincí samotných zrejme sedia a na magnet nereagujú. Zetberg vyzerá byť v pohode , pre tých ktorí majú záujem. Ď za informácie / linky , som prekvapený tými cenami.

Zdravím všetkých. Neviem, či sledujete situáciu v Estónsku, ktorá sa týka DPH na mince. Bude od 1.7.22, nie od 1.1.22. Našu organizovanú skupinu to celkom potesilo. :-)))))


Zdravím všetkých. Neviem, či sledujete situáciu v Estónsku, ktorá sa týka DPH na mince. Bude od 1.7.22, nie od 1.1.22. Našu organizovanú skupinu to celkom potesilo. :-)))))
Upravené 29. 12. 2021 o 22:43

Prepac jelen bez piva smile Nevsimol som si Tvoju davnejsiu reakciu, chodim sem obcas. Netvrdim, ze si nemas overit pravost, ale na profi vahach u predajcu zlata. Nemusis za to ani platit.


Pri 1uncovkach striebra za 5 korun sa s tym nikto nebude srat. Aj ked aj tam byvaju dokonale falzifikaty. Ako vravime my depesaci, counterfeity. Pri zlate za 100nasobok ceny uz by som Tvojim metodam neveril, ani keby boli vsetky dokopy. Tot vsjo.


Prepac jelen bez piva :) Nevsimol som si Tvoju davnejsiu reakciu, chodim sem obcas. Netvrdim, ze si nemas overit pravost, ale na profi vahach u predajcu zlata. Nemusis za to ani platit. Pri 1uncovkach striebra za 5 korun sa s tym nikto nebude srat. Aj ked aj tam byvaju dokonale falzifikaty. Ako vravime my depesaci, counterfeity. Pri zlate za 100nasobok ceny uz by som Tvojim metodam neveril, ani keby boli vsetky dokopy. Tot vsjo.

shortovala uz 800mil unci striebra

A to je v tom ich svete vela? To je otazka. Uprimna.


[quote="pid:50438, uid:10"]shortovala uz 800mil unci striebra[/quote] A to je v tom ich svete vela? To je otazka. Uprimna.

A to je v tom ich svete vela? To je otazka. Uprimna.
je to vela, kedze pri shortovani vsadzas na pokles ceny. Aby sa udrzali nad vodou a teda cenu striebra nizko, musia shortovat dalej. Je to zvlastne, ze v tejto inflacnej dobe jedine co neslo vyrazne hore su drahe kovy. Pre nas su to vyborne spravy, mozme dalej nakupovat striebro.


[quote="pid:50441, uid:642"]A to je v tom ich svete vela? To je otazka. Uprimna.[/quote]je to vela, kedze pri shortovani vsadzas na pokles ceny. Aby sa udrzali nad vodou a teda cenu striebra nizko, musia shortovat dalej. Je to zvlastne, ze v tejto inflacnej dobe jedine co neslo vyrazne hore su drahe kovy. Pre nas su to vyborne spravy, mozme dalej nakupovat striebro.

Moderator

To chapem, iba to mnozstvo sa mi zda take ako vzdy, ked pocujem, ze nejaka banka shortuje striebro. Cca stomiliony OZ.


To chapem, iba to mnozstvo sa mi zda take ako vzdy, ked pocujem, ze nejaka banka shortuje striebro. Cca stomiliony OZ.

Pri 1uncovkach striebra za 5 korun
kde si prišiel k takej cene? ak sú ostatné informácie čo píšeš rovnako relevantné ako táto o cene, tak radšej nepíš vôbec...


[quote="pid:50440, uid:642"]Pri 1uncovkach striebra za 5 korun[/quote] kde si prišiel k takej cene? ak sú ostatné informácie čo píšeš rovnako relevantné ako táto o cene, tak radšej nepíš vôbec...

Za 5 korun je obrazne povedane. Vies, my uz koruny nemame. Vezmi si, kolko ludskej prace stoji sfalsovat uncu striebra. Budes to robit, ked striebro stoji 25 a zlato 1800?


Za 5 korun je obrazne povedane. Vies, my uz koruny nemame. Vezmi si, kolko ludskej prace stoji sfalsovat uncu striebra. Budes to robit, ked striebro stoji 25 a zlato 1800?
Upravené 31. 12. 2021 o 18:52

@graul postni sem prosim ta to, co si mi napisal do sukromnej spravy ak by ti to nevadilo. Vdaka

@graul postni sem prosim ta to, co si mi napisal do sukromnej spravy ak by ti to nevadilo. Vdaka

Moderator

je to vela, kedze pri shortovani vsadzas na pokles ceny. Aby sa udrzali nad vodou a teda cenu striebra nizko, musia shortovat dalej.


Ta cena striebra az taka nizka napriek shortovaniu nie je. Bola pred par mesiacmi aj za 21/oz, teraz okolo 24 a viac


[quote="pid:50447, uid:10"]je to vela, kedze pri shortovani vsadzas na pokles ceny. Aby sa udrzali nad vodou a teda cenu striebra nizko, musia shortovat dalej.[/quote] Ta cena striebra az taka nizka napriek shortovaniu nie je. Bola pred par mesiacmi aj za 21/oz, teraz okolo 24 a viac

u zlata aj striebra je podla mna hlavnou otazkou cena energii.....ked bude ropa/plyn na tej urovni ako je, neudrzia to shortami nijako, proste taziari nebudu tazit, kedze to bude nerentabilne....moze sa to odkladat,ale to je tak vsetko


u zlata aj striebra je podla mna hlavnou otazkou cena energii.....ked bude ropa/plyn na tej urovni ako je, neudrzia to shortami nijako, proste taziari nebudu tazit, kedze to bude nerentabilne....moze sa to odkladat,ale to je tak vsetko

To je zaujimava uvaha. Z tejto stranky sme to zatial neanalyzovali. Pravdaze fyzicke zastavenie tazby by s cenami riadne zamavalo.
Jedno je manipulovat cenami na burze a tvarit sa, ze zlata je nekonecno, druhe je ziadne zlato nemat a oznamit to celemu svetu.


To je zaujimava uvaha. Z tejto stranky sme to zatial neanalyzovali. Pravdaze fyzicke zastavenie tazby by s cenami riadne zamavalo. Jedno je manipulovat cenami na burze a tvarit sa, ze zlata je nekonecno, druhe je ziadne zlato nemat a oznamit to celemu svetu.

na svete je ale malo cisto striebornych bani (ak vobec nejake su), zvacsa to je vedlajsi produkt napr. pri tazbe medi.
u zlata asi az tak problem s nakladmi nebude vzhladom na cenu.


na svete je ale malo cisto striebornych bani (ak vobec nejake su), zvacsa to je vedlajsi produkt napr. pri tazbe medi. u zlata asi az tak problem s nakladmi nebude vzhladom na cenu.

Moderator

Vyborna poznamka. K veci, ale uprimne- Ty si myslis, ze ostatne bane nezaujima cena energii? Tu sa prave nebavime o specifickosti Ag Au, ale o celkovom kolapse(nielen tazobneho) priemyslu.


Vyborna poznamka. K veci, ale uprimne- Ty si myslis, ze ostatne bane nezaujima cena energii? Tu sa prave nebavime o specifickosti Ag Au, ale o celkovom kolapse(nielen tazobneho) priemyslu.

Prelúskal som si ten článok o striebre. Priemerná cena BofA pri short 300 mil. uncí @ 18,00 USD/unca a short 500 mil. uncí @26,00 USD/unca je 23,00 USD/unca. Takže v tomto momente, ak beriem cenu kontraktu na striebro SIH2 (splatnosť marec 2022), tak sú mierne v strate. Aktuálna cena tejto splatnosti je 23,20. Z článku ale nevyplýva, či tú pozíciu ešte držia, či ju celú uzavreli, alebo čiastočne uzavreli. Vystopovať je to ťažké, dá sa zistiť podľa vysokého Volume na jednotlivých kontraktoch striebra, či bol aktívny veľký hráč. Možnosť na realizáciu slušného zisku mali. Cena bola aj pod 21,50 USD. Je nepochybné, že BofA je špičkový obchodník na trhu futures kontraktov a má know how na riadenie rizík spojených s týmto obchodovaním. Ak teda mali taký prúser (predať za 18 a cena skočila na 30), tak napriek tomu mohli z neho veľmi slušne vykorčuľovať. Napokon aj cenový pohyb striebra za tento rok nasvedčuje tomu, že trh "ide"po odmietnutí cenovej úrovne tesne nad 28,00 USD/unca na prelome máj/jún v súlade s ich pozíciou. Teraz sme na dôležitej úrovni, cena je tesne pod 50 a 100 dňovým SMA (jednoduchý kĺzavý priemer). Už siedmy deň cena naráža na 50 a 100 dňový SMA.Rovnako dôležité bolo skoro mesačné testovanie 200 dňového SMA na prelome júna a júla minulý rok. Tento priemer cena nakoniec prelomila smerom dolu a prišiel silnejší prepad pod túto úroveň. Platí, že prerazený silný suport sa stáva rezistenciou opačným smerom. To sa plne potvrdilo v novembri, keď cena po odraze z 21,40 narazila na 200 dňový SMA na úrovni 25,40 a po piatich dňoch striebro opäť silne prepadlo. Dokážu potlačiť cenu pod dvojité dno na 21,40 a potlačiť ju až k 18,40 USD, kde je z môjho pohľadu dôležitý 61,8% Fibonnaciho retracement pohybu 2020 z minima pod 12,00 USD a maxima na 30,00? Fibonnaciho úrovne a SMA sú jednoduché základné prvky technickej analýzy (fundament je prvoradý, ale ten sa mení nízko frekvenčne). Technická analýza je obdoba vysokofrekvenčnej analytiky, fundamentálna je obdoba nízkofrekvenčnej analytiky. Na finančných trhoch jednoznačne prevažuje vysokofrekvenčné obchodovanie cez počítačové algoritmy.
Upozorňujem, že táto technická analýza je môj pohľad na striebro. Technických indikátorov je mnoho, rovnako ich možností použitia, čiže môj pohľad na vec je jeden z tisícov.
Čo sa týka BofA. Z jednoduchej rozvahy vyplýva, že v kolónke nerozdelený zisk majú nakumulovaných cca 180 miliárd USD, takže majú z čoho prípadnú stratu vykryť. Vlastný kapitál má BofA vo výške 270 miliárd USD. Tieto ukazovatele sú porovnateľné s J. P. Morgan, tí majú 265 miliárd nerozdeleného zisku a 290 miliárd USD vlastného kapitálu. Tie úvahy z článku o strate 100 USD/unca sú zo súdka katastrofických vízii predajcov striebra (tých, čo ho núkajú drobným "investorom"smile. Samozrejme, možné je všetko, len záleží na miere pravdepodobnosti jednotlivých scenárov.

Prelúskal som si ten článok o striebre. Priemerná cena BofA pri short 300 mil. uncí @ 18,00 USD/unca a short 500 mil. uncí @26,00 USD/unca je 23,00 USD/unca. Takže v tomto momente, ak beriem cenu kontraktu na striebro SIH2 (splatnosť marec 2022), tak sú mierne v strate. Aktuálna cena tejto splatnosti je 23,20. Z článku ale nevyplýva, či tú pozíciu ešte držia, či ju celú uzavreli, alebo čiastočne uzavreli. Vystopovať je to ťažké, dá sa zistiť podľa vysokého Volume na jednotlivých kontraktoch striebra, či bol aktívny veľký hráč. Možnosť na realizáciu slušného zisku mali. Cena bola aj pod 21,50 USD. Je nepochybné, že BofA je špičkový obchodník na trhu futures kontraktov a má know how na riadenie rizík spojených s týmto obchodovaním. Ak teda mali taký prúser (predať za 18 a cena skočila na 30), tak napriek tomu mohli z neho veľmi slušne vykorčuľovať. Napokon aj cenový pohyb striebra za tento rok nasvedčuje tomu, že trh "ide"po odmietnutí cenovej úrovne tesne nad 28,00 USD/unca na prelome máj/jún v súlade s ich pozíciou. Teraz sme na dôležitej úrovni, cena je tesne pod 50 a 100 dňovým SMA (jednoduchý kĺzavý priemer). Už siedmy deň cena naráža na 50 a 100 dňový SMA.Rovnako dôležité bolo skoro mesačné testovanie 200 dňového SMA na prelome júna a júla minulý rok. Tento priemer cena nakoniec prelomila smerom dolu a prišiel silnejší prepad pod túto úroveň. Platí, že prerazený silný suport sa stáva rezistenciou opačným smerom. To sa plne potvrdilo v novembri, keď cena po odraze z 21,40 narazila na 200 dňový SMA na úrovni 25,40 a po piatich dňoch striebro opäť silne prepadlo. Dokážu potlačiť cenu pod dvojité dno na 21,40 a potlačiť ju až k 18,40 USD, kde je z môjho pohľadu dôležitý 61,8% Fibonnaciho retracement pohybu 2020 z minima pod 12,00 USD a maxima na 30,00? Fibonnaciho úrovne a SMA sú jednoduché základné prvky technickej analýzy (fundament je prvoradý, ale ten sa mení nízko frekvenčne). Technická analýza je obdoba vysokofrekvenčnej analytiky, fundamentálna je obdoba nízkofrekvenčnej analytiky. Na finančných trhoch jednoznačne prevažuje vysokofrekvenčné obchodovanie cez počítačové algoritmy. Upozorňujem, že táto technická analýza je môj pohľad na striebro. Technických indikátorov je mnoho, rovnako ich možností použitia, čiže môj pohľad na vec je jeden z tisícov. Čo sa týka BofA. Z jednoduchej rozvahy vyplýva, že v kolónke nerozdelený zisk majú nakumulovaných cca 180 miliárd USD, takže majú z čoho prípadnú stratu vykryť. Vlastný kapitál má BofA vo výške 270 miliárd USD. Tieto ukazovatele sú porovnateľné s J. P. Morgan, tí majú 265 miliárd nerozdeleného zisku a 290 miliárd USD vlastného kapitálu. Tie úvahy z článku o strate 100 USD/unca sú zo súdka katastrofických vízii predajcov striebra (tých, čo ho núkajú drobným "investorom"). Samozrejme, možné je všetko, len záleží na miere pravdepodobnosti jednotlivých scenárov.

No tak to bola vycerpavajuca analyza. Mas pravdu, nie je to len Tvoj nazor. Ale mna odradilo od toho preniknut do tajov akciovych investicii jedno a sice klucove pravidlo poslednych rokov.
ZIADNE PRAVIDLA NEEXISTUJU.


Kym sa netlacilo bezbreho a uplne kdekolvek-kedykolvek, dali sa nastudovat urcite zakonitosti a ak clovek dokazal mysliet na mnohourovnovom vzorci, kde vsetko so vsetkym suvisi a on tie interakcie pochopi aj suvis medzi nimi, aj mieru vplyvu jednotlivych interakcii do takej hlbky, ako si to pochopil Ty, dalo sa v tom orientovat.


Lenze teraz... to uz ani nieje ina doba, to je kurva Matrix. Vsetky tie scenare z minulosti platia, az do bodu, kedy sa z logickeho aj matematickeho aj fizikalneho dovodu musi krivka preklopit tak, alebo onak ako hovoria starocne skusenosti, lenze... sede eminencie v zakulisii proste otvoria kohutiky, pritecie (odtecie, nehodiace sa preskrtni) kapital a vsetko je zrazu inak.


Na akciovvom trhu dochadza k takym absurditam, ze mame naraz aj leto s tropickymi horucavami aj snehove burky v jeden okamih. A tam uz ziadny meteorolog nepomoze s predikciou. Neplati nic, lebo niekto sa hra na Boha a meni fizikalne zakony samotneho obchodovania na burze.


No tak to bola vycerpavajuca analyza. Mas pravdu, nie je to len Tvoj nazor. Ale mna odradilo od toho preniknut do tajov akciovych investicii jedno a sice klucove pravidlo poslednych rokov. ZIADNE PRAVIDLA NEEXISTUJU. Kym sa netlacilo bezbreho a uplne kdekolvek-kedykolvek, dali sa nastudovat urcite zakonitosti a ak clovek dokazal mysliet na mnohourovnovom vzorci, kde vsetko so vsetkym suvisi a on tie interakcie pochopi aj suvis medzi nimi, aj mieru vplyvu jednotlivych interakcii do takej hlbky, ako si to pochopil Ty, dalo sa v tom orientovat. Lenze teraz... to uz ani nieje ina doba, to je kurva Matrix. Vsetky tie scenare z minulosti platia, az do bodu, kedy sa z logickeho aj matematickeho aj fizikalneho dovodu musi krivka preklopit tak, alebo onak ako hovoria starocne skusenosti, lenze... sede eminencie v zakulisii proste otvoria kohutiky, pritecie (odtecie, nehodiace sa preskrtni) kapital a vsetko je zrazu inak. Na akciovvom trhu dochadza k takym absurditam, ze mame naraz aj leto s tropickymi horucavami aj snehove burky v jeden okamih. A tam uz ziadny meteorolog nepomoze s predikciou. Neplati nic, lebo niekto sa hra na Boha a meni fizikalne zakony samotneho obchodovania na burze.

vsimni si ale ze zdroje su zdroje.....ziadna dlhodoba cena ropy na 10-15USD ako bola v 60.rokoch. Skor sa snazia tu plechovku odkopnut pred seba a teda vsetko inflacne znizit s tym, ze dosledky sa budu riesit potom.
U matrixu/zapadu je pre mna zaujimave to, co sa ukazuje po 30 rokoch od padu vychodneho bloku. Tych sikovnych zapad vysal z vychodu, ale viac menej ich myslenie je uz zapadne.....a tak im chybaju napady. Vsetko na zapade je viac menej rovnake, uz ziadne velke rozdiely povedzme v kinematrografii, vede, technike, reklame. Viac menej rozdiely su mozno v psychologii postav ci prostredi. Ale ako ukazuje Holywood, ked nemas nove napady, tak len suchas stare koze....skor ci neskor nepomoze, ze tam prihodis o 100 mil. viac, ze v bitkach sa pobije 10x viac tvorov, ze cez PC namnozis kulisy.....ta pointa zacina byt viac menej osuchana a znama uz na zaciatku. Matrix urobil z ludi baterky, ale v podstate sa prestal rozvijat.....skor ci neskor pride nejaka zmena podmienok, na ktore stroje same od seba (ani s umelou inteligenciou postavenou ale len na tom istom) nedokazu reagovat. Koniec koncov aj Kazachstan je viditelnym vysledkom, este ani tie farby viest vodcov nezmenili


vsimni si ale ze zdroje su zdroje.....ziadna dlhodoba cena ropy na 10-15USD ako bola v 60.rokoch. Skor sa snazia tu plechovku odkopnut pred seba a teda vsetko inflacne znizit s tym, ze dosledky sa budu riesit potom. U matrixu/zapadu je pre mna zaujimave to, co sa ukazuje po 30 rokoch od padu vychodneho bloku. Tych sikovnych zapad vysal z vychodu, ale viac menej ich myslenie je uz zapadne.....a tak im chybaju napady. Vsetko na zapade je viac menej rovnake, uz ziadne velke rozdiely povedzme v kinematrografii, vede, technike, reklame. Viac menej rozdiely su mozno v psychologii postav ci prostredi. Ale ako ukazuje Holywood, ked nemas nove napady, tak len suchas stare koze....skor ci neskor nepomoze, ze tam prihodis o 100 mil. viac, ze v bitkach sa pobije 10x viac tvorov, ze cez PC namnozis kulisy.....ta pointa zacina byt viac menej osuchana a znama uz na zaciatku. Matrix urobil z ludi baterky, ale v podstate sa prestal rozvijat.....skor ci neskor pride nejaka zmena podmienok, na ktore stroje same od seba (ani s umelou inteligenciou postavenou ale len na tom istom) nedokazu reagovat. Koniec koncov aj Kazachstan je viditelnym vysledkom, este ani tie farby viest vodcov nezmenili
Upravené 6. 1. 2022 o 15:03

Janka, ja som myslel nieco trosku jednoduchsie- system akcioveho trhu vo vseobecnosti je tak pokriveny, ze uz nema ziadne pravidla, ktore sa oplati ucit.


Ale v tom, co si napisala suhlasim s Tebou. Je to zrejme z kazdeho uhla pohladu.


Janka, ja som myslel nieco trosku jednoduchsie- system akcioveho trhu vo vseobecnosti je tak pokriveny, ze uz nema ziadne pravidla, ktore sa oplati ucit. Ale v tom, co si napisala suhlasim s Tebou. Je to zrejme z kazdeho uhla pohladu.

Zlato má problém udržet se nad 1 800 USD
Zdá se, že zlato má problém udržet se nad hranicí 1 800 USD.
Jedním z hlavních důvodů je průměrný výsledek lednové produkce v USA.
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/632369-zlato-ma-problem-udrzet-se-nad-1-800-usd/


**Zlato má problém udržet se nad 1 800 USD** Zdá se, že zlato má problém udržet se nad hranicí 1 800 USD. Jedním z hlavních důvodů je průměrný výsledek lednové produkce v USA. https://zlato.kurzy.cz/zpravy/632369-zlato-ma-problem-udrzet-se-nad-1-800-usd/

Pekny clanok na ZH o zlate v bankovach ako alternative zlatom krytej papierovej meny ci obycajnej FIAT meny, pocul som o nich uz skor, ale skor ako o kuriozite ci zberatelstve, myslienka je celkom zaujimava. V praxi to moc fungovat nebude, pretoze taketo bankovky prakticky kazdy ulozi doma. Koniec koncov, maju v sebe zlato.


Strojovy preklad:



Moderné meny, ako je Bitcoin, očakávajú úspech v technologicky vyspelejšom svete, ale nová mena známa ako Goldbacks by sa mohla dostať na trh postapokalyptických mien.
V roku 2019 prezident spoločnosti Goldback Jeremy Cordon povedal, že mal sen, v ktorom videl ľudí, ako platia za potraviny zlatými bankovkami. Cordon predtým roky pracoval na tom, aby sa zo zlata stali funkčné peniaze, ale sen mu vnukol nový nápad: Čo keby bankovka, ktorá by bola dostatočne malá na nákup potravín, mohla obsahovať malé percento zlata?
"Pripadalo mi to ako zjavenie, pretože som videl, ako ľudia používajú zlato ako bežné peniaze," povedal. "Zapadalo to do vízie, že ktokoľvek a kdekoľvek by mohol používať zlato ako svoje platidlo."
Tisíce rokov každý, kto si chcel kúpiť tovar za zlato, čelil "problému malých mincí", povedal Cordon pre The Epoch Times. Zlatá minca v hodnote 1 unce, ktorá má hodnotu približne 2 000 USD, je na každodenné použitie príliš drahá, ale lacná zlatá minca je neprakticky malá.
"Zlato je najlepšími peniazmi, ale nedá sa zaň kúpiť bochník chleba," povedal.
Na vyriešenie tohto problému Cordon použil novú technológiu na vytvorenie bankovky, ktorá medzi dve vrstvy polyméru vkladá vrstvu zlata tenkú ako častice - Goldback. Výsledok môže mať hodnotu len 3,80 dolára.
Buďte pripravení
V čase, keď Bitcoin pohltil väčšinu trhu so súkromnými a miestnymi menami, Goldbacky prišli do sveta súkromných mien neskoro. Podľa profesora z University of Central Oklahoma a odborníka na miestne meny Lorena Gatcha zažívali súkromné meny v 80. a 90. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických rozmach. Odvtedy sú však na ústupe.
"Je to niečo, čo [v] posledných niekoľkých desaťročiach išlo dosť dole vodou," povedal Gatch.
Súkromné meny používali mestá ako Ithaca v štáte New York a Berkshire v štáte Massachusetts, podniky, napríklad banícke tábory, a politické skupiny, napríklad ľavicoví aktivisti a libertariánske protivládne enklávy.
Podľa Cordona má však Goldback aj napriek úpadku súkromných mien v obehu bankovky v hodnote 20 miliónov dolárov. Sú uznané ako zákonné platidlo v štátoch Utah a Wyoming a legálne sa používajú v štátoch New Hampshire, Nevada a Južná Dakota. Toto číslo radí Goldbacky na vrchol toho, čo kedy dosiahli súkromné meny.
"Je to úplne mimo stupnice," povedal Gatch. "20 miliónov dolárov je oveľa viac, ako sa podľa mňa pokúsil urobiť ktorýkoľvek z experimentov, ktoré poznám - za posledné štvrťstoročie."
Gatch povedal, že myšlienka naplniť bankovky zlatom sa zdá byť trikom. Zlatom kryté meny už fungujú, keď je zlato v trezore, a ľudia stále musia v určitom bode dôverovať bankárovi.
"V podstate sa nevyhnete problému dôveryhodnosti verejnosti, ak vydávate tieto meny, ktoré tvrdia, že majú v sebe trochu zlata," povedal. "Môže to byť zlato, môže to byť niečo iné. Musíte si vytvoriť dôveru verejnosti v ne."
Podľa Gatcha by však postapokalyptické prostredie mohlo zvýšiť hodnotu zlata vo vnútri bankoviek. Ak by sa celá spoločnosť zrútila, bolo by lepšie mať zlato v ruke ako niekde v bankovom trezore.
Napriek tomu Gatch pochybuje, že by ľudia po kolapse spoločnosti potrebovali zlaté peniaze.
"Je pravda, že ak by sa svet zrútil, dolár by pravdepodobne nemal veľkú hodnotu," povedal. "Ale, človeče, to je tá najmenšia starosť."
Peniaze apokalypsy
Ak sa spoločnosť zrúti, Goldbacky sú vyrobené z niečoho, čo si zachovalo hodnotu počas celej histórie ľudstva, povedal Cordon.
"So zlatom môžete obchodovať takmer kdekoľvek na svete. A to je jeden z dôvodov, prečo ľudia kupujú zlato," povedal. "Ak nastane apokalypsa, ak nám vypadne elektrická sieť, nebudete chcieť Bitcoin ani doláre."
Riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Goldback Kevan Mills špekuluje, že kolaps dolára do bezcennosti je každým dňom bližšie. Štúdie ukazujú, že žiadna fiat mena nevydržala dlhšie ako štyri generácie.
"Práve sa blížime ku koncu druhej generácie, ak počítame od chvíle, keď [prezident Richard] Nixon zrušil zlatý štandard, až po súčasnosť," povedal. Podľa technologickej webovej stránky TechJury vydrží fiat mena v priemere 27 rokov, hoci niektoré výnimky, ako napríklad britská libra, vydržali celé stáročia.
Zatiaľ sa zdá, že Goldback vsádza na to, že takýto kolaps nehrozí. Podľa Millsa si ľudia môžu vymeniť doláre za Goldbacky. Poznamenal, že je cenné vlastniť rôznorodý súbor aktív.
"Má zmysel mať aj nejaké aktíva a drahé kovy, pre každý prípad," povedal.
Pre Cordona, ktorý je mormón, je pripravenosť článkom viery. Mormónska cirkev učí, že veriaci by mali mať doma trojmesačnú zásobu potravín pre prípad katastrofy.
"Povzbudzujeme členov na celom svete, aby sa pripravili na nepriazeň osudu tým, že budú mať základné zásoby potravín a vody a nejaké peniaze v úsporách," uvádza sa na webovej stránke mormónskej cirkvi. Mormóni majú povesť prvých "preparátorov" a v Utahu sa konajú konferencie o príprave na apokalypsu.
Nech už sú ich motívy akékoľvek, väčšina používateľov zlatých bankoviek oceňuje slobodu, krásu a bezpečnosť, ktorú zlato ponúka, povedal Cordon. Novú menu chcú ľudia všetkých politických orientácií a spoločenských vrstiev.
"Je to naozaj každý, kto miluje slobodu," povedal. "Myslím si, že dôvod, prečo je zlato už tisíce rokov peniazmi, je ten, že je jednoducho naozaj krásne."
Zlato v ruke
Podľa Millsa sa zlatokopky prakticky reklamujú samy, keď sa šíria prostredníctvom transakcií. Ľudia sú ochotní používať menu, keď vedia, že ide o zlato.
"Je to prvá spoločnosť, s ktorou som kedy pracoval, kde sa produkt predáva sám," povedal Mills. "Za 25 rokov práce v marketingu som sa nikdy nepodieľal na produkte, pri ktorom by sme na zasadnutiach správnej rady a na stretnutiach vedúcich pracovníkov neustále hovorili: 'Čo urobíme, aby sme spomalili dopyt?"
V súčasnosti viac ako 200 podnikov v Utahu inzeruje, že prijímajú produkty Goldbacks. Ale pre najmenej sedem z týchto podnikov je prijímanie Goldbackov od zákazníkov väčšinou len teoretickou transakciou. Iba jeden z týchto majiteľov podnikov uviedol, že Goldbacky dostáva trvalo.
Skyler McCallson, majiteľ reštaurácie Wok the Line v Utahu, uviedol, že Mills ho požiadal, aby sa zaregistroval ako podnik, ktorý prijíma Goldbacky.
"Pravdepodobne vidíme možno 2 až 3 percentá našich tržieb v Goldbackoch," povedal McCallson. "Ale viete, sú to 2 až 3 percentá tržieb, ktoré sme normálne nevideli, takže to berieme."
Povedal, že si ponecháva Goldbacky, ktoré dostane zaplatené.
Zvyšné oslovené podniky hovoria, že zaznamenali len jeden nákup v Goldbackoch. Často bol kupujúcim zástupca spoločnosti Goldback.
Paul Mooney, majiteľ spoločnosti Alien IT Services v Utahu, zatiaľ nedostal ani jeden nákup v Goldbackoch, hoci povedal, že by ich v zásade prijal.
"Človek nikdy nevie. Ja neviem," povedal Mooney. "Musím len zistiť, či niekto chce ísť touto cestou."
Jeden majiteľ realitnej kancelárie povedal, že teoreticky súhlasil s prijatím Goldbackov ako platby za dom, ale nikdy sa nestalo, že by mu ich niekto ponúkol na tento účel. V jeho komunite sú však bankovky bežným zjavom.
"Videl som ich používať aj pri garážovom predaji," povedal.
Mills povedal, že len za týždeň zaplatil v Goldbackoch za služby záhradného architekta, osievača trávy a staviteľa prístrešku. Hoci žiaden z týchto podnikov predtým Goldbacky nedostal, rýchlo ich prijali.
"Sakra, áno, ja by som to urobil! Zbieram zlaté a strieborné mince už 30 rokov, rád by som bral platby v zlate," povedal sadzač Millsovi.
Zarábanie peňazí
Goldbacky v istom zmysle obracajú mnohé moderné menové trendy. V rokoch 1879 až 1933 boli doláre v skutočnosti potvrdenkami za zlato. Každý Američan mohol vymeniť doláre za ekvivalentnú sumu v zlate. Potom prezident Franklin D. Roosevelt vydal nariadenie, ktoré túto prax znemožnilo. V tomto trende pokračoval aj prezident Richard Nixon, ktorý v roku 1971 vyradil Ameriku zo zlatého štandardu.
Prezident Nixon však oddelil hodnotu dolára od zlata. Dnes sú doláre "fiat menou" - majú takú hodnotu, akú určí federálna vláda. V dôsledku toho fiat meny často zápasia s infláciou.
"Stalo sa to už stokrát, že fiat mena môže hyperinflovať a stratiť celú svoju hodnotu," povedal Cordon.
Goldback má však hodnotu vďaka zlatu, čo z neho robí "komoditné peniaze".
Podľa Cordona si majitelia podnikov môžu byť istí, že ich zlaté bankovky sú v bezpečí z niekoľkých dôvodov.
Vo večných pretekoch medzi falšovateľmi a výrobcami peňazí má podľa neho vďaka pokročilej technológii, ktorá sa používa na výrobu Goldbackov, táto mena 15-ročný náskok.
"Skôr než sa vám podarí sfalšovať Goldback, musíte mať k dispozícii zariadenie v hodnote približne 10 miliónov dolárov. A máte k dispozícii približne 10 rokov odborných znalostí," povedal.
Aj preto, že zlato, ktoré kryje každý Goldback, je v samotnej bankovke, používatelia nemusia veriť, že Cordonov podnik má dostatok drahého kovu na krytie každej bankovky.
Všetko v mene
Bez ohľadu na ich vhodnosť pre apokalypsu čelia zlatokopi najväčšej hrozbe zo strany federálnej vlády. Ak sa súkromné meny príliš podobajú americkej mene, federálna vláda bude ich tvorcov stíhať za falšovanie. V roku 2009 bol Bernard von NotHaus, tvorca Liberty Dollar, zatknutý za falšovanie. V čase najväčšej slávy bolo v obehu približne 5 miliónov dolárov Liberty Dollars podložených striebrom.
Na rozdiel od tradičných falšovateľov sa von NotHaus otvorene vyjadroval o peniazoch, ktoré vyrábal a ktoré sa nepodobali na žiadnu bankovku ani mincu, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Na svojich minciach však používal slovo "dolár" a frázu "Dôveruj Bohu". Pre vládu to predstavovalo falšovanie.
Von NotHaus bol podľa Gatcha aj zúrivo protivládny. Pôvodný názov jeho spoločnosti bol Národná organizácia za zrušenie zákona o federálnych rezervách a daňového zákonníka.
"Čo nemôžete robiť, je predstierať, že vaša mena je americký dolár," povedal Gatch. "Vtedy sa na vás vláda nahnevá."
Vláda zabavila von NotHausove strieborné rezervy, keď bol zatknutý, ale v roku 2014 mu ich vrátila.
FBI tiež tvrdila, že Liberty Dollar fungoval ako viacúrovňová marketingová schéma. Von NotHaus tiež predával Liberty Dollars za oveľa vyššiu cenu, ako bolo zlato a striebro v minciach plus príplatok za náklady na razbu mincí.
Podľa Maxa Hockleyho, dlhoročného odborníka na zbieranie zlata, sú však Goldbacky v porovnaní s inými malými zlatými produktmi pôsobivo lacné.
Cordon uviedol, že jeho spoločnosť sa poučila z osudu Liberty Dollar. Goldbacky navrhol tak, aby sa nedali zameniť za doláre. Na bankovkách sú pozdĺžne obrázky, žiadne znaky dolára a biblické verše, ktoré sa na dolároch nevyskytujú.
"Nechceme, aby si niekto myslel, že Goldbacky sú doláre," povedal. "Ich hodnota je vyššia ako hodnota dolárov."



Goldbacky z Utahu
Goldbacky z Nevady
Goldbacky z New Hampshire


[Pekny clanok na ZH](https://www.zerohedge.com/technology/new-private-currency-uses-bills-filled-real-gold) o zlate v bankovach ako alternative zlatom krytej papierovej meny ci obycajnej FIAT meny, pocul som o nich uz skor, ale skor ako o kuriozite ci zberatelstve, myslienka je celkom zaujimava. V praxi to moc fungovat nebude, pretoze taketo bankovky prakticky kazdy ulozi doma. Koniec koncov, maju v sebe zlato. Strojovy preklad: >Moderné meny, ako je Bitcoin, očakávajú úspech v technologicky vyspelejšom svete, ale nová mena známa ako Goldbacks by sa mohla dostať na trh postapokalyptických mien. V roku 2019 prezident spoločnosti Goldback Jeremy Cordon povedal, že mal sen, v ktorom videl ľudí, ako platia za potraviny zlatými bankovkami. Cordon predtým roky pracoval na tom, aby sa zo zlata stali funkčné peniaze, ale sen mu vnukol nový nápad: Čo keby bankovka, ktorá by bola dostatočne malá na nákup potravín, mohla obsahovať malé percento zlata? "Pripadalo mi to ako zjavenie, pretože som videl, ako ľudia používajú zlato ako bežné peniaze," povedal. "Zapadalo to do vízie, že ktokoľvek a kdekoľvek by mohol používať zlato ako svoje platidlo." Tisíce rokov každý, kto si chcel kúpiť tovar za zlato, čelil "problému malých mincí", povedal Cordon pre The Epoch Times. Zlatá minca v hodnote 1 unce, ktorá má hodnotu približne 2 000 USD, je na každodenné použitie príliš drahá, ale lacná zlatá minca je neprakticky malá. "Zlato je najlepšími peniazmi, ale nedá sa zaň kúpiť bochník chleba," povedal. Na vyriešenie tohto problému Cordon použil novú technológiu na vytvorenie bankovky, ktorá medzi dve vrstvy polyméru vkladá vrstvu zlata tenkú ako častice - Goldback. Výsledok môže mať hodnotu len 3,80 dolára. **Buďte pripravení** V čase, keď Bitcoin pohltil väčšinu trhu so súkromnými a miestnymi menami, Goldbacky prišli do sveta súkromných mien neskoro. Podľa profesora z University of Central Oklahoma a odborníka na miestne meny Lorena Gatcha zažívali súkromné meny v 80. a 90. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických rozmach. Odvtedy sú však na ústupe. "Je to niečo, čo [v] posledných niekoľkých desaťročiach išlo dosť dole vodou," povedal Gatch. Súkromné meny používali mestá ako Ithaca v štáte New York a Berkshire v štáte Massachusetts, podniky, napríklad banícke tábory, a politické skupiny, napríklad ľavicoví aktivisti a libertariánske protivládne enklávy. Podľa Cordona má však Goldback aj napriek úpadku súkromných mien v obehu bankovky v hodnote 20 miliónov dolárov. Sú uznané ako zákonné platidlo v štátoch Utah a Wyoming a legálne sa používajú v štátoch New Hampshire, Nevada a Južná Dakota. Toto číslo radí Goldbacky na vrchol toho, čo kedy dosiahli súkromné meny. "Je to úplne mimo stupnice," povedal Gatch. "20 miliónov dolárov je oveľa viac, ako sa podľa mňa pokúsil urobiť ktorýkoľvek z experimentov, ktoré poznám - za posledné štvrťstoročie." Gatch povedal, že myšlienka naplniť bankovky zlatom sa zdá byť trikom. Zlatom kryté meny už fungujú, keď je zlato v trezore, a ľudia stále musia v určitom bode dôverovať bankárovi. "V podstate sa nevyhnete problému dôveryhodnosti verejnosti, ak vydávate tieto meny, ktoré tvrdia, že majú v sebe trochu zlata," povedal. "Môže to byť zlato, môže to byť niečo iné. Musíte si vytvoriť dôveru verejnosti v ne." Podľa Gatcha by však postapokalyptické prostredie mohlo zvýšiť hodnotu zlata vo vnútri bankoviek. Ak by sa celá spoločnosť zrútila, bolo by lepšie mať zlato v ruke ako niekde v bankovom trezore. Napriek tomu Gatch pochybuje, že by ľudia po kolapse spoločnosti potrebovali zlaté peniaze. "Je pravda, že ak by sa svet zrútil, dolár by pravdepodobne nemal veľkú hodnotu," povedal. "Ale, človeče, to je tá najmenšia starosť." **Peniaze apokalypsy** Ak sa spoločnosť zrúti, Goldbacky sú vyrobené z niečoho, čo si zachovalo hodnotu počas celej histórie ľudstva, povedal Cordon. "So zlatom môžete obchodovať takmer kdekoľvek na svete. A to je jeden z dôvodov, prečo ľudia kupujú zlato," povedal. "Ak nastane apokalypsa, ak nám vypadne elektrická sieť, nebudete chcieť Bitcoin ani doláre." Riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Goldback Kevan Mills špekuluje, že kolaps dolára do bezcennosti je každým dňom bližšie. Štúdie ukazujú, že žiadna fiat mena nevydržala dlhšie ako štyri generácie. "Práve sa blížime ku koncu druhej generácie, ak počítame od chvíle, keď [prezident Richard] Nixon zrušil zlatý štandard, až po súčasnosť," povedal. Podľa technologickej webovej stránky TechJury vydrží fiat mena v priemere 27 rokov, hoci niektoré výnimky, ako napríklad britská libra, vydržali celé stáročia. Zatiaľ sa zdá, že Goldback vsádza na to, že takýto kolaps nehrozí. Podľa Millsa si ľudia môžu vymeniť doláre za Goldbacky. Poznamenal, že je cenné vlastniť rôznorodý súbor aktív. "Má zmysel mať aj nejaké aktíva a drahé kovy, pre každý prípad," povedal. Pre Cordona, ktorý je mormón, je pripravenosť článkom viery. Mormónska cirkev učí, že veriaci by mali mať doma trojmesačnú zásobu potravín pre prípad katastrofy. "Povzbudzujeme členov na celom svete, aby sa pripravili na nepriazeň osudu tým, že budú mať základné zásoby potravín a vody a nejaké peniaze v úsporách," uvádza sa na webovej stránke mormónskej cirkvi. Mormóni majú povesť prvých "preparátorov" a v Utahu sa konajú konferencie o príprave na apokalypsu. Nech už sú ich motívy akékoľvek, väčšina používateľov zlatých bankoviek oceňuje slobodu, krásu a bezpečnosť, ktorú zlato ponúka, povedal Cordon. Novú menu chcú ľudia všetkých politických orientácií a spoločenských vrstiev. "Je to naozaj každý, kto miluje slobodu," povedal. "Myslím si, že dôvod, prečo je zlato už tisíce rokov peniazmi, je ten, že je jednoducho naozaj krásne." **Zlato v ruke** Podľa Millsa sa zlatokopky prakticky reklamujú samy, keď sa šíria prostredníctvom transakcií. Ľudia sú ochotní používať menu, keď vedia, že ide o zlato. "Je to prvá spoločnosť, s ktorou som kedy pracoval, kde sa produkt predáva sám," povedal Mills. "Za 25 rokov práce v marketingu som sa nikdy nepodieľal na produkte, pri ktorom by sme na zasadnutiach správnej rady a na stretnutiach vedúcich pracovníkov neustále hovorili: 'Čo urobíme, aby sme spomalili dopyt?" V súčasnosti viac ako 200 podnikov v Utahu inzeruje, že prijímajú produkty Goldbacks. Ale pre najmenej sedem z týchto podnikov je prijímanie Goldbackov od zákazníkov väčšinou len teoretickou transakciou. Iba jeden z týchto majiteľov podnikov uviedol, že Goldbacky dostáva trvalo. Skyler McCallson, majiteľ reštaurácie Wok the Line v Utahu, uviedol, že Mills ho požiadal, aby sa zaregistroval ako podnik, ktorý prijíma Goldbacky. "Pravdepodobne vidíme možno 2 až 3 percentá našich tržieb v Goldbackoch," povedal McCallson. "Ale viete, sú to 2 až 3 percentá tržieb, ktoré sme normálne nevideli, takže to berieme." Povedal, že si ponecháva Goldbacky, ktoré dostane zaplatené. Zvyšné oslovené podniky hovoria, že zaznamenali len jeden nákup v Goldbackoch. Často bol kupujúcim zástupca spoločnosti Goldback. Paul Mooney, majiteľ spoločnosti Alien IT Services v Utahu, zatiaľ nedostal ani jeden nákup v Goldbackoch, hoci povedal, že by ich v zásade prijal. "Človek nikdy nevie. Ja neviem," povedal Mooney. "Musím len zistiť, či niekto chce ísť touto cestou." Jeden majiteľ realitnej kancelárie povedal, že teoreticky súhlasil s prijatím Goldbackov ako platby za dom, ale nikdy sa nestalo, že by mu ich niekto ponúkol na tento účel. V jeho komunite sú však bankovky bežným zjavom. "Videl som ich používať aj pri garážovom predaji," povedal. Mills povedal, že len za týždeň zaplatil v Goldbackoch za služby záhradného architekta, osievača trávy a staviteľa prístrešku. Hoci žiaden z týchto podnikov predtým Goldbacky nedostal, rýchlo ich prijali. "Sakra, áno, ja by som to urobil! Zbieram zlaté a strieborné mince už 30 rokov, rád by som bral platby v zlate," povedal sadzač Millsovi. **Zarábanie peňazí** Goldbacky v istom zmysle obracajú mnohé moderné menové trendy. V rokoch 1879 až 1933 boli doláre v skutočnosti potvrdenkami za zlato. Každý Američan mohol vymeniť doláre za ekvivalentnú sumu v zlate. Potom prezident Franklin D. Roosevelt vydal nariadenie, ktoré túto prax znemožnilo. V tomto trende pokračoval aj prezident Richard Nixon, ktorý v roku 1971 vyradil Ameriku zo zlatého štandardu. Prezident Nixon však oddelil hodnotu dolára od zlata. Dnes sú doláre "fiat menou" - majú takú hodnotu, akú určí federálna vláda. V dôsledku toho fiat meny často zápasia s infláciou. "Stalo sa to už stokrát, že fiat mena môže hyperinflovať a stratiť celú svoju hodnotu," povedal Cordon. Goldback má však hodnotu vďaka zlatu, čo z neho robí "komoditné peniaze". Podľa Cordona si majitelia podnikov môžu byť istí, že ich zlaté bankovky sú v bezpečí z niekoľkých dôvodov. Vo večných pretekoch medzi falšovateľmi a výrobcami peňazí má podľa neho vďaka pokročilej technológii, ktorá sa používa na výrobu Goldbackov, táto mena 15-ročný náskok. "Skôr než sa vám podarí sfalšovať Goldback, musíte mať k dispozícii zariadenie v hodnote približne 10 miliónov dolárov. A máte k dispozícii približne 10 rokov odborných znalostí," povedal. Aj preto, že zlato, ktoré kryje každý Goldback, je v samotnej bankovke, používatelia nemusia veriť, že Cordonov podnik má dostatok drahého kovu na krytie každej bankovky. **Všetko v mene** Bez ohľadu na ich vhodnosť pre apokalypsu čelia zlatokopi najväčšej hrozbe zo strany federálnej vlády. Ak sa súkromné meny príliš podobajú americkej mene, federálna vláda bude ich tvorcov stíhať za falšovanie. V roku 2009 bol Bernard von NotHaus, tvorca Liberty Dollar, zatknutý za falšovanie. V čase najväčšej slávy bolo v obehu približne 5 miliónov dolárov Liberty Dollars podložených striebrom. Na rozdiel od tradičných falšovateľov sa von NotHaus otvorene vyjadroval o peniazoch, ktoré vyrábal a ktoré sa nepodobali na žiadnu bankovku ani mincu, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Na svojich minciach však používal slovo "dolár" a frázu "Dôveruj Bohu". Pre vládu to predstavovalo falšovanie. Von NotHaus bol podľa Gatcha aj zúrivo protivládny. Pôvodný názov jeho spoločnosti bol Národná organizácia za zrušenie zákona o federálnych rezervách a daňového zákonníka. "Čo nemôžete robiť, je predstierať, že vaša mena je americký dolár," povedal Gatch. "Vtedy sa na vás vláda nahnevá." Vláda zabavila von NotHausove strieborné rezervy, keď bol zatknutý, ale v roku 2014 mu ich vrátila. FBI tiež tvrdila, že Liberty Dollar fungoval ako viacúrovňová marketingová schéma. Von NotHaus tiež predával Liberty Dollars za oveľa vyššiu cenu, ako bolo zlato a striebro v minciach plus príplatok za náklady na razbu mincí. Podľa Maxa Hockleyho, dlhoročného odborníka na zbieranie zlata, sú však Goldbacky v porovnaní s inými malými zlatými produktmi pôsobivo lacné. Cordon uviedol, že jeho spoločnosť sa poučila z osudu Liberty Dollar. Goldbacky navrhol tak, aby sa nedali zameniť za doláre. Na bankovkách sú pozdĺžne obrázky, žiadne znaky dolára a biblické verše, ktoré sa na dolároch nevyskytujú. "Nechceme, aby si niekto myslel, že Goldbacky sú doláre," povedal. "Ich hodnota je vyššia ako hodnota dolárov." [Goldbacky z Utahu](https://goldback.com/utah-gallery) [Goldbacky z Nevady](https://goldback.com/nevada-gallery) [Goldbacky z New Hampshire](https://goldback.com/new-hampshire-gallery)

Moderator

Upravené 6. 2. 2022 o 07:03

Podíval jsem se na aktuální ceny stříbra na stránkách jednoho z prodejců v ČR a nejlevnější jedno uncové stříbrné mince stouply cenově o téměr 200Kč oproti situaci pár měsíců zpět.
Navíc i sami přiznávají zvýšený zájem a možnost pomalejších dodávek.


Podíval jsem se na aktuální ceny stříbra na stránkách jednoho z prodejců v ČR a nejlevnější jedno uncové stříbrné mince stouply cenově o téměr 200Kč oproti situaci pár měsíců zpět. Navíc i sami přiznávají zvýšený zájem a možnost pomalejších dodávek.

a


Zlato vyskočilo za poslední dobu taky o dost. Já koupil několik uncí zlata cca před třemi měsíci za 1817$ dnes je burzovní cena na 1967$ a roste. Nyní jsem se díval a investiční slitky nejsou vůbec nebo těžko k dostání.


[quote="pid:61851, uid:181"]a[/quote] Zlato vyskočilo za poslední dobu taky o dost. Já koupil několik uncí zlata cca před třemi měsíci za 1817$ dnes je burzovní cena na 1967$ a roste. Nyní jsem se díval a investiční slitky nejsou vůbec nebo těžko k dostání.

Kvalitní informace v předstihu zachraňují životy.

123
18.53k
164
42
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept