Zahraničná politika
Čo sa deje v Arménsku

Pašinjan vyzýva šéfa generálneho štábu Arménska, aby dobrovoľne odstúpil


Arménsky premiér Nikol Pashinyan vyzval šéfa Generálneho štábu republiky Onika Gasparyana, aby dobrovoľne odstúpil po tom, čo arménsky prezident Armen Sarkissian nepodpísal dekrét o jeho odvolaní.


"Telefonoval som s prezidentom a povedal som mu, že musí podpísať moju žiadosť o odvolanie (šéf generálneho štábu Arménska. - RT)." Ak nepodpíše, potom sa pripája k puču? “ - RIA Novosti cituje Pashinyana.


Arménsky premiér dodal, že inak by mal šéf generálneho štábu rezignovať sám.


_„Očakávam, že buď prezident republiky podpíše dekrét o prepustení šéfa generálneho štábu, alebo on sám odíde, a začnem politické konzultácie aj s tými najtvrdšími kritikm_i,“ zdôraznil.


https://russian.rt.com/ussr/news/836392-pashinyan-genshtab-otstavka


Pašinjan uviedol, že o otázke jeho odchodu by mal rozhodnúť národ


Iba ľudia by mali rozhodnúť o mojom odchode, “uviedol Pashijan.


https://russian.rt.com/ussr/news/836382-pashinyan-uhod-narod


Pašinjan sa počas svojho prejavu v Jerevane prihovoril armáde


Arménsky premiér Nikol Pashinjan na adresu svojich priaznivcov na námestí Republiky v Jerevane uviedol, že ozbrojeným silám nariaďuje ochranu hraníc a územnej celistvosti.


Podľa jeho slov je vyhlásenie generálneho štábu arménskych ozbrojených síl pokusom o vojenský puč, ľud to nedovolí.


"Môj rozkaz všetkým dôstojníkom, generálom ozbrojených síl: podnikajte - ochrana hraníc a územná celistvosť Arménska." Nikto nemôže neuposlúchnuť môj rozkaz, “cituje ho Interfax.


Podľa neho veľa generálov a dôstojníkov podpísalo vyhlásenie požadujúce Pashinyanovu rezignáciu kvôli tlaku vyššieho vedenia.


Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinyana.


Potom arménsky predseda vlády označil vyhlásenie generálneho štábu vyzývajúce na jeho rezignáciu za pokus o vojenský puč.
https://russian.rt.com/ussr/news/836372-pashinyan-obraschenie-voennye


**Pašinjan vyzýva šéfa generálneho štábu Arménska, aby dobrovoľne odstúpil** Arménsky premiér Nikol Pashinyan vyzval šéfa Generálneho štábu republiky Onika Gasparyana, aby dobrovoľne odstúpil po tom, čo arménsky prezident Armen Sarkissian nepodpísal dekrét o jeho odvolaní. "_Telefonoval som s prezidentom a povedal som mu, že musí podpísať moju žiadosť o odvolanie (šéf generálneho štábu Arménska. - RT)." Ak nepodpíše, potom sa pripája k puču_? “ - RIA Novosti cituje Pashinyana. Arménsky premiér dodal, že inak by mal šéf generálneho štábu rezignovať sám. _„Očakávam, že buď prezident republiky podpíše dekrét o prepustení šéfa generálneho štábu, alebo on sám odíde, a začnem politické konzultácie aj s tými najtvrdšími kritikm_i,“ zdôraznil. https://russian.rt.com/ussr/news/836392-pashinyan-genshtab-otstavka **Pašinjan uviedol, že o otázke jeho odchodu by mal rozhodnúť národ** Iba ľudia by mali rozhodnúť o mojom odchode, “uviedol Pashijan. https://russian.rt.com/ussr/news/836382-pashinyan-uhod-narod **Pašinjan sa počas svojho prejavu v Jerevane prihovoril armáde** Arménsky premiér Nikol Pashinjan na adresu svojich priaznivcov na námestí Republiky v Jerevane uviedol, že ozbrojeným silám nariaďuje ochranu hraníc a územnej celistvosti. Podľa jeho slov je vyhlásenie generálneho štábu arménskych ozbrojených síl pokusom o vojenský puč, ľud to nedovolí. "Môj rozkaz všetkým dôstojníkom, generálom ozbrojených síl: podnikajte - ochrana hraníc a územná celistvosť Arménska." Nikto nemôže neuposlúchnuť môj rozkaz, “cituje ho Interfax. Podľa neho veľa generálov a dôstojníkov podpísalo vyhlásenie požadujúce Pashinyanovu rezignáciu kvôli tlaku vyššieho vedenia. Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinyana. Potom arménsky predseda vlády označil vyhlásenie generálneho štábu vyzývajúce na jeho rezignáciu za pokus o vojenský puč. https://russian.rt.com/ussr/news/836372-pashinyan-obraschenie-voennye

Jerevan informoval o telefonickom rozhovore medzi arménskym ministrom obrany a Šojguom


Arménsky minister obrany Vagharšak Harutyunyan a jeho ruský náprotivok Sergej Šojgu telefonicky rokovali o situácii v republike, ako aj o mierovej misii v Náhornom Karabachu, informovalo arménske ministerstvo obrany.


"Z iniciatívy ruskej strany 25. februára minister obrany Vagharšak Harutyunyan telefonoval s ruským ministrom obrany, generálom armády Sergejom Šojgu." Vedúci rezortov obrany oboch strategických spojencov rokovali o situácii v Arménsku, “uvádza sa vo vyhlásení.


Okrem toho sa diskutovalo o téme Karabachu a ďalších bilaterálnych otázkach.


25 februára sa uskutočnil aj telefonický rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a arménskym premiérom Nikol Pašinyanom.


Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana.
https://russian.rt.com/ussr/news/836503-minoborony-armeniya-shoigu


**Jerevan informoval o telefonickom rozhovore medzi arménskym ministrom obrany a Šojguom** Arménsky minister obrany Vagharšak Harutyunyan a jeho ruský náprotivok Sergej Šojgu telefonicky rokovali o situácii v republike, ako aj o mierovej misii v Náhornom Karabachu, informovalo arménske ministerstvo obrany. "Z iniciatívy ruskej strany 25. februára minister obrany Vagharšak Harutyunyan telefonoval s ruským ministrom obrany, generálom armády Sergejom Šojgu." Vedúci rezortov obrany oboch strategických spojencov rokovali o situácii v Arménsku, “uvádza sa vo vyhlásení. Okrem toho sa diskutovalo o téme Karabachu a ďalších bilaterálnych otázkach. 25 februára sa uskutočnil aj telefonický rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a arménskym premiérom Nikol Pašinyanom. Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana. https://russian.rt.com/ussr/news/836503-minoborony-armeniya-shoigu
Upravené 25. 2. 2021 o 18:10

Putin a Pashinjan telefonicky rokovali o situácii v Arménsku


Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky prediskutoval súčasnú situáciu v Arménsku s arménskym premiérom Nikol Pashinjanom, uviedol tlačový tajomník ruského vodcu Dmitrij Peskov.


Diskutovalo sa o situácii v Arménsku ... Putin sa vyslovil za zachovanie poriadku a pokoja v Arménsku, riešenie situácie v rámci zákona, “cituje RIA Novosti hovorcu Kremľa.


Putin tiež vyzval všetky strany, aby sa zdržiavali.


Telefonický rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy arménskej strany.
https://russian.rt.com/ussr/news/836486-putin-pashinyan-armeniya


**Putin a Pashinjan telefonicky rokovali o situácii v Arménsku** Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky prediskutoval súčasnú situáciu v Arménsku s arménskym premiérom Nikol Pashinjanom, uviedol tlačový tajomník ruského vodcu Dmitrij Peskov. Diskutovalo sa o situácii v Arménsku ... Putin sa vyslovil za zachovanie poriadku a pokoja v Arménsku, riešenie situácie v rámci zákona, “cituje RIA Novosti hovorcu Kremľa. Putin tiež vyzval všetky strany, aby sa zdržiavali. Telefonický rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy arménskej strany. https://russian.rt.com/ussr/news/836486-putin-pashinyan-armeniya

V Arménsku sa chystá vojenský puč
Že by stabilizující scénář jako v případě Barmy (Myanmaru)? Asi ano, když Pašinjan už dostal nabídku azylu v Turecku.


[quote="pid:4956, uid:12"]V Arménsku sa chystá vojenský puč[/quote] Že by stabilizující scénář jako v případě Barmy (Myanmaru)? Asi ano, když Pašinjan už dostal nabídku azylu v Turecku.

Arménsky prezident odmietol odvolať náčelníka generálneho štábu


Arménsky prezident odmietol odvolať náčelníka generálneho štábu
Informovala o tom Sargsyanova tlačová služba.


Je potrebné poznamenať, že príslušné dokumenty vrátil predsedovi vlády Nikol Pashinyanovi.


„Prezident republiky v rámci svojich ústavných právomocí vrátil návrh vyhlášky s námietkami,“ uvádza sa vo vyhlásení.


Upresňuje sa, že návrh dekrétu bol preštudovaný aparátom prezidenta Arménska a podrobne prerokovaný s poprednými právnikmi a nezávislými odborníkmi.


„Ak zhrnieme názory právnikov a odborníkov, môžeme dospieť k záveru, že návrh vyhlášky je v zásadnom rozpore s ústavou,“ uvádza sa v správe.


Sargsyan sa predtým stretával s Gasparyanom.


Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o odstúpenie Pashinjana.


https://russian.rt.com/ussr/news/837176-prezident-armeniya-otkaz-uvolnenie-genshtab?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications


**Arménsky prezident odmietol odvolať náčelníka generálneho štábu** Arménsky prezident odmietol odvolať náčelníka generálneho štábu Informovala o tom Sargsyanova tlačová služba. Je potrebné poznamenať, že príslušné dokumenty vrátil predsedovi vlády Nikol Pashinyanovi. „Prezident republiky v rámci svojich ústavných právomocí vrátil návrh vyhlášky s námietkami,“ uvádza sa vo vyhlásení. Upresňuje sa, že návrh dekrétu bol preštudovaný aparátom prezidenta Arménska a podrobne prerokovaný s poprednými právnikmi a nezávislými odborníkmi. „Ak zhrnieme názory právnikov a odborníkov, môžeme dospieť k záveru, že návrh vyhlášky je v zásadnom rozpore s ústavou,“ uvádza sa v správe. Sargsyan sa predtým stretával s Gasparyanom. Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o odstúpenie Pashinjana. https://russian.rt.com/ussr/news/837176-prezident-armeniya-otkaz-uvolnenie-genshtab?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications

Pašinjan opätovne poslal arménskemu prezidentovi návrh na odvolanie šéfa generálneho štábu
Predseda vlády zdôraznil, že kroky Armena Sargsyana neprispievajú k vyriešeniu súčasnej situácie


Arménsky premiér Nikol Pashinjan opätovne poslal prezidentovi krajiny Armenovi Sargsyanovi návrh na odvolanie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparyana. Oznámil to na svojej facebookovej stránke.


"Prezident sa rozhodol poslať späť do kancelárie predsedu vlády návrh na odvolanie náčelníka generálneho štábu. Tento krok neprispieva k vyriešeniu súčasnej situácie. Znovu zasielam prezidentovi návrh na odvolanie náčelníka generálneho štábu" , očakávajúc, že ​​bude podpísaná v pravý čas, “uviedol.


Arménsky prezident Armen Sarkissian začiatkom soboty vrátil predsedovi vlády návrh na odvolanie šéfa generálneho štábu Onika Gasparyana s tým, že takýto dekrét je podľa názoru právnikov v rozpore s ústavou, že sám nepodporuje nijaký politických síl a súčasná situácia v krajine sa nedá vyriešiť častými personálnymi zmenami. Po opätovnom zaslaní návrhu Pashinjanom musí prezident dekrét buď podpísať, alebo ho napadnúť na ústavnom súde do troch dní.


25 februára sa v Arménsku začali masové akcie odporcov a stúpencov Pašinjana, potom, čo Generálny štáb ozbrojených síl požadoval rezignáciu predsedu vlády a vlády. Vyhlásenie podpísal náčelník generálneho štábu Onik Gasparyan, jeho zástupcovia, vedúci odborov a zborov. Pašinjan to považoval za pokus o vojenský puč a oznámil rozhodnutie odvolať náčelníka generálneho štábu. Prezident Armen Sarkissian, ktorý podľa ústavy vymenúva a odvoláva náčelníka Generálneho štábu na návrh predsedu vlády, kým nepodpíše dokumenty.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10797527


**Pašinjan opätovne poslal arménskemu prezidentovi návrh na odvolanie šéfa generálneho štábu** Predseda vlády zdôraznil, že kroky Armena Sargsyana neprispievajú k vyriešeniu súčasnej situácie Arménsky premiér Nikol Pashinjan opätovne poslal prezidentovi krajiny Armenovi Sargsyanovi návrh na odvolanie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparyana. Oznámil to na svojej facebookovej stránke. "Prezident sa rozhodol poslať späť do kancelárie predsedu vlády návrh na odvolanie náčelníka generálneho štábu. Tento krok neprispieva k vyriešeniu súčasnej situácie. Znovu zasielam prezidentovi návrh na odvolanie náčelníka generálneho štábu" , očakávajúc, že ​​bude podpísaná v pravý čas, “uviedol. Arménsky prezident Armen Sarkissian začiatkom soboty vrátil predsedovi vlády návrh na odvolanie šéfa generálneho štábu Onika Gasparyana s tým, že takýto dekrét je podľa názoru právnikov v rozpore s ústavou, že sám nepodporuje nijaký politických síl a súčasná situácia v krajine sa nedá vyriešiť častými personálnymi zmenami. Po opätovnom zaslaní návrhu Pashinjanom musí prezident dekrét buď podpísať, alebo ho napadnúť na ústavnom súde do troch dní. 25 februára sa v Arménsku začali masové akcie odporcov a stúpencov Pašinjana, potom, čo Generálny štáb ozbrojených síl požadoval rezignáciu predsedu vlády a vlády. Vyhlásenie podpísal náčelník generálneho štábu Onik Gasparyan, jeho zástupcovia, vedúci odborov a zborov. Pašinjan to považoval za pokus o vojenský puč a oznámil rozhodnutie odvolať náčelníka generálneho štábu. Prezident Armen Sarkissian, ktorý podľa ústavy vymenúva a odvoláva náčelníka Generálneho štábu na návrh predsedu vlády, kým nepodpíše dokumenty. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10797527
Upravené 28. 2. 2021 o 05:42

Že by stabilizující scénář jako v případě Barmy (Myanmaru)? Asi ano, když Pašinjan už dostal nabídku azylu v Turecku.


Pašinjan obdržel "Polibek smrti" od Erdogana - Erdogana (podle mého názoru) už očividně vepsaného do nového projektu.


[quote="pid:4962, uid:260"]Že by stabilizující scénář jako v případě Barmy (Myanmaru)? Asi ano, když Pašinjan už dostal nabídku azylu v Turecku.[/quote] Pašinjan obdržel "Polibek smrti" od Erdogana - Erdogana (podle mého názoru) už očividně vepsaného do nového projektu.

**Pašinjan oznámil, že je pripravený vyhlásiť predčasné parlamentné voľby


Arménsky premiér Nikol Pashinjan vyhlásil, že je pripravený uskutočniť v krajine predčasné parlamentné voľby.
"Ak politické sily súhlasia s našimi návrhmi ... sme pripravení ísť na predčasné voľby ... chcem, aby ľudia dostali túto príležitosť." Chcem si byť istý, že nám odpúšťate, a vyzývam parlamentnú opozíciu, poďme k predčasným parlamentným voľbám, ”uviedol.


Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana. Vyhlásenie generálneho štábu označil za pokus o vojenský puč.


Konflikt medzi armádou a Pašinjanom viedol k protestom v Jerevane, kde sa konali zhromaždenia podporovateľov aj odporcov vedúceho kabinetu.


Najmä 1. marca demonštranti požadujúci demisiu predsedu vlády vtrhli do vládnej budovy v centre Jerevanu a vo vestibule na prízemí usporiadali zhromaždenie.
https://russian.rt.com/ussr/news/837899-pashinyan-parlamentskie-vybory-gotovnost


**Pašinjan oznámil, že je pripravený vyhlásiť predčasné parlamentné voľby ----------------------------------------------------------------------- Arménsky premiér Nikol Pashinjan vyhlásil, že je pripravený uskutočniť v krajine predčasné parlamentné voľby. "_Ak politické sily súhlasia s našimi návrhmi ... sme pripravení ísť na predčasné voľby ... chcem, aby ľudia dostali túto príležitosť_." _Chcem si byť istý, že nám odpúšťate, a vyzývam parlamentnú opozíciu, poďme k predčasným parlamentným voľbám_, ”uviedol. Ráno 25. februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana. Vyhlásenie generálneho štábu označil za pokus o vojenský puč. Konflikt medzi armádou a Pašinjanom viedol k protestom v Jerevane, kde sa konali zhromaždenia podporovateľov aj odporcov vedúceho kabinetu. Najmä 1. marca demonštranti požadujúci demisiu predsedu vlády vtrhli do vládnej budovy v centre Jerevanu a vo vestibule na prízemí usporiadali zhromaždenie. https://russian.rt.com/ussr/news/837899-pashinyan-parlamentskie-vybory-gotovnost
Upravené 1. 3. 2021 o 18:15

Pashinjan oznámil, že v októbri bude iniciovať zmeny a doplnenie ústavy s cieľom zmeniť formu vlády


Možným scenárom je prechod na poloprezidentskú formu vlády, uviedol arménsky predseda vlády


"Myslím si, že je čas vyhlásiť, že musíme v októbri iniciovať prijatie novej ústavy alebo prijať zmeny a doplnenia. A áno, prechod na poloprezidentskú formu vlády je možný scenár," uviedol na zhromaždení na Námestí republiky v pondelok.


Na námestí sa zhromaždilo viac ako 10 tisíc podporovateľov predsedu vlády. Spolu s Pashinjanom sa jeho manželka a dcéry dostali na improvizované pódium. Na začiatku svojho prejavu Pashinjan oznámil minútu ticha na pamiatku padlých zabitých počas nepriateľských akcií v zóne konfliktu okolo Náhorného Karabachu, ako aj obetí udalostí z 1. marca 2008, keď počas protesty.


Na konci zhromaždenia predseda vlády vyzval svojich priaznivcov, aby pochodovali centrálnymi ulicami Jerevanu.


Politická kríza v Arménsku


25februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana a jeho vládu. Vyhlásenie podpísal náčelník generálneho štábu Onik Gasparyan, jeho zástupcovia, vedúci odborov a zborov. Pashinjan to považoval za pokus o vojenský puč a oznámil rozhodnutie vyhodiť Gasparyana. Podľa ústavy republiky vysoké velenie ozbrojených síl menuje prezident na návrh predsedu vlády. Prezident v sobotu vrátil predsedovi vlády návrh na odvolanie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl. Výsledkom bolo, že predseda vlády opäť poslal svoj návrh prezidentovi. Teraz musí Sargsyan dekrét podpísať do troch dní alebo ho napadnúť na ústavnom súde.


Samotný prezident uviedol, že nepodporuje žiadnu z politických síl. Od štvrtka sa v krajine konajú masové akcie a zhromaždenia na podporu Pashinjana aj na žiadosť jeho rezignácie. Od piatku prezident vedie konzultácie s poprednými politickými silami republiky. V pondelok sa stretol s Pashinjanom.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10808689


Pashinjan oznámil, že v októbri bude iniciovať zmeny a doplnenie ústavy s cieľom zmeniť formu vlády --------------------------------------------------------------------------------------------------- Možným scenárom je prechod na poloprezidentskú formu vlády, uviedol arménsky predseda vlády "_Myslím si, že je čas vyhlásiť, že musíme v októbri iniciovať prijatie novej ústavy alebo prijať zmeny a doplnenia. A áno, prechod na poloprezidentskú formu vlády je možný scenár,_" uviedol na zhromaždení na Námestí republiky v pondelok. Na námestí sa zhromaždilo viac ako 10 tisíc podporovateľov predsedu vlády. Spolu s Pashinjanom sa jeho manželka a dcéry dostali na improvizované pódium. Na začiatku svojho prejavu Pashinjan oznámil minútu ticha na pamiatku padlých zabitých počas nepriateľských akcií v zóne konfliktu okolo Náhorného Karabachu, ako aj obetí udalostí z 1. marca 2008, keď počas protesty. Na konci zhromaždenia predseda vlády vyzval svojich priaznivcov, aby pochodovali centrálnymi ulicami Jerevanu. **Politická kríza v Arménsku** 25februára požiadal Generálny štáb ozbrojených síl Arménska o rezignáciu Pashinjana a jeho vládu. Vyhlásenie podpísal náčelník generálneho štábu Onik Gasparyan, jeho zástupcovia, vedúci odborov a zborov. Pashinjan to považoval za pokus o vojenský puč a oznámil rozhodnutie vyhodiť Gasparyana. Podľa ústavy republiky vysoké velenie ozbrojených síl menuje prezident na návrh predsedu vlády. Prezident v sobotu vrátil predsedovi vlády návrh na odvolanie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl. Výsledkom bolo, že predseda vlády opäť poslal svoj návrh prezidentovi. Teraz musí Sargsyan dekrét podpísať do troch dní alebo ho napadnúť na ústavnom súde. Samotný prezident uviedol, že nepodporuje žiadnu z politických síl. Od štvrtka sa v krajine konajú masové akcie a zhromaždenia na podporu Pashinjana aj na žiadosť jeho rezignácie. Od piatku prezident vedie konzultácie s poprednými politickými silami republiky. V pondelok sa stretol s Pashinjanom. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10808689
Upravené 2. 3. 2021 o 09:12

takže chce chytiť ešte aj funkciu prezidenta? a to mu ti ludia daju?


takže chce chytiť ešte aj funkciu prezidenta? a to mu ti ludia daju?

Je to jeho úkol. Hadr se musí vyždímat, dokud v něm nějaká tekutina sídlí....
Kádry-to je ten hlavní zdroj, na který pindosové dojedou.


Je to jeho úkol. Hadr se musí vyždímat, dokud v něm nějaká tekutina sídlí.... Kádry-to je ten hlavní zdroj, na který pindosové dojedou.

Opozícia Arménska oznámila plány na stretnutie s prezidentom krajiny 7. marca
Opozičníci chcú rokovať o otázke rezignácie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparjana


Zástupcovia opozičného hnutia „Hnutie za záchranu vlasti“ sa v nedeľu budú z iniciatívy hlavy štátu pravidelne stretávať s arménskym prezidentom Armenom Sargsjanom, aby rokovali o rezignácii náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparjana. Hovorca opozície Ishkhan Saghateljan to uviedol počas zhromaždenia na ulici Baghramjan v Jerevane.


Zajtra sa zástupcovia Hnutia za záchranu vlasti opäť stretnú s prezidentom z jeho iniciatívy. My mu samozrejme sprostredkujeme naše požiadavky - obrátiť sa na ústavný súd (ústavný súd) a napadnúť dekrét o rezignácii náčelníka generálneho štábu, “uviedol Saghateljan.


Opozícia požaduje, aby sa Sargsjan obrátil s návrhom na ústavný súd do 9. marca a vyzval návrh predsedu vlády Nikol Pašinjana na rezignáciu šéfa generálneho štábu.


Politická kríza v Arménsku sa začala po tom, čo šéf Generálneho štábu ozbrojených síl republiky a najvyšší veliteľský štáb vyzval 25. februára na rezignáciu predsedu vlády. Pašinjan považoval toto vyhlásenie za pokus o vojenský puč a dvakrát poslal petíciu prezidentovi krajiny, aby odvolal šéfa generálneho štábu. Po začiatku krízy v krajine už mala opozícia dve stretnutia s prezidentom Sargsyajom, aby rokovali o otázke rezignácie Gasparjana.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10850349


**Opozícia Arménska oznámila plány na stretnutie s prezidentom krajiny 7. marca** Opozičníci chcú rokovať o otázke rezignácie náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparjana Zástupcovia opozičného hnutia „Hnutie za záchranu vlasti“ sa v nedeľu budú z iniciatívy hlavy štátu pravidelne stretávať s arménskym prezidentom Armenom Sargsjanom, aby rokovali o rezignácii náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Onika Gasparjana. Hovorca opozície Ishkhan Saghateljan to uviedol počas zhromaždenia na ulici Baghramjan v Jerevane. Zajtra sa zástupcovia Hnutia za záchranu vlasti opäť stretnú s prezidentom z jeho iniciatívy. My mu samozrejme sprostredkujeme naše požiadavky - obrátiť sa na ústavný súd (ústavný súd) a napadnúť dekrét o rezignácii náčelníka generálneho štábu, “uviedol Saghateljan. Opozícia požaduje, aby sa Sargsjan obrátil s návrhom na ústavný súd do 9. marca a vyzval návrh predsedu vlády Nikol Pašinjana na rezignáciu šéfa generálneho štábu. Politická kríza v Arménsku sa začala po tom, čo šéf Generálneho štábu ozbrojených síl republiky a najvyšší veliteľský štáb vyzval 25. februára na rezignáciu predsedu vlády. Pašinjan považoval toto vyhlásenie za pokus o vojenský puč a dvakrát poslal petíciu prezidentovi krajiny, aby odvolal šéfa generálneho štábu. Po začiatku krízy v krajine už mala opozícia dve stretnutia s prezidentom Sargsyajom, aby rokovali o otázke rezignácie Gasparjana. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10850349

Arménsky prezident pozýva Pashinyana a opozíciu na stretnutie 13. marca

„V duchu národných a národných záujmov, s cieľom prediskutovať súčasnú situáciu, hľadať vzájomne prijateľné riešenia na prekonanie krízy, pozývam predsedu vlády republiky, vodcov parlamentných frakcií, vlasť Hnutia spásy,“ uviedla Sargsyanova tlačová služba.


https://russian.rt.com/ussr/news/841178-armeniya-vstrecha-sarkisyan


**Arménsky prezident pozýva Pashinyana a opozíciu na stretnutie 13. marca ** „V duchu národných a národných záujmov, s cieľom prediskutovať súčasnú situáciu, hľadať vzájomne prijateľné riešenia na prekonanie krízy, pozývam predsedu vlády republiky, vodcov parlamentných frakcií, vlasť Hnutia spásy,“ uviedla Sargsyanova tlačová služba. https://russian.rt.com/ussr/news/841178-armeniya-vstrecha-sarkisyan

V.Putin rokoval s I. Alijevom a N. Pašinjanom o Karabachu


„S uspokojením bolo konštatované, že režim prímeria sa striktne dodržiava a situácia v regióne zostáva celkovo stabilná a pokojná,“ uviedli v Kremli. „Ilham Alijev a Nikol Pašinjan ocenili účinné kroky ruského mierového kontingentu, nasadeného na kontaktnej línii a pozdĺž Lačinského koridoru.“


https://tass.ru/politika/10892835?fbclid=IwAR0Xg5cU6WRi5WsdPssLlWvHj4TkS46SLOSAQI7otI0YRM4-lF1dXIISGL8


V.Putin rokoval s I. Alijevom a N. Pašinjanom o Karabachu „S uspokojením bolo konštatované, že režim prímeria sa striktne dodržiava a situácia v regióne zostáva celkovo stabilná a pokojná,“ uviedli v Kremli. „Ilham Alijev a Nikol Pašinjan ocenili účinné kroky ruského mierového kontingentu, nasadeného na kontaktnej línii a pozdĺž Lačinského koridoru.“ https://tass.ru/politika/10892835?fbclid=IwAR0Xg5cU6WRi5WsdPssLlWvHj4TkS46SLOSAQI7otI0YRM4-lF1dXIISGL8

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ruská finančná pomoc obetiam v Karabachu predstavuje zhruba 15 milióna dolárov
Rusko má dnes vyčlenené zhruba 15 miliónov dolárov na pomoc obetiam konfliktu v Náhornom Karabachu. Toto uviedol námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Andrei Rudenko v rozhovore s Arménskymi novinami ′′ Nový čas ′′ v piatok.
′′ Priama finančná pomoc Ruskej federácie na pomoc obetiam v Náhornom Karabachu je k dnešnému dňu približne 15 miliónov dolárov ", povedal.


https://tass.ru/politika/11057835?fbclid=IwAR3nW3eSf35Qe4Iew0gpbiirOSABhp-m0xYmVhpsV8VcuD_iEWoVGuezrm0


Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ruská finančná pomoc obetiam v Karabachu predstavuje zhruba 15 milióna dolárov Rusko má dnes vyčlenené zhruba 15 miliónov dolárov na pomoc obetiam konfliktu v Náhornom Karabachu. Toto uviedol námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Andrei Rudenko v rozhovore s Arménskymi novinami ′′ Nový čas ′′ v piatok. ′′ Priama finančná pomoc Ruskej federácie na pomoc obetiam v Náhornom Karabachu je k dnešnému dňu približne 15 miliónov dolárov ", povedal. https://tass.ru/politika/11057835?fbclid=IwAR3nW3eSf35Qe4Iew0gpbiirOSABhp-m0xYmVhpsV8VcuD_iEWoVGuezrm0

Pašinjan uviedol, že základom bezpečnosti Arménska je vojenské spojenectvo s Ruskom
Arménsko a Rusko diskutujú o možnosti zvýšenia kapacít 102. ruskej vojenskej základne, dodal predseda vlády


Vojenské spojenectvo s Ruskom zabezpečené desiatkami zmlúv je základom vonkajšej bezpečnosti Arménska. Tento postoj v stredu vyjadril v parlamente republiky predseda arménskej vlády Nikol Pashinjan.


"Ako by malo Arménsko zabezpečiť svoju bezpečnosť? Musíme zdôrazniť, že základom vonkajšej bezpečnosti Arménska je vojenské spojenectvo s Ruskom, ktoré je stanovené niekoľkými desiatkami zmlúv. V tejto súvislosti arménsko-ruské spoločné zoskupenie síl a jednotná protivzdušná obrana Systém má pre nás praktický význam. “Podľa logiky týchto dvoch systémov znamená útok na Arménsko útok na Rusko,“ uviedol.


Pašinjan uviedol, že Arménsko a Rusko diskutujú o možnostiach rozšírenia kapacít 102. ruskej vojenskej základne, ako aj o vytvorení pobočky tejto základne v regióne Syunik. "Dúfame a diskutujeme o otázke obohatenia schopností 102. ruskej vojenskej základne v Arménsku, rovnako prebiehajú rokovania o vytvorení predmostia pre 102. vojenskú základňu v regióne Syunik v republike. Tieto diskusie sú veľmi účinné." Ruskí pohraničníci sú zapojení do ochrany štátnej hranice v Syuniku, “- poznamenal.


Vojensko-vojensko-technická spolupráca medzi Ruskom a Arménskom je založená na Zmluve o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci z 29. augusta 1997, na Dohode o rozvoji vojensko-technickej spolupráce z 25. júna 2013 atď. spolupráca medzi krajinami sa uskutočňuje v rámci CSTO.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11142425


**Pašinjan uviedol, že základom bezpečnosti Arménska je vojenské spojenectvo s Ruskom** Arménsko a Rusko diskutujú o možnosti zvýšenia kapacít 102. ruskej vojenskej základne, dodal predseda vlády Vojenské spojenectvo s Ruskom zabezpečené desiatkami zmlúv je základom vonkajšej bezpečnosti Arménska. Tento postoj v stredu vyjadril v parlamente republiky predseda arménskej vlády Nikol Pashinjan. "Ako by malo Arménsko zabezpečiť svoju bezpečnosť? Musíme zdôrazniť, že základom vonkajšej bezpečnosti Arménska je vojenské spojenectvo s Ruskom, ktoré je stanovené niekoľkými desiatkami zmlúv. V tejto súvislosti arménsko-ruské spoločné zoskupenie síl a jednotná protivzdušná obrana Systém má pre nás praktický význam. “Podľa logiky týchto dvoch systémov znamená útok na Arménsko útok na Rusko,“ uviedol. Pašinjan uviedol, že Arménsko a Rusko diskutujú o možnostiach rozšírenia kapacít 102. ruskej vojenskej základne, ako aj o vytvorení pobočky tejto základne v regióne Syunik. "Dúfame a diskutujeme o otázke obohatenia schopností 102. ruskej vojenskej základne v Arménsku, rovnako prebiehajú rokovania o vytvorení predmostia pre 102. vojenskú základňu v regióne Syunik v republike. Tieto diskusie sú veľmi účinné." Ruskí pohraničníci sú zapojení do ochrany štátnej hranice v Syuniku, “- poznamenal. Vojensko-vojensko-technická spolupráca medzi Ruskom a Arménskom je založená na Zmluve o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci z 29. augusta 1997, na Dohode o rozvoji vojensko-technickej spolupráce z 25. júna 2013 atď. spolupráca medzi krajinami sa uskutočňuje v rámci CSTO. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11142425

Arménsky prezident prijíma technickú rezignáciu pašinjanskej vlády


Arménsky prezident Armen Sarkissian prijal technickú rezignáciu vlády, ktorú predtým oznámil predseda vlády Nikol Pashinjan. Uvádza sa to v texte výnosu zverejneného v nedeľu na webovej stránke arménskeho vodcu.


„Na základe článku 130 ústavy prijímam demisiu vlády,“ píše sa v dekréte.


Arménsky premiér Nikol Pashinjan v nedeľu skôr oznámil, že rezignuje na usporiadanie predčasných parlamentných volieb v republike. Do volieb bude naďalej pôsobiť ako vedúci kabinetu. Po Pashinjanovi rezignovala v rámci technického postupu aj vláda krajiny. Predseda kabinetu dodal, že v predčasných voľbách bude kandidovať na kandidáta na predsedu vlády za stranu Občianska zmluva.


Pašinjan 18. marca po politických konzultáciách s prezidentom republiky Armenom Sarkissianom a lídrami troch parlamentných frakcií oznámil, že 20. júna sa budú konať predčasné parlamentné voľby. Po demisii Pashinyan technicky opäť nominuje svoju kandidatúru a parlamentné frakcie nezvolia dvakrát nového predsedu vlády. Potom bude zákonodarný orgán krajiny rozpustený a prezident republiky určí nový termín predčasných volieb. Politickí odborníci považujú hlavného rivala Pashinjanovho bloku proti priaznivcom druhého prezidenta Roberta Kochariana.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11239073


**Arménsky prezident prijíma technickú rezignáciu pašinjanskej vlády** Arménsky prezident Armen Sarkissian prijal technickú rezignáciu vlády, ktorú predtým oznámil predseda vlády Nikol Pashinjan. Uvádza sa to v texte výnosu zverejneného v nedeľu na webovej stránke arménskeho vodcu. „Na základe článku 130 ústavy prijímam demisiu vlády,“ píše sa v dekréte. Arménsky premiér Nikol Pashinjan v nedeľu skôr oznámil, že rezignuje na usporiadanie predčasných parlamentných volieb v republike. Do volieb bude naďalej pôsobiť ako vedúci kabinetu. Po Pashinjanovi rezignovala v rámci technického postupu aj vláda krajiny. Predseda kabinetu dodal, že v predčasných voľbách bude kandidovať na kandidáta na predsedu vlády za stranu Občianska zmluva. Pašinjan 18. marca po politických konzultáciách s prezidentom republiky Armenom Sarkissianom a lídrami troch parlamentných frakcií oznámil, že 20. júna sa budú konať predčasné parlamentné voľby. Po demisii Pashinyan technicky opäť nominuje svoju kandidatúru a parlamentné frakcie nezvolia dvakrát nového predsedu vlády. Potom bude zákonodarný orgán krajiny rozpustený a prezident republiky určí nový termín predčasných volieb. Politickí odborníci považujú hlavného rivala Pashinjanovho bloku proti priaznivcom druhého prezidenta Roberta Kochariana. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11239073

Arménské ozbrojené síly se nezúčastní cvičení NATO Defender Europe 21
Ministerstvo obrany země již dříve uvedlo, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability“.


„V reakci na probíhající dotazy médií si znovu uvědomujeme, že jednotky arménských ozbrojených sil se nebudou účastnit vojenských cvičení NATO Defender Europe 21,“ uvádí se v prohlášení.


Arménské ministerstvo obrany již v březnu oznámilo, že se arménské ozbrojené síly nezúčastní cvičení NATO Defender Europe 21. Ministerstvo obrany uvedlo, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability . “ Zástupci Arménie dále požádali organizátory cvičení o revizi seznamu účastníků.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11251523


Zajímavé, že toto prohlášení přišlo hned poté, co Biden uznal genocídu Arménů ze strany Turecka. Nevím, jestli si v Arménií plně uvědomují účelovost kroku USA, ale věta, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability“, napovídá tomu, že USA moc nevěří.


Arménské ozbrojené síly se nezúčastní cvičení NATO Defender Europe 21 Ministerstvo obrany země již dříve uvedlo, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability“. „V reakci na probíhající dotazy médií si znovu uvědomujeme, že jednotky arménských ozbrojených sil se nebudou účastnit vojenských cvičení NATO Defender Europe 21,“ uvádí se v prohlášení. Arménské ministerstvo obrany již v březnu oznámilo, že se arménské ozbrojené síly nezúčastní cvičení NATO Defender Europe 21. Ministerstvo obrany uvedlo, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability . “ Zástupci Arménie dále požádali organizátory cvičení o revizi seznamu účastníků. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11251523 Zajímavé, že toto prohlášení přišlo hned poté, co Biden uznal genocídu Arménů ze strany Turecka. Nevím, jestli si v Arménií plně uvědomují účelovost kroku USA, ale věta, že arménské ozbrojené síly „se účastní pouze vojenských cvičení NATO zaměřených na udržení mezinárodního míru a stability“, napovídá tomu, že USA moc nevěří.

Arménsky parlament nehlasoval, aby bol Pashinjan zvolený za nového predsedu vlády


Poslanci arménskeho parlamentu v pondelok na mimoriadnej schôdzi nehlasovali pre kandidatúru účinkujúcich. šéf kabinetu ministrov Nikol Pashinjan na post predsedu vlády republiky s cieľom uskutočniť v krajine predčasné parlamentné voľby. Mimoriadne zasadnutie arménskeho zákonodarného orgánu vysielali v reálnom čase miestne televízne kanály.


Jeden poslanec hlasoval za voľbu Pashinjana, 3 boli proti, 75 sa zdržalo, Pashinjan nebol zvolený za predsedu vlády, “uviedol predseda parlamentu Ararat Mirzoyan.


Očakáva sa, že druhá schôdza parlamentu o voľbe nového predsedu vlády republiky sa uskutoční 10. mája. Ak poslanci nebudú znovu hlasovať za Pashinjanovu voľbu, zákonodarný zbor bude rozpustený a prezident Armen Sarkissian stanoví termín predčasných volieb, ktoré sa podľa doterajších vyhlásení Pashinyana uskutočnia 20. júna.


Samotný Pašinjan v pondelok skôr uviedol, že ak politické sily porušia dohody a nominujú kandidátov na post šéfa arménskeho kabinetu, potom jeho frakcia Môj krok zvolí nového predsedu vlády.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11299853


Arménsky parlament nehlasoval, aby bol Pashinjan zvolený za nového predsedu vlády --------------------------------------------------------------------------------- Poslanci arménskeho parlamentu v pondelok na mimoriadnej schôdzi nehlasovali pre kandidatúru účinkujúcich. šéf kabinetu ministrov Nikol Pashinjan na post predsedu vlády republiky s cieľom uskutočniť v krajine predčasné parlamentné voľby. Mimoriadne zasadnutie arménskeho zákonodarného orgánu vysielali v reálnom čase miestne televízne kanály. Jeden poslanec hlasoval za voľbu Pashinjana, 3 boli proti, 75 sa zdržalo, Pashinjan nebol zvolený za predsedu vlády, “uviedol predseda parlamentu Ararat Mirzoyan. Očakáva sa, že druhá schôdza parlamentu o voľbe nového predsedu vlády republiky sa uskutoční 10. mája. Ak poslanci nebudú znovu hlasovať za Pashinjanovu voľbu, zákonodarný zbor bude rozpustený a prezident Armen Sarkissian stanoví termín predčasných volieb, ktoré sa podľa doterajších vyhlásení Pashinyana uskutočnia 20. júna. Samotný Pašinjan v pondelok skôr uviedol, že ak politické sily porušia dohody a nominujú kandidátov na post šéfa arménskeho kabinetu, potom jeho frakcia Môj krok zvolí nového predsedu vlády. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11299853
2.38k
19
6
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept