Zdravie a záhrada
Plesnivé syry - sú naozaj zdravotne nezávadné?

Dnes ráno pri raňajkách som sa trochu zamyslel nad plesnivým syrom smile


Existuje mnoho rôznych plesnivých syrov s rôznymi pliesňami, či rôzne dozreté (skôr prezreté) syry ako napríklad olomoucké syrečky, ale aj rôzne plesnivé salámy.


Keď sa tak zamyslím, tak sa de facto jedná o pokazené jedlo.


Prirodzený inštinkt na základe zraku, čuchu a chuti hovorí jasne. Nejedz to! smile


A tak sa pýtam, jedná sa naozaj o zdravotne nezávadné potraviny?


Dnes ráno pri raňajkách som sa trochu zamyslel nad plesnivým syrom :) Existuje mnoho rôznych plesnivých syrov s rôznymi pliesňami, či rôzne dozreté (skôr prezreté) syry ako napríklad olomoucké syrečky, ale aj rôzne plesnivé salámy. Keď sa tak zamyslím, tak sa de facto jedná o pokazené jedlo. Prirodzený inštinkt na základe zraku, čuchu a chuti hovorí jasne. Nejedz to! :P A tak sa pýtam, jedná sa naozaj o zdravotne nezávadné potraviny?

Plísňové sýry obsahují stejné látky, jako klasické sýry akorát v sobě mají i kultivované plísně.
Vápník, bílkoviny, tuky, sůl, plísňové kultury a sacharidy.
zelený plesňový syr
Typy plísní
Plísňové sýry mají nejčastěji tyto barvy plísní (ty mají svou specifickou chuť), vyberte si, která je Vaše oblíbená???


Modrá (Niva, Roquefort)
Bílá (Hermelín, Encián, Cammembert)
Zelená

Plísňové sýry


Jedna z nejvíce postradatelných potravin, patřící k hlavním „podezřelým“ při nevysvětlitelných otocích nebo migrénách. O. k., v „modrých“ sýrech s plísní na povrchu i pod ním jsou nějaké bílkoviny a vápník, tato přednost je však více než popřena bohatou „náloží“ tuku a soli (niva 1,4ňg sodíku na 100ňg) a obsahem energie, který musí vyděsit i geneticky štíhlé jedince. Niva, rokfór, camembert, hermelín, brie a spol. vycházejí vstříc pouze našemu návyku na slanou/„mastnou“ chuť, nikoli nutričním potřebám organismu, a tak by se do jídelníčku měly zařazovat jen jako pochutiny - tedy v množství menším než malém a pouze svátečně.Plísňové sýry by neměli konzumovat malé děti, těhotné či kojící maminky a lidé s mykotickými onemocněními.


  Tvarůžky


Výrobce tradičních olomouckých syrečků byl nedávno nucen přiznat alarmující propad prodeje. Zafungovala „protisodíková“ osvěta, nebo spíše nevýrazný marketing? Toť otázka… V zájmu objektivity je ovšem třeba zdůraznit, že tvarůžky neobsahují skoro žádný tuk a spolu s eidamem a tvarohem patří k nejlepším zdrojům bílkovin, v tomto bodě trumfnou i drůbeží a rybí maso. https://www.dama.cz/clanek/vetsina-syru-skodi-zdravi-ktere-radeji-z-jidelnicku-vyradit


Plísňové sýry obsahují stejné látky, jako klasické sýry akorát v sobě mají i kultivované plísně. Vápník, bílkoviny, tuky, sůl, plísňové kultury a sacharidy. zelený plesňový syr Typy plísní Plísňové sýry mají nejčastěji tyto barvy plísní (ty mají svou specifickou chuť), vyberte si, která je Vaše oblíbená??? Modrá (Niva, Roquefort) Bílá (Hermelín, Encián, Cammembert) Zelená Plísňové sýry Jedna z nejvíce postradatelných potravin, patřící k hlavním „podezřelým“ při nevysvětlitelných otocích nebo migrénách. O. k., v „modrých“ sýrech s plísní na povrchu i pod ním jsou nějaké bílkoviny a vápník, tato přednost je však více než popřena bohatou „náloží“ tuku a soli (niva 1,4ňg sodíku na 100ňg) a obsahem energie, který musí vyděsit i geneticky štíhlé jedince. Niva, rokfór, camembert, hermelín, brie a spol. vycházejí vstříc pouze našemu návyku na slanou/„mastnou“ chuť, nikoli nutričním potřebám organismu, a tak by se do jídelníčku měly zařazovat jen jako pochutiny - tedy v množství menším než malém a pouze svátečně.Plísňové sýry by neměli konzumovat malé děti, těhotné či kojící maminky a lidé s mykotickými onemocněními. : Tvarůžky Výrobce tradičních olomouckých syrečků byl nedávno nucen přiznat alarmující propad prodeje. Zafungovala „protisodíková“ osvěta, nebo spíše nevýrazný marketing? Toť otázka… V zájmu objektivity je ovšem třeba zdůraznit, že tvarůžky neobsahují skoro žádný tuk a spolu s eidamem a tvarohem patří k nejlepším zdrojům bílkovin, v tomto bodě trumfnou i drůbeží a rybí maso. https://www.dama.cz/clanek/vetsina-syru-skodi-zdravi-ktere-radeji-z-jidelnicku-vyradit

Na 5.prioritě se to vždycky mydlilo hlava nehlava. odtud se pak výsledek přesunul na 4.prioritu (výroba,spotřeba) a chvilku se s výsledkem bitvy v praxi popracovalo. Za svých 70 let jsem zažil mnoho skoků z pozice "toxický" do pozice "superpotravina". Vyjmenuje jen 2 případy : VEJCE a RAJČATA. Už dávno jsem přestal sledovat tyhle periodické bitvy výrobců o zájem spotřebitelů . Je v nich pramálo pravdy a velmi mnoho zištnosti.


Na 5.prioritě se to vždycky mydlilo hlava nehlava. odtud se pak výsledek přesunul na 4.prioritu (výroba,spotřeba) a chvilku se s výsledkem bitvy v praxi popracovalo. Za svých 70 let jsem zažil mnoho skoků z pozice "toxický" do pozice "superpotravina". Vyjmenuje jen 2 případy : VEJCE a RAJČATA. Už dávno jsem přestal sledovat tyhle periodické bitvy výrobců o zájem spotřebitelů . Je v nich pramálo pravdy a velmi mnoho zištnosti.

problémom plesnivých syrov sú plesne. Je úplne nepodstatné, či sú to plesne požívateľné (t.j. nevytvárajú nejaké okamžité zdravotné reakcie konzumenta), ale nepožívateľné. Každá pleseň vytvára vo vhodnej živnej pôde podhubie - preniká nim skrz naskrz., prípadne sa takúto živnú pôdu pre seba snaží vytvoriť atakovaním prostredia, odolávajúceho snahám plesní ich prerásť svojim podhubím. Plesne majú čas a v podobe spór si počkajú na vhodnú chvíľu oslabenia organizmu.
Jedným z prvých prejavov infikácie vnútorného prostredia tela človeka je svrbenie. Toto nutkanie poškrabať sa, často prerastá až do zoškrabania sa do krvi. V neskoršom štádiu dochádza ku kožným ekzémom a dermatitíde - zápale pokožky. V akom stave sú už vnútorné orgány - to radšej ani nechcite vedieť.
Číňania pôvodných návykov a tradícií čínskej medicíny striktne odmietajú plesnivé syry.
Sám som týmto stavom prešiel, išiel som si nohy doškrabať a nevedel som prečo. Je to taký nutkavý pocit, že ho je veľmi ťažké ovládnuť. Vylúčil som akékoľvek plesnivé syry (miloval som ich a zbožňoval ich chuť najmä, gorgonzolu). Prírodnou antiplesňovou potravinou je oregano - ja som si ho sypal na chleba ako soľ, a strkal do jedla, kde sa len dalo - telo si to doslova žiadalo. Veľmi účinné sú oleje z oregana, a najsilnejším je esenciálny oreganový olej od dOTTERRY.


problémom plesnivých syrov sú plesne. Je úplne nepodstatné, či sú to plesne požívateľné (t.j. nevytvárajú nejaké okamžité zdravotné reakcie konzumenta), ale nepožívateľné. Každá pleseň vytvára vo vhodnej živnej pôde podhubie - preniká nim skrz naskrz., prípadne sa takúto živnú pôdu pre seba snaží vytvoriť atakovaním prostredia, odolávajúceho snahám plesní ich prerásť svojim podhubím. Plesne majú čas a v podobe spór si počkajú na vhodnú chvíľu oslabenia organizmu. Jedným z prvých prejavov infikácie vnútorného prostredia tela človeka je svrbenie. Toto nutkanie poškrabať sa, často prerastá až do zoškrabania sa do krvi. V neskoršom štádiu dochádza ku kožným ekzémom a dermatitíde - zápale pokožky. V akom stave sú už vnútorné orgány - to radšej ani nechcite vedieť. Číňania pôvodných návykov a tradícií čínskej medicíny striktne odmietajú plesnivé syry. Sám som týmto stavom prešiel, išiel som si nohy doškrabať a nevedel som prečo. Je to taký nutkavý pocit, že ho je veľmi ťažké ovládnuť. Vylúčil som akékoľvek plesnivé syry (miloval som ich a zbožňoval ich chuť najmä, gorgonzolu). Prírodnou antiplesňovou potravinou je oregano - ja som si ho sypal na chleba ako soľ, a strkal do jedla, kde sa len dalo - telo si to doslova žiadalo. Veľmi účinné sú oleje z oregana, a najsilnejším je esenciálny oreganový olej od dOTTERRY.

Plesňové syry sú potraviny kt sa nemajú konzumovať v tehotenstve, kvoli listérii mimo iného. Takze aj tu môže byt problem. A teda o niečom to vypovedá.


Nadviažem ešte na TČM, kt tiež neodporúča konzumovať mlieko kravské. Pokial nejde o bioprodukty, je to na pováženie. Veľa ľudí má problem s trávením kazeinu a laktóza ani o tom nevie, lebo štandardne testy to nezistia. Problem je zahlienie, migrény, ekzemy a pod. Takze niečo, čo sa s týmto nespája.


Vhodnejšie sú výrobky z ovčieho ale kozieho mlieka. Ja sa tým riadim a mne to dosť pomohlo.


Plesňové syry sú potraviny kt sa nemajú konzumovať v tehotenstve, kvoli listérii mimo iného. Takze aj tu môže byt problem. A teda o niečom to vypovedá. Nadviažem ešte na TČM, kt tiež neodporúča konzumovať mlieko kravské. Pokial nejde o bioprodukty, je to na pováženie. Veľa ľudí má problem s trávením kazeinu a laktóza ani o tom nevie, lebo štandardne testy to nezistia. Problem je zahlienie, migrény, ekzemy a pod. Takze niečo, čo sa s týmto nespája. Vhodnejšie sú výrobky z ovčieho ale kozieho mlieka. Ja sa tým riadim a mne to dosť pomohlo.

cinska ci indicka medicina je mierne odlisna od nas, kvoli inej genetike - napr. nedokazu stravit mliecnu bielkovinu alebo im chyba enzym na stiepenie alkoholu - nie, to nie je propagacia tuzemskeho pitia...


ale skodlivost plesnivych syrov, drozdia je univerzalna. o hubach by sa dalo polemizovat, tie cinania uzivaju a indovia nie.


mlete oregano sa sa uzivat dlhodobo, ale olej je tak silny ze si mozes znicit mikrobiotiku v crevach ak ho uzivas dlhsie ako tyzden - mne uz po troch dnoch telo hovori staci. viac sa mi osvedcil peroxid. aj klincekovy olej doterra je dobry.


cinska ci indicka medicina je mierne odlisna od nas, kvoli inej genetike - napr. nedokazu stravit mliecnu bielkovinu alebo im chyba enzym na stiepenie alkoholu - nie, to nie je propagacia tuzemskeho pitia... ale skodlivost plesnivych syrov, drozdia je univerzalna. o hubach by sa dalo polemizovat, tie cinania uzivaju a indovia nie. mlete oregano sa sa uzivat dlhodobo, ale olej je tak silny ze si mozes znicit mikrobiotiku v crevach ak ho uzivas dlhsie ako tyzden - mne uz po troch dnoch telo hovori staci. viac sa mi osvedcil peroxid. aj klincekovy olej doterra je dobry.
Upravené 8. 2. 2021 o 12:22

Ako o stravovani je to cela veda.
Uvediem par mojich postrehov.


Telo cloveka ziskava z potravy ziviny 2 sposobami


  • hnilobnym procesom (takto sa "travia" pOtraviny ako je meso, chipsy, sladky bordel s datumom spotreby 3 roky atd ... )
  • fermentacnym procesom (takto sa travi jedlo - ovocie, zeleniny vsetko do coho sa po case chyti plesen, tjs namiesto plsene sa do toho jedla pusti ludske travenie )

Napr idem po obchodaku a pozeram , cokolady - bordel, chipsy - bordel, kofola - stoka
ale vidim regal s ovocim a zeleninou tak to je heeej, to uz je jedlo.


Staci si polozit jednu otazku "co to je za otrava, ked za dobu trvanlivosti 2 roky sa do toho ani plesen nepusti?"


K syrom - staci jedno povedat, ludske telo ich travi dlhsie nez meso - tjs nieco okolo 8 -10 hodin. Ked zozerem pizzu tak este na dalsi den na obed ju citim ... vela syra ...


Tak by mohla vnziknut otazka ... preco vlastne ludia vymysleli nieco take ako su syry? Nuz odpoved je - zima. Ak pride zima tak clovek potrebuje ovela viac energie, ktoru samozrejme pojdenanim jablk a zeleniny nie je chopny nadobudnut - vtedy prichadzaju veci ako syry, meso atd ...


Ale aj napriek tomu vsetkemu, ludia co jedia meso mozu byt taki zdravi ako ti co sa "stravuju" zdrav. Ako to? - odpovedou je genetika. Travenie najviac ovplyvnuje geneticka predispozicia. Ak predkovia ladovali do seba meso a syry, tak aj potomok bude moct a nebude mu to robit vacsie problemy. (Avsak neviem ci bude dlhsie zit ako ten co obcas zje jablko ...) Tiez ak sa clovek hybe, potrebuje neuveritelne mnozstvo energie - tak je doslova jedno co zje, vsetko mu stravi. Avsak ked zacina starnut, menej sa hybat, tak aj travenie sa spomaluje. A vtedy prichadzaju tie nase zname huby - tjs telo sa konzumaciou mesa, syrov, chleba atd doslovane otravy hubami. Vysledkom toho je uplne zahlienenie organizmu- vola sa to "kazdorocna chripka". Ale stav tela, ked z jeho kazdeho otvoru tecie hlien nie je prirodzeny, je to stav kriticky. Vela ludi to chape tak ze "sak kazdy rok v takom case mam chorobu". Ale choroba je prave z jedla. A tu nastupuje ovocie, zelenina - ziva strava. Konzumaciou ovocia (najlepsie takeho co rastie aj u nas na zahrade - jablka, hrusky atd atd) telo doslova oziva. Zacina prechadzat z procesu hnilobneho na proces fermentacny. Huby uz nemaju co jest, pretoze povaha jedla sa uplne zmenila - a telo sa zacina ocistovat od hlienov, toxinov atd atd .... Anglosasi maju take prislovie An apple a day keeps doctor away - jedno jablko denne vas bude na daleko drzat od doktora. Co je cista pravda. V minulosti som bol vkuse chory ... a tak clovek zacne studovat co to - zacne cvicit, + aspon jedno jablko denne a dik uz asi 8 rokov som nebol chory, ziadna "jarna\jesenna nadcha\chripka". Pretoze telo ma aj dost energie z mesa ale tiez ma moznost detoxikacie cez jablko, zeleninu atd.


Tiez som zacal jest kazde rano jedno jablko. Casom si telo uplne osvojilo takyto typ stravy. Zmenila sa crevna mikroflora, ktora teraz viac ocakava zeleninu a ovocie. A normalne ked nezjem 3 dni jablko tak uz chodim a rabujem vsetko, zjem meso - to nie je ono, vypijem polku cocacoly - a tiez to nie je ono, dam si pivo a nic az nakoniec si dam jedno jablko a vtedy sa telo ukludni. Normalne telo samo povie cloveku, ze uz prechadza do kritickej fazy, kedy chybaju mineraly. Si treba pametat - ked clovek chodi jak pes, vsetko rabuje, vsetko zje a predsa nie je spokojny - to znamena ze chybaju mineraly.


Som pocul taku uvahu, ze pomocou fermentacneho procesu si telo dokaze vytvorit vsetky latky co potrebuje, zevraj ten proces vytvara zakladne prvky pre skladbu mineralov atd ... ale nestudoval som to do hlbky. Ono stale to je fermentacny proces + crevna mikroflora. Tjs crevna mikroflora zacina bujniet na zaklade fermentacie a telo doslova z tej mikroflory berie vyzivu aku mu treba. (Amatersky povedane smile )


Napriklad tak som sa naucil jest olivy. Travenie velkeho mnozstva zlozitych cukrov ako napr med atd tiez potrebuje mineraly. A neviem co je v tych olivach ale ked si dam tak za 10 tak telo je uplne spokojne. Akoby to mnozstvo mineralov co bolo spotrebovanych pri osvojovani si sacharidov sa doplnilo z oliv.


Tiez z dalsieho pohladu opisuju stravovanie ako zakyslovanie organizmu. Tjs ak clovek je chlieb, meso a tomu podobne "nezive veci" tak sa telo zakysli (pozor, kvaskovy chlieb nie je to iste ako chlieb peceny na drozdi). Naopak ovocie a zelenina telo odkysluju, alebo neutralizuju. Stale tam musi byt akasi rovnovaha, medzi kyslym a zasaditym prostredim, ktore travenie sposobuje u cloveka.


Tiez zaujimavy postreh je o tom preco sa umyva zelenina a ovocie - ono to nie je len kvoli hygiene, hlavny dovod je ze sa po umyti meni PH potraviny. Ak jablko cely den lezi tak "dozrieva" (kvasi) - znizuje sa jeho PH. Ale ked sa umyje tak akoby ozilo, zvysi sa jeho PH. Stava sa pre telo ovela uzitocnejsie. Je to aj meratelne pristrojami.


Tos asi tolko z mojich amaterskych postrehov ohladom stravovania smile


Ako o stravovani je to cela veda. Uvediem par mojich postrehov. Telo cloveka ziskava z potravy ziviny 2 sposobami - hnilobnym procesom (takto sa "travia" pOtraviny ako je meso, chipsy, sladky bordel s datumom spotreby 3 roky atd ... ) - fermentacnym procesom (takto sa travi jedlo - ovocie, zeleniny vsetko do coho sa po case chyti plesen, tjs namiesto plsene sa do toho jedla pusti ludske travenie ) Napr idem po obchodaku a pozeram , cokolady - bordel, chipsy - bordel, kofola - stoka ale vidim regal s ovocim a zeleninou tak to je heeej, to uz je jedlo. Staci si polozit jednu otazku "co to je za otrava, ked za dobu trvanlivosti 2 roky sa do toho ani plesen nepusti?" K syrom - staci jedno povedat, ludske telo ich travi dlhsie nez meso - tjs nieco okolo 8 -10 hodin. Ked zozerem pizzu tak este na dalsi den na obed ju citim ... vela syra ... Tak by mohla vnziknut otazka ... preco vlastne ludia vymysleli nieco take ako su syry? Nuz odpoved je - zima. Ak pride zima tak clovek potrebuje ovela viac energie, ktoru samozrejme pojdenanim jablk a zeleniny nie je chopny nadobudnut - vtedy prichadzaju veci ako syry, meso atd ... Ale aj napriek tomu vsetkemu, ludia co jedia meso mozu byt taki zdravi ako ti co sa "stravuju" zdrav. Ako to? - odpovedou je genetika. Travenie najviac ovplyvnuje geneticka predispozicia. Ak predkovia ladovali do seba meso a syry, tak aj potomok bude moct a nebude mu to robit vacsie problemy. (Avsak neviem ci bude dlhsie zit ako ten co obcas zje jablko ...) Tiez ak sa clovek hybe, potrebuje neuveritelne mnozstvo energie - tak je doslova jedno co zje, vsetko mu stravi. Avsak ked zacina starnut, menej sa hybat, tak aj travenie sa spomaluje. A vtedy prichadzaju tie nase zname huby - tjs telo sa konzumaciou mesa, syrov, chleba atd doslovane otravy hubami. Vysledkom toho je uplne zahlienenie organizmu- vola sa to "kazdorocna chripka". Ale stav tela, ked z jeho kazdeho otvoru tecie hlien nie je prirodzeny, je to stav kriticky. Vela ludi to chape tak ze "sak kazdy rok v takom case mam chorobu". Ale choroba je prave z jedla. A tu nastupuje ovocie, zelenina - ziva strava. Konzumaciou ovocia (najlepsie takeho co rastie aj u nas na zahrade - jablka, hrusky atd atd) telo doslova oziva. Zacina prechadzat z procesu hnilobneho na proces fermentacny. Huby uz nemaju co jest, pretoze povaha jedla sa uplne zmenila - a telo sa zacina ocistovat od hlienov, toxinov atd atd .... Anglosasi maju take prislovie An apple a day keeps doctor away - jedno jablko denne vas bude na daleko drzat od doktora. Co je cista pravda. V minulosti som bol vkuse chory ... a tak clovek zacne studovat co to - zacne cvicit, + aspon jedno jablko denne a dik uz asi 8 rokov som nebol chory, ziadna "jarna\jesenna nadcha\chripka". Pretoze telo ma aj dost energie z mesa ale tiez ma moznost detoxikacie cez jablko, zeleninu atd. Tiez som zacal jest kazde rano jedno jablko. Casom si telo uplne osvojilo takyto typ stravy. Zmenila sa crevna mikroflora, ktora teraz viac ocakava zeleninu a ovocie. A normalne ked nezjem 3 dni jablko tak uz chodim a rabujem vsetko, zjem meso - to nie je ono, vypijem polku cocacoly - a tiez to nie je ono, dam si pivo a nic az nakoniec si dam jedno jablko a vtedy sa telo ukludni. Normalne telo samo povie cloveku, ze uz prechadza do kritickej fazy, kedy chybaju mineraly. Si treba pametat - ked clovek chodi jak pes, vsetko rabuje, vsetko zje a predsa nie je spokojny - to znamena ze chybaju mineraly. Som pocul taku uvahu, ze pomocou fermentacneho procesu si telo dokaze vytvorit vsetky latky co potrebuje, zevraj ten proces vytvara zakladne prvky pre skladbu mineralov atd ... ale nestudoval som to do hlbky. Ono stale to je fermentacny proces + crevna mikroflora. Tjs crevna mikroflora zacina bujniet na zaklade fermentacie a telo doslova z tej mikroflory berie vyzivu aku mu treba. (Amatersky povedane :D ) Napriklad tak som sa naucil jest olivy. Travenie velkeho mnozstva zlozitych cukrov ako napr med atd tiez potrebuje mineraly. A neviem co je v tych olivach ale ked si dam tak za 10 tak telo je uplne spokojne. Akoby to mnozstvo mineralov co bolo spotrebovanych pri osvojovani si sacharidov sa doplnilo z oliv. Tiez z dalsieho pohladu opisuju stravovanie ako zakyslovanie organizmu. Tjs ak clovek je chlieb, meso a tomu podobne "nezive veci" tak sa telo zakysli (pozor, kvaskovy chlieb nie je to iste ako chlieb peceny na drozdi). Naopak ovocie a zelenina telo odkysluju, alebo neutralizuju. Stale tam musi byt akasi rovnovaha, medzi kyslym a zasaditym prostredim, ktore travenie sposobuje u cloveka. Tiez zaujimavy postreh je o tom preco sa umyva zelenina a ovocie - ono to nie je len kvoli hygiene, hlavny dovod je ze sa po umyti meni PH potraviny. Ak jablko cely den lezi tak "dozrieva" (kvasi) - znizuje sa jeho PH. Ale ked sa umyje tak akoby ozilo, zvysi sa jeho PH. Stava sa pre telo ovela uzitocnejsie. Je to aj meratelne pristrojami. Tos asi tolko z mojich amaterskych postrehov ohladom stravovania :D
739
6
7
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept