Zahraničná politika
Rusko chce zažalovať USA astronautku za úmyselné poškodenie ruského modulu na ISS
ISS

Ruská kozmická agentúra Roskosmos oznámila, že podá na americkú astronautku Serenu Auñón-Chancellorovú trestné oznámenie. Podľa agentúry astronautka navŕtala dieru do ruského kozmického modulu Sojus MS-09, aby si tak vynútila predčasný návrat na Zem. V auguste 2018, keď bol modul zaparkovaný na ISS, tak signalizovali jeho senzory pokles tlaku v jeho vnútri. Bolo to spôsobené malou dierou. Diera bola okamžite provizórne utesnená a o niekoľko dní neskôr sa Sojus MS-09 bezpečne vrátil na Zem s Chancellorovou a s jej dvoma kolegami, Nemcom Alexandrom Gerstom a Rusom Sergejom Prokopjevom. Medzičasom potvrdil Prokopjev, že diera bola jednoznačne navŕtaná znútra modulu – na vnútornej strane bolo totiž vidieť stopy po vŕtaní, a tak bolo možné vylúčiť, že diera bola dôsledok kolízie s nejakým miniatúrnym kozmickým objektom.
Dôvodom zmieneného poškodenia má byť podľa Roskosmosu akútna psychická kríza u americkej astronautky, ktorá u nej prepukla po tom, ako utrpela na palube ISS trombózu vény, ktorú si bola nútená sama ošetrovať a preto sa chcela urýchlene dostať na Zem.
Američania ruské obvinenie odmietajú a majú iné vysvetlenie.
https://www.hlavnespravy.sk/rusko-chce-zazalovat-usa-astronautku-za-umyselne-poskodenie-ruskeho-modulu-na-iss/2785396


Ruská kozmická agentúra Roskosmos oznámila, že podá na americkú astronautku Serenu Auñón-Chancellorovú trestné oznámenie. Podľa agentúry astronautka navŕtala dieru do ruského kozmického modulu Sojus MS-09, aby si tak vynútila predčasný návrat na Zem. V auguste 2018, keď bol modul zaparkovaný na ISS, tak signalizovali jeho senzory pokles tlaku v jeho vnútri. Bolo to spôsobené malou dierou. Diera bola okamžite provizórne utesnená a o niekoľko dní neskôr sa Sojus MS-09 bezpečne vrátil na Zem s Chancellorovou a s jej dvoma kolegami, Nemcom Alexandrom Gerstom a Rusom Sergejom Prokopjevom. Medzičasom potvrdil Prokopjev, že diera bola jednoznačne navŕtaná znútra modulu – na vnútornej strane bolo totiž vidieť stopy po vŕtaní, a tak bolo možné vylúčiť, že diera bola dôsledok kolízie s nejakým miniatúrnym kozmickým objektom. Dôvodom zmieneného poškodenia má byť podľa Roskosmosu akútna psychická kríza u americkej astronautky, ktorá u nej prepukla po tom, ako utrpela na palube ISS trombózu vény, ktorú si bola nútená sama ošetrovať a preto sa chcela urýchlene dostať na Zem. Američania ruské obvinenie odmietajú a majú iné vysvetlenie. https://www.hlavnespravy.sk/rusko-chce-zazalovat-usa-astronautku-za-umyselne-poskodenie-ruskeho-modulu-na-iss/2785396
276
0
1
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept