Mimo kategórií
Rychločítanie

Zdravím, učil sa prosím niekto rýchlo-čítanie? Ak áno, viete sem poskytnúť zopár typov a trikov ako na to, prípadne kde hľadať vhodné kurzy, ktoré budu mať reálny význam?


Zdravím, učil sa prosím niekto rýchlo-čítanie? Ak áno, viete sem poskytnúť zopár typov a trikov ako na to, prípadne kde hľadať vhodné kurzy, ktoré budu mať reálny význam?

https://www.legentas.com/svk/


http://fastread.ru/


https://www.vodaspb.ru/index.php?dn=down&to=open&id=383


  1. Učí škola čítať?Niekomu sa zadanie tejto otázky môže zdať nezmyselným: veď predsa žijeme v epoche povinnej školskej dochádzky a čítanie je (spoločne s písaním) úplne prvá zručnosť, ktorou sa začína školské štúdium. Táto zručnosť je nevyhnutne potrebná v systéme vzdelávania, pretože bez schopnosti čítať nemá žiak prístup k informácii, ktorá je v učebniciach pre všetky predmety. Ak škola poskytuje vzdelanie, znamená to, že učí čítať — to je pravda.

Avšak, čítať sa dá rôzne:


po slabikách: «má» a «me» — «máme»; «no» a «vú» — «novú»; «vá» a «zu» — «vázu»; — «máme novú vázu»!!!


s rýchlosťou vnútorného monológu, opakujúceho fonémy (zvuky, pripisované písmenám) v rovnakej postupnosti, v akej sa nachádzajú v texte: «máme novú vázu».


v tempe listovania knihy s rýchlosťou 30 strán za minútu a viac. Takéto tempo prísunu informácií nemá vnútorný monológ človeka (okrem zmenených stavov vedomia) šancu dobehnúť1.


nie som si isty, ci je toto mozne dobehnut po urcitom veku zivota, ale tie kurzy minimalne zdvojnasobia rychlost citania.


https://www.legentas.com/svk/ http://fastread.ru/ https://www.vodaspb.ru/index.php?dn=down&to=open&id=383 4. Učí škola čítať? Niekomu sa zadanie tejto otázky môže zdať nezmyselným: veď predsa žijeme v epoche povinnej školskej dochádzky a čítanie je (spoločne s písaním) úplne prvá zručnosť, ktorou sa začína školské štúdium. Táto zručnosť je nevyhnutne potrebná v systéme vzdelávania, pretože bez schopnosti čítať nemá žiak prístup k informácii, ktorá je v učebniciach pre všetky predmety. Ak škola poskytuje vzdelanie, znamená to, že učí čítať — to je pravda. Avšak, čítať sa dá rôzne: po slabikách: «má» a «me» — «máme»; «no» a «vú» — «novú»; «vá» a «zu» — «vázu»; — «máme novú vázu»!!! s rýchlosťou vnútorného monológu, opakujúceho fonémy (zvuky, pripisované písmenám) v rovnakej postupnosti, v akej sa nachádzajú v texte: «máme novú vázu». v tempe listovania knihy s rýchlosťou 30 strán za minútu a viac. Takéto tempo prísunu informácií nemá vnútorný monológ človeka (okrem zmenených stavov vedomia) šancu dobehnúť1. nie som si isty, ci je toto mozne dobehnut po urcitom veku zivota, ale tie kurzy minimalne zdvojnasobia rychlost citania.

@Celovek vďaka za odkazy. Avšak tiež by ma skôr zaujímala skúsenosť.

  • Podarilo sa niekomu efektívne urýchliť tempo čítania?
  • Zachovala sa miera pochopenia textu?
  • Čo ak človek číta s nedostatočným chápaním kontextu? Asi tak či tak bude potrebovať skákať do pomocnej literatúry.
  • Existuje predpoklad, že so zlepšením tempa čítania sa zlepší aj pamäť? Osobne sa mi deje, že pár dní po prečítaní ťažšiej náučnej literatúry nie som schopný reprodukovať viac než zhrňujuci obsah.

Tému by som rozšíril teda aj o otázku: Máte skúsenosť s technikami zlepšenia pamäti?


@Celovek vďaka za odkazy. Avšak tiež by ma skôr zaujímala skúsenosť. - Podarilo sa niekomu efektívne urýchliť tempo čítania? - Zachovala sa miera pochopenia textu? - Čo ak človek číta s nedostatočným chápaním kontextu? Asi tak či tak bude potrebovať skákať do pomocnej literatúry. - Existuje predpoklad, že so zlepšením tempa čítania sa zlepší aj pamäť? Osobne sa mi deje, že pár dní po prečítaní ťažšiej náučnej literatúry nie som schopný reprodukovať viac než zhrňujuci obsah. Tému by som rozšíril teda aj o otázku: Máte skúsenosť s technikami zlepšenia pamäti?

zopár typov a trikov

Tady na https://www.youtube.com/watch?v=KpGIKKfc_bY máš návod, jak na to. Co je zajímavé, oni je po té výukové hodině z toho neznámého textu ještě i zkouší. smile


[quote="pid:2794, uid:248"]zopár typov a trikov[/quote] Tady na https://www.youtube.com/watch?v=KpGIKKfc_bY máš návod, jak na to. Co je zajímavé, oni je po té výukové hodině z toho neznámého textu ještě i zkouší. :x
Upravené 7. 2. 2021 o 23:20

ja sm sa naucil rychlocitanie asi v 9 rokoch svojpomocne, az neskor asi v 14 som sa dozvedel ze nieco take existuje a da sa to naucit..


Podla mojich skusenosti treba mat dobru vizualnu pamat ( ucitelka nemciny mi povedala ze pokracuj, ja som pretocil asi 5 stran lezerne a pokracoval v polke vety dalej.. ucitelka chytala zachvaty nervov z toho smile ) Takze funguje a dodnes mam v pamati cele stranky knih, pamatam casto nielen stranu ale aj poziciu na stranke. Je to dobre ak clovek riesi analiticku prqacu , tzn výcuc dat ze velkeho objemu "hlusiny" a vidi tie male drobne ale podstatne informacie.


ja sm sa naucil rychlocitanie asi v 9 rokoch svojpomocne, az neskor asi v 14 som sa dozvedel ze nieco take existuje a da sa to naucit.. Podla mojich skusenosti treba mat dobru vizualnu pamat ( ucitelka nemciny mi povedala ze pokracuj, ja som pretocil asi 5 stran lezerne a pokracoval v polke vety dalej.. ucitelka chytala zachvaty nervov z toho :D ) Takze funguje a dodnes mam v pamati cele stranky knih, pamatam casto nielen stranu ale aj poziciu na stranke. Je to dobre ak clovek riesi analiticku prqacu , tzn výcuc dat ze velkeho objemu "hlusiny" a vidi tie male drobne ale podstatne informacie.

moja skusenost obdobne ako badatel: delili sme si knihu s bratmi, takze kazdy smel citat 1 hodinu, potom sla dalsiemu. 800 stran clovek zrychlil citanie ani nevedel ako. Dalsi postup (bez samozrejme skutocneho chcenia) bolo precitat knihu do konca za co najrychlejsi cas (ak je dobra kniha, tak v detstve mne to ani inak neslo), po par knihach za den ani som nevedela ko mala som rychlokurz za sebou


moja skusenost obdobne ako badatel: delili sme si knihu s bratmi, takze kazdy smel citat 1 hodinu, potom sla dalsiemu. 800 stran clovek zrychlil citanie ani nevedel ako. Dalsi postup (bez samozrejme skutocneho chcenia) bolo precitat knihu do konca za co najrychlejsi cas (ak je dobra kniha, tak v detstve mne to ani inak neslo), po par knihach za den ani som nevedela ko mala som rychlokurz za sebou

Rýchločítaniu s pochopením textu som sa tiež priučil v detsve, mimovoľne. Skrátka čítať, čítať, čítať... Postupne prechádzať z vnímania slabík na celé slová, neskôr skupinky slov naraz. Toto mi zostalo dodnes. V porovnaní s okolím tak čítam asi 3 až 4-krát rýchlejšie.
Ďalšie techniky som skúšal, ale v tom čase som pre ne akosi nenašiel uplatnenie, tak som sa s tým prestal trápiť. Najväčším problémom je vypnúť ten vnútroný monológ v hlave. Potom už len naučiť sa vnímať naraz celý riadok, skupinu riadkov, odstavec, stranu... To už, samozrejme, klesá miera pochopenia čítaného textu. Sústredíš sa totiž na tzv. kľúčové slová, pri ktorých zbystríš pozornosť. Takže z lietdala preletíš stranu, a keď zaregistruješ kľúčové slovo, jeho okolie prečítaš pohodovým poklusom. Takto sa dá za jeden večer zvládnuť 500 stranová monotématická publikácia kvôli podkladom do diplomovky. Ale asi sotva 500 stranové skriptá na raňajšiu skúšku smile


Rýchločítaniu s pochopením textu som sa tiež priučil v detsve, mimovoľne. Skrátka čítať, čítať, čítať... Postupne prechádzať z vnímania slabík na celé slová, neskôr skupinky slov naraz. Toto mi zostalo dodnes. V porovnaní s okolím tak čítam asi 3 až 4-krát rýchlejšie. Ďalšie techniky som skúšal, ale v tom čase som pre ne akosi nenašiel uplatnenie, tak som sa s tým prestal trápiť. Najväčším problémom je vypnúť ten vnútroný monológ v hlave. Potom už len naučiť sa vnímať naraz celý riadok, skupinu riadkov, odstavec, stranu... To už, samozrejme, klesá miera pochopenia čítaného textu. Sústredíš sa totiž na tzv. kľúčové slová, pri ktorých zbystríš pozornosť. Takže z lietdala preletíš stranu, a keď zaregistruješ kľúčové slovo, jeho okolie prečítaš pohodovým poklusom. Takto sa dá za jeden večer zvládnuť 500 stranová monotématická publikácia kvôli podkladom do diplomovky. Ale asi sotva 500 stranové skriptá na raňajšiu skúšku :)

Ještě přidám pár tipů za sebe. Krátká zmínka o rychločtení je v knize VP SSSR Potřebujeme inů školu. https://ksbpress.cz/produkt/potrebujeme-inu-skolu/


Také zajímavá stránka, kde Vám změří i rychlost čtení. Lze si koupit kurz a ani není drahý, myslím kolem 1000,- Kč:
https://www.rozectise.cz/cze/


Chvíli jsem se tomu věnoval a zlepšení bylo znát. Je důležité trénovat (oči, snažit se číst po větách a ne po slovech(po školním systému lze těžko) a také nečíst potichu v hlavě atd.)


Další kdo se v ČR věnuje rychločtení neboli racionálnímu čtení je David Gruber (až na jeho obří EGO smile) knihy nejsou špatné, ale ještě nebyl čas si to celé projít.
https://www.gruber.cz/tdp/


Za mě se taková věc určitě hodí a čím vice čtu, tak pozoruji zlepšení, avšak na složité knihy tipu Mrtvá voda apod. se to za mě moc nehodí, jelikož je to úplně jiná úroveň obsažených informaci na pochopení.


Také pozoruji, že zbavení se určitých stereotypů, které nás učili ve škole není jen tak.


V rámci zákona času a zvyšujícím se množství informací v prostředí se daná schopnost určitě hodí na třídění informačního šumu a textového balastu obsažených například v článcích atd.


Ještě přidám pár tipů za sebe. Krátká zmínka o rychločtení je v knize VP SSSR Potřebujeme inů školu. https://ksbpress.cz/produkt/potrebujeme-inu-skolu/ Také zajímavá stránka, kde Vám změří i rychlost čtení. Lze si koupit kurz a ani není drahý, myslím kolem 1000,- Kč: https://www.rozectise.cz/cze/ Chvíli jsem se tomu věnoval a zlepšení bylo znát. Je důležité trénovat (oči, snažit se číst po větách a ne po slovech(po školním systému lze těžko) a také nečíst potichu v hlavě atd.) Další kdo se v ČR věnuje rychločtení neboli racionálnímu čtení je David Gruber (až na jeho obří EGO :)) knihy nejsou špatné, ale ještě nebyl čas si to celé projít. https://www.gruber.cz/tdp/ Za mě se taková věc určitě hodí a čím vice čtu, tak pozoruji zlepšení, avšak na složité knihy tipu Mrtvá voda apod. se to za mě moc nehodí, jelikož je to úplně jiná úroveň obsažených informaci na pochopení. Také pozoruji, že zbavení se určitých stereotypů, které nás učili ve škole není jen tak. V rámci zákona času a zvyšujícím se množství informací v prostředí se daná schopnost určitě hodí na třídění informačního šumu a textového balastu obsažených například v článcích atd.

Tiez som sa jednym casom zaujimal o rychlocitanie. Nakoniec som prisiel na to, ze to je take ..... kadejake. Ako samozrejme, ze clovek, ktory cita vela, cita uplne inou rychlostou nez clovek, ktory cita obcas. U cloveka scitaneho sa vytvara uplne iny typ citania - on zacina citat po celych slovach a to odhadom. Tjs necita po pismenkach ani po skupinkach pismen ale rovno cele slovo na raz. Vyborne to vidno, ked napriklad sa clovek uci rusky. Najprv sa clovek snazi luskat pismenko po pismenku. Neskor ked uz je nejaka ta slovna zasoba osvojena, tak to ide rychlejsie az nakoniec clovek cita cele slova na sup.


Tiez ako tu spominali sudruzi, rychlocitanie dost suvisi s vynechavanim textu. Da sa cela strana textu precitat za 30 sekund avsak clovek si urci, ktore vety pre neho neobsahuju klucovu informaciu a tie moze jednoducho vypustit, staci ze ich letemo precita. Napriklad som skusil ten test na rychlocitanie a tam to bolo presne o tom ...
Ked clovek vedel, ze zo strany textu budu otazky tak sa zamera na fakty - tjs roky mena, podstatne veci. Vety typu "A mimochodom orol letel neviem kde" sa len preletia.


Tiez som si vsimol zaujimavu vec .... citanie mrtvej vody po cesky mi trvalo 2X tolko ... a preco ? Je to nezvyk citat cestinu, pretoze je to iny druh slovnej zasoby ... co som bol dost prekvapeny.


Zhrnul by som to tak ze


  • ak chce niekto rychlo citat tak nech cita vela a rychlocitanie pride s tym
  • rychlocitanie je vhodne na, doslova povedane, hladanie klucovych informacii v texte, rychlocitanim sa neda pochopit komplikovany text ako je mrtva voda- kde zalezi na kazdom napisanem slove
  • rychlocitanie sa najlepsie uplatnuje pri urcitej sirke textu (sirke strany) - cim je text sirsi tym viac oci potrebuju skakat po riadku a rychlost citania sa predlzuje
  • ludia co citaju cle strany za par sekund pouzivaju mozog inak, oni si tam spravia fotku v pameti a analyzuju obsah, to je mozno tak 0.1 % "vynimocnych" ludi co si vedia komplikvanu schcemu (aleb vyhlad na new york) zapametat na prvy pohlad

Rychlocitanie pouzivam pri citani sprav o politike - pretoze tam je maximalne jedna veta zmysluplna z celej strany. Tiez ho pouzivam ak chcem naraz ponat obraz tematiky - nie hlbkovo ale hruby obraz o com tematika je. Napr mrtvu vodu som prvy krat presiel rychlocitanim - na posedenie nejakych 60 - 70 stran. Neskor som sa k nej vratil znova a uz som siel tempom 10 stran na posedenie ... tjs zamysliet sa nad textom osvojit si ho ...


Tiez som sa jednym casom zaujimal o rychlocitanie. Nakoniec som prisiel na to, ze to je take ..... kadejake. Ako samozrejme, ze clovek, ktory cita vela, cita uplne inou rychlostou nez clovek, ktory cita obcas. U cloveka scitaneho sa vytvara uplne iny typ citania - on zacina citat po celych slovach a to odhadom. Tjs necita po pismenkach ani po skupinkach pismen ale rovno cele slovo na raz. Vyborne to vidno, ked napriklad sa clovek uci rusky. Najprv sa clovek snazi luskat pismenko po pismenku. Neskor ked uz je nejaka ta slovna zasoba osvojena, tak to ide rychlejsie az nakoniec clovek cita cele slova na sup. Tiez ako tu spominali sudruzi, rychlocitanie dost suvisi s vynechavanim textu. Da sa cela strana textu precitat za 30 sekund avsak clovek si urci, ktore vety pre neho neobsahuju klucovu informaciu a tie moze jednoducho vypustit, staci ze ich letemo precita. Napriklad som skusil ten test na rychlocitanie a tam to bolo presne o tom ... Ked clovek vedel, ze zo strany textu budu otazky tak sa zamera na fakty - tjs roky mena, podstatne veci. Vety typu "A mimochodom orol letel neviem kde" sa len preletia. Tiez som si vsimol zaujimavu vec .... citanie mrtvej vody po cesky mi trvalo 2X tolko ... a preco ? Je to nezvyk citat cestinu, pretoze je to iny druh slovnej zasoby ... co som bol dost prekvapeny. Zhrnul by som to tak ze - ak chce niekto rychlo citat tak nech cita vela a rychlocitanie pride s tym - rychlocitanie je vhodne na, doslova povedane, hladanie klucovych informacii v texte, rychlocitanim sa neda pochopit komplikovany text ako je mrtva voda- kde zalezi na kazdom napisanem slove - rychlocitanie sa najlepsie uplatnuje pri urcitej sirke textu (sirke strany) - cim je text sirsi tym viac oci potrebuju skakat po riadku a rychlost citania sa predlzuje - ludia co citaju cle strany za par sekund pouzivaju mozog inak, oni si tam spravia fotku v pameti a analyzuju obsah, to je mozno tak 0.1 % "vynimocnych" ludi co si vedia komplikvanu schcemu (aleb vyhlad na new york) zapametat na prvy pohlad Rychlocitanie pouzivam pri citani sprav o politike - pretoze tam je maximalne jedna veta zmysluplna z celej strany. Tiez ho pouzivam ak chcem naraz ponat obraz tematiky - nie hlbkovo ale hruby obraz o com tematika je. Napr mrtvu vodu som prvy krat presiel rychlocitanim - na posedenie nejakych 60 - 70 stran. Neskor som sa k nej vratil znova a uz som siel tempom 10 stran na posedenie ... tjs zamysliet sa nad textom osvojit si ho ...
Upravené 9. 2. 2021 o 18:00
714
8
9
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept