Mimo kategórií
Vyhlásenia MID RF a Marii Zakharovej

Ruské ministerstvo zahraničia: USA nepodporili návrh na rozhovor medzi Putinom a Bidenom


Americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s vodcom USA Joeom Bidenom vo forme otvorenej videokonferencie, uviedlo ruské ministerstvo zahraničia.


"S poľutovaním konštatujeme, že americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s americkým prezidentom Georgom Bidenom 19. alebo 22. marca," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.


Ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že zodpovednosť za „premeškanie ďalšej príležitosti nájsť cestu zo slepej uličky vytvorenej vinou Washingtonu v rusko-amerických vzťahoch“ leží na Spojených štátoch.


https://russian.rt.com/world/news/844810-mid-ssha-razgovor-putin-baiden


Ruské ministerstvo zahraničia:** USA nepodporili návrh na rozhovor medzi Putinom a Bidenom** Americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s vodcom USA Joeom Bidenom vo forme otvorenej videokonferencie, uviedlo ruské ministerstvo zahraničia. "S poľutovaním konštatujeme, že americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s americkým prezidentom Georgom Bidenom 19. alebo 22. marca," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že zodpovednosť za „premeškanie ďalšej príležitosti nájsť cestu zo slepej uličky vytvorenej vinou Washingtonu v rusko-amerických vzťahoch“ leží na Spojených štátoch. https://russian.rt.com/world/news/844810-mid-ssha-razgovor-putin-baiden

Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru


Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru vo forme videokonferencie. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí.
„Výmena názorov sa uskutočnila v súvislosti so širokou škálou otázok týkajúcich sa zaistenia bezpečnosti vesmírnych aktivít,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničia.


Strany vyjadrili záujem pokračovať v dialógu na túto tému.
https://russian.rt.com/world/news/845346-rossiya-i-ssha-proveli-konsultacii


**Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru** Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru vo forme videokonferencie. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí. „Výmena názorov sa uskutočnila v súvislosti so širokou škálou otázok týkajúcich sa zaistenia bezpečnosti vesmírnych aktivít,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničia. Strany vyjadrili záujem pokračovať v dialógu na túto tému. https://russian.rt.com/world/news/845346-rossiya-i-ssha-proveli-konsultacii

Lavrov vyzval na ukončenie vojenskej eskalácie na Kórejskom polostrove


Ruské ministerstvo zahraničia vyzýva strany, aby upustili od zvyšovania vojenskej činnosti a pretekov v zbrojení na Kórejskom polostrove. Uviedol to šéf ruského ministerstva zahraničia Sergej Lavrov.


„Zdôraznili sme význam úsilia o udržanie mierovej a stabilnej situácie v severovýchodnej Ázii, samozrejme vrátane Kórejského polostrova, z čoho vyplýva odmietnutie strán pokračovať v pretekoch v zbrojení a zvyšovať vojenskú aktivitu v akejkoľvek podobe,“ uviedla RIA Novosti citoval ho po rokovaniach s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Jung Ui Youngom.


Lavrov tiež poznamenal, že ruská strana je za skoré obnovenie rokovacieho procesu medzi stranami o trvalom vyriešení „celého komplexu problémov v tomto regióne“.


Predseda ruského ministerstva zahraničia predtým vystúpil s uvítacím prejavom na otváracom ceremoniáli Roku vzájomných výmen medzi Ruskou federáciou a Kórejskou republikou.


https://russian.rt.com/world/news/845876-lavrov-koreiskii-poluostrov-otnosheniya


**Lavrov vyzval na ukončenie vojenskej eskalácie na Kórejskom polostrove** Ruské ministerstvo zahraničia vyzýva strany, aby upustili od zvyšovania vojenskej činnosti a pretekov v zbrojení na Kórejskom polostrove. Uviedol to šéf ruského ministerstva zahraničia Sergej Lavrov. „Zdôraznili sme význam úsilia o udržanie mierovej a stabilnej situácie v severovýchodnej Ázii, samozrejme vrátane Kórejského polostrova, z čoho vyplýva odmietnutie strán pokračovať v pretekoch v zbrojení a zvyšovať vojenskú aktivitu v akejkoľvek podobe,“ uviedla RIA Novosti citoval ho po rokovaniach s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Jung Ui Youngom. Lavrov tiež poznamenal, že ruská strana je za skoré obnovenie rokovacieho procesu medzi stranami o trvalom vyriešení „celého komplexu problémov v tomto regióne“. Predseda ruského ministerstva zahraničia predtým vystúpil s uvítacím prejavom na otváracom ceremoniáli Roku vzájomných výmen medzi Ruskou federáciou a Kórejskou republikou. https://russian.rt.com/world/news/845876-lavrov-koreiskii-poluostrov-otnosheniya

Ruský veľvyslanec na Slovensku pre HN: Sputnik V je zbraň. Dajte taký titulok
Produkcia našej vakcíny sa zvyšuje, budú ju vyrábať vo viacerých štátoch, tvrdí exkluzívne pre HN Igor Bratčikov, ruský veľvyslanec na Slovensku.
Pavol Novotný: Slovensko vo februári zakúpilo 2 milióny vakcíny Sputnik V. Máte informácie o tom, ako prebiehala príprava dohody? Pomáhali ste slovenskej alebo ruskej strane pri nadväzovaní kontaktov?
Veľvyslanec Bratčikov: Nebudem to tajiť, skutočne sme prispeli k tomu, aby sa nadviazali priame kontakty medzi slovenskou a ruskou vládou. A urobili sme všetko preto, aby slovenské lietadlo mohlo rýchlo a bez problémov dopraviť vakcínu na Slovensko.
Pavol Novotný: Tento kontrakt sa zrejme nezrodil zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň, môžete prezradiť, ako dlho sa pripravoval?
Veľvyslanec Bratčikov Bolo to urobené veľmi operatívne.
Pavol Novotný: Rusko poskytlo Sputnik V okrem Slovenska mnohým ďalším krajinám po celom svete. Množia sa obavy, či bude výrobca vôbec schopný produkovať a dodávať vakcínu do iných krajín podľa dohodnutého harmonogramu a zmluvných objemov. Je tu záruka, že všetky šarže budú dodané včas?
Veľvyslanec Bratčikov: Nie je nijaký dôvod na obavy, pretože výroba sa zvyšuje, vakcínu Sputnik V budú vyrábať v Bielorusku, Indii, Brazílii, Južnej Kórei a iných krajinách, možno aj v Európe. Budú to dodávky nielen na vlastný trh, ale aj na trhy iných krajín.
Pavol Novotný: Takisto počúvame vyhlásenia a obavy, že Sputnik V je súčasťou hybridnej vojny Moskvy, ktorá chce takýmto spôsobom rozdeliť jednotu EÚ. Napokon ako prvé začalo očkovať Maďarsko, ktoré má s Bruselom dlhodobé problémy a premiér Orbán sa netají dobrými vzťahmi s Vladimírom Putinom. Čo na to hovoríte?
Veľvyslanec Bratčikov: Ja by som na Vašu otázku odpovedal Takto: Sputnik V samozrejme, je zbraň, môžete to dať hoci aj do názvu rozhovoru, je to zbraň efektívna, ibaže je zameraná proti spoločnému nepriateľovi, proti globálnej pandémii koronavírusu. A tí, čo o hybridnej vojne uvažujú v klasickom ponímaní, tým by som odporučil, aby sa pozreli na reálne hrozby bezpečnosti, ako v konkrétnych krajinám, tak ľudstvu vcelku. A čo sa týka názorov na Sputnik v Európe, ja vidím, že je tu prvok nekalej konkurencie, aj snaha problém politizovať. Radšej sa tomu vyhýbať.
Pavol Novotný: Predmetom diskusií je tiež fakt, že Európska lieková agentúra zatiaľ Sputnik V nesertifikovala. Sledujete osobne proces jeho registrácie?
Veľvyslanec Bratčikov: Áno, sledujeme ten proces, a chcel by som zdôrazniť, že by sme sa chceli vyhnúť aj politizácii tejto témy, aj nekalej konkurencii. Rátame s profesionálnym prístupom k danému problému. Rátame so štandardnou procedúrou Európskej liekovej agentúry. Predpokladáme, že k tomu dôjde v najbližšom čase.
Pavol Novotný: V súvislosti s vakcínami proti COVID-19 sa občas objavujú názory, že predsa nie je možné vyvinúť účinnú látku v takom krátkom čase. Viete o Sputniku V povedať niečo bližšie? Vyvinuli ju ruskí vedci alebo im v tom pomohli západné laboratóriá?
Veľvyslanec Bratčikov: Sputnik V vyvinuli vo Federálnom výskumnom centre Gamaleja, je to jedno z popredných svetových vedeckých ústavov mikrobiológie a epidemiológie, základná platforma vakcíny bola vyvinutá v našej krajine ešte koncom 80-tych rokov minulého storočia a na tejto báze sa pristúpilo k vývinu Sputnika V. Chcel by som pripomenúť, že ešte v roku 2015 na tejto technologickej platforme bola vyvinutá vakcína proti zimnici ebola. A bola zaregistrovaná, zapatentovaná. Takže v tejto súvislosti môžem povedať, že vyvinutie Sputnika nie je vec včerajška, ale má za sebou už niekoľko desaťročí.
Pavol Novotný: Pred niekoľkými dňami sa dal očkovať aj prezident Putin, nepovedla však, akou vakcínou, čo vyvolalo isté pochybnosti. Dôverujete Vy osobne Sputniku V a ste ochotný sa ním dať zaočkovať?
Veľvyslanec Bratčikov: Áno, dôverujem jej a dám sa zaočkovať. Lenže chcem povedať, že my máme tri zaregistrované vakcíny. A keď som čítal kritiky, že prezident nehovorí, akou vakcínou bol zaočkovaný, myslím si, že je to správne, aby sa nevytvárala konkurencia, nekalá konkurencia už na našom trhu vakcín.
Pavol Novotný: Ak Európska lieková agentúra napokon Sputnik V schváli, bude ho treba vyrábať aj na území EÚ. Hovorí sa napríklad o Rakúsku, prvé kontakty prebehli v Nemecku. Naši vládni predstavitelia nevylúčili, že by sa mohol vyrábať aj na Slovensku. Považujete to za reálne a viete niečo aj o tejto možnosti?
Veľvyslanec Bratčikov: Na toto odpoviem krátko, to je skôr záležitosť slovenskej vlády a vlád iných štátov Európskej únie. My sme otvorení vyjsť v ústrety takýmto ponukám.
Pavol Novotný: V mediách sa hovorí aj o pomalej vakcinácii v Rusku? Ako u vás prebieha očkovanie? Využívajú sa len spomínané tri ruské vakcíny alebo ste siahli aj oi iných, napríklad západných, čínskych či indickýcg látkach?
Veľvyslanec Bratčikov: V Rusku sa očkuje, očkovanie prebieha dostatočne úspešne troma našimi vakcínami, k dnešnému dňu je zaočkovaných približne 9 miliónov občanov, samozrejme, boli by sme radi, keby ich bolo viac, ale našťastie počet nakazených klesá a zrejme zapracovala aj ruská psychika, ktorá spočíva v spoliehaní na náhodu.
Pavol Novotný: Ako to myslíte?
Veľvyslanec Bratčikov: Ľudia sa spoliehajú na to, že sa zaobídu aj bez očkovania. Problémy s očkovaním nie sú, dôvera vôči ruským vakcínam je, ale ako by som ešte raz chcel zdôrazniť, pandemická vlna ustupuje, takže si mnohí myslia, že sa zaobídu aj bez týchto preparátov.
Pavol Novotný: Môže to do istej miery súvisieť aj s konšpiračnými teóriami zameranými proti očkovaniu?
Veľvyslanec Bratčikov: Chýry sa šíria v každej krajine, Ale celkove, znova by som to rád zdôraznil naši občania dôverujú očkovaniu a myslím si, že v lete bude dosiahnutá potrebná úroveň vakcinácie, že bude možno hovoriť o kolektívnej imunite.
Pavol Novotný: Zlepšenie vzťahov so Slovenskom aj celou EÚ stále brzdia politické témy, ako je väzenie opozičného lídra Alexeja Navaľného či ruská anexia Krymu. Je to vôbec reálny návrat tohto polostrova pod kontrolu Ukrajiny?
Veľvyslanec Bratčikov: Pokiaľ ide o vrátenie niekomu Krymu, odpovedal by som, ako odpovedali starí Rimania - Ad Calendas graecas, čiže nikdy. Kyjev a všetci tí, čo podporujú súčasnú ukrajinskú vládu, by chceli asi vrátiť Krym bez obyvateľstva. Chcel by som pripomenúť, že 96 percent obyvateľov Krymu hlasovalo v roku 2014 v referende za pripojenie k Rusku.
Pavol Novotný:Lenže Ukrajina aj Západ odmietajú legitimitu tohto referenda...
Veľvyslanec Bratčikov: Toto referndum bolo konané v súlade s normami medzinárodného práva a čl. 2. Charty OSN za pripojenie k Rusku. A došlo k tomu, ešte raz to chcem zdôrazniť po násilnom puči v Kyjeve, ktorý vyvolali radikáli a nacionalisti a jedným z prvých legislatívnych aktov bolo porušenie práv rusky hovoriaceho obyvateľstva a oklieštenie používania ruského jazyka. Takže veľmi jednoducho by som odpovedal : otázka Krymu je uzavretá.
Pavol Novotný: Západ však podmieňujú opätovné nadviazanie vzťahov s Moskvou práve vyriešením krymskej otázky...
Veľvyslanec Bratčikov: Čo sa týka vzťahov s EÚ , vzťahy by naozaj mali byť lepšie. A aktuálna situácia nás neteší . Rusko potrebuje s EÚ dobré vzťahy , práve tak ako to potrebuje EÚ. Takže v danej situácii sme na jednej lodi, a ja predpokladám, že sa vzťahy zlepšia.
Pavol Novotný: Vaša pozícia veľvyslanca v Bratislave je dôležitá aj preto, že Slovensko je priamym susedom Ukrajiny, kde už sedem rokov na Donbase pretrváva vojenský konflikt. Kyjev dokonca obviňuje Moskvu z priamej vojenskej prítomnosti na Ukrajine...
Veľvyslanec Bratčikov: Jediným právnym aktom, prostredníctvom ktorého možno tento konflikt urovnať, je komplexné dodržiavanie Minských dohôd. Je dôležité podčiarknúť, že naša krajina nie je a nikdy nebola jednou zo strán konfliktu. Sú nimi Kyjev, Doneck, Luhansk. V spomínanom komplexe Minských dohôd sa nikde nehovorí o odsune akýchsi mytologických ruských vojsk z Donbasu.
Pavol Novotný: Akú úlohu tu teda zohrávate?
Veľvyslanec Bratčikov: Ruská strana ako sprostredkovateľ je ochotná poskytovať nevyhnutnú pomoc pri urovnaní tohto ťažkého občianskeho konfliktu. Pri jeho posudzovaní však odporúčam opierať sa o fakty, a nie na domnienky, či dokonca výmysly.
Pavol Novotný: Snaží sa Moskva vôbec prispieť nejakým spôsobom k urovnaniu tohto konfliktu? Kyjev totiž tvrdí, že ho, naopak, podporujete.
Veľvyslanec Bratčikov: Moskva sa aj usiluje „prispieť“, ako ste zdôraznili, k urovnaniu tohto konfliktu, pretože je to konflikt krvavý, tam zomierali a bohužiaľ zomierajú ľudia. My máme záujem na tom, aby na našich západných hraniciach existovala stabilná, prosperujúca Ukrajina.
Pavol Novotný: Západ protestuje tiež voči uväzneniu Alexeja Navaľného v kolónii s prísnym režimom. Za akých podmienok sa môže dostať na slobodu?
Veľvyslanec Bratčikov: Tuto otázku netreba politizovať. V súlade s ruskou legislatívou momentálne nie je pravný dôvod na oslobodenie tejto osoby, ktorá sa nachádza, to by som chcel zdôrazniť, v kolónii pre hospodárske delikty. Toto sa akosi zamlčuje. Ako hovorí známe latinské príslovie - dura lex, cet lex, teda tvrdý zákon, ale zákon. To musí byť naprosto axiomou v každom právnom štáte.
Pavol Novotný: Ostrá kritika sa ozýva aj na adresu tvrdých a násilných zásahov proti demonštrantom požadujúcim jeho prepustenie...
Veľvyslanec Bratčikov: Ak ide o obvinenia, ktoré niekedy počuváme na adresu ruskej polície zasahujúcej pri nepovolených protivládnych akciách, tak hovorím len jedno - buďme objektivní. Pozrime sa na to, ako pri podobných nepovolených masovýcg protivládnych akciách postupujú orgány činné v trestnom konaní v Spojených štátoch či v západnej Európe. Zatiaľ ešte nikto nezrušil biblickú múdrosť, ktorá hovorí, že netreba vidieť slámku v oku cudzom a vo vlastnom nevidieť brvno.
Pavol Novotný: Existuje podľa vás šanca, že ak bude Sputnik V napokon schválený a používaný, môže to byť tým povestným bodom zlomu, ktorý pomôže k reštarty vzájomných vzťahov a možno aj k priblíženiu sa k riešeniu v sporných otázkach?
Veľvyslanec Bratčikov: Chcel by som dúfať, že to bude jedným z tých faktorov, ktorý pomôže uviesť vzťahy na novú úroveň.
Pavol Novotný: Ak ide o bilaterálne vzťahy so Slovenskom, kde vidíte miesto našej krajiny v ruskej zahraničnej politike?
Veľvyslanec Bratčikov: My sme mali so Slovenskom v minulých rokoch vzťahy plne dôvery a vzájomného rešpektu. Boli rovnocenné aj napriek rozdielom vo veľkosti oboch krajín či v ekonomickom alebo politickom potenciáli. Samozrejme, želáme si, aby takými zostali aj naďalej. Vieme, že občania Slovenska i Ruska majú o rozvoj našich dvojstranných kontaktov záujem. Čo sa týka našich obchodných vzťahov, žiaľ, tu nastal istý pokles.
Pavol Novotný: Prečo?
Veľvyslanec Bratčikov: Z dvoch príčin. Spôsobili ho predovšetkým obmedzenia v obchode a neskôr aj pandémia koronavírusu. V minulom roku došlo k prepadu bilaterálnych ekonomických vzťahov o štvrtinu. Prirodzene, nie je to zdravá tendencia. Predpokladáme že sa nám podarí túto tendenciu zlepšiť.
Pavol Novotný: Po skončení pandémie a zlepšení politických vzťahov by sa zrejme otvoril priestor na zintenzívnenie vzájomnej ekonomickej spolupráce. V ktorých oblastiach vidíte najväčšie perspektívy?
Veľvyslanec Bratčikov: Máte absolútnu pravdu. Rezervy pre jej ďalší rozvoj vidím okrem ochodu aj vo sfére energetiky, dopravy, vysokých technológií, medicíny. Veľký potenciál takisto v rozvoji vzťahov medzi regiónmi. Teda nielen na úrovni dvoch štátov, ale tiež medzi jednotlivými subjektmi Ruskej federácie a krajmi Slovenska.
Pavol Novotný: Je to pre vás osobne priorita?
Veľvyslanec Bratčikov: Každý veľvyslanec si želá, aby bol rozvoj vo všetkých smeroch čoraz lepší. Ja počítam s tým, že to tak bude aj za moje pôsobenia na Slovensku.
Pavol Novotný: Okrem politiky či biznesu je u nás už tradične záujem aj o ruskú kultúru a históriu...
Veľvyslanec Bratčikov: V našich medziľudských a kultúrnych vzťahoch sa môžeme opierať o dávne dejiny. Ľudia v Rusku dobre poznajú a vážia si Ľudovíta Štúra. Veľmi dobre vedia, že prvým rektorom Petrohradskej imperátorskej univerzity bol Мichal Baluďanský. Známe je takisto priezvisko Dušana Makovického, lekára a pomerne blízkeho priateľa Leva Tolstého. Práve toto je ten základ, o ktorý sa opierame, keď sa obrácime do 19. storočia. Taktiež môžeme spomenúť Cyrila a Metóda. Ja by som sa vrátil aj do nedávnej minulosti, ktorá nás spája.
Pavol Novotný: Čo máte konkrétne na mysli?
Veľvyslanec Bratčikov: Pamiatka na spoločný boj proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Som presvedčený, že práve bližiace sa výročie oslobodenia Bratislavy štvertého apríla, ako aj májového Dňa veľkého víťazstva bude dobrou príležitosťou na to, aby sme si spomenuli na nemiznúci historický historický vzťah medzi našimi národmi, ktorý stále existuje.
Pavel Novotný: Na Slovensku pôsobíte štyri mesiace. Súčasná pandemická situácia pravdepodobne pribrzdila aj vaše plány...
Veľvyslanec Bratčikov: Máte pravdu v tom, že epidémia sa veľmi negatívne prejavila aj na našich vzťahoch. Raz sa to však skončí. Máme ďalekosiahle plány, ktoré len sú presunuté, ale nie úplne zrušené. Počkajme, kým sa situácia znormalizuje. Potom znova budeme hovoriť o veľkých projektoch, ktoré sú a budú.


https://focus.hnonline.sk/publicistika/clanok/2325303-sputnik-je-zbran-dajte-taky-titulok?fbclid=IwAR3Syn0oDJP35kUPIjLRYlx2FQvYgxH6Rpu71xEHjXOxmkbb-0a1nu03PDM


Ruský veľvyslanec na Slovensku pre HN: Sputnik V je zbraň. Dajte taký titulok Produkcia našej vakcíny sa zvyšuje, budú ju vyrábať vo viacerých štátoch, tvrdí exkluzívne pre HN Igor Bratčikov, ruský veľvyslanec na Slovensku. Pavol Novotný: Slovensko vo februári zakúpilo 2 milióny vakcíny Sputnik V. Máte informácie o tom, ako prebiehala príprava dohody? Pomáhali ste slovenskej alebo ruskej strane pri nadväzovaní kontaktov? Veľvyslanec Bratčikov: Nebudem to tajiť, skutočne sme prispeli k tomu, aby sa nadviazali priame kontakty medzi slovenskou a ruskou vládou. A urobili sme všetko preto, aby slovenské lietadlo mohlo rýchlo a bez problémov dopraviť vakcínu na Slovensko. Pavol Novotný: Tento kontrakt sa zrejme nezrodil zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň, môžete prezradiť, ako dlho sa pripravoval? Veľvyslanec Bratčikov Bolo to urobené veľmi operatívne. Pavol Novotný: Rusko poskytlo Sputnik V okrem Slovenska mnohým ďalším krajinám po celom svete. Množia sa obavy, či bude výrobca vôbec schopný produkovať a dodávať vakcínu do iných krajín podľa dohodnutého harmonogramu a zmluvných objemov. Je tu záruka, že všetky šarže budú dodané včas? Veľvyslanec Bratčikov: Nie je nijaký dôvod na obavy, pretože výroba sa zvyšuje, vakcínu Sputnik V budú vyrábať v Bielorusku, Indii, Brazílii, Južnej Kórei a iných krajinách, možno aj v Európe. Budú to dodávky nielen na vlastný trh, ale aj na trhy iných krajín. Pavol Novotný: Takisto počúvame vyhlásenia a obavy, že Sputnik V je súčasťou hybridnej vojny Moskvy, ktorá chce takýmto spôsobom rozdeliť jednotu EÚ. Napokon ako prvé začalo očkovať Maďarsko, ktoré má s Bruselom dlhodobé problémy a premiér Orbán sa netají dobrými vzťahmi s Vladimírom Putinom. Čo na to hovoríte? Veľvyslanec Bratčikov: Ja by som na Vašu otázku odpovedal Takto: Sputnik V samozrejme, je zbraň, môžete to dať hoci aj do názvu rozhovoru, je to zbraň efektívna, ibaže je zameraná proti spoločnému nepriateľovi, proti globálnej pandémii koronavírusu. A tí, čo o hybridnej vojne uvažujú v klasickom ponímaní, tým by som odporučil, aby sa pozreli na reálne hrozby bezpečnosti, ako v konkrétnych krajinám, tak ľudstvu vcelku. A čo sa týka názorov na Sputnik v Európe, ja vidím, že je tu prvok nekalej konkurencie, aj snaha problém politizovať. Radšej sa tomu vyhýbať. Pavol Novotný: Predmetom diskusií je tiež fakt, že Európska lieková agentúra zatiaľ Sputnik V nesertifikovala. Sledujete osobne proces jeho registrácie? Veľvyslanec Bratčikov: Áno, sledujeme ten proces, a chcel by som zdôrazniť, že by sme sa chceli vyhnúť aj politizácii tejto témy, aj nekalej konkurencii. Rátame s profesionálnym prístupom k danému problému. Rátame so štandardnou procedúrou Európskej liekovej agentúry. Predpokladáme, že k tomu dôjde v najbližšom čase. Pavol Novotný: V súvislosti s vakcínami proti COVID-19 sa občas objavujú názory, že predsa nie je možné vyvinúť účinnú látku v takom krátkom čase. Viete o Sputniku V povedať niečo bližšie? Vyvinuli ju ruskí vedci alebo im v tom pomohli západné laboratóriá? Veľvyslanec Bratčikov: Sputnik V vyvinuli vo Federálnom výskumnom centre Gamaleja, je to jedno z popredných svetových vedeckých ústavov mikrobiológie a epidemiológie, základná platforma vakcíny bola vyvinutá v našej krajine ešte koncom 80-tych rokov minulého storočia a na tejto báze sa pristúpilo k vývinu Sputnika V. Chcel by som pripomenúť, že ešte v roku 2015 na tejto technologickej platforme bola vyvinutá vakcína proti zimnici ebola. A bola zaregistrovaná, zapatentovaná. Takže v tejto súvislosti môžem povedať, že vyvinutie Sputnika nie je vec včerajška, ale má za sebou už niekoľko desaťročí. Pavol Novotný: Pred niekoľkými dňami sa dal očkovať aj prezident Putin, nepovedla však, akou vakcínou, čo vyvolalo isté pochybnosti. Dôverujete Vy osobne Sputniku V a ste ochotný sa ním dať zaočkovať? Veľvyslanec Bratčikov: Áno, dôverujem jej a dám sa zaočkovať. Lenže chcem povedať, že my máme tri zaregistrované vakcíny. A keď som čítal kritiky, že prezident nehovorí, akou vakcínou bol zaočkovaný, myslím si, že je to správne, aby sa nevytvárala konkurencia, nekalá konkurencia už na našom trhu vakcín. Pavol Novotný: Ak Európska lieková agentúra napokon Sputnik V schváli, bude ho treba vyrábať aj na území EÚ. Hovorí sa napríklad o Rakúsku, prvé kontakty prebehli v Nemecku. Naši vládni predstavitelia nevylúčili, že by sa mohol vyrábať aj na Slovensku. Považujete to za reálne a viete niečo aj o tejto možnosti? Veľvyslanec Bratčikov: Na toto odpoviem krátko, to je skôr záležitosť slovenskej vlády a vlád iných štátov Európskej únie. My sme otvorení vyjsť v ústrety takýmto ponukám. Pavol Novotný: V mediách sa hovorí aj o pomalej vakcinácii v Rusku? Ako u vás prebieha očkovanie? Využívajú sa len spomínané tri ruské vakcíny alebo ste siahli aj oi iných, napríklad západných, čínskych či indickýcg látkach? Veľvyslanec Bratčikov: V Rusku sa očkuje, očkovanie prebieha dostatočne úspešne troma našimi vakcínami, k dnešnému dňu je zaočkovaných približne 9 miliónov občanov, samozrejme, boli by sme radi, keby ich bolo viac, ale našťastie počet nakazených klesá a zrejme zapracovala aj ruská psychika, ktorá spočíva v spoliehaní na náhodu. Pavol Novotný: Ako to myslíte? Veľvyslanec Bratčikov: Ľudia sa spoliehajú na to, že sa zaobídu aj bez očkovania. Problémy s očkovaním nie sú, dôvera vôči ruským vakcínam je, ale ako by som ešte raz chcel zdôrazniť, pandemická vlna ustupuje, takže si mnohí myslia, že sa zaobídu aj bez týchto preparátov. Pavol Novotný: Môže to do istej miery súvisieť aj s konšpiračnými teóriami zameranými proti očkovaniu? Veľvyslanec Bratčikov: Chýry sa šíria v každej krajine, Ale celkove, znova by som to rád zdôraznil naši občania dôverujú očkovaniu a myslím si, že v lete bude dosiahnutá potrebná úroveň vakcinácie, že bude možno hovoriť o kolektívnej imunite. Pavol Novotný: Zlepšenie vzťahov so Slovenskom aj celou EÚ stále brzdia politické témy, ako je väzenie opozičného lídra Alexeja Navaľného či ruská anexia Krymu. Je to vôbec reálny návrat tohto polostrova pod kontrolu Ukrajiny? Veľvyslanec Bratčikov: Pokiaľ ide o vrátenie niekomu Krymu, odpovedal by som, ako odpovedali starí Rimania - Ad Calendas graecas, čiže nikdy. Kyjev a všetci tí, čo podporujú súčasnú ukrajinskú vládu, by chceli asi vrátiť Krym bez obyvateľstva. Chcel by som pripomenúť, že 96 percent obyvateľov Krymu hlasovalo v roku 2014 v referende za pripojenie k Rusku. Pavol Novotný:Lenže Ukrajina aj Západ odmietajú legitimitu tohto referenda... Veľvyslanec Bratčikov: Toto referndum bolo konané v súlade s normami medzinárodného práva a čl. 2. Charty OSN za pripojenie k Rusku. A došlo k tomu, ešte raz to chcem zdôrazniť po násilnom puči v Kyjeve, ktorý vyvolali radikáli a nacionalisti a jedným z prvých legislatívnych aktov bolo porušenie práv rusky hovoriaceho obyvateľstva a oklieštenie používania ruského jazyka. Takže veľmi jednoducho by som odpovedal : otázka Krymu je uzavretá. Pavol Novotný: Západ však podmieňujú opätovné nadviazanie vzťahov s Moskvou práve vyriešením krymskej otázky... Veľvyslanec Bratčikov: Čo sa týka vzťahov s EÚ , vzťahy by naozaj mali byť lepšie. A aktuálna situácia nás neteší . Rusko potrebuje s EÚ dobré vzťahy , práve tak ako to potrebuje EÚ. Takže v danej situácii sme na jednej lodi, a ja predpokladám, že sa vzťahy zlepšia. Pavol Novotný: Vaša pozícia veľvyslanca v Bratislave je dôležitá aj preto, že Slovensko je priamym susedom Ukrajiny, kde už sedem rokov na Donbase pretrváva vojenský konflikt. Kyjev dokonca obviňuje Moskvu z priamej vojenskej prítomnosti na Ukrajine... Veľvyslanec Bratčikov: Jediným právnym aktom, prostredníctvom ktorého možno tento konflikt urovnať, je komplexné dodržiavanie Minských dohôd. Je dôležité podčiarknúť, že naša krajina nie je a nikdy nebola jednou zo strán konfliktu. Sú nimi Kyjev, Doneck, Luhansk. V spomínanom komplexe Minských dohôd sa nikde nehovorí o odsune akýchsi mytologických ruských vojsk z Donbasu. Pavol Novotný: Akú úlohu tu teda zohrávate? Veľvyslanec Bratčikov: Ruská strana ako sprostredkovateľ je ochotná poskytovať nevyhnutnú pomoc pri urovnaní tohto ťažkého občianskeho konfliktu. Pri jeho posudzovaní však odporúčam opierať sa o fakty, a nie na domnienky, či dokonca výmysly. Pavol Novotný: Snaží sa Moskva vôbec prispieť nejakým spôsobom k urovnaniu tohto konfliktu? Kyjev totiž tvrdí, že ho, naopak, podporujete. Veľvyslanec Bratčikov: Moskva sa aj usiluje „prispieť“, ako ste zdôraznili, k urovnaniu tohto konfliktu, pretože je to konflikt krvavý, tam zomierali a bohužiaľ zomierajú ľudia. My máme záujem na tom, aby na našich západných hraniciach existovala stabilná, prosperujúca Ukrajina. Pavol Novotný: Západ protestuje tiež voči uväzneniu Alexeja Navaľného v kolónii s prísnym režimom. Za akých podmienok sa môže dostať na slobodu? Veľvyslanec Bratčikov: Tuto otázku netreba politizovať. V súlade s ruskou legislatívou momentálne nie je pravný dôvod na oslobodenie tejto osoby, ktorá sa nachádza, to by som chcel zdôrazniť, v kolónii pre hospodárske delikty. Toto sa akosi zamlčuje. Ako hovorí známe latinské príslovie - dura lex, cet lex, teda tvrdý zákon, ale zákon. To musí byť naprosto axiomou v každom právnom štáte. Pavol Novotný: Ostrá kritika sa ozýva aj na adresu tvrdých a násilných zásahov proti demonštrantom požadujúcim jeho prepustenie... Veľvyslanec Bratčikov: Ak ide o obvinenia, ktoré niekedy počuváme na adresu ruskej polície zasahujúcej pri nepovolených protivládnych akciách, tak hovorím len jedno - buďme objektivní. Pozrime sa na to, ako pri podobných nepovolených masovýcg protivládnych akciách postupujú orgány činné v trestnom konaní v Spojených štátoch či v západnej Európe. Zatiaľ ešte nikto nezrušil biblickú múdrosť, ktorá hovorí, že netreba vidieť slámku v oku cudzom a vo vlastnom nevidieť brvno. Pavol Novotný: Existuje podľa vás šanca, že ak bude Sputnik V napokon schválený a používaný, môže to byť tým povestným bodom zlomu, ktorý pomôže k reštarty vzájomných vzťahov a možno aj k priblíženiu sa k riešeniu v sporných otázkach? Veľvyslanec Bratčikov: Chcel by som dúfať, že to bude jedným z tých faktorov, ktorý pomôže uviesť vzťahy na novú úroveň. Pavol Novotný: Ak ide o bilaterálne vzťahy so Slovenskom, kde vidíte miesto našej krajiny v ruskej zahraničnej politike? Veľvyslanec Bratčikov: My sme mali so Slovenskom v minulých rokoch vzťahy plne dôvery a vzájomného rešpektu. Boli rovnocenné aj napriek rozdielom vo veľkosti oboch krajín či v ekonomickom alebo politickom potenciáli. Samozrejme, želáme si, aby takými zostali aj naďalej. Vieme, že občania Slovenska i Ruska majú o rozvoj našich dvojstranných kontaktov záujem. Čo sa týka našich obchodných vzťahov, žiaľ, tu nastal istý pokles. Pavol Novotný: Prečo? Veľvyslanec Bratčikov: Z dvoch príčin. Spôsobili ho predovšetkým obmedzenia v obchode a neskôr aj pandémia koronavírusu. V minulom roku došlo k prepadu bilaterálnych ekonomických vzťahov o štvrtinu. Prirodzene, nie je to zdravá tendencia. Predpokladáme že sa nám podarí túto tendenciu zlepšiť. Pavol Novotný: Po skončení pandémie a zlepšení politických vzťahov by sa zrejme otvoril priestor na zintenzívnenie vzájomnej ekonomickej spolupráce. V ktorých oblastiach vidíte najväčšie perspektívy? Veľvyslanec Bratčikov: Máte absolútnu pravdu. Rezervy pre jej ďalší rozvoj vidím okrem ochodu aj vo sfére energetiky, dopravy, vysokých technológií, medicíny. Veľký potenciál takisto v rozvoji vzťahov medzi regiónmi. Teda nielen na úrovni dvoch štátov, ale tiež medzi jednotlivými subjektmi Ruskej federácie a krajmi Slovenska. Pavol Novotný: Je to pre vás osobne priorita? Veľvyslanec Bratčikov: Každý veľvyslanec si želá, aby bol rozvoj vo všetkých smeroch čoraz lepší. Ja počítam s tým, že to tak bude aj za moje pôsobenia na Slovensku. Pavol Novotný: Okrem politiky či biznesu je u nás už tradične záujem aj o ruskú kultúru a históriu... Veľvyslanec Bratčikov: V našich medziľudských a kultúrnych vzťahoch sa môžeme opierať o dávne dejiny. Ľudia v Rusku dobre poznajú a vážia si Ľudovíta Štúra. Veľmi dobre vedia, že prvým rektorom Petrohradskej imperátorskej univerzity bol Мichal Baluďanský. Známe je takisto priezvisko Dušana Makovického, lekára a pomerne blízkeho priateľa Leva Tolstého. Práve toto je ten základ, o ktorý sa opierame, keď sa obrácime do 19. storočia. Taktiež môžeme spomenúť Cyrila a Metóda. Ja by som sa vrátil aj do nedávnej minulosti, ktorá nás spája. Pavol Novotný: Čo máte konkrétne na mysli? Veľvyslanec Bratčikov: Pamiatka na spoločný boj proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Som presvedčený, že práve bližiace sa výročie oslobodenia Bratislavy štvertého apríla, ako aj májového Dňa veľkého víťazstva bude dobrou príležitosťou na to, aby sme si spomenuli na nemiznúci historický historický vzťah medzi našimi národmi, ktorý stále existuje. Pavel Novotný: Na Slovensku pôsobíte štyri mesiace. Súčasná pandemická situácia pravdepodobne pribrzdila aj vaše plány... Veľvyslanec Bratčikov: Máte pravdu v tom, že epidémia sa veľmi negatívne prejavila aj na našich vzťahoch. Raz sa to však skončí. Máme ďalekosiahle plány, ktoré len sú presunuté, ale nie úplne zrušené. Počkajme, kým sa situácia znormalizuje. Potom znova budeme hovoriť o veľkých projektoch, ktoré sú a budú. https://focus.hnonline.sk/publicistika/clanok/2325303-sputnik-je-zbran-dajte-taky-titulok?fbclid=IwAR3Syn0oDJP35kUPIjLRYlx2FQvYgxH6Rpu71xEHjXOxmkbb-0a1nu03PDM

Putin oznámil, že Rusko je pripravené na obnovenie vzťahov s Európskou úniou


Rusko je pripravené obnoviť spoluprácu s Európskou úniou, ak sa o to prejaví vzájomný záujem. Vyhlásil to 30. marca ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferenčných rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym vodcom Emmanuelom Macronom.


„Diskutovalo sa o stave vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou. Ruská strana zopakovala svoje odhodlaní k obnoveniu normálnej depolitizovanej spolupráce s EÚ, ak bude o to vzájomný záujem”,uvádza sa na webovej stránke Kremľa.
https://iz.ru/1144577/2021-03-30/putin-zaiavil-o-gotovnosti-rossii-vosstanavlivat-sviazi-s-evrosoiuzom?fbclid=IwAR0BAFASXbhx5O18DwgXqeXZYCiJQHL1_uK_TLq6FSd64a3UcNQ0JvwDNFw


**Putin oznámil, že Rusko je pripravené na obnovenie vzťahov s Európskou úniou** Rusko je pripravené obnoviť spoluprácu s Európskou úniou, ak sa o to prejaví vzájomný záujem. Vyhlásil to 30. marca ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferenčných rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym vodcom Emmanuelom Macronom. „Diskutovalo sa o stave vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou. Ruská strana zopakovala svoje odhodlaní k obnoveniu normálnej depolitizovanej spolupráce s EÚ, ak bude o to vzájomný záujem”,uvádza sa na webovej stránke Kremľa. https://iz.ru/1144577/2021-03-30/putin-zaiavil-o-gotovnosti-rossii-vosstanavlivat-sviazi-s-evrosoiuzom?fbclid=IwAR0BAFASXbhx5O18DwgXqeXZYCiJQHL1_uK_TLq6FSd64a3UcNQ0JvwDNFw

Lavrov uviedol, že konfrontácia medzi Ruskom a USA „dosiahla dno“

Podľa ministra nemá línia tlaku a sankcií proti Rusku, ktorú zvolila americká vláda, žiadnu šancu na úspech.
Konfrontácia medzi Ruskom a USA „dosiahla dno“, ale Moskva očakáva, že vo Washingtone napokon zvíťazí obozretnosť. Uviedol to vo štvrtok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre program Big Game na kanále One.
"Na jednej strane sa konfrontácia dostala až na dno. Na druhej strane v hĺbke duše existuje nádej, že všetci ľudia sú dospelí a chápu riziká, ktoré sú spojené s eskaláciou ďalšieho napätia. <...> Stále verím že zvíťazí obozretnosť, “- uviedol minister.


Šéf ruského ministerstva zahraničia pripomenul, že slovo „vojna“ zaviedli do medzinárodného diplomatického používania naši západní kolegovia. „Hybridná vojna rozpútaná Ruskom“ je veľmi populárnym opisom toho, čo Západ vníma ako hlavnú udalosť v medzinárodnom živote, “dodal Lavrov.


Podľa jeho názoru línia nátlaku a sankcií proti Rusku, ktorú zvolila americká vláda, nemá šancu na úspech.


"Linka, ktorá sa presadzuje vo formách, ktoré teraz sledujeme, nemá šancu na úspech. To v žiadnom prípade nie je nejaká novinka: vošiel Joe Biden, začal uplatňovať sankcie proti Rusku, sprísňoval rétoriku a všeobecne hovoril tlak na všetkých frontoch. mnoho rokov, “uviedol.


Ako minister zdôraznil, americké sankcie proti Rusku začali historicky ešte predtým, ako sa Barack Obama dostal k moci: „Rovnako ako mnohé ďalšie obmedzenia, aj oni jednoducho dostali prehnanú ideologizovanú podobu od roku 2013, a to ešte pred Ukrajinou.“
Pravidlá internetovej interakcie


Minister uviedol, že Rusko už rokuje so sociálnymi sieťami o pravidlách komunikácie na internete, ale USA to odmietajú robiť univerzálnym.


„Už rokujeme s Tik-Tok a ďalšími sociálnymi sieťami, že potrebujeme základné pravidlá rešpektu a slušnosti, ale Američania to nechcú robiť v univerzálnom meradle,“ uviedol.


„USA kategoricky odmieta diskutovať o demokratizácii správy internetu a akýchkoľvek všeobecných pravidlách, ktoré budú regulovať sociálne siete, aby to nebolo ako s Tik-Tok a inými sociálnymi sieťami počas nedávnych akcií v Rusku, keď sa šírili nechutné informácie : osobné urážky, pedofília a oveľa viac, “zdôraznil minister.


Príležitosť na dialóg


Podľa Lavrova je vážny rozhovor medzi Ruskom a USA sotva možný, pokiaľ sa Washington pokúša obviňovať Moskvu z dôsledkov svojej vlastnej nerozvážnej politiky.


"Nerád by som nejako popisoval, čo si Američania myslia o Ruskej federácii. Ak za ich vyhláseniami, že sme" nepriateľ "," nepriateľ "," súper "alebo" súper ", existuje túžba obviňovať nás. za dôsledky ich nerozvážnej politiky potom ťažko môže dôjsť k vážnemu rozhovoru, “- uviedol šéf ruského ministerstva zahraničia. Dodal, že takúto slovnú zásobu používajú USA „pri žonglovaní s úradnými i neoficiálnymi vyhláseniami“.


„Jedného dňa som čítal, ako minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že napriek všetkým nezhodám s Ruskom a Čínou USA proti týmto krajinám nič nemajú a to, čo USA robia, je iba„ demokracia “a„ ochrana ľudských práv. "Nie viem, ako vážne je možné brať tento druh americkej politiky voči Moskve a Pekingu. Ak však podporujú demokraciu, musí prax preukázať platnosť tejto teórie," zdôraznil minister.


Pripomínal najmä, ako bývalý americký prezident George W. Bush mladší v roku 2003 na palube lietadlovej lode oznámil nastolenie demokracie v Iraku a vyhlásil oslobodenie krajiny spod totalitného režimu. "Myslím si, že už nemôžeme pokračovať, ak sa zmienime len o počte obetí vojny, ktoré rozpútali Američania. Ide o státisíce ľudí," uviedol Lavrov.


Minister teda pripomenul, že výsledkom konania Američanov v Iraku bolo vytvorenie teroristickej skupiny Islamský štát (IS) zakázanej v Ruskej federácii, kde členovia irackej strany Baath a špeciálne útvary Saddáma Husajna stratili svoje sily pracovné miesta a možnosti uživiť svoje rodiny utiekli. „ISIS („ Islamský štát Irak a Levant “, bývalý názov IS) nevznikol z dôvodu ideologických rozdielov. Radikáli ho aktívne využívali a spoliehali sa na chyby USA. Toto je v Iraku„ demokracia “, “uzavrel ruský minister zahraničných vecí.


Ako zdôraznil Lavrov, rovnaká politika Washingtonu spôsobila kolaps líbyjskej štátnosti. „Demokracia“ v Líbyi bola inštalovaná bombami, štrajkami a vraždením Muammara Kaddáfího na nadšené výkriky [bývalej ministerky zahraničných vecí USA] Hillary Clintonovej. Výsledok: Líbya je „čierna diera“, na sever prúdia utečenci, ktorých trápi Európska únia a nevie, ako s nimi zaobchádzať, a na juh cez krajinu prúdia nelegálne dodávky zbraní, teroristi, ktorými trpí región Sahara-Sahel, “- uviedol.


Rasové problémy v Spojených štátoch


Minister uviedol, že politická korektnosť, ktorú dnes preukazujú USA a ktorá je dovedená do absurdnosti, sa neskončí dobre.


"Hollywood teraz tiež mení svoje pravidlá tak, aby všetko odzrkadľovalo rozmanitosť modernej spoločnosti, ktorá je tiež formou cenzúry, ktorá zasahuje do umenia a kladie akési umelé obmedzenia, požiadavky. Videl som, ako teraz hrajú černosi v Shakespearových komédiách." Len neviem, kedy to bude. Biely Othello, "povedal.„ Vidíte, je to absurdné. Politická korektnosť, ktorá sa k tejto absurdite dospeje, sa neskončí dobre. "


V komentári k prebiehajúcemu prehodnocovaniu kultúry v USA minister poznamenal, že skutočne existujú procesy, ktoré si „zaslúžia byť opísaný týmto spôsobom“. "Pravdepodobne každý sa chce zbaviť rasizmu a nikdy sme nemali žiadne pochybnosti. Boli sme priekopníkmi hnutia za rovnaké práva pre ľudí všetkých farieb pleti. Ako však neprejsť do druhého extrému, ktorý sme počas udalostí videli?" s BLM (Black Lives Matter) a agresia, ktorá sa prejavila proti bielym ľuďom, bielym občanom USA, “uviedol.


Lavrov tiež poznamenal, že USA chcú tento prístup rozšíriť do celého sveta. „Majú na to obrovské príležitosti,“ dodal.


Podľa ministra bol druhý deň medzinárodnému dňu venovaný tomuto problému a generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ktorý vystúpil na Valnom zhromaždení, uviedol, že uplynulý rok bol rokom najvážnejších a najpočetnejších prejavov bielej „nadradenosti“. „. "Požiadal som o zaslanie celého textu jeho prejavu. Chcem pochopiť, čo presne to myslel," pokračoval Lavrov.


Ruský minister zahraničia zdôraznil, že ak je to túžba byť v „trende“, potom je to smutné. „Toto je stále Organizácia Spojených národov, a nie propagácia amerických konceptov, niektorých amerických trendov,“ dodal minister.


https://tass.ru/politika/11050021


**Lavrov uviedol, že konfront&aacute;cia medzi Ruskom a USA &bdquo;dosiahla dno&ldquo; ** Podľa ministra nem&aacute; l&iacute;nia tlaku a sankci&iacute; proti Rusku, ktor&uacute; zvolila americk&aacute; vl&aacute;da, žiadnu &scaron;ancu na &uacute;spech. Konfront&aacute;cia medzi Ruskom a USA &bdquo;dosiahla dno&ldquo;, ale Moskva očak&aacute;va, že vo Washingtone napokon zv&iacute;ťaz&iacute; obozretnosť. Uviedol to vo &scaron;tvrtok rusk&yacute; minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre program Big Game na kan&aacute;le One. &quot;Na jednej strane sa konfront&aacute;cia dostala až na dno. Na druhej strane v hĺbke du&scaron;e existuje n&aacute;dej, že v&scaron;etci ľudia s&uacute; dospel&iacute; a ch&aacute;pu rizik&aacute;, ktor&eacute; s&uacute; spojen&eacute; s eskal&aacute;ciou ďal&scaron;ieho nap&auml;tia. &lt;...&gt; St&aacute;le ver&iacute;m že zv&iacute;ťaz&iacute; obozretnosť, &ldquo;- uviedol minister. &Scaron;&eacute;f rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia pripomenul, že slovo &bdquo;vojna&ldquo; zaviedli do medzin&aacute;rodn&eacute;ho diplomatick&eacute;ho použ&iacute;vania na&scaron;i z&aacute;padn&iacute; kolegovia. &bdquo;Hybridn&aacute; vojna rozp&uacute;tan&aacute; Ruskom&ldquo; je veľmi popul&aacute;rnym opisom toho, čo Z&aacute;pad vn&iacute;ma ako hlavn&uacute; udalosť v medzin&aacute;rodnom živote, &ldquo;dodal Lavrov. Podľa jeho n&aacute;zoru l&iacute;nia n&aacute;tlaku a sankci&iacute; proti Rusku, ktor&uacute; zvolila americk&aacute; vl&aacute;da, nem&aacute; &scaron;ancu na &uacute;spech. &quot;Linka, ktor&aacute; sa presadzuje vo form&aacute;ch, ktor&eacute; teraz sledujeme, nem&aacute; &scaron;ancu na &uacute;spech. To v žiadnom pr&iacute;pade nie je nejak&aacute; novinka: vo&scaron;iel Joe Biden, začal uplatňovať sankcie proti Rusku, spr&iacute;sňoval r&eacute;toriku a v&scaron;eobecne hovoril tlak na v&scaron;etk&yacute;ch frontoch. mnoho rokov, &ldquo;uviedol. Ako minister zd&ocirc;raznil, americk&eacute; sankcie proti Rusku začali historicky e&scaron;te predt&yacute;m, ako sa Barack Obama dostal k moci: &bdquo;Rovnako ako mnoh&eacute; ďal&scaron;ie obmedzenia, aj oni jednoducho dostali prehnan&uacute; ideologizovan&uacute; podobu od roku 2013, a to e&scaron;te pred Ukrajinou.&ldquo; Pravidl&aacute; internetovej interakcie Minister uviedol, že Rusko už rokuje so soci&aacute;lnymi sieťami o pravidl&aacute;ch komunik&aacute;cie na internete, ale USA to odmietaj&uacute; robiť univerz&aacute;lnym. &bdquo;Už rokujeme s Tik-Tok a ďal&scaron;&iacute;mi soci&aacute;lnymi sieťami, že potrebujeme z&aacute;kladn&eacute; pravidl&aacute; re&scaron;pektu a slu&scaron;nosti, ale Američania to nechc&uacute; robiť v univerz&aacute;lnom meradle,&ldquo; uviedol. &bdquo;USA kategoricky odmieta diskutovať o demokratiz&aacute;cii spr&aacute;vy internetu a ak&yacute;chkoľvek v&scaron;eobecn&yacute;ch pravidl&aacute;ch, ktor&eacute; bud&uacute; regulovať soci&aacute;lne siete, aby to nebolo ako s Tik-Tok a in&yacute;mi soci&aacute;lnymi sieťami počas ned&aacute;vnych akci&iacute; v Rusku, keď sa &scaron;&iacute;rili nechutn&eacute; inform&aacute;cie : osobn&eacute; ur&aacute;žky, pedof&iacute;lia a oveľa viac, &ldquo;zd&ocirc;raznil minister. **Pr&iacute;ležitosť na dial&oacute;g** Podľa Lavrova je v&aacute;žny rozhovor medzi Ruskom a USA sotva možn&yacute;, pokiaľ sa Washington pok&uacute;&scaron;a obviňovať Moskvu z d&ocirc;sledkov svojej vlastnej nerozv&aacute;žnej politiky. &quot;Ner&aacute;d by som nejako popisoval, čo si Američania myslia o Ruskej feder&aacute;cii. Ak za ich vyhl&aacute;seniami, že sme&quot; nepriateľ &quot;,&quot; nepriateľ &quot;,&quot; s&uacute;per &quot;alebo&quot; s&uacute;per &quot;, existuje t&uacute;žba obviňovať n&aacute;s. za d&ocirc;sledky ich nerozv&aacute;žnej politiky potom ťažko m&ocirc;že d&ocirc;jsť k v&aacute;žnemu rozhovoru, &ldquo;- uviedol &scaron;&eacute;f rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia. Dodal, že tak&uacute;to slovn&uacute; z&aacute;sobu použ&iacute;vaj&uacute; USA &bdquo;pri žonglovan&iacute; s &uacute;radn&yacute;mi i neofici&aacute;lnymi vyhl&aacute;seniami&ldquo;. &bdquo;Jedn&eacute;ho dňa som č&iacute;tal, ako minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Anthony Blinken uviedol, že napriek v&scaron;etk&yacute;m nezhod&aacute;m s Ruskom a Č&iacute;nou USA proti t&yacute;mto krajin&aacute;m nič nemaj&uacute; a to, čo USA robia, je iba&bdquo; demokracia &ldquo;a&bdquo; ochrana ľudsk&yacute;ch pr&aacute;v. &quot;Nie viem, ako v&aacute;žne je možn&eacute; brať tento druh americkej politiky voči Moskve a Pekingu. Ak v&scaron;ak podporuj&uacute; demokraciu, mus&iacute; prax preuk&aacute;zať platnosť tejto te&oacute;rie,&quot; zd&ocirc;raznil minister. Pripom&iacute;nal najm&auml;, ako b&yacute;val&yacute; americk&yacute; prezident George W. Bush mlad&scaron;&iacute; v roku 2003 na palube lietadlovej lode ozn&aacute;mil nastolenie demokracie v Iraku a vyhl&aacute;sil oslobodenie krajiny spod totalitn&eacute;ho režimu. &quot;Mysl&iacute;m si, že už nem&ocirc;žeme pokračovať, ak sa zmienime len o počte obet&iacute; vojny, ktor&eacute; rozp&uacute;tali Američania. Ide o st&aacute;tis&iacute;ce ľud&iacute;,&quot; uviedol Lavrov. Minister teda pripomenul, že v&yacute;sledkom konania Američanov v Iraku bolo vytvorenie teroristickej skupiny Islamsk&yacute; &scaron;t&aacute;t (IS) zak&aacute;zanej v Ruskej feder&aacute;cii, kde členovia irackej strany Baath a &scaron;peci&aacute;lne &uacute;tvary Sadd&aacute;ma Husajna stratili svoje sily pracovn&eacute; miesta a možnosti uživiť svoje rodiny utiekli. &bdquo;ISIS (&bdquo; Islamsk&yacute; &scaron;t&aacute;t Irak a Levant &ldquo;, b&yacute;val&yacute; n&aacute;zov IS) nevznikol z d&ocirc;vodu ideologick&yacute;ch rozdielov. Radik&aacute;li ho akt&iacute;vne využ&iacute;vali a spoliehali sa na chyby USA. Toto je v Iraku&bdquo; demokracia &ldquo;, &ldquo;uzavrel rusk&yacute; minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute;. Ako zd&ocirc;raznil Lavrov, rovnak&aacute; politika Washingtonu sp&ocirc;sobila kolaps l&iacute;byjskej &scaron;t&aacute;tnosti. &bdquo;Demokracia&ldquo; v L&iacute;byi bola in&scaron;talovan&aacute; bombami, &scaron;trajkami a vražden&iacute;m Muammara Kadd&aacute;f&iacute;ho na nad&scaron;en&eacute; v&yacute;kriky [b&yacute;valej ministerky zahraničn&yacute;ch vec&iacute; USA] Hillary Clintonovej. V&yacute;sledok: L&iacute;bya je &bdquo;čierna diera&ldquo;, na sever pr&uacute;dia utečenci, ktor&yacute;ch tr&aacute;pi Eur&oacute;pska &uacute;nia a nevie, ako s nimi zaobch&aacute;dzať, a na juh cez krajinu pr&uacute;dia neleg&aacute;lne dod&aacute;vky zbran&iacute;, teroristi, ktor&yacute;mi trp&iacute; regi&oacute;n Sahara-Sahel, &ldquo;- uviedol. **Rasov&eacute; probl&eacute;my v Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch** Minister uviedol, že politick&aacute; korektnosť, ktor&uacute; dnes preukazuj&uacute; USA a ktor&aacute; je doveden&aacute; do absurdnosti, sa neskonč&iacute; dobre. &quot;Hollywood teraz tiež men&iacute; svoje pravidl&aacute; tak, aby v&scaron;etko odzrkadľovalo rozmanitosť modernej spoločnosti, ktor&aacute; je tiež formou cenz&uacute;ry, ktor&aacute; zasahuje do umenia a kladie ak&eacute;si umel&eacute; obmedzenia, požiadavky. Videl som, ako teraz hraj&uacute; černosi v Shakespearov&yacute;ch kom&eacute;di&aacute;ch.&quot; Len neviem, kedy to bude. Biely Othello, &quot;povedal.&bdquo; Vid&iacute;te, je to absurdn&eacute;. Politick&aacute; korektnosť, ktor&aacute; sa k tejto absurdite dospeje, sa neskonč&iacute; dobre. &quot; V koment&aacute;ri k prebiehaj&uacute;cemu prehodnocovaniu kult&uacute;ry v USA minister poznamenal, že skutočne existuj&uacute; procesy, ktor&eacute; si &bdquo;zasl&uacute;žia byť op&iacute;san&yacute; t&yacute;mto sp&ocirc;sobom&ldquo;. &quot;Pravdepodobne každ&yacute; sa chce zbaviť rasizmu a nikdy sme nemali žiadne pochybnosti. Boli sme priekopn&iacute;kmi hnutia za rovnak&eacute; pr&aacute;va pre ľud&iacute; v&scaron;etk&yacute;ch farieb pleti. Ako v&scaron;ak neprejsť do druh&eacute;ho extr&eacute;mu, ktor&yacute; sme počas udalost&iacute; videli?&quot; s BLM (Black Lives Matter) a agresia, ktor&aacute; sa prejavila proti bielym ľuďom, bielym občanom USA, &ldquo;uviedol. Lavrov tiež poznamenal, že USA chc&uacute; tento pr&iacute;stup roz&scaron;&iacute;riť do cel&eacute;ho sveta. &bdquo;Maj&uacute; na to obrovsk&eacute; pr&iacute;ležitosti,&ldquo; dodal. Podľa ministra bol druh&yacute; deň medzin&aacute;rodn&eacute;mu dňu venovan&yacute; tomuto probl&eacute;mu a gener&aacute;lny tajomn&iacute;k OSN Antonio Guterres, ktor&yacute; vyst&uacute;pil na Valnom zhromažden&iacute;, uviedol, že uplynul&yacute; rok bol rokom najv&aacute;žnej&scaron;&iacute;ch a najpočetnej&scaron;&iacute;ch prejavov bielej &bdquo;nadradenosti&ldquo;. &bdquo;. &quot;Požiadal som o zaslanie cel&eacute;ho textu jeho prejavu. Chcem pochopiť, čo presne to myslel,&quot; pokračoval Lavrov. Rusk&yacute; minister zahraničia zd&ocirc;raznil, že ak je to t&uacute;žba byť v &bdquo;trende&ldquo;, potom je to smutn&eacute;. &bdquo;Toto je st&aacute;le Organiz&aacute;cia Spojen&yacute;ch n&aacute;rodov, a nie propag&aacute;cia americk&yacute;ch konceptov, niektor&yacute;ch americk&yacute;ch trendov,&ldquo; dodal minister. https://tass.ru/politika/11050021

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na fámy o blížiacej sa vojne s Ukrajinou


Klebety o blížiacej sa vojne s Ukrajinou nie sú nič iné ako dezinformácie. Odpovedal im teda zástupca vedúceho ruského ministerstva zahraničia Andrej Rudenko, uvádza agentúra RIA Novosti.


"Rozhovory o nadchádzajúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou sú len ďalším falošným dokumentom," cituje agentúra diplomata.


Zdôraznil, že ruský štát nemá záujem o žiadny konflikt s Kyjevom, nehovoriac o vojenskom. Ruská federácia podľa Rudenka nijako neoslabuje úsilie OBSE o eskaláciu situácie na Ukrajine.


Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskij 1. apríla obvinil Rusko z „napínania svalov“ na hraniciach. Potom ukrajinský minister obrany Andrij Taran viedol rozhovor so šéfom Pentagónu Lloydom Austinom. Počas stretnutia zástupca z Kyjeva poukázal na „systémovú eskaláciu situácie“ a obvinil Rusko, že nechce „znovu potvrdiť svoj záväzok k prímeriu“.


Washington zasa prisľúbil podporu Kyjeva, pretože „bráni svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť“.


Predtým Hlavné riaditeľstvo spravodajských služieb Ministerstva obrany Ukrajiny varovalo pred pripravenosťou Ruska zaviesť pravidelné jednotky ozbrojených síl na územie samozvaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR).


31 marca denník The New York Times s odvolaním sa na jedného z amerických predstaviteľov uviedol, že Rusko údajne sťahuje svoje jednotky k hranici s Ukrajinou.
https://lenta.ru/news/2021/04/02/make_peace_no_war/


Rusk&eacute; ministerstvo zahraničia reagovalo na f&aacute;my o bl&iacute;žiacej sa vojne s Ukrajinou ================================================================================ Klebety o bl&iacute;žiacej sa vojne s Ukrajinou nie s&uacute; nič in&eacute; ako dezinform&aacute;cie. Odpovedal im teda z&aacute;stupca ved&uacute;ceho rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Andrej Rudenko, uv&aacute;dza agent&uacute;ra RIA Novosti. &quot;Rozhovory o nadch&aacute;dzaj&uacute;com konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou s&uacute; len ďal&scaron;&iacute;m falo&scaron;n&yacute;m dokumentom,&quot; cituje agent&uacute;ra diplomata. Zd&ocirc;raznil, že rusk&yacute; &scaron;t&aacute;t nem&aacute; z&aacute;ujem o žiadny konflikt s Kyjevom, nehovoriac o vojenskom. Rusk&aacute; feder&aacute;cia podľa Rudenka nijako neoslabuje &uacute;silie OBSE o eskal&aacute;ciu situ&aacute;cie na Ukrajine. Ukrajinsk&yacute; prezident Volodymir Zelenskij 1. apr&iacute;la obvinil Rusko z &bdquo;nap&iacute;nania svalov&ldquo; na hraniciach. Potom ukrajinsk&yacute; minister obrany Andrij Taran viedol rozhovor so &scaron;&eacute;fom Pentag&oacute;nu Lloydom Austinom. Počas stretnutia z&aacute;stupca z Kyjeva pouk&aacute;zal na &bdquo;syst&eacute;mov&uacute; eskal&aacute;ciu situ&aacute;cie&ldquo; a obvinil Rusko, že nechce &bdquo;znovu potvrdiť svoj z&aacute;v&auml;zok k pr&iacute;meriu&ldquo;. Washington zasa prisľ&uacute;bil podporu Kyjeva, pretože &bdquo;br&aacute;ni svoju zvrchovanosť a &uacute;zemn&uacute; celistvosť&ldquo;. Predt&yacute;m Hlavn&eacute; riaditeľstvo spravodajsk&yacute;ch služieb Ministerstva obrany Ukrajiny varovalo pred pripravenosťou Ruska zaviesť pravideln&eacute; jednotky ozbrojen&yacute;ch s&iacute;l na &uacute;zemie samozvan&yacute;ch Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR). 31 marca denn&iacute;k The New York Times s odvolan&iacute;m sa na jedn&eacute;ho z americk&yacute;ch predstaviteľov uviedol, že Rusko &uacute;dajne sťahuje svoje jednotky k hranici s Ukrajinou. https://lenta.ru/news/2021/04/02/make_peace_no_war/
Upravené 2. 4. 2021 o 17:13

Nemecké ministerstvo zahraničia narazilo na historické falzifikáty.

Na poslednom brífingu, ktorý nemecké médiá tak milujú, som hovoril o falzifikátoch Kyjeva na historickú tému https://bit.ly/3rIvNXe. Použitie fotografických dôkazov o holokauste v propagandistických materiáloch o tragédii krymských Tatárov nebolo ani zďaleka vyčerpané. Navyše získava skutočne škandálny rozmer.


Ďalšie „majstrovské dielo“ na túto tému predstavili „popredné anglicky písané noviny na Ukrajine“ „Kyiv Post“, ktoré na svojom kanáli YouTube umiestnili film „Krymská solidarita: Boj za slobodu na Kryme obsadenom Rusmi“.


Židia sa opäť vydávajú za krymských Tatárov. Washingtonské pamätné múzeum holokaustu, z ktorého archívu bola fotografia urobená, opäť mlčí.


Navyše, fejk tentokrát našiel podporu u viac ako významných štruktúr - nemeckého ministerstva zahraničia (sponzorovaného mimovládnou organizáciou Európska solidarita. Krym, ktorá zverejnila film o svojich zdrojoch) a amerického think tanku Atlantic Council.


Schopnosť kyjevských propagandistov premeniť každú tragédiu na frašku ich v tom čase nesklamala. Nielenže použili fotografie Židov, ale rozhodli sa pridať k ich sprisahaniu aj materiály ... poľských vojakov.


Škola strategickej komunikácie NATO v akcii - všetci tancujú.


Horlivé pozdravy do Berlína, Washingtonu a Varšavy. Na záver uvalte na seba sankcie.


**Nemeck&eacute; ministerstvo zahraničia narazilo na historick&eacute; falzifik&aacute;ty. ** Na poslednom br&iacute;fingu, ktor&yacute; nemeck&eacute; m&eacute;di&aacute; tak miluj&uacute;, som hovoril o falzifik&aacute;toch Kyjeva na historick&uacute; t&eacute;mu https://bit.ly/3rIvNXe. Použitie fotografick&yacute;ch d&ocirc;kazov o holokauste v propagandistick&yacute;ch materi&aacute;loch o trag&eacute;dii krymsk&yacute;ch Tat&aacute;rov nebolo ani zďaleka vyčerpan&eacute;. Navy&scaron;e z&iacute;skava skutočne &scaron;kand&aacute;lny rozmer. Ďal&scaron;ie &bdquo;majstrovsk&eacute; dielo&ldquo; na t&uacute;to t&eacute;mu predstavili &bdquo;popredn&eacute; anglicky p&iacute;san&eacute; noviny na Ukrajine&ldquo; &bdquo;Kyiv Post&ldquo;, ktor&eacute; na svojom kan&aacute;li YouTube umiestnili film &bdquo;Krymsk&aacute; solidarita: Boj za slobodu na Kryme obsadenom Rusmi&ldquo;. Židia sa op&auml;ť vyd&aacute;vaj&uacute; za krymsk&yacute;ch Tat&aacute;rov. Washingtonsk&eacute; pam&auml;tn&eacute; m&uacute;zeum holokaustu, z ktor&eacute;ho arch&iacute;vu bola fotografia uroben&aacute;, op&auml;ť mlč&iacute;. Navy&scaron;e, fejk tentokr&aacute;t na&scaron;iel podporu u viac ako v&yacute;znamn&yacute;ch &scaron;trukt&uacute;r - nemeck&eacute;ho ministerstva zahraničia (sponzorovan&eacute;ho mimovl&aacute;dnou organiz&aacute;ciou Eur&oacute;pska solidarita. Krym, ktor&aacute; zverejnila film o svojich zdrojoch) a americk&eacute;ho think tanku Atlantic Council. Schopnosť kyjevsk&yacute;ch propagandistov premeniť každ&uacute; trag&eacute;diu na fra&scaron;ku ich v tom čase nesklamala. Nielenže použili fotografie Židov, ale rozhodli sa pridať k ich sprisahaniu aj materi&aacute;ly ... poľsk&yacute;ch vojakov. &Scaron;kola strategickej komunik&aacute;cie NATO v akcii - v&scaron;etci tancuj&uacute;. Horliv&eacute; pozdravy do Berl&iacute;na, Washingtonu a Var&scaron;avy. Na z&aacute;ver uvalte na seba sankcie.

https://www.hlavnespravy.sk/americky-vojensky-atase-sa-objavil-na-donbase-s-nasivkou-ukrajina-alebo-smrt-ruske-ministerstvo-zahranicia-zareagovalo/2498746


Na celú situáciu zareagovala taktiež hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.


Takto budujú americké, kanadské a ďalšie armády NATO vzťahy s ukrajinskými radikálmi a neonacistami, nositeľmi tradícií kolaborantov, spolupáchateľmi holokaustu. V taktike NATO to nie je nič nové. Po roku 1945 boli nacisti a ich komplici hromadne prijímaní CIA. Teraz prišli na Ukrajinu pre nové posily. Strašný blázinec,“ uviedla. - dalsia konspiracia sa stala pravdou? Ved to o CIA a nacistoch sa len suskalo ... a odrazu - no pozrime sa smile


https://www.hlavnespravy.sk/americky-vojensky-atase-sa-objavil-na-donbase-s-nasivkou-ukrajina-alebo-smrt-ruske-ministerstvo-zahranicia-zareagovalo/2498746 Na cel&uacute; situ&aacute;ciu zareagovala taktiež hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharovov&aacute;. &bdquo;**Takto buduj&uacute; americk&eacute;, kanadsk&eacute; a ďal&scaron;ie arm&aacute;dy NATO vzťahy s ukrajinsk&yacute;mi radik&aacute;lmi a neonacistami, nositeľmi trad&iacute;ci&iacute; kolaborantov, spolup&aacute;chateľmi holokaustu. V taktike NATO to nie je nič nov&eacute;. Po roku 1945 boli nacisti a ich komplici hromadne prij&iacute;man&iacute; CIA. Teraz pri&scaron;li na Ukrajinu pre nov&eacute; posily. Stra&scaron;n&yacute; bl&aacute;zinec,**&ldquo; uviedla. - dalsia konspiracia sa stala pravdou? Ved to o CIA a nacistoch sa len suskalo ... a odrazu - no pozrime sa :D

Zacharová obvinila CNN zo snahy vydávať ukrajinské tanky za ruské


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová zachytila ​​americkú televíznu stanicu CNN pri pokuse vydávať ukrajinské tanky za ruské. Napísala o tom na svojej facebookovej stránke.


Zacharová zdôraznila, že novinári televízneho kanálu „išli tak hlboko do ideologického boja“, že nepreverili fakty a zverejnili príbeh, v ktorom boli vyhlásenia o „ruskej príprave na vojnu“ sprevádzané záznamami ukrajinských tankov pri ukrajinskom vlaku stanica. "Možno sa vaši korešpondenti v Moskve musia odvrátiť od účasti na verejnom živote našej krajiny (majú pre to svoj vlastný štát a my si to môžeme vybaviť sami) a venovať sa svojej profesii trochu viac času." Pretože toto je jednoducho nedôstojné, “uviedla.


Televízia CNN predtým zverejnila správu o ceste ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na kontaktnú linku na Donbase. Príbeh napísal korešpondent CNN Matthew Chance, ktorý bol začiatkom apríla zadržaný v kolónii v regióne Vladimir, kde zakladateľa Protikorupčnej nadácie (FBK) zaradilo ministerstvo spravodlivosti do registra organizácií vykonávajúcich tieto funkcie zahraničného agenta) Alexej Navaľnyj si odpykáva trest.


Na Donbase sa koncom marca začalo ďalšie zhoršovanie situácie. Ukrajina a samozvaná Donecká a Luhanská ľudová republika sa navzájom obviňujú z intenzívnejšieho ostreľovania, prieskumných aktivít a presunu vojenskej techniky okolo trolejového vedenia. V tejto súvislosti ministerstvo obrany Ukrajiny obvinilo Rusko z budovania vojenskej prítomnosti v blízkosti hraníc štátu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že ruské jednotky sú umiestnené v tých častiach krajiny, kde je to vhodné.


https://lenta.ru/news/2021/04/13/cnn_tanks/


Zacharov&aacute; obvinila CNN zo snahy vyd&aacute;vať ukrajinsk&eacute; tanky za rusk&eacute; ================================================================= Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharovov&aacute; zachytila ​​americk&uacute; telev&iacute;znu stanicu CNN pri pokuse vyd&aacute;vať ukrajinsk&eacute; tanky za rusk&eacute;. Nap&iacute;sala o tom na svojej facebookovej str&aacute;nke. Zacharov&aacute; zd&ocirc;raznila, že novin&aacute;ri telev&iacute;zneho kan&aacute;lu &bdquo;i&scaron;li tak hlboko do ideologick&eacute;ho boja&ldquo;, že nepreverili fakty a zverejnili pr&iacute;beh, v ktorom boli vyhl&aacute;senia o &bdquo;ruskej pr&iacute;prave na vojnu&ldquo; sprev&aacute;dzan&eacute; z&aacute;znamami ukrajinsk&yacute;ch tankov pri ukrajinskom vlaku stanica. &quot;Možno sa va&scaron;i kore&scaron;pondenti v Moskve musia odvr&aacute;tiť od &uacute;časti na verejnom živote na&scaron;ej krajiny (maj&uacute; pre to svoj vlastn&yacute; &scaron;t&aacute;t a my si to m&ocirc;žeme vybaviť sami) a venovať sa svojej profesii trochu viac času.&quot; Pretože toto je jednoducho ned&ocirc;stojn&eacute;, &ldquo;uviedla. Telev&iacute;zia CNN predt&yacute;m zverejnila spr&aacute;vu o ceste ukrajinsk&eacute;ho prezidenta Volodymyra Zelensk&eacute;ho na kontaktn&uacute; linku na Donbase. Pr&iacute;beh nap&iacute;sal kore&scaron;pondent CNN Matthew Chance, ktor&yacute; bol začiatkom apr&iacute;la zadržan&yacute; v kol&oacute;nii v regi&oacute;ne Vladimir, kde zakladateľa Protikorupčnej nad&aacute;cie (FBK) zaradilo ministerstvo spravodlivosti do registra organiz&aacute;ci&iacute; vykon&aacute;vaj&uacute;cich tieto funkcie zahraničn&eacute;ho agenta) Alexej Navaľnyj si odpyk&aacute;va trest. Na Donbase sa koncom marca začalo ďal&scaron;ie zhor&scaron;ovanie situ&aacute;cie. Ukrajina a samozvan&aacute; Doneck&aacute; a Luhansk&aacute; ľudov&aacute; republika sa navz&aacute;jom obviňuj&uacute; z intenz&iacute;vnej&scaron;ieho ostreľovania, prieskumn&yacute;ch aktiv&iacute;t a presunu vojenskej techniky okolo trolejov&eacute;ho vedenia. V tejto s&uacute;vislosti ministerstvo obrany Ukrajiny obvinilo Rusko z budovania vojenskej pr&iacute;tomnosti v bl&iacute;zkosti hran&iacute;c &scaron;t&aacute;tu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že rusk&eacute; jednotky s&uacute; umiestnen&eacute; v t&yacute;ch častiach krajiny, kde je to vhodn&eacute;. https://lenta.ru/news/2021/04/13/cnn_tanks/

Zacharová porovnala správanie Českej republiky s Kafkovou knihou


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová porovnala správanie Českej republiky s Kafkovou knihou Súdny proces. Tento názor zdieľala v rozhovore pre magazín Moscow Says. Jej slová sú uvedené v rozhlasovej stanici Telegram.
Zacharová zdôraznila, že kroky Prahy sú z hľadiska národných záujmov krajiny a budovania bilaterálnych vzťahov s ostatnými štátmi úplne nelogické a nerozumné. "Sú chvíle, kedy je možné rozsudok počuť neočakávane, od kohokoľvek a kedykoľvek," uviedla.


Praha predtým požadovala, aby Moskva vrátila vylúčených českých diplomatov späť, a to musí byť urobené do 22. apríla 12:00 - inak Česká republika sľubuje vyhostenie ďalších zamestnancov ruskej diplomatickej misie.


Vzťahy medzi Ruskom a Českou republikou sa zhoršili kvôli obvineniam z ruských špeciálnych služieb, ktoré Praha považuje za zapojené do výbuchu v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014. Nasledovalo rozhodnutie o vyhostení 18 ruských diplomatov. Členovia českej vlády sa navyše 19. apríla jednomyseľne rozhodli vylúčiť Rosatom zo zoznamu kandidátov na účasť v tendri na výstavbu nového energetického bloku v JE Dukovany na juhovýchode krajiny.


Moskva sa zaviazala podniknúť odvetné kroky a už vyhostila 20 českých diplomatov.


https://lenta.ru/news/2021/04/22/kafka/


**Zacharov&aacute; porovnala spr&aacute;vanie Českej republiky s Kafkovou knihou** Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; porovnala spr&aacute;vanie Českej republiky s Kafkovou knihou S&uacute;dny proces. Tento n&aacute;zor zdieľala v rozhovore pre magaz&iacute;n Moscow Says. Jej slov&aacute; s&uacute; uveden&eacute; v rozhlasovej stanici Telegram. Zacharov&aacute; zd&ocirc;raznila, že kroky Prahy s&uacute; z hľadiska n&aacute;rodn&yacute;ch z&aacute;ujmov krajiny a budovania bilater&aacute;lnych vzťahov s ostatn&yacute;mi &scaron;t&aacute;tmi &uacute;plne nelogick&eacute; a nerozumn&eacute;. &quot;S&uacute; chv&iacute;le, kedy je možn&eacute; rozsudok počuť neočak&aacute;vane, od kohokoľvek a kedykoľvek,&quot; uviedla. Praha predt&yacute;m požadovala, aby Moskva vr&aacute;tila vyl&uacute;čen&yacute;ch česk&yacute;ch diplomatov sp&auml;ť, a to mus&iacute; byť uroben&eacute; do 22. apr&iacute;la 12:00 - inak Česk&aacute; republika sľubuje vyhostenie ďal&scaron;&iacute;ch zamestnancov ruskej diplomatickej misie. Vzťahy medzi Ruskom a Českou republikou sa zhor&scaron;ili kv&ocirc;li obvineniam z rusk&yacute;ch &scaron;peci&aacute;lnych služieb, ktor&eacute; Praha považuje za zapojen&eacute; do v&yacute;buchu v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014. Nasledovalo rozhodnutie o vyhosten&iacute; 18 rusk&yacute;ch diplomatov. Členovia českej vl&aacute;dy sa navy&scaron;e 19. apr&iacute;la jednomyseľne rozhodli vyl&uacute;čiť Rosatom zo zoznamu kandid&aacute;tov na &uacute;časť v tendri na v&yacute;stavbu nov&eacute;ho energetick&eacute;ho bloku v JE Dukovany na juhov&yacute;chode krajiny. Moskva sa zaviazala podnikn&uacute;ť odvetn&eacute; kroky a už vyhostila 20 česk&yacute;ch diplomatov. https://lenta.ru/news/2021/04/22/kafka/
123
5.97k
50
7
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept