Zahraničná politika
Nord Stream 2

USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť zrušiť sankcie za Nord Stream 2


Podľa denníka Handelsblatt musí nemecká strana v tejto súvislosti predložiť návrhy, ktoré eliminujú obavy Washingtonu z projektu.


USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť na začatie dialógu o zrušení sankcií voči Nord Stream 2 za predpokladu, že nemecká strana predloží návrhy, ktoré by eliminovali obavy Washingtonu z projektu. Informovali o tom v utorok noviny Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z administratívy USA.


Nemecká strana musí položiť na rokovací stôl balíkové riešenie,“ uviedol zdroj. „V opačnom prípade nebudeme schopní vyriešiť problém s témou Nord Stream 2,“ dodal. Ako poznamenal Handelsblatt, najmä Američania požadujú, aby sa otázka implementácie plynovodu spájala s mechanizmom, ktorý zabráni fungovaniu plynovodu v prípade zníženia dodávok tranzitu cez Ukrajinu. „To znamená, že [v súlade s dopytom USA] môžu byť prerušené dodávky plynu cez Nord Stream 2, ak sa Moskva pokúsi vyvinúť tlak na Ukrajinu znížením objemu plynu,“ píšu noviny.
USA chcú navyše všeobecne opätovne prerokovať dohodu regulujúcu tranzit ruského „modrého paliva“ ropovodným systémom Ukrajiny. "Cieľom je vytvoriť priaznivejšie podmienky pre ukrajinskú stranu," poznamenal Handelsblatt. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie kapacity zariadení na skladovanie plynu, aby v prípade potreby mohla byť nimi zásobovaná Ukrajina.
Autori článku zároveň pripomenuli, že v posledných rokoch sa urobilo veľa pre zabezpečenie pohonných látok pre bývalú sovietsku republiku, napríklad v oblasti reverzných dodávok. Američania však chcú „ďalej zintenzívniť svoje predchádzajúce úsilie“. Ich „túžby“ sa tým nekončia. USA požadujú od Nemecka pomoc Ukrajine pri rozširovaní infraštruktúry pre možnú prepravu vodíka, aby sa Kyjev v budúcnosti stal dôležitým hráčom na energetickom trhu a údajne sa znížila závislosť Európy od Ruska.
Účastník rozhovoru pre noviny tvrdil, že „prezident Biden zruší sankcie, iba ak bude zaručené, že Rusko nebude môcť využiť svoju energetickú závislosť ako zbraň proti Ukrajine a iným susedným krajinám.“
https://tass.ru/ekonomika/10604507


USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť zrušiť sankcie za Nord Stream 2 -------------------------------------------------------------------------------- Podľa denníka Handelsblatt musí nemecká strana v tejto súvislosti predložiť návrhy, ktoré eliminujú obavy Washingtonu z projektu. USA po prvýkrát signalizovali svoju pripravenosť na začatie dialógu o zrušení sankcií voči Nord Stream 2 za predpokladu, že nemecká strana predloží návrhy, ktoré by eliminovali obavy Washingtonu z projektu. Informovali o tom v utorok noviny Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z administratívy USA. „_Nemecká strana musí položiť na rokovací stôl balíkové riešenie,_“ uviedol zdroj. „_V opačnom prípade nebudeme schopní vyriešiť problém s témou Nord Stream 2_,“ dodal. Ako poznamenal Handelsblatt, najmä Američania požadujú, aby sa otázka implementácie plynovodu spájala s mechanizmom, ktorý zabráni fungovaniu plynovodu v prípade zníženia dodávok tranzitu cez Ukrajinu. „_To znamená, že_ [v súlade s dopytom USA] _môžu byť prerušené dodávky plynu cez Nord Stream 2, ak sa Moskva pokúsi vyvinúť tlak na Ukrajinu znížením objemu plynu,_“ píšu noviny. USA chcú navyše všeobecne opätovne prerokovať dohodu regulujúcu tranzit ruského „modrého paliva“ ropovodným systémom Ukrajiny. "_Cieľom je vytvoriť priaznivejšie podmienky pre ukrajinskú stranu,_" poznamenal Handelsblatt. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie kapacity zariadení na skladovanie plynu, aby v prípade potreby mohla byť nimi zásobovaná Ukrajina. Autori článku zároveň pripomenuli, že v posledných rokoch sa urobilo veľa pre zabezpečenie pohonných látok pre bývalú sovietsku republiku, napríklad v oblasti reverzných dodávok. Američania však chcú „ďalej zintenzívniť svoje predchádzajúce úsilie“. Ich „túžby“ sa tým nekončia. USA požadujú od Nemecka pomoc Ukrajine pri rozširovaní infraštruktúry pre možnú prepravu vodíka, aby sa Kyjev v budúcnosti stal dôležitým hráčom na energetickom trhu a údajne sa znížila závislosť Európy od Ruska. Účastník rozhovoru pre noviny tvrdil, že „prezident Biden zruší sankcie, iba ak bude zaručené, že Rusko nebude môcť využiť svoju energetickú závislosť ako zbraň proti Ukrajine a iným susedným krajinám.“ https://tass.ru/ekonomika/10604507
Upravené 6. 2. 2021 o 19:21

Welt: Rakúsko podporilo Nemecko a postavilo sa za Nord Stream 2


Rakúsky kancelár Sebastian Kurz nechce spájať Nord Stream 2 s prípadom Navaľného, ​​píše nemecký denník Die Welt. Žiadal prepustenie Navaľného, ​​zdôraznil však, že výstavba plynovodu je v záujme mnohých európskych krajín.


V článku sa píše, že v sporoch o ruský plynovod Nord Stream 2 a možných sankciách proti Rusku v súvislosti so zatknutím Alexeja Navaľného rakúsky kancelár Sebastian Kurz podporil pozíciu nemeckej vlády. „Vítam skutočnosť, že nemecká vláda naďalej dodržiava Nord Stream 2,“ povedal Kurz novinárom pre nedeľný Die Welt.


Podľa neho je Nord Stream 2 „európskym projektom“ a je v záujme mnohých krajín EÚ. „Nie som zástancom myšlienky spojiť potrebnú reakciu na proces proti vodcovi opozície Navaľnému s výstavbou Nord Stream 2. Každý, kto si myslí, že nový plynovod je iba v záujme Ruska, je na omyle, ”zdôraznil rakúsky kancelár.


Je presvedčený, že Nemecko, Rakúsko a niektoré ďalšie európske krajiny budú mať z tohto projektu oveľa väčší úžitok. „A musíme sa ubezpečiť, že EÚ sa neoslabuje tým, že sa postaví proti Nord Stream 2,“ trvá na svojom Kurz. Všeobecne hodnotí tento plynovod ako „veľmi pozitívny projekt“.


Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby sa rešpektovali aj záujmy Ukrajiny. Kurz tiež požadoval prepustenie Navaľného a rozsudok nad ním označil za „neprijateľný“. Napriek všetkým rozdielom je „dialóg s Ruskom“ pre EÚ veľmi dôležitý, je presvedčená rakúska kancelárka.


Angela Merkelová po rokovaniach s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom jasne uviedla, že nechce spájať Navaľného prípad so sporom o plynovod Nord Stream 2. Zároveň nemá nič proti protiruským sankciám voči jednotlivcom. „Pozícia na serveri Nord Stream 2 zostáva nateraz nezmenená,“ zdôraznila tiež Merkelová.


Macron medzitým trval na úzkych dohodách medzi Nemeckom a Francúzskom o ruskom plynovode. "Myslím si, že na tomto projekte, ktorý je takmer dokončený, nemožno nič oznámiť bez úzkej nemecko-francúzskej koordinácie," uviedol francúzsky prezident.


Ako denník poznamenáva, plynovod medzi Ruskom a Nemeckom je takmer dokončený. Francúzsko je voči tomuto projektu kritické, rovnako ako mnoho iných európskych krajín. USA proti tomu stavajú, využívajú za to sankcie, pretože sa obávajú príliš silnej závislosti Európy od dodávok ruského plynu, píšu nemecké noviny.


V utorok bol Navaľnyj odsúdený na tri a pol roka väzenia za opakované porušenie povinností počas skúšobnej doby v poslednom procese v roku 2014, pripomína Die Welt.


https://russian.rt.com/inotv/2021-02-06/Welt-Avstriya-podderzhala-Germaniyu-i


Welt: Rakúsko podporilo Nemecko a postavilo sa za Nord Stream 2 --------------------------------------------------------- Rakúsky kancelár Sebastian Kurz nechce spájať Nord Stream 2 s prípadom Navaľného, ​​píše nemecký denník Die Welt. Žiadal prepustenie Navaľného, ​​zdôraznil však, že výstavba plynovodu je v záujme mnohých európskych krajín. V článku sa píše, že v sporoch o ruský plynovod Nord Stream 2 a možných sankciách proti Rusku v súvislosti so zatknutím Alexeja Navaľného rakúsky kancelár Sebastian Kurz podporil pozíciu nemeckej vlády. „Vítam skutočnosť, že nemecká vláda naďalej dodržiava Nord Stream 2,“ povedal Kurz novinárom pre nedeľný Die Welt. Podľa neho je Nord Stream 2 „európskym projektom“ a je v záujme mnohých krajín EÚ. „Nie som zástancom myšlienky spojiť potrebnú reakciu na proces proti vodcovi opozície Navaľnému s výstavbou Nord Stream 2. Každý, kto si myslí, že nový plynovod je iba v záujme Ruska, je na omyle, ”zdôraznil rakúsky kancelár. Je presvedčený, že Nemecko, Rakúsko a niektoré ďalšie európske krajiny budú mať z tohto projektu oveľa väčší úžitok. „A musíme sa ubezpečiť, že EÚ sa neoslabuje tým, že sa postaví proti Nord Stream 2,“ trvá na svojom Kurz. Všeobecne hodnotí tento plynovod ako „veľmi pozitívny projekt“. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby sa rešpektovali aj záujmy Ukrajiny. Kurz tiež požadoval prepustenie Navaľného a rozsudok nad ním označil za „neprijateľný“. Napriek všetkým rozdielom je „dialóg s Ruskom“ pre EÚ veľmi dôležitý, je presvedčená rakúska kancelárka. Angela Merkelová po rokovaniach s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom jasne uviedla, že nechce spájať Navaľného prípad so sporom o plynovod Nord Stream 2. Zároveň nemá nič proti protiruským sankciám voči jednotlivcom. „Pozícia na serveri Nord Stream 2 zostáva nateraz nezmenená,“ zdôraznila tiež Merkelová. Macron medzitým trval na úzkych dohodách medzi Nemeckom a Francúzskom o ruskom plynovode. "Myslím si, že na tomto projekte, ktorý je takmer dokončený, nemožno nič oznámiť bez úzkej nemecko-francúzskej koordinácie," uviedol francúzsky prezident. Ako denník poznamenáva, plynovod medzi Ruskom a Nemeckom je takmer dokončený. Francúzsko je voči tomuto projektu kritické, rovnako ako mnoho iných európskych krajín. USA proti tomu stavajú, využívajú za to sankcie, pretože sa obávajú príliš silnej závislosti Európy od dodávok ruského plynu, píšu nemecké noviny. V utorok bol Navaľnyj odsúdený na tri a pol roka väzenia za opakované porušenie povinností počas skúšobnej doby v poslednom procese v roku 2014, pripomína Die Welt. https://russian.rt.com/inotv/2021-02-06/Welt-Avstriya-podderzhala-Germaniyu-i

Pokládka potrubí Nord Stream 2 sa začala v dánskych vodách

Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na spoločnosť - prevádzkovateľa projektu Nord Stream 2.


„Loď na kladenie potrubí Fortuna, ktorá začala práce na obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 24. januára, úspešne vykonala námorné skúšky a dnes začala kladenie potrubí v dánskych vodách,“ uvádza sa v správe.


https://russian.rt.com/business/news/829668-severnyi-potok-ukladka


**Pokládka potrubí Nord Stream 2 sa začala v dánskych vodách ** Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na spoločnosť - prevádzkovateľa projektu Nord Stream 2. „Loď na kladenie potrubí Fortuna, ktorá začala práce na obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 24. januára, úspešne vykonala námorné skúšky a dnes začala kladenie potrubí v dánskych vodách,“ uvádza sa v správe. https://russian.rt.com/business/news/829668-severnyi-potok-ukladka

Work resumes on disputed Russian-German undersea pipeline
Prace na Nord Stream 2 pokračuju
https://apnews.com/article/business-europe-angela-merkel-germany-russia-0387cccb22cbc45376d757aa82b542c9
The project is close to completion.
Projekt je blizko dokončeniu
Plavidlo Fortuna začalo pokládat potrubí Nord Streamu 2 v dánských vodách
https://cz.sputniknews.com/svet/2021020613158019-plavidlo-fortuna-zacalo-pokladat-potrubi-nord-streamu-2-v-danskych-vodach/
Německý ministr varuje před spojením osudu Navalnýho s plynovodem Nord Stream
https://www.rferl.org/a/german-minister-warns-against-linking-fate-of-navalny-with-nord-stream-pipeline/31090454.html


Work resumes on disputed Russian-German undersea pipeline Prace na Nord Stream 2 pokračuju https://apnews.com/article/business-europe-angela-merkel-germany-russia-0387cccb22cbc45376d757aa82b542c9 The project is close to completion. Projekt je blizko dokončeniu Plavidlo Fortuna začalo pokládat potrubí Nord Streamu 2 v dánských vodách https://cz.sputniknews.com/svet/2021020613158019-plavidlo-fortuna-zacalo-pokladat-potrubi-nord-streamu-2-v-danskych-vodach/ Německý ministr varuje před spojením osudu Navalnýho s plynovodem Nord Stream https://www.rferl.org/a/german-minister-warns-against-linking-fate-of-navalny-with-nord-stream-pipeline/31090454.html

niekde som citala, ze kladu potrubie tempom 3 km/den. Takze do 40 dni (teda realne cca do konca marca) by to malo byt hotove.....samozrejme nemusi tadial tiect plyn


niekde som citala, ze kladu potrubie tempom 3 km/den. Takze do 40 dni (teda realne cca do konca marca) by to malo byt hotove.....samozrejme nemusi tadial tiect plyn

Nemecko začína uzavreté rokovania s USA o Nord Stream 2


Nemecká vláda vedie s USA uzavreté rozhovory o sankciách proti plynovodu Nord Stream 2. Uviedla to zástupkyňa nemeckého kabinetu ministrov Ulrike Demmerová, citovala ju agentúra RIA Novosti.


„Nemecká vláda je v kontakte s americkou administratívou ohľadom amerických sankcií a hrozieb sankciami proti Nord Stream 2,“ uviedol Demmer. Diskusie s Washingtonom sa podľa nej vedú v uzavretom formáte, takže berlínska vláda nebude ich obsah komentovať.


Nemecká kancelárka Angela Merkelová predtým uviedla, že je pripravená začať rokovania s administratívou Joea Bidena o plynovode Nord Stream-2, avšak zavedenie sankcií proti projektu považuje za „nie najlepší spôsob“ riešenia problému.


Plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka pozdĺž dna Baltského mora mal byť uvedený do prevádzky koncom roka 2019. Jeho dokončeniu však bránila najmä hrozba sankcií zo strany Spojených štátov, kvôli ktorým začali európske spoločnosti projekt opúšťať.
https://lenta.ru/news/2021/02/10/confidential/


Nemecký minister zahraničia varoval pred nebezpečenstvom zrútenia toku „Nord Stream-2


Nemecký minister zahraničia Heiko Maas varoval pred prerušením výstavby plynovodu Nord Stream 2. Informuje o tom portál Yahoo News.


Maas uviedol, že hospodárska izolácia Ruska a Číny by mohla obe krajiny zblížiť a prispieť k vzniku „najväčšej hospodárskej a vojenskej aliancie“. „Preto som proti prerušeniu všetkých vzťahov s Ruskom,“ uviedol v Bundestagu.


Predtým sa uvádzalo, že minister financií Olaf Scholz ponúkol 45. americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi administratívnu pomoc pri dovoze amerického skvapalneného plynu výmenou za zrušenie sankcií za ruský plynovod Nord Stream 2. Podľa medializovaných informácií bola nemecká vláda pripravená poskytnúť USA finančnú podporu až do výšky jednej miliardy eur. Na pozadí škandálu bol Scholz predvolaný do Spolkového snemu.


https://lenta.ru/news/2021/02/10/ns2_cons/


**Nemecko začína uzavreté rokovania s USA o Nord Stream 2** Nemecká vláda vedie s USA uzavreté rozhovory o sankciách proti plynovodu Nord Stream 2. Uviedla to zástupkyňa nemeckého kabinetu ministrov Ulrike Demmerová, citovala ju agentúra RIA Novosti. „Nemecká vláda je v kontakte s americkou administratívou ohľadom amerických sankcií a hrozieb sankciami proti Nord Stream 2,“ uviedol Demmer. Diskusie s Washingtonom sa podľa nej vedú v uzavretom formáte, takže berlínska vláda nebude ich obsah komentovať. Nemecká kancelárka Angela Merkelová predtým uviedla, že je pripravená začať rokovania s administratívou Joea Bidena o plynovode Nord Stream-2, avšak zavedenie sankcií proti projektu považuje za „nie najlepší spôsob“ riešenia problému. Plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka pozdĺž dna Baltského mora mal byť uvedený do prevádzky koncom roka 2019. Jeho dokončeniu však bránila najmä hrozba sankcií zo strany Spojených štátov, kvôli ktorým začali európske spoločnosti projekt opúšťať. https://lenta.ru/news/2021/02/10/confidential/ **Nemecký minister zahraničia varoval pred nebezpečenstvom zrútenia toku „Nord Stream-2**“ Nemecký minister zahraničia Heiko Maas varoval pred prerušením výstavby plynovodu Nord Stream 2. Informuje o tom portál Yahoo News. Maas uviedol, že hospodárska izolácia Ruska a Číny by mohla obe krajiny zblížiť a prispieť k vzniku „najväčšej hospodárskej a vojenskej aliancie“. „Preto som proti prerušeniu všetkých vzťahov s Ruskom,“ uviedol v Bundestagu. Predtým sa uvádzalo, že minister financií Olaf Scholz ponúkol 45. americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi administratívnu pomoc pri dovoze amerického skvapalneného plynu výmenou za zrušenie sankcií za ruský plynovod Nord Stream 2. Podľa medializovaných informácií bola nemecká vláda pripravená poskytnúť USA finančnú podporu až do výšky jednej miliardy eur. Na pozadí škandálu bol Scholz predvolaný do Spolkového snemu. https://lenta.ru/news/2021/02/10/ns2_cons/
Upravené 10. 2. 2021 o 19:55

Podrobnosti o nových sankciách týkajúcich sa Nord Stream 2 zverejnené v Spojených štátoch


Americká prezidentská administratíva Joe Biden predloží správu o nových sankciách za plynovod Nord Stream 2. Mohla byť predložená Kongresu už v piatok 19. februára. To sa stalo známe pre agentúru Bloomberg.


Očakáva sa, že dokument naznačí ďalšie reštriktívne opatrenia, ktoré sa dotknú malého počtu ruských spoločností, zatiaľ čo nemecké firmy nebudú sankcionované. Bidenova administratíva sa tak snaží projekt zastaviť a zároveň nevstúpiť do konfrontácie s blízkym európskym spojencom.


Podľa zdrojov minister zahraničných vecí Anthony Blinken dáva prednosť tomu, aby sa nezameriaval na spoločnosti alebo jednotlivcov z krajín ako Nemecko, pretože je podľa neho dôležitejšie nájsť diplomatické riešenie a vyriešiť rozdiely spôsobené prístupom bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa


Účastníci rozhovoru súčasne poukazujú na to, že ak sa Washington pokúsi znížiť napätie vo vzťahoch s Berlínom, riskuje to, že odcudzí ďalších spojencov, napríklad Ukrajinu, Poľsko a pobaltské krajiny.


Nord Stream 2, ktorý vedie pozdĺž dna Baltského mora, mal byť spustený na konci roka 2019, sankcie USA však zabránili. V dôsledku toho museli byť stavebné práce zmrazené a termín sa posunul na koniec roku 2021. V súčasnosti je plynovod pripravený na 95 percent. USA, ktoré chcú dodávať svoj skvapalnený zemný plyn (LNG) do Európy, sa snažia prekaziť dokončenie a opakovane pohrozili sprísnením obmedzení pre zariadenie.


https://lenta.ru/news/2021/02/19/sanc/


**Podrobnosti o nových sankciách týkajúcich sa Nord Stream 2 zverejnené v Spojených štátoch** Americká prezidentská administratíva Joe Biden predloží správu o nových sankciách za plynovod Nord Stream 2. Mohla byť predložená Kongresu už v piatok 19. februára. To sa stalo známe pre agentúru Bloomberg. Očakáva sa, že dokument naznačí ďalšie reštriktívne opatrenia, ktoré sa dotknú malého počtu ruských spoločností, zatiaľ čo nemecké firmy nebudú sankcionované. Bidenova administratíva sa tak snaží projekt zastaviť a zároveň nevstúpiť do konfrontácie s blízkym európskym spojencom. Podľa zdrojov minister zahraničných vecí Anthony Blinken dáva prednosť tomu, aby sa nezameriaval na spoločnosti alebo jednotlivcov z krajín ako Nemecko, pretože je podľa neho dôležitejšie nájsť diplomatické riešenie a vyriešiť rozdiely spôsobené prístupom bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Účastníci rozhovoru súčasne poukazujú na to, že ak sa Washington pokúsi znížiť napätie vo vzťahoch s Berlínom, riskuje to, že odcudzí ďalších spojencov, napríklad Ukrajinu, Poľsko a pobaltské krajiny. Nord Stream 2, ktorý vedie pozdĺž dna Baltského mora, mal byť spustený na konci roka 2019, sankcie USA však zabránili. V dôsledku toho museli byť stavebné práce zmrazené a termín sa posunul na koniec roku 2021. V súčasnosti je plynovod pripravený na 95 percent. USA, ktoré chcú dodávať svoj skvapalnený zemný plyn (LNG) do Európy, sa snažia prekaziť dokončenie a opakovane pohrozili sprísnením obmedzení pre zariadenie. https://lenta.ru/news/2021/02/19/sanc/

Sergej Lavrov označil otázku plynovodu Nord Stream 2 pre ľudí „rešpektujúcich zákon“ za uzavretú


Rusko na rozdiel od EÚ v plnom rozsahu dodržiava svoje zmluvné záväzky týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2, preto dôvodov uvaliť sankcie v súvislosti s porušovaním európskych direktív niet. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to uviedol v interview pre agentúru RBK.


Ocitli sme sa v pozícii krajiny, ktorá absolútne a na 100% plní svoje zmluvné záväzky. Súčasná situácia v rozhodujúcej miere vznikla v dôsledku iného rozhodnutia, ktoré nazývame Európska únia - rozhodnutia, ktoré presvedčivo ukazuje, o aké organizáciu ide, “uviedol S. Lavrov.


Keď sa pred niekoľkými rokmi Poliaci pokúsili zabrzdiť Nord Stream 2, bolo objednané špeciálne oficiálne stanovisko od právnej služby Európskej komisie. Táto predložila dokument, v ktorom bolo čierne na bielom napísané, že projekt bol investíciou, a bol spustený dávno predtým, ako došlo k zmenám v smernici EÚ o plyne, z tretieho energetického balíka. A je to. Bodka. Otázka je uzavretá. Pre každého, kto rešpektuje zákon,“ vysvetlil minister.


Podrobnejšie na RBK:


https://www.rbc.ru/politics/19/02/2021/602fc3379a7947fca2ecfb71?fbclid=IwAR0pmys1-26jE0J7elcFYmJoH6Jgd3xor1mq47nX4garHsAyBR_PAYFrUvQ


**Sergej Lavrov označil otázku plynovodu Nord Stream 2 pre ľudí „rešpektujúcich zákon“ za uzavretú** Rusko na rozdiel od EÚ v plnom rozsahu dodržiava svoje zmluvné záväzky týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2, preto dôvodov uvaliť sankcie v súvislosti s porušovaním európskych direktív niet. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to uviedol v interview pre agentúru RBK. _Ocitli sme sa v pozícii krajiny, ktorá absolútne a na 100% plní svoje zmluvné záväzky. Súčasná situácia v rozhodujúcej miere vznikla v dôsledku iného rozhodnutia, ktoré nazývame Európska únia - rozhodnutia, ktoré presvedčivo ukazuje, o aké organizáciu ide_, “uviedol S. Lavrov. Keď sa pred niekoľkými rokmi Poliaci pokúsili zabrzdiť Nord Stream 2, bolo objednané špeciálne oficiálne stanovisko od právnej služby Európskej komisie. Táto predložila dokument, v ktorom bolo čierne na bielom napísané, že projekt bol investíciou, a bol spustený dávno predtým, ako došlo k zmenám v smernici EÚ o plyne, z tretieho energetického balíka. A je to. Bodka. Otázka je uzavretá. Pre každého, kto rešpektuje zákon,“ vysvetlil minister. Podrobnejšie na RBK: https://www.rbc.ru/politics/19/02/2021/602fc3379a7947fca2ecfb71?fbclid=IwAR0pmys1-26jE0J7elcFYmJoH6Jgd3xor1mq47nX4garHsAyBR_PAYFrUvQ

Ministerstvo zahraničia varovalo účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračovaním v práci


Rezort uviedol, že zaznamenávajú pokusy o dokončenie výstavby plynovodu a sledujú „informácie o spoločnostiach zapojených do tohto procesu“.


Americké úrady opäť varovali účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračujúcimi prácami na výstavbe plynovodu. Zodpovedajúce vyhlásenie ministra zahraničia USA Anthonyho Blinkena zverejnila vo štvrtok tlačová služba ministerstva zahraničia.


"Ako [americký prezident Joe Biden] už uviedol, Nord Stream 2 je zlý obchod pre Nemecko a Ukrajinu, aj pre našich spojencov a partnerov v strednej a východnej Európe. Ministerstvo zahraničia zaznamenáva pokusy o dokončenie plynovodu Nord Stream 2." „a sleduje informácie o spoločnostiach zapojených do tohto procesu,“ uviedol minister. Podľa jeho slov „administratíva spoločnosti Biden zamýšľa dodržiavať“ legislatívu, ktorá stanovuje uvalenie sankcií na spoločnosti zapojené do projektu.


Podľa ministra zahraničia USA je budovaný plynovod „geopolitickým projektom Ruska zameraným na rozdelenie Európy a oslabenie európskej energetickej bezpečnosti“. „Ministerstvo zahraničných vecí opäť varuje, že voči akejkoľvek spoločnosti zapojenej do projektu Nord Stream 2 môžu byť uvalené sankcie USA a musí okamžite obmedziť práce na potrubí,“ uzavrel Blinken.


Washington sa otvorene stavia proti výstavbe Nord Stream 2 a vynakladá aktívne úsilie na zablokovanie tohto projektu, predovšetkým s cieľom zasiahnuť záujmy Moskvy a podporiť Ukrajinu ako krajinu, cez ktorú prúdi ruský zemný plyn do Európy. Mnoho odborníkov navyše upozorňuje, že USA sa takýmto spôsobom snažia „tlačiť“ na dodávku svojho skvapalneného zemného plynu na európsky trh, ktorý je oveľa nákladnejší ako ruský plynovod. Legislatíva prijatá v Spojených štátoch za posledných pár rokov poskytuje možnosť uplatnenia jednostranných reštriktívnych opatrení voči spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú na projekte Nord Stream 2.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10940623


Bloomberg: Biden zvažuje možnosť uvalenia sankcií na spoločnosť Nord Stream 2 AG


Nový balík sankcií bude podľa agentúry predstavený vo forme správy
Nové sankcie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2 môžu mať vplyv na spoločnosť Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa projektu výstavby. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.


Očakáva sa, že nový balík sankcií bude predložený vo forme správy. Spolu so spoločnosťou Nord Stream 2 AG bude dokument podľa zdrojov agentúry obsahovať poisťovňu poskytujúcu služby v rámci projektu, ako aj množstvo ďalších firiem, ktoré spolupracujú s loďami, ktoré kladú ropovod do Baltského mora.


10 marca americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken oznámil, že administratíva zváži možnosť uplatnenia sankcií voči spoločnosti Nord Stream 2 AG, a to na pojednávaní pred zahraničným výborom Snemovne reprezentantov Kongresu. Pripomenul, že ako už predtým oznámila americká vláda, 18 spoločností sa pod hrozbou amerických sankcií odmietlo zúčastniť na projekte.


Začiatkom štvrtka spoločnosť Blinken opäť varovala účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračujúcimi prácami na výstavbe plynovodu. Podľa neho „každá spoločnosť zapojená do projektu Nord Stream 2 riskuje, že bude vystavená sankciám USA“.


https://tass.ru/ekonomika/10941573


**Ministerstvo zahraničia varovalo účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračovaním v práci ** Rezort uviedol, že zaznamenávajú pokusy o dokončenie výstavby plynovodu a sledujú „informácie o spoločnostiach zapojených do tohto procesu“. Americké úrady opäť varovali účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračujúcimi prácami na výstavbe plynovodu. Zodpovedajúce vyhlásenie ministra zahraničia USA Anthonyho Blinkena zverejnila vo štvrtok tlačová služba ministerstva zahraničia. "Ako [americký prezident Joe Biden] už uviedol, Nord Stream 2 je zlý obchod pre Nemecko a Ukrajinu, aj pre našich spojencov a partnerov v strednej a východnej Európe. Ministerstvo zahraničia zaznamenáva pokusy o dokončenie plynovodu Nord Stream 2." „a sleduje informácie o spoločnostiach zapojených do tohto procesu,“ uviedol minister. Podľa jeho slov „administratíva spoločnosti Biden zamýšľa dodržiavať“ legislatívu, ktorá stanovuje uvalenie sankcií na spoločnosti zapojené do projektu. Podľa ministra zahraničia USA je budovaný plynovod „geopolitickým projektom Ruska zameraným na rozdelenie Európy a oslabenie európskej energetickej bezpečnosti“. „Ministerstvo zahraničných vecí opäť varuje, že voči akejkoľvek spoločnosti zapojenej do projektu Nord Stream 2 môžu byť uvalené sankcie USA a musí okamžite obmedziť práce na potrubí,“ uzavrel Blinken. Washington sa otvorene stavia proti výstavbe Nord Stream 2 a vynakladá aktívne úsilie na zablokovanie tohto projektu, predovšetkým s cieľom zasiahnuť záujmy Moskvy a podporiť Ukrajinu ako krajinu, cez ktorú prúdi ruský zemný plyn do Európy. Mnoho odborníkov navyše upozorňuje, že USA sa takýmto spôsobom snažia „tlačiť“ na dodávku svojho skvapalneného zemného plynu na európsky trh, ktorý je oveľa nákladnejší ako ruský plynovod. Legislatíva prijatá v Spojených štátoch za posledných pár rokov poskytuje možnosť uplatnenia jednostranných reštriktívnych opatrení voči spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú na projekte Nord Stream 2. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10940623 Bloomberg: Biden zvažuje možnosť uvalenia sankcií na spoločnosť Nord Stream 2 AG -------------------------------------------------------------------------------- Nový balík sankcií bude podľa agentúry predstavený vo forme správy Nové sankcie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2 môžu mať vplyv na spoločnosť Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa projektu výstavby. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje. Očakáva sa, že nový balík sankcií bude predložený vo forme správy. Spolu so spoločnosťou Nord Stream 2 AG bude dokument podľa zdrojov agentúry obsahovať poisťovňu poskytujúcu služby v rámci projektu, ako aj množstvo ďalších firiem, ktoré spolupracujú s loďami, ktoré kladú ropovod do Baltského mora. 10 marca americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken oznámil, že administratíva zváži možnosť uplatnenia sankcií voči spoločnosti Nord Stream 2 AG, a to na pojednávaní pred zahraničným výborom Snemovne reprezentantov Kongresu. Pripomenul, že ako už predtým oznámila americká vláda, 18 spoločností sa pod hrozbou amerických sankcií odmietlo zúčastniť na projekte. Začiatkom štvrtka spoločnosť Blinken opäť varovala účastníkov projektu Nord Stream 2 pred pokračujúcimi prácami na výstavbe plynovodu. Podľa neho „každá spoločnosť zapojená do projektu Nord Stream 2 riskuje, že bude vystavená sankciám USA“. https://tass.ru/ekonomika/10941573

Boj o dokončení NS2 má přímou souvislost s prohlášením Bidena o "zabijáku" Putinovi a s opětovným vyostřením situace na Ukrajině. A taky s vývojem u nás a na SK (odpověď, proč jsme nejhorší na světě v COVIDu, a proč ten brutální tlak na naše ovládnutí). Podrobnosti jsou v přiloženém článku:
https://kob-forum.eu/2021/03/08/quo-vadis-stredni-evropo-dokonceni/


Boj o dokončení NS2 má přímou souvislost s prohlášením Bidena o "zabijáku" Putinovi a s opětovným vyostřením situace na Ukrajině. A taky s vývojem u nás a na SK (odpověď, proč jsme nejhorší na světě v COVIDu, a proč ten brutální tlak na naše ovládnutí). Podrobnosti jsou v přiloženém článku: https://kob-forum.eu/2021/03/08/quo-vadis-stredni-evropo-dokonceni/

Spoločnosť Nord Stream 2 oznámila činnosť zahraničných lodí v oblasti výstavby lode Nord Stream 2
Spoločnosť poznamenala, že kroky súdov sú provokatívne a môžu poškodiť plynovod
Spoločnosť - prevádzkovateľ stavby plynovodu Nord Stream 2 - Nord Stream 2 AG - oznámila zvýšenú aktivitu vojnových lodí a civilných plavidiel v oblasti kladenia plynovodu. Tieto akcie majú provokatívny charakter a môžu viesť k mimoriadnemu poškodeniu plynovodu, povedal novinárom Andrey Minin, riaditeľ pobočky Nord Stream 2 AG


„Po obnovení výstavby pobrežného úseku plynovodu Nord Stream 2 v januári 2021 došlo k zvýšenej aktivite vojnových lodí, lietadiel a vrtuľníkov, ako aj civilných lodí zahraničných krajín, ktorých kroky sú často jednoznačne provokatívne v prírode, “uviedol. ...


Minin pripomenul, že počas realizácie takýchto projektov je vytvorená 1,5 míľová bezpečnostná zóna, do ktorej by nemali vplávať lode, ktoré sa nezúčastňujú stavby. "Napriek tomu sú v blízkosti technických plavidiel vykonávajúcich práce neustále zaznamenávané vojnové lode cudzích štátov (aj podľa taktických čísel). Poľské protiponorkové lietadlo PZL- pravidelne lieta okolo pracovného priestoru v nízkej nadmorskej výške a v tesnej vzdialenosti od plavidlo na kladenie rúr. Mielec М-28В1 Rbi ", - povedal.


Minin uviedol, že zahraničná aktivita okolo lodí na kladenie potrubí sa v poslednej dobe zintenzívnila. 28. marca sa teda na povrchu v ochrannom pásme plavidla na kladenie rúr objavila neidentifikovaná ponorka vo vzdialenosti menej ako jednu míľu. „Vzhľadom na to, že kotviace línie Fortuny sú vzdialené viac ako jednu míľu ďaleko, kroky ponorky by mohli znefunkčniť celý systém určovania polohy kotiev člna na položenie potrubia a viesť k núdzovému poškodeniu potrubia,“ vysvetlil.


https://tass.ru/ekonomika/11049449


https://russian.rt.com/business/video/848502-severnyi-potok-stroitelstvo-korabl-samolet


**Spoločnosť Nord Stream 2 oznámila činnosť zahraničných lodí v oblasti výstavby lode Nord Stream 2** Spoločnosť poznamenala, že kroky súdov sú provokatívne a môžu poškodiť plynovod Spoločnosť - prevádzkovateľ stavby plynovodu Nord Stream 2 - Nord Stream 2 AG - oznámila zvýšenú aktivitu vojnových lodí a civilných plavidiel v oblasti kladenia plynovodu. Tieto akcie majú provokatívny charakter a môžu viesť k mimoriadnemu poškodeniu plynovodu, povedal novinárom Andrey Minin, riaditeľ pobočky Nord Stream 2 AG „Po obnovení výstavby pobrežného úseku plynovodu Nord Stream 2 v januári 2021 došlo k zvýšenej aktivite vojnových lodí, lietadiel a vrtuľníkov, ako aj civilných lodí zahraničných krajín, ktorých kroky sú často jednoznačne provokatívne v prírode, “uviedol. ... Minin pripomenul, že počas realizácie takýchto projektov je vytvorená 1,5 míľová bezpečnostná zóna, do ktorej by nemali vplávať lode, ktoré sa nezúčastňujú stavby. "Napriek tomu sú v blízkosti technických plavidiel vykonávajúcich práce neustále zaznamenávané vojnové lode cudzích štátov (aj podľa taktických čísel). Poľské protiponorkové lietadlo PZL- pravidelne lieta okolo pracovného priestoru v nízkej nadmorskej výške a v tesnej vzdialenosti od plavidlo na kladenie rúr. Mielec М-28В1 Rbi ", - povedal. Minin uviedol, že zahraničná aktivita okolo lodí na kladenie potrubí sa v poslednej dobe zintenzívnila. 28. marca sa teda na povrchu v ochrannom pásme plavidla na kladenie rúr objavila neidentifikovaná ponorka vo vzdialenosti menej ako jednu míľu. „Vzhľadom na to, že kotviace línie Fortuny sú vzdialené viac ako jednu míľu ďaleko, kroky ponorky by mohli znefunkčniť celý systém určovania polohy kotiev člna na položenie potrubia a viesť k núdzovému poškodeniu potrubia,“ vysvetlil. https://tass.ru/ekonomika/11049449 https://russian.rt.com/business/video/848502-severnyi-potok-stroitelstvo-korabl-samolet
Upravené 2. 4. 2021 o 06:20

Paríž a Berlín rokujú o zblížení pozícií „Nord Stream 2“


Ako povedal minister zahraničia Clement Bon, prístup oboch krajín k tomuto projektu sa nezhoduje.


Francúzsko a Nemecko majú rozdielne pozície v projekte Nord Stream 2, ale vedú diskusie o ich zblížení. Uviedol to v piatok štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničia Clement Bon.
„Naše prístupy sa nezhodujú,“ uviedol v komentári k pozíciám Paríža a Berlína k tomuto projektu. „Ale vedieme diskusie, aby sme ich zblížili,“ uviedol Bon na televíznom kanáli BFM. Francúzsky minister zahraničia zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že „projekt by mohol viesť k závislosti od plynu od Ruska“.


Projekt Nord Stream 2 zahŕňa výstavbu dvoch potrubí plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd metrov kubických. m ročne od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Práce boli pozastavené v decembri 2019 po tom, čo švajčiarska spoločnosť Allseas odmietla položiť potrubie kvôli možným sankciám zo strany USA. V decembri 2020 sa však výstavba obnovila. Plynovod sa v súčasnosti ukladá v teritoriálnych vodách Dánska.


26 marca predseda predstavenstva spoločnosti Gazprom, predseda ruského koordinačného výboru fóra o dialógu v Petrohrade Viktor Zubkov, ubezpečil, že výstavba ropovodu bude dokončená v tomto roku. K 31. marcu bola pripravenosť na diaľnicu 95%, ostávalo ešte položiť asi 121 km.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11056103


Ministerstvo zahraničia zverejnilo načasovanie implementácie „Nord Stream-2“


Ruské ministerstvo zahraničia je presvedčené, že projekt plynovodu Nord Stream 2 bude dokončený do konca roku 2021. Načasovanie dokončenia stavby prezradil námestník ruského ministra zahraničia Alexander Gruško, cituje ho agentúra TASS.


„Sme si plne istí, že (...) v priebehu mnohých rokov projekt zostane symbolom silnej a zdravej energetickej spolupráce medzi Ruskom a krajinami EÚ. V tejto súvislosti samozrejme očakávame, že nebudú podniknuté žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s realizáciou tohto projektu, “uviedol Gruško.


Zdôraznil tiež, že Rusko dúfa, že bude dodržiavať pravidlá plavby v oblasti, kde sa kladie ropovod. Námestník ministra pripomenul, že projekt zodpovedá záujmom Európy.


  1. apríla bolo oznámené, že v zóne výstavby „Nord Stream-2“ je zvýšená aktivita zahraničných vojnových lodí. Spoločnosť Nord Stream 2 AG zároveň uviedla, že kroky zahraničných plavidiel sú provokatívne a mohli by poškodiť plynovod.

https://lenta.ru/news/2021/04/02/nord_stream_grushko/


**Paríž a Berlín rokujú o zblížení pozícií „Nord Stream 2“** Ako povedal minister zahraničia Clement Bon, prístup oboch krajín k tomuto projektu sa nezhoduje. Francúzsko a Nemecko majú rozdielne pozície v projekte Nord Stream 2, ale vedú diskusie o ich zblížení. Uviedol to v piatok štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničia Clement Bon. „Naše prístupy sa nezhodujú,“ uviedol v komentári k pozíciám Paríža a Berlína k tomuto projektu. „Ale vedieme diskusie, aby sme ich zblížili,“ uviedol Bon na televíznom kanáli BFM. Francúzsky minister zahraničia zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že „projekt by mohol viesť k závislosti od plynu od Ruska“. Projekt Nord Stream 2 zahŕňa výstavbu dvoch potrubí plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd metrov kubických. m ročne od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Práce boli pozastavené v decembri 2019 po tom, čo švajčiarska spoločnosť Allseas odmietla položiť potrubie kvôli možným sankciám zo strany USA. V decembri 2020 sa však výstavba obnovila. Plynovod sa v súčasnosti ukladá v teritoriálnych vodách Dánska. 26 marca predseda predstavenstva spoločnosti Gazprom, predseda ruského koordinačného výboru fóra o dialógu v Petrohrade Viktor Zubkov, ubezpečil, že výstavba ropovodu bude dokončená v tomto roku. K 31. marcu bola pripravenosť na diaľnicu 95%, ostávalo ešte položiť asi 121 km. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11056103 Ministerstvo zahraničia zverejnilo načasovanie implementácie „Nord Stream-2“ ---------------------------------------------------------------------------- Ruské ministerstvo zahraničia je presvedčené, že projekt plynovodu Nord Stream 2 bude dokončený do konca roku 2021. Načasovanie dokončenia stavby prezradil námestník ruského ministra zahraničia Alexander Gruško, cituje ho agentúra TASS. „Sme si plne istí, že (...) v priebehu mnohých rokov projekt zostane symbolom silnej a zdravej energetickej spolupráce medzi Ruskom a krajinami EÚ. V tejto súvislosti samozrejme očakávame, že nebudú podniknuté žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s realizáciou tohto projektu, “uviedol Gruško. Zdôraznil tiež, že Rusko dúfa, že bude dodržiavať pravidlá plavby v oblasti, kde sa kladie ropovod. Námestník ministra pripomenul, že projekt zodpovedá záujmom Európy. 1. apríla bolo oznámené, že v zóne výstavby „Nord Stream-2“ je zvýšená aktivita zahraničných vojnových lodí. Spoločnosť Nord Stream 2 AG zároveň uviedla, že kroky zahraničných plavidiel sú provokatívne a mohli by poškodiť plynovod. https://lenta.ru/news/2021/04/02/nord_stream_grushko/
Upravené 2. 4. 2021 o 17:15

Nemeckí environmentalisti podali žalobu proti stavbe Nord Stream 2


Ochranárska organizácia žiada hamburský súd o zrušenie povolenia na stavbu plynovodu v nemeckých vodách
Nemecká environmentálna organizácia Deutsche Umwelthilfe (DUH) požaduje od hamburského súdu zrušenie rozhodnutia regulačného orgánu, ktorý predtým vydal povolenie na stavbu Nord Stream 2 vo vodách Nemecka. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú organizácia distribuovala v utorok.


„Deutsche Umwelthilfe dnes podala žalobu proti urýchlenej výstavbe Nord Stream 2. Súdny spor podaný voči správnemu súdu v Hamburgu smeruje proti stavebnému povoleniu, ktoré predtým vydal <...> Federálny úrad pre dopravu a hydrografiu (BSH)“ , - hovorí správa.


Tlačová správa upresňuje, že v súčasnosti „sú stavebné práce v nemeckých vodách nemožné“. Súd v Hamburgu v reakcii na žiadosť TASS zatiaľ neodpovedal, ako dlho bude trvať na zvážení žaloby.


Hovoríme o položení 16,5 km potrubí vo výlučnej ekonomickej zóne Nemeckej spolkovej republiky v Baltskom mori. Regulátor pôvodne vydal povolenie 14. januára 2021. Ochrancovia životného prostredia to napadli o deň neskôr. BSH 1. apríla protest zamietla a potvrdila tak výsledky svojho predchádzajúceho prieskumu, podľa ktorého kladenie potrubí nepredstavuje žiadnu hrozbu pre morský život. Teraz sa environmentálna organizácia domáha zákazu výstavby súdnou cestou, pretože povolenie vydané začiatkom roka považuje za nezákonné.


https://tass.ru/ekonomika/11131847


**Nemeck&iacute; environmentalisti podali žalobu proti stavbe Nord Stream 2** Ochran&aacute;rska organiz&aacute;cia žiada hambursk&yacute; s&uacute;d o zru&scaron;enie povolenia na stavbu plynovodu v nemeck&yacute;ch vod&aacute;ch Nemeck&aacute; environment&aacute;lna organiz&aacute;cia Deutsche Umwelthilfe (DUH) požaduje od hambursk&eacute;ho s&uacute;du zru&scaron;enie rozhodnutia regulačn&eacute;ho org&aacute;nu, ktor&yacute; predt&yacute;m vydal povolenie na stavbu Nord Stream 2 vo vod&aacute;ch Nemecka. Uv&aacute;dza sa to v tlačovej spr&aacute;ve, ktor&uacute; organiz&aacute;cia distribuovala v utorok. &bdquo;Deutsche Umwelthilfe dnes podala žalobu proti ur&yacute;chlenej v&yacute;stavbe Nord Stream 2. S&uacute;dny spor podan&yacute; voči spr&aacute;vnemu s&uacute;du v Hamburgu smeruje proti stavebn&eacute;mu povoleniu, ktor&eacute; predt&yacute;m vydal &lt;...&gt; Feder&aacute;lny &uacute;rad pre dopravu a hydrografiu (BSH)&ldquo; , - hovor&iacute; spr&aacute;va. Tlačov&aacute; spr&aacute;va upresňuje, že v s&uacute;časnosti &bdquo;s&uacute; stavebn&eacute; pr&aacute;ce v nemeck&yacute;ch vod&aacute;ch nemožn&eacute;&ldquo;. S&uacute;d v Hamburgu v reakcii na žiadosť TASS zatiaľ neodpovedal, ako dlho bude trvať na zv&aacute;žen&iacute; žaloby. Hovor&iacute;me o položen&iacute; 16,5 km potrub&iacute; vo v&yacute;lučnej ekonomickej z&oacute;ne Nemeckej spolkovej republiky v Baltskom mori. Regul&aacute;tor p&ocirc;vodne vydal povolenie 14. janu&aacute;ra 2021. Ochrancovia životn&eacute;ho prostredia to napadli o deň nesk&ocirc;r. BSH 1. apr&iacute;la protest zamietla a potvrdila tak v&yacute;sledky svojho predch&aacute;dzaj&uacute;ceho prieskumu, podľa ktor&eacute;ho kladenie potrub&iacute; nepredstavuje žiadnu hrozbu pre morsk&yacute; život. Teraz sa environment&aacute;lna organiz&aacute;cia dom&aacute;ha z&aacute;kazu v&yacute;stavby s&uacute;dnou cestou, pretože povolenie vydan&eacute; začiatkom roka považuje za nez&aacute;konn&eacute;. https://tass.ru/ekonomika/11131847

Merkelová na pôde Rady Európy obhajovala výstavbu Severného prúdu 2


Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok obhajovala pokračujúcu spoluprácu Nemecka s Ruskom na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Píše o tom agentúra AP.


Merkelová prostredníctvom videokonferencie vystúpila na plenárnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.


Nemecká kancelárka pripomenula spory v súvislosti s výstavbou tohto plynovodu, s ktorou nesúhlasí viacero členských krajín Európskej únie. Tie spolu s USA tvrdia, že daný plynovod, ktorý bude popod Baltské more dopravovať ruský plyn do Nemecka, posilní energetický vplyv Moskvy na Európu a podkope pozíciu Ukrajiny ako tranzitného štátu.


Berlín podľa Merkelovej prejavuje "veľké znepokojenie" v súvislosti so zaobchádzaním s uväzneným ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Nemecko sa pripojilo k sankciám Európskej únie voči Rusku tak v súvislosti s Navaľným, ako aj v prípade situácie na Ukrajine. Myšlienka o ukončení výstavby Severného prúdu 2 však podľa Merkelovej otvára širšie otázky.


"S Ruskom máme množstvo konfliktov, ktoré nanešťastie naše záväzky sťažujú," povedala spolková kancelárka. "Musíme s ním však aj napriek tomu rokovať," dodala.


Plynovod Severný prúd 2 spadá pod dohľad ruskej štátnej energetickej spoločnosti Gazprom a do projektu investovali i viaceré európske spoločnosti, píše DPA. Plynovod bude viesť popod Baltské more a vyhne sa územiu Poľska a Ukrajiny, proti čomu obe tieto krajiny namietajú.


https://www.teraz.sk/zahranicie/merkelova-na-pode-rady-europy-obhajov/543240-clanok.html


Merkelov&aacute; na p&ocirc;de Rady Eur&oacute;py obhajovala v&yacute;stavbu Severn&eacute;ho pr&uacute;du 2 =================================================================== Nemeck&aacute; kancel&aacute;rka Angela Merkelov&aacute; v utorok obhajovala pokračuj&uacute;cu spolupr&aacute;cu Nemecka s Ruskom na v&yacute;stavbe plynovodu Severn&yacute; pr&uacute;d 2 (Nord Stream 2). P&iacute;&scaron;e o tom agent&uacute;ra AP. Merkelov&aacute; prostredn&iacute;ctvom videokonferencie vyst&uacute;pila na plen&aacute;rnom zasadnut&iacute; Parlamentn&eacute;ho zhromaždenia Rady Eur&oacute;py. Nemeck&aacute; kancel&aacute;rka pripomenula spory v s&uacute;vislosti s v&yacute;stavbou tohto plynovodu, s ktorou nes&uacute;hlas&iacute; viacero člensk&yacute;ch kraj&iacute;n Eur&oacute;pskej &uacute;nie. Tie spolu s USA tvrdia, že dan&yacute; plynovod, ktor&yacute; bude popod Baltsk&eacute; more dopravovať rusk&yacute; plyn do Nemecka, posiln&iacute; energetick&yacute; vplyv Moskvy na Eur&oacute;pu a podkope poz&iacute;ciu Ukrajiny ako tranzitn&eacute;ho &scaron;t&aacute;tu. Berl&iacute;n podľa Merkelovej prejavuje &quot;veľk&eacute; znepokojenie&quot; v s&uacute;vislosti so zaobch&aacute;dzan&iacute;m s uv&auml;znen&yacute;m rusk&yacute;m opozičn&yacute;m politikom Alexejom Navaľn&yacute;m. Nemecko sa pripojilo k sankci&aacute;m Eur&oacute;pskej &uacute;nie voči Rusku tak v s&uacute;vislosti s Navaľn&yacute;m, ako aj v pr&iacute;pade situ&aacute;cie na Ukrajine. My&scaron;lienka o ukončen&iacute; v&yacute;stavby Severn&eacute;ho pr&uacute;du 2 v&scaron;ak podľa Merkelovej otv&aacute;ra &scaron;ir&scaron;ie ot&aacute;zky. &quot;S Ruskom m&aacute;me množstvo konfliktov, ktor&eacute; nane&scaron;ťastie na&scaron;e z&aacute;v&auml;zky sťažuj&uacute;,&quot; povedala spolkov&aacute; kancel&aacute;rka. &quot;Mus&iacute;me s n&iacute;m v&scaron;ak aj napriek tomu rokovať,&quot; dodala. Plynovod Severn&yacute; pr&uacute;d 2 spad&aacute; pod dohľad ruskej &scaron;t&aacute;tnej energetickej spoločnosti Gazprom a do projektu investovali i viacer&eacute; eur&oacute;pske spoločnosti, p&iacute;&scaron;e DPA. Plynovod bude viesť popod Baltsk&eacute; more a vyhne sa &uacute;zemiu Poľska a Ukrajiny, proti čomu obe tieto krajiny namietaj&uacute;. https://www.teraz.sk/zahranicie/merkelova-na-pode-rady-europy-obhajov/543240-clanok.html

Aj "náš" Šulono(Sulík) dnes obhajoval na sme tento projekt. Samozrejme ako agent germánov, musí sa poslušne slrávať.


Aj &quot;n&aacute;&scaron;&quot; &Scaron;ulono(Sul&iacute;k) dnes obhajoval na sme tento projekt. Samozrejme ako agent germ&aacute;nov, mus&iacute; sa poslu&scaron;ne slr&aacute;vať.

Objekty Nord Stream - 2 sa začnú testovať v Rusku


Zariadenia Nord Stream 2 v Leningradskej oblasti začnú pracovať v testovacom režime budúci týždeň, aby sa pripravili na spustenie plynu v Nemecku. Uviedol to guvernér Leningradskej oblasti Alexander Drozdenko, ktorého slová cituje agentúra TASS.


Zariadenia Nord Stream 2 v Leningradskej oblasti začnú pracovať v testovacom režime budúci týždeň, aby sa pripravili na spustenie plynu v Nemecku. Uviedol to guvernér Leningradskej oblasti Alexander Drozdenko, ktorého slová cituje agentúra TASS.


„Včera prebehla inšpekcia ruských zariadení na pôde Leningradu v okrese Kingisepp, ktorá od budúceho týždňa začne pracovať v testovacom režime s cieľom pripraviť spustenie plynu na nemeckej strane,“ informovalo Medzinárodné ekonomické fórum (SPIEF).


Poznamenal, že ráno 2. júna sa stretol s Gerhardom Schroederom a Matthiasom Warnigom, ktorí zastupujú nemeckú stranu v projekte Nord Stream 2, a diskutovali o tom, že „projekt sa dostal do domácej oblasti“.


Drozdenko pripomenul, že územie, ktoré bude prijímať ruský plyn, je federálna krajina Meklenbursko-Predpomoransko. Predsedníčka vlády Manuela Schwezigová je tiež hosťom SPIEF-u.


„Schwezig je jedným z mála, ktorí sústavne hájili záujmy Nemecka a naše záujmy týkajúce sa pokračovania výstavby Nord Stream 2,“ uviedol Drozdenko.


Spoločnosť Nord Stream 2 počíta s výstavbou dvoch reťazcov plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od ruského pobrežia cez Baltské more po Nemecko. USA sa aktívne stavajú proti tomuto projektu a propagujú svoj skvapalnený zemný plyn v Európskej únii. Okrem toho má projekt ďalšie protichodné krajiny vrátane Ukrajiny.


Začiatkom apríla prevádzkovateľ projektu Nord Stream 2 AG (stopercentná dcérska spoločnosť Gazpromu) oznámil, že Nord Stream 2 je dokončený na 95%. V tejto fáze spoločnosť Nord Stream 2 AG považuje situáciu v okolí projektu za pozitívnejšiu ako pred rokom, naznačuje však potrebu dialógu medzi krajinami, ktoré majú záujem o implementáciu.


Kremeľ predtým privítal rozhodnutie USA zrušiť sankcie proti Nord Stream 2. Na jar americké ministerstvo spravodlivosti schválilo dva balíčky sankcií proti plynovodu, konečné rozhodnutie však ešte len čakalo. Výsledkom bolo, že administratíva prezidenta Joe Bidena sa rozhodla neuložiť sankcie voči prevádzkovateľovi, pretože ropovod je takmer dokončený a pokuty môžu byť „kontraproduktívne“.


https://www.gazeta.ru/business/news/2021/06/02/n_16052804.shtml


Objekty Nord Stream - 2 sa začn&uacute; testovať v Rusku Zariadenia Nord Stream 2 v Leningradskej oblasti začn&uacute; pracovať v testovacom režime bud&uacute;ci t&yacute;ždeň, aby sa pripravili na spustenie plynu v Nemecku. Uviedol to guvern&eacute;r Leningradskej oblasti Alexander Drozdenko, ktor&eacute;ho slov&aacute; cituje agent&uacute;ra TASS. Zariadenia Nord Stream 2 v Leningradskej oblasti začn&uacute; pracovať v testovacom režime bud&uacute;ci t&yacute;ždeň, aby sa pripravili na spustenie plynu v Nemecku. Uviedol to guvern&eacute;r Leningradskej oblasti Alexander Drozdenko, ktor&eacute;ho slov&aacute; cituje agent&uacute;ra TASS. &bdquo;Včera prebehla in&scaron;pekcia rusk&yacute;ch zariaden&iacute; na p&ocirc;de Leningradu v okrese Kingisepp, ktor&aacute; od bud&uacute;ceho t&yacute;ždňa začne pracovať v testovacom režime s cieľom pripraviť spustenie plynu na nemeckej strane,&ldquo; informovalo Medzin&aacute;rodn&eacute; ekonomick&eacute; f&oacute;rum (SPIEF). Poznamenal, že r&aacute;no 2. j&uacute;na sa stretol s Gerhardom Schroederom a Matthiasom Warnigom, ktor&iacute; zastupuj&uacute; nemeck&uacute; stranu v projekte Nord Stream 2, a diskutovali o tom, že &bdquo;projekt sa dostal do dom&aacute;cej oblasti&ldquo;. Drozdenko pripomenul, že &uacute;zemie, ktor&eacute; bude prij&iacute;mať rusk&yacute; plyn, je feder&aacute;lna krajina Meklenbursko-Predpomoransko. Predsedn&iacute;čka vl&aacute;dy Manuela Schwezigov&aacute; je tiež hosťom SPIEF-u. &bdquo;Schwezig je jedn&yacute;m z m&aacute;la, ktor&iacute; s&uacute;stavne h&aacute;jili z&aacute;ujmy Nemecka a na&scaron;e z&aacute;ujmy t&yacute;kaj&uacute;ce sa pokračovania v&yacute;stavby Nord Stream 2,&ldquo; uviedol Drozdenko. Spoločnosť Nord Stream 2 poč&iacute;ta s v&yacute;stavbou dvoch reťazcov plynovodu s celkovou kapacitou 55 mili&aacute;rd kubick&yacute;ch metrov plynu ročne od rusk&eacute;ho pobrežia cez Baltsk&eacute; more po Nemecko. USA sa akt&iacute;vne stavaj&uacute; proti tomuto projektu a propaguj&uacute; svoj skvapalnen&yacute; zemn&yacute; plyn v Eur&oacute;pskej &uacute;nii. Okrem toho m&aacute; projekt ďal&scaron;ie protichodn&eacute; krajiny vr&aacute;tane Ukrajiny. Začiatkom apr&iacute;la prev&aacute;dzkovateľ projektu Nord Stream 2 AG (stopercentn&aacute; dc&eacute;rska spoločnosť Gazpromu) ozn&aacute;mil, že Nord Stream 2 je dokončen&yacute; na 95%. V tejto f&aacute;ze spoločnosť Nord Stream 2 AG považuje situ&aacute;ciu v okol&iacute; projektu za pozit&iacute;vnej&scaron;iu ako pred rokom, naznačuje v&scaron;ak potrebu dial&oacute;gu medzi krajinami, ktor&eacute; maj&uacute; z&aacute;ujem o implement&aacute;ciu. Kremeľ predt&yacute;m priv&iacute;tal rozhodnutie USA zru&scaron;iť sankcie proti Nord Stream 2. Na jar americk&eacute; ministerstvo spravodlivosti schv&aacute;lilo dva bal&iacute;čky sankci&iacute; proti plynovodu, konečn&eacute; rozhodnutie v&scaron;ak e&scaron;te len čakalo. V&yacute;sledkom bolo, že administrat&iacute;va prezidenta Joe Bidena sa rozhodla neuložiť sankcie voči prev&aacute;dzkovateľovi, pretože ropovod je takmer dokončen&yacute; a pokuty m&ocirc;žu byť &bdquo;kontraprodukt&iacute;vne&ldquo;. https://www.gazeta.ru/business/news/2021/06/02/n_16052804.shtml

Novak uviedol, že zostáva vybudovať 100 km Nord Stream 2


Dokončenie výstavby plynovodu sa plánuje do konca roku 2021


Rusko očakáva, že dokončí stavbu plynovodu Nord Stream 2 do konca roku 2021, pričom mu zostane zhruba 100 km, uviedol na margo Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra vicepremiér Ruska Alexander Novak.
Práce pokračujú, nezastavili sa. Prevádzkovateľ a spoločnosti podieľajúce sa na projekte pokračujú v jeho implementácii. Dúfame, že tieto práce budú dokončené do konca možno tohto roku, “uviedol. - Dátum nebudem menovať, všetko závisí od staviteľov, technologických a technických podmienok, poveternostných podmienok. “


Novak dodal, že zostáva vybudovať asi 100 km plynovodu. „[Stavebný projekt Nord Stream 2] sa naďalej realizuje a spĺňa všetky požiadavky Európskej únie,“ zhrnul podpredseda vlády.


Projekt Nord Stream 2 počíta s výstavbou dvoch reťazcov plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd metrov kubických. m ročne od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Práce boli pozastavené v decembri 2019 po tom, čo švajčiarsky Allseas upustil od kladenia potrubí kvôli možným sankciám USA. Od decembra 2020 bolo obnovené potrubie obnovené - teraz práce vykonávajú dvaja ruskí potrubári - Akademik Čerskij a Fortuna.


O fóre


Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum, ktoré organizuje nadácia Roscongress Foundation, trvá od 2. do 5. júna. Téma fóra v tomto roku je „Opäť spolu. Ekonomika novej reality.“ Súčasťou podujatia budú aj fóra pre malé a stredné podniky, Zdravý život, bezpečnosť liekov a špeciálna sekcia pre mládež, SPIEF-Junior. SPIEF 2021 sa koná osobne v súlade so všetkými epidemiologickými bezpečnostnými opatreniami. TASS vystupuje ako informačný partner a agentúra pre fotografie hostiteľa podujatia.
https://tass.ru/ekonomika/11546517


Novak uviedol, že zost&aacute;va vybudovať 100 km Nord Stream 2 Dokončenie v&yacute;stavby plynovodu sa pl&aacute;nuje do konca roku 2021 Rusko očak&aacute;va, že dokonč&iacute; stavbu plynovodu Nord Stream 2 do konca roku 2021, pričom mu zostane zhruba 100 km, uviedol na margo Petrohradsk&eacute;ho medzin&aacute;rodn&eacute;ho ekonomick&eacute;ho f&oacute;ra vicepremi&eacute;r Ruska Alexander Novak. Pr&aacute;ce pokračuj&uacute;, nezastavili sa. Prev&aacute;dzkovateľ a spoločnosti podieľaj&uacute;ce sa na projekte pokračuj&uacute; v jeho implement&aacute;cii. D&uacute;fame, že tieto pr&aacute;ce bud&uacute; dokončen&eacute; do konca možno tohto roku, &ldquo;uviedol. - D&aacute;tum nebudem menovať, v&scaron;etko z&aacute;vis&iacute; od staviteľov, technologick&yacute;ch a technick&yacute;ch podmienok, poveternostn&yacute;ch podmienok. &ldquo; Novak dodal, že zost&aacute;va vybudovať asi 100 km plynovodu. &bdquo;[Stavebn&yacute; projekt Nord Stream 2] sa naďalej realizuje a spĺňa v&scaron;etky požiadavky Eur&oacute;pskej &uacute;nie,&ldquo; zhrnul podpredseda vl&aacute;dy. Projekt Nord Stream 2 poč&iacute;ta s v&yacute;stavbou dvoch reťazcov plynovodu s celkovou kapacitou 55 mili&aacute;rd metrov kubick&yacute;ch. m ročne od pobrežia Ruska cez Baltsk&eacute; more do Nemecka. Pr&aacute;ce boli pozastaven&eacute; v decembri 2019 po tom, čo &scaron;vajčiarsky Allseas upustil od kladenia potrub&iacute; kv&ocirc;li možn&yacute;m sankci&aacute;m USA. Od decembra 2020 bolo obnoven&eacute; potrubie obnoven&eacute; - teraz pr&aacute;ce vykon&aacute;vaj&uacute; dvaja rusk&iacute; potrub&aacute;ri - Akademik Čerskij a Fortuna. O f&oacute;re Petrohradsk&eacute; medzin&aacute;rodn&eacute; ekonomick&eacute; f&oacute;rum, ktor&eacute; organizuje nad&aacute;cia Roscongress Foundation, trv&aacute; od 2. do 5. j&uacute;na. T&eacute;ma f&oacute;ra v tomto roku je &bdquo;Op&auml;ť spolu. Ekonomika novej reality.&ldquo; S&uacute;časťou podujatia bud&uacute; aj f&oacute;ra pre mal&eacute; a stredn&eacute; podniky, Zdrav&yacute; život, bezpečnosť liekov a &scaron;peci&aacute;lna sekcia pre ml&aacute;dež, SPIEF-Junior. SPIEF 2021 sa kon&aacute; osobne v s&uacute;lade so v&scaron;etk&yacute;mi epidemiologick&yacute;mi bezpečnostn&yacute;mi opatreniami. TASS vystupuje ako informačn&yacute; partner a agent&uacute;ra pre fotografie hostiteľa podujatia. https://tass.ru/ekonomika/11546517

Biely dom odmieta uložiť sankcie voči programu Nord Stream 2


Republikánsky senátor Ted Cruz požaduje od Washingtonskej administratívy rozhodné kroky, čím odďaľuje schválenie Senátu kandidátom nominovaným prezidentom Joeom Bidenom na administratívne posty.


Washingtonská administratíva, hoci je na jej čele prezident Joe Biden, nemieni uvaľovať sankcie na plynovod Nord Stream 2, na ktorom trvá americký Kongres. Informovala o tom v utorok citácia zdrojov denníka Politico s popisom nezhody medzi Bielym domom a republikánskym senátorom Tedom Cruisom (z Texasu).


Ten opakovane ostro kritizoval projekt Nord Stream 2 a požadoval, aby americké úrady uvalili obmedzenia na plynovod „predpísaný Kongresom“, o ktorých sa diskutuje v legislatívnych iniciatívach prijatých skôr na Capitol Hill. Aby vyvinul tlak na administratívu v tejto záležitosti, senátor odkladá schválenie Senátu viacerým kandidátom, ktorých na administratívne posty navrhol demokrat Biden. Ako Politico objasňuje, Cruz v súčasnosti blokuje vymenovanie viac ako dvoch desiatok kandidátov na diplomatické posty vrátane veľvyslancov vo viacerých krajinách. Táto situácia spôsobuje starosti administratíve, ktorá sa domnieva, že tento stav by mohol zasadiť úder pozíciám USA na svetovej scéne.


Podľa zdrojov Politico Biely dom uskutočnil najmenej jeden pokus o prediskutovanie svojich činov so senátorom: 10. augusta tohto roku mal americký asistent národnej bezpečnosti Jake Sullivan telefonický rozhovor s Cruzom. Konverzácia, ako poznamenávajú noviny, prebehla „zle“. „Sullivan požiadal republikánskeho senátora, či by bol ochotný pokročiť v schvaľovaní kandidatúr, a Cruz odpovedal, že Bidenova administratíva by zo zákona mala uložiť sankcie [voči Nord Stream 2]. Bidenova administratíva však dala jasne najavo, že nie sankcie budú uvalené počas [Bidenovho] predsedníctva, “píše Politico.


Na oddialenie hlasovania o niektorých kandidátoch Cruz umožňuje v Senáte špeciálne vyvinutý mechanizmus, pomocou ktorého môže ktorýkoľvek člen hornej komory odložiť posúdenie akéhokoľvek návrhu zákona alebo hlasovanie o akejkoľvek záležitosti. Tento postup bol pôvodne koncipovaný tak, že senátor mal možnosť bližšie sa zoznámiť s obsahom dokumentu, ktorý mal k dispozícii, ale postupom času sa začal často používať na oddialenie procesu zvažovania rôznych otázok.


Nord Stream 2 a sankcie USA


Nord Stream 2 pozostáva z dvoch liniek s celkovou kapacitou 55 miliárd metrov kubických. m za rok, ktoré vedú od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Stavba plynovodu bola dokončená ráno 10. septembra. Očakáva sa, že dôjde k ďalšiemu uvedeniu do prevádzky. Kolaudácia plynovodu je naplánovaná na koniec tohto roka. Podľa údajov Gazpromu môže byť tento rok prostredníctvom Nord Stream 2 dodaných 5,6 miliardy kubických metrov. m plynu.


USA a Nemecko dosiahli dohodu o programe Nord Stream 2 21. júla. Washington predovšetkým uznal, že sankcie nezastavia realizáciu projektu a Berlín sa zaviazal usilovať o predĺženie tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny. Americké úrady si zároveň vyhradili právo zasiahnuť v prípade „ruského využívania energie ako geopolitickej zbrane v Európe“ a „agresie voči Ukrajine“.


Ruská strana opakovane zdôraznila, že Nord Stream 2 je výlučne komerčný projekt a realizuje sa spoločne s európskymi partnermi. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrija Peskova vyjadril zmätok nad pokusmi viacerých krajín určiť osud plynovodu za politicky motivovaných okolností. Moskva tiež opakovane vyhlásila, že nikdy nepoužila energetické zdroje ako nástroj tlaku.


https://tass.ru/ekonomika/12658925


Biely dom odmieta uložiť sankcie voči programu Nord Stream 2 Republik&aacute;nsky sen&aacute;tor Ted Cruz požaduje od Washingtonskej administrat&iacute;vy rozhodn&eacute; kroky, č&iacute;m odďaľuje schv&aacute;lenie Sen&aacute;tu kandid&aacute;tom nominovan&yacute;m prezidentom Joeom Bidenom na administrat&iacute;vne posty. Washingtonsk&aacute; administrat&iacute;va, hoci je na jej čele prezident Joe Biden, nemieni uvaľovať sankcie na plynovod Nord Stream 2, na ktorom trv&aacute; americk&yacute; Kongres. Informovala o tom v utorok cit&aacute;cia zdrojov denn&iacute;ka Politico s popisom nezhody medzi Bielym domom a republik&aacute;nskym sen&aacute;torom Tedom Cruisom (z Texasu). Ten opakovane ostro kritizoval projekt Nord Stream 2 a požadoval, aby americk&eacute; &uacute;rady uvalili obmedzenia na plynovod &bdquo;predp&iacute;san&yacute; Kongresom&ldquo;, o ktor&yacute;ch sa diskutuje v legislat&iacute;vnych iniciat&iacute;vach prijat&yacute;ch sk&ocirc;r na Capitol Hill. Aby vyvinul tlak na administrat&iacute;vu v tejto z&aacute;ležitosti, sen&aacute;tor odklad&aacute; schv&aacute;lenie Sen&aacute;tu viacer&yacute;m kandid&aacute;tom, ktor&yacute;ch na administrat&iacute;vne posty navrhol demokrat Biden. Ako Politico objasňuje, Cruz v s&uacute;časnosti blokuje vymenovanie viac ako dvoch desiatok kandid&aacute;tov na diplomatick&eacute; posty vr&aacute;tane veľvyslancov vo viacer&yacute;ch krajin&aacute;ch. T&aacute;to situ&aacute;cia sp&ocirc;sobuje starosti administrat&iacute;ve, ktor&aacute; sa domnieva, že tento stav by mohol zasadiť &uacute;der poz&iacute;ci&aacute;m USA na svetovej sc&eacute;ne. Podľa zdrojov Politico Biely dom uskutočnil najmenej jeden pokus o prediskutovanie svojich činov so sen&aacute;torom: 10. augusta tohto roku mal americk&yacute; asistent n&aacute;rodnej bezpečnosti Jake Sullivan telefonick&yacute; rozhovor s Cruzom. Konverz&aacute;cia, ako poznamen&aacute;vaj&uacute; noviny, prebehla &bdquo;zle&ldquo;. &bdquo;Sullivan požiadal republik&aacute;nskeho sen&aacute;tora, či by bol ochotn&yacute; pokročiť v schvaľovan&iacute; kandidat&uacute;r, a Cruz odpovedal, že Bidenova administrat&iacute;va by zo z&aacute;kona mala uložiť sankcie [voči Nord Stream 2]. Bidenova administrat&iacute;va v&scaron;ak dala jasne najavo, že nie sankcie bud&uacute; uvalen&eacute; počas [Bidenovho] predsedn&iacute;ctva, &ldquo;p&iacute;&scaron;e Politico. Na oddialenie hlasovania o niektor&yacute;ch kandid&aacute;toch Cruz umožňuje v Sen&aacute;te &scaron;peci&aacute;lne vyvinut&yacute; mechanizmus, pomocou ktor&eacute;ho m&ocirc;že ktor&yacute;koľvek člen hornej komory odložiť pos&uacute;denie ak&eacute;hokoľvek n&aacute;vrhu z&aacute;kona alebo hlasovanie o akejkoľvek z&aacute;ležitosti. Tento postup bol p&ocirc;vodne koncipovan&yacute; tak, že sen&aacute;tor mal možnosť bliž&scaron;ie sa zozn&aacute;miť s obsahom dokumentu, ktor&yacute; mal k dispoz&iacute;cii, ale postupom času sa začal často použ&iacute;vať na oddialenie procesu zvažovania r&ocirc;znych ot&aacute;zok. Nord Stream 2 a sankcie USA Nord Stream 2 pozost&aacute;va z dvoch liniek s celkovou kapacitou 55 mili&aacute;rd metrov kubick&yacute;ch. m za rok, ktor&eacute; ved&uacute; od pobrežia Ruska cez Baltsk&eacute; more do Nemecka. Stavba plynovodu bola dokončen&aacute; r&aacute;no 10. septembra. Očak&aacute;va sa, že d&ocirc;jde k ďal&scaron;iemu uvedeniu do prev&aacute;dzky. Kolaud&aacute;cia plynovodu je napl&aacute;novan&aacute; na koniec tohto roka. Podľa &uacute;dajov Gazpromu m&ocirc;že byť tento rok prostredn&iacute;ctvom Nord Stream 2 dodan&yacute;ch 5,6 miliardy kubick&yacute;ch metrov. m plynu. USA a Nemecko dosiahli dohodu o programe Nord Stream 2 21. j&uacute;la. Washington predov&scaron;etk&yacute;m uznal, že sankcie nezastavia realiz&aacute;ciu projektu a Berl&iacute;n sa zaviazal usilovať o predĺženie tranzitu rusk&eacute;ho plynu cez &uacute;zemie Ukrajiny. Americk&eacute; &uacute;rady si z&aacute;roveň vyhradili pr&aacute;vo zasiahnuť v pr&iacute;pade &bdquo;rusk&eacute;ho využ&iacute;vania energie ako geopolitickej zbrane v Eur&oacute;pe&ldquo; a &bdquo;agresie voči Ukrajine&ldquo;. Rusk&aacute; strana opakovane zd&ocirc;raznila, že Nord Stream 2 je v&yacute;lučne komerčn&yacute; projekt a realizuje sa spoločne s eur&oacute;pskymi partnermi. Tlačov&yacute; tajomn&iacute;k rusk&eacute;ho prezidenta Dmitrija Peskova vyjadril zm&auml;tok nad pokusmi viacer&yacute;ch kraj&iacute;n určiť osud plynovodu za politicky motivovan&yacute;ch okolnost&iacute;. Moskva tiež opakovane vyhl&aacute;sila, že nikdy nepoužila energetick&eacute; zdroje ako n&aacute;stroj tlaku. https://tass.ru/ekonomika/12658925

Vladimir Putin: USA dělají velkou chybu, když používají dolar jako nástroj sankcí


USA dělají velkou chybu, když používají dolar jako sankční nástroj. Ruský prezident Vladimir Putin to řekl v rozhovoru s Headley Gamble, novinářem z americké televizní stanice CNBC, po plenárním zasedání fóra Russian Energy Week. Text rozhovoru byl zveřejněn na webu Kremlu.


„Zdá se mi, že Spojené státy dělají velmi velkou chybu, když používají dolar jako sankční nástroj,“ řekl Putin. Poznamenal, že Washington to dělá, aby odradil platby v dolarech za sankcionované produkty.


"Je pro nás prostě nemožné získat peníze klientů za dodané produkty v dolarech. K čemu to vede? Jednoduše musíme, nemáme jinou možnost, jen musíme přejít na vypořádání v jiných měnách," dodal ruský vůdce .


Putin také poukázal na to, že „když ostatní země, které používají dolar jako rezervní měnu nebo jako nástroj vypořádání, vidí, co se děje, samy mají obavy, že dolar může být v jejich vztahu použit stejným způsobem“. „A také začínají omezovat držení dolaru a méně ho používat jako účetní jednotku. Výsledkem je, že i nejbližší partneři a spojenci USA ve svých rezervách snižují podíl dolaru, to je statistická skutečnost ," dodal.
https://tass.ru/ekonomika/12658437?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


Vladimir Putin: USA dělaj&iacute; velkou chybu, když použ&iacute;vaj&iacute; dolar jako n&aacute;stroj sankc&iacute; USA dělaj&iacute; velkou chybu, když použ&iacute;vaj&iacute; dolar jako sankčn&iacute; n&aacute;stroj. Rusk&yacute; prezident Vladimir Putin to řekl v rozhovoru s Headley Gamble, novin&aacute;řem z americk&eacute; televizn&iacute; stanice CNBC, po plen&aacute;rn&iacute;m zased&aacute;n&iacute; f&oacute;ra Russian Energy Week. Text rozhovoru byl zveřejněn na webu Kremlu. &bdquo;Zd&aacute; se mi, že Spojen&eacute; st&aacute;ty dělaj&iacute; velmi velkou chybu, když použ&iacute;vaj&iacute; dolar jako sankčn&iacute; n&aacute;stroj,&ldquo; řekl Putin. Poznamenal, že Washington to děl&aacute;, aby odradil platby v dolarech za sankcionovan&eacute; produkty. &quot;Je pro n&aacute;s prostě nemožn&eacute; z&iacute;skat pen&iacute;ze klientů za dodan&eacute; produkty v dolarech. K čemu to vede? Jednodu&scaron;e mus&iacute;me, nem&aacute;me jinou možnost, jen mus&iacute;me přej&iacute;t na vypoř&aacute;d&aacute;n&iacute; v jin&yacute;ch měn&aacute;ch,&quot; dodal rusk&yacute; vůdce . Putin tak&eacute; pouk&aacute;zal na to, že &bdquo;když ostatn&iacute; země, kter&eacute; použ&iacute;vaj&iacute; dolar jako rezervn&iacute; měnu nebo jako n&aacute;stroj vypoř&aacute;d&aacute;n&iacute;, vid&iacute;, co se děje, samy maj&iacute; obavy, že dolar může b&yacute;t v jejich vztahu použit stejn&yacute;m způsobem&ldquo;. &bdquo;A tak&eacute; zač&iacute;naj&iacute; omezovat držen&iacute; dolaru a m&eacute;ně ho použ&iacute;vat jako &uacute;četn&iacute; jednotku. V&yacute;sledkem je, že i nejbliž&scaron;&iacute; partneři a spojenci USA ve sv&yacute;ch rezerv&aacute;ch snižuj&iacute; pod&iacute;l dolaru, to je statistick&aacute; skutečnost ,&quot; dodal. https://tass.ru/ekonomika/12658437?utm_source=yxnews&amp;utm_medium=desktop
2.25k
19
6
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept