Zahraničná politika
Správy z Ameriky

Americe a světu hrozí větší krach než Afghánistán


Ministryně financí Janet Yellen jim oznámila, že jestli ten strop zadlužení nezruší nebo alespoň nezvednou, tak USA nebudou schopny v říjnu obsloužit své vládní dluhy, čili v podstatě dojde ke státnímu bankrotu. Znamená to tedy, že USA nad hladinou, aby ještě nezbankrotovaly, drží jen nové dluhy potřebné na splátky těch starých, neboť ze státních výnosů jim už na splátky nezbyde. Že je americká dluhová politika dlouhodobě neudržitelná, je jasné každému, toto však znamená, že ten obávaný bod zlomu
není před Amerikou, nýbrž že už ho překročila,


což je daleko výraznější projev hroucení impéria než scény z Afghánistánu.
Koukneme-li se na čísla o zadlužení federální vlády, tak Rozpočtová kancelář Kongresu předpovídá, že roku 2022 bude dluh o 40 procent vyšší než roku 2019 ve výši 24,3 bilionů dolarů a roste tempem, jakému by nestačil ani růst čínské ekonomiky, natožpak té americké. Podle MMF je letošní poměr dluhu k HDP 109 procent, tj. stav odpovídající zemím obvykle nuceným se prodat do „dluhového nevolnictví“ záchranných institucí. Ukončení Afghánské války, která je stála za 20 let 2 biliony dolarů, se za těchto okolností jeví jako velice drobné opatření, které s celkovou situací nehne. . .
http://czech.cri.cn/communication/3888/20210911/701459.html
613f3265f2a84


Americe a světu hrozí větší krach než Afghánistán ------------------------------------------------- Ministryně financí Janet Yellen jim oznámila, že jestli ten strop zadlužení nezruší nebo alespoň nezvednou, tak USA nebudou schopny v říjnu obsloužit své vládní dluhy, čili v podstatě dojde ke státnímu bankrotu. Znamená to tedy, že USA nad hladinou, aby ještě nezbankrotovaly, drží jen nové dluhy potřebné na splátky těch starých, neboť ze státních výnosů jim už na splátky nezbyde. Že je americká dluhová politika dlouhodobě neudržitelná, je jasné každému, toto však znamená, že ten obávaný bod zlomu není před Amerikou, nýbrž že už ho překročila, což je daleko výraznější projev hroucení impéria než scény z Afghánistánu. Koukneme-li se na čísla o zadlužení federální vlády, tak Rozpočtová kancelář Kongresu **předpovídá, že roku 2022 bude dluh o 40 procent vyšší než roku 2019 ve výši 24,3 bilionů** dolarů a roste tempem, jakému by nestačil ani růst čínské ekonomiky, natožpak té americké. Podle MMF je letošní poměr dluhu k HDP 109 procent, tj. stav odpovídající zemím obvykle nuceným se prodat do „dluhového nevolnictví“ záchranných institucí. Ukončení Afghánské války, která je stála za 20 let 2 biliony dolarů, se za těchto okolností jeví jako velice drobné opatření, které s celkovou situací nehne. . . http://czech.cri.cn/communication/3888/20210911/701459.html ![613f3265f2a84](serve/attachment&path=613f3265f2a84)
Upravené 13. 9. 2021 o 13:13

Štátnej elite USA sa doma rozpadáva riadenie na 6., 5. a 4. priorite pod rukami. To, čo uzákonili pre federálnych zamestnancov, je rana do oboch vlastných nôh. Toto hádam aj zastaví pokračovanie plánu s kovidom globálne.


Ešte dodám postreh Chazina z posledného videa, že ak bude Biden vymenený Harissovou, ktorá má nulovú skúsenosť so štátnym riadením, tak rozpad sa ešte zrýchli. A pridáva, že treba sledovať návrhy FEDu - a keď prídu absurdné nápady zachrániť ekonomiku USA, tak rozpad štátu bude nablízku.


Štátnej elite USA sa doma rozpadáva riadenie na 6., 5. a 4. priorite pod rukami. To, čo uzákonili pre federálnych zamestnancov, je rana do oboch vlastných nôh. Toto hádam aj zastaví pokračovanie plánu s kovidom globálne. Ešte dodám postreh Chazina z posledného videa, že ak bude Biden vymenený Harissovou, ktorá má nulovú skúsenosť so štátnym riadením, tak rozpad sa ešte zrýchli. A pridáva, že treba sledovať návrhy FEDu - a keď prídu absurdné nápady zachrániť ekonomiku USA, tak rozpad štátu bude nablízku.
Upravené 13. 9. 2021 o 17:05

Dalekosáhlé ničivé důsledky 11. září v americké režii
Web rakouské veřejnoprávní televize ORF zveřejnil analýzu,
která jasně dokazuje drtivý dopad událostí 11. září nejen na USA a jejich spojence,
ale doslova na celý svět. Zejména demokracie a její hodnoty musely hodně ustoupit, největší prostor dostaly „fake news“, ovšem ty šířené oficiálními médii.
Fake news a fake incidents jako casus belli, příčiny války a omezení svobod, řetěz událostí, který se už nechce nebo neumí zastavit.
Dovoluji si podstatnou část analýzy ORF ocitovat:
„Účinky útoků teroristické organizace Al -Kajda z 11. září pociťujeme i o 20 let později - nejen v Afghánistánu s obnoveným převzetím moci Talibánem, ale také v každodenním životě, například u bezpečnostních předpisů pro lety.
Debaty o mučení - klíčové slovo waterboarding - také spadají pod akce USA s oficiálním názvem „Válka proti teroru“, jak se píše v úvodu článku.
Následuje hodnocení vývoje událostí:
„Celkově 11. září a jeho důsledky, například v podobě války v Afghánistánu, zaměstnávaly čtyři prezidenty USA George W. Bushe, Baracka Obamu, Donalda Trumpa a Joe Bidena. Poté, co radikální islámský Talibán odmítl vydat šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina, začaly 7. října 2001 útoky vedené USA na Afghánistán. Bush tehdy jasně uvedl, že boj USA je také výslovně namířen proti vládám, které nabízejí ochranu teroristům. Režim Talibánu pak na konci roku 2001 celkem rychle padl. V Afghánistánu však klid nenastal. Během dalších dvou desetiletí Talibán opakovaně útočil na jednotky NATO a dokonce prováděl útoky v hlavním městě Kábulu. Během návštěvy prozatímního afghánského prezidenta Hamida Karzáího v Bílém domě v červnu 2004 Bush hovořil o „prvním vítězství ve válce proti terorismu“ - podle některých dokonale mylný úsudek, jak se také ukázalo, podle jiných skvělé PR. Bin Ládina nakonec 2. května 2011 v pákistánském Abbottabadu zastřelily speciální jednotky americké armády. Bin Ládin byl nejhledanějším teroristou na světě, na jeho hlavu byla vypsána odměna 50 milionů dolarů. Kromě 11. září byla zakladateli Al-Káidy připisována řada dalších vážných útoků.
Přítomnost amerických vojáků v Afghánistánu byla pro ně vyčerpávající - až do katastrofálního stažení v srpnu 2021. Na 20. výročí útoků z 11. září nyní v Kábulu opět vlaje bílá vlajka Talibánu. Vojáci pod vedením NATO se v chaosu stáhli, afghánské bezpečnostní síly se zhroutily. Talibán vyhrál válku v Afghánistánu.
V průběhu „války proti teroru“ po 11. září – název byl inspirován „válkou proti drogám“ vyhlášenou USA v 70. letech 20. století – vypukla irácká válka, protože Bush použil „válku proti teroru“ také jako záminku k útoku na Irák v březnu 2003. S více než pochybnými důkazy o existenci zbraní hromadného ničení jako ospravedlnění. To se, jak známo, neprokázalo, Bagdád zbraně hromadného ničení, například chemické, dodané USA a používané v 80. letech, v té době už neměl.
Další fake se objevil 1. května 2003, kdy Bush na letadlové lodi „USS Abraham Lincoln“ oznámil oficiální ukončení bojů v Iráku, a to pod obrovským praporem s nápisem „Mise splněna“. Později se ukázalo, že letadlová loď musela být pro vysílání otočena o 180 stupňů, aby na pozadí nebylo vidět kalifornské pobřeží. Tato „splněná mise“ byla odhalena jako prázdná fráze a stala se symbolem „fake news“ nejpozději tehdy, když v následujících měsících v Iráku eskalovalo násilí. Až koncem roku 2011 USA konečně stáhly své vojáky ze země, aby se ti o tři roky později zase vrátili, kvůli pomoci irácké armádě v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Navzdory vojenské porážce je však IS stále aktivní v Iráku a sousední Sýrii.“ Tolik shrnutí válečných „úspěchů“ USA za posledních 20 let. Článek však pokračuje ještě drsnějšími fakty:
„Podle odhadu Brownovy univerzity ke konci roku 2019 zabila „válka proti teroru“ více než 800 000 lidí, většinou civilistů v Iráku a Afghánistánu. Vědci vyčíslili finanční náklady pro USA na více než 6,4 bilionu dolarů (asi 5,4 bilionu eur). Jsou také obavy, že v Afghánistánu se bude opakovat situace po prvním stažení z Iráku a že země bude v budoucnu sloužit jako výcviková a logistická základna islamistických teroristických organizací.
Neblahý vývoj zaznamenaly USA v otázce mučení. Po 11. září USA změnily části své vojenské základny v kubánském zálivu Guantánamo na vězení s maximální ostrahou. Záliv Guantánamo má 116 kilometrů čtverečních a nachází se na jihovýchodě Kuby. Ploty a minová pole vytvářejí jasné ohraničení od komunistických sousedů. Vojenská základna Guantánamo byla pronajata v roce 1903 a prodloužena na neurčito v roce 1934 jako součást dobré sousedské politiky, kterou prosazoval americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Vláda na Kubě však považuje základnu za nezákonnou. 11. ledna 2002, čtyři měsíce po útocích, přišlo na Guantánamo prvních 20 vězňů. Na Guantánamu používala americká armáda tvrdé „vyšetřovací“ metody - například nedostatek spánku, neustálé vystavování hudbě a kukly přetažené přes hlavu. Proslul také notoricky známý „Waterboarding“, velmi kontroverzní a běžně klasifikovaný jako mučení. „Metoda výslechu“ hájená Bushovou administrativou simuluje utonutí. Vězeň je obvykle připoután v leže, na obličej je přitlačen mokrý hadr a poté se na něj nalijí litry vody. Co je snad ještě horší, obzvláště důležití vězni, na které použité metody výslechu nezapůsobily, byli podle tehdejších amerických médií posíláni z USA do spřátelených států, ve kterých je mučení běžné. Mluvilo se také o černých stránkách, tj. o tajných věznicích CIA, o nichž se říká, že některé byly v Evropě, dokonce i v Polsku.
Guantánamo se stalo černou skvrnou na pověsti USA. Až o něco později vyvolaly celosvětové pobouření snímky z amerického „protiteroristického“ boje v Iráku. Záznamy iráckých vězňů z americké vojenské věznice Abú Ghraib, kterou převzaly USA od iráckého režimu, byly zveřejněny na konci dubna 2004. Obrázky ukazují americké vojáky, kteří sexuálně ponižují a zneužívají irácké vězně. Americká vojáčka Lynndie England, která byla později usvědčena, se stala veřejně známou. Zveřejněné snímky ukazují mimo jiné England, jak s úsměvem ukazuje na genitálie vězně a vede vězně na vodítku pro psa. England byla odsouzena ke třem letům vězení za šest případů špatného zacházení a poté, co si odseděla polovinu, byla v březnu 2007 propuštěna z vojenské věznice v San Diegu. V roce 2006 tehdejší americký prezident Bush připustil, že skandál byl největší chybou americké vojenské akce v Iráku. Obraz USA a jeho ozbrojených sil tehdy utrpěl trvalé škody.
Teror z 11. září měl dopad i na americké zpravodajské služby. Po útocích obvinila vyšetřovací komise zejména CIA, americkou zahraniční zpravodajskou službu, z nedostatečné spolupráce s federální policií FBI a z řady dalších závažných selhání v souvislosti s možnou prevencí útoků. V důsledku selhání zpravodajců provedl Bush největší reformu amerických zpravodajských služeb za poslední desetiletí. Bylo zřízeno kontroverzní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Tehdejší kritici se obávali, že nová autorita bude sloužit také ke špehování částí populace (což se samozřejmě potvrdilo). V průběhu reformy byl zřízen také úřad ředitele pro tajné služby – což je něco jako ministr. Měly zde být shromážděny a analyzovány informace od CIA, FBI a Národní bezpečnostní agentury (NSA) a celních a imigračních úřadů o možných teroristických aktivitách.
Navždy se změnila letecká doprava.
Vstup do USA ztížilo vyplňování nových složitých formulářů a bezpečnostní opatření
a kontroly letů byly rozšířeny po celém světě. Přestože byla tato pravidla
v průběhu let opět oslabena, jsou stále patrná i dnes.
Byly také naskenovány soubory údajů o cestujících, do letadel byli vysíláni ozbrojení policisté jako „Sky Marshalls“, osobní a občanské průkazy byly doplněny o biometrické údaje a přizpůsobeny strojovému čtení a skenování.
Byla také podepsána dohoda s EU o přenosu údajů o cestujících“, vypočítává obšírná analýza v ORF.
Kdo dočetl až sem, musí mu být jasné, že největší omezení demokracie představuje přizpůsobení se metodám nedemokratických režimů v rámci boje proti nim. Nikoli jejich existence sama o sobě,
ale totalitní způsob myšlení, které omezuje každodenní život občana tzv. rozvinutého světa.
https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1444626515977855?__tn__=-R
https://orf.at/stories/3227703/?fbclid=IwAR2MLsPfNC5RFHSJlrdUpTd456TrjhnnBSyOOMzXkz5Us_hxAD0Z_OhDvkQ


**Dalekosáhlé ničivé důsledky 11. září v americké režii** Web rakouské veřejnoprávní televize ORF zveřejnil analýzu, která jasně **dokazuje drtivý dopad událostí 11. září nejen na USA a jejich spojence**, ale doslova na celý svět. Zejména demokracie a její hodnoty musely hodně ustoupit, největší prostor dostaly „fake news“, ovšem ty šířené oficiálními médii. Fake news a fake incidents jako casus belli, příčiny války a omezení svobod, řetěz událostí, který se už nechce nebo neumí zastavit. Dovoluji si podstatnou část analýzy ORF ocitovat: „Účinky útoků teroristické organizace Al -Kajda z 11. září pociťujeme i o 20 let později - nejen v Afghánistánu s obnoveným převzetím moci Talibánem, ale také v každodenním životě, například u bezpečnostních předpisů pro lety. Debaty o mučení - klíčové slovo waterboarding - také spadají pod akce USA s oficiálním názvem „Válka proti teroru“, jak se píše v úvodu článku. **Následuje hodnocení vývoje událostí:** „Celkově 11. září a jeho důsledky, například v podobě války v Afghánistánu, zaměstnávaly čtyři prezidenty USA George W. Bushe, Baracka Obamu, Donalda Trumpa a Joe Bidena. Poté, co radikální islámský Talibán odmítl vydat šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina, začaly 7. října 2001 útoky vedené USA na Afghánistán. Bush tehdy jasně uvedl, že boj USA je také výslovně namířen proti vládám, které nabízejí ochranu teroristům. Režim Talibánu pak na konci roku 2001 celkem rychle padl. V Afghánistánu však klid nenastal. Během dalších dvou desetiletí Talibán opakovaně útočil na jednotky NATO a dokonce prováděl útoky v hlavním městě Kábulu. Během návštěvy prozatímního afghánského prezidenta Hamida Karzáího v Bílém domě v červnu 2004 Bush hovořil o „prvním vítězství ve válce proti terorismu“ - podle některých dokonale mylný úsudek, jak se také ukázalo, podle jiných skvělé PR. Bin Ládina nakonec 2. května 2011 v pákistánském Abbottabadu zastřelily speciální jednotky americké armády. Bin Ládin byl nejhledanějším teroristou na světě, na jeho hlavu byla vypsána odměna 50 milionů dolarů. Kromě 11. září byla zakladateli Al-Káidy připisována řada dalších vážných útoků. Přítomnost amerických vojáků v Afghánistánu byla pro ně vyčerpávající - až do katastrofálního stažení v srpnu 2021. Na 20. výročí útoků z 11. září nyní v Kábulu opět vlaje bílá vlajka Talibánu. Vojáci pod vedením NATO se v chaosu stáhli, afghánské bezpečnostní síly se zhroutily. Talibán vyhrál válku v Afghánistánu. V průběhu „války proti teroru“ po 11. září – název byl inspirován „válkou proti drogám“ vyhlášenou USA v 70. letech 20. století – vypukla irácká válka, protože Bush použil „válku proti teroru“ také jako záminku k útoku na Irák v březnu 2003. S více než pochybnými důkazy o existenci zbraní hromadného ničení jako ospravedlnění. To se, jak známo, neprokázalo, Bagdád zbraně hromadného ničení, například chemické, dodané USA a používané v 80. letech, v té době už neměl. Další fake se objevil 1. května 2003, kdy Bush na letadlové lodi „USS Abraham Lincoln“ oznámil oficiální ukončení bojů v Iráku, a to pod obrovským praporem s nápisem „Mise splněna“. Později se ukázalo, že letadlová loď musela být pro vysílání otočena o 180 stupňů, aby na pozadí nebylo vidět kalifornské pobřeží. Tato „splněná mise“ byla odhalena jako prázdná fráze a stala se symbolem „fake news“ nejpozději tehdy, když v následujících měsících v Iráku eskalovalo násilí. Až koncem roku 2011 USA konečně stáhly své vojáky ze země, aby se ti o tři roky později zase vrátili, kvůli pomoci irácké armádě v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Navzdory vojenské porážce je však IS stále aktivní v Iráku a sousední Sýrii.“ Tolik shrnutí válečných „úspěchů“ USA za posledních 20 let. Článek však pokračuje ještě drsnějšími fakty: „Podle odhadu Brownovy univerzity ke konci roku 2019 zabila „válka proti teroru“ více než 800 000 lidí, většinou civilistů v Iráku a Afghánistánu. Vědci vyčíslili finanční náklady pro USA na více než 6,4 bilionu dolarů (asi 5,4 bilionu eur). Jsou také obavy, že v Afghánistánu se bude opakovat situace po prvním stažení z Iráku a že země bude v budoucnu sloužit jako výcviková a logistická základna islamistických teroristických organizací. Neblahý vývoj zaznamenaly USA v otázce mučení. Po 11. září USA změnily části své vojenské základny v kubánském zálivu Guantánamo na vězení s maximální ostrahou. Záliv Guantánamo má 116 kilometrů čtverečních a nachází se na jihovýchodě Kuby. Ploty a minová pole vytvářejí jasné ohraničení od komunistických sousedů. Vojenská základna Guantánamo byla pronajata v roce 1903 a prodloužena na neurčito v roce 1934 jako součást dobré sousedské politiky, kterou prosazoval americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Vláda na Kubě však považuje základnu za nezákonnou. 11. ledna 2002, čtyři měsíce po útocích, přišlo na Guantánamo prvních 20 vězňů. Na Guantánamu používala americká armáda tvrdé „vyšetřovací“ metody - například nedostatek spánku, neustálé vystavování hudbě a kukly přetažené přes hlavu. Proslul také notoricky známý „Waterboarding“, velmi kontroverzní a běžně klasifikovaný jako mučení. „Metoda výslechu“ hájená Bushovou administrativou simuluje utonutí. Vězeň je obvykle připoután v leže, na obličej je přitlačen mokrý hadr a poté se na něj nalijí litry vody. Co je snad ještě horší, obzvláště důležití vězni, na které použité metody výslechu nezapůsobily, byli podle tehdejších amerických médií posíláni z USA do spřátelených států, ve kterých je mučení běžné. Mluvilo se také o černých stránkách, tj. o tajných věznicích CIA, o nichž se říká, že některé byly v Evropě, dokonce i v Polsku. Guantánamo se stalo černou skvrnou na pověsti USA. Až o něco později vyvolaly celosvětové pobouření snímky z amerického „protiteroristického“ boje v Iráku. Záznamy iráckých vězňů z americké vojenské věznice Abú Ghraib, kterou převzaly USA od iráckého režimu, byly zveřejněny na konci dubna 2004. Obrázky ukazují americké vojáky, kteří sexuálně ponižují a zneužívají irácké vězně. Americká vojáčka Lynndie England, která byla později usvědčena, se stala veřejně známou. Zveřejněné snímky ukazují mimo jiné England, jak s úsměvem ukazuje na genitálie vězně a vede vězně na vodítku pro psa. England byla odsouzena ke třem letům vězení za šest případů špatného zacházení a poté, co si odseděla polovinu, byla v březnu 2007 propuštěna z vojenské věznice v San Diegu. V roce 2006 tehdejší americký prezident Bush připustil, že skandál byl největší chybou americké vojenské akce v Iráku. Obraz USA a jeho ozbrojených sil tehdy utrpěl trvalé škody. Teror z 11. září měl dopad i na americké zpravodajské služby. Po útocích obvinila vyšetřovací komise zejména CIA, americkou zahraniční zpravodajskou službu, z nedostatečné spolupráce s federální policií FBI a z řady dalších závažných selhání v souvislosti s možnou prevencí útoků. V důsledku selhání zpravodajců provedl Bush největší reformu amerických zpravodajských služeb za poslední desetiletí. Bylo zřízeno kontroverzní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Tehdejší kritici se obávali, že nová autorita bude sloužit také ke špehování částí populace (což se samozřejmě potvrdilo). V průběhu reformy byl zřízen také úřad ředitele pro tajné služby – což je něco jako ministr. Měly zde být shromážděny a analyzovány informace od CIA, FBI a Národní bezpečnostní agentury (NSA) a celních a imigračních úřadů o možných teroristických aktivitách. **Navždy se změnila letecká doprava.** Vstup do USA ztížilo vyplňování nových složitých formulářů a bezpečnostní opatření a kontroly letů byly rozšířeny po celém světě. Přestože byla tato pravidla v průběhu let opět oslabena, jsou stále patrná i dnes. Byly také naskenovány soubory údajů o cestujících, do letadel byli vysíláni ozbrojení policisté jako „Sky Marshalls“, osobní a občanské průkazy byly doplněny o biometrické údaje a přizpůsobeny strojovému čtení a skenování. **Byla také podepsána dohoda s EU o přenosu údajů o cestujících“**, vypočítává obšírná analýza v ORF. Kdo dočetl až sem, musí mu být jasné, že největší omezení demokracie představuje přizpůsobení se metodám nedemokratických režimů v rámci boje proti nim. Nikoli jejich existence sama o sobě, ale totalitní způsob myšlení, které omezuje každodenní život občana tzv. rozvinutého světa. https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1444626515977855?__tn__=-R https://orf.at/stories/3227703/?fbclid=IwAR2MLsPfNC5RFHSJlrdUpTd456TrjhnnBSyOOMzXkz5Us_hxAD0Z_OhDvkQ

Pentagon uvedl, že americká armáda za Ruskem zaostává


Američané nechtějí válku s Ruskem, protože Moskva má modernější zbraně


Americký generál John Hayten během videokonference řekl, že se Spojené státy americké obávají ruské vojenské síly. Čínská lidová republika je také hrozbou pro zemi, řekl místopředseda náčelníků štábů americké armády (CSC).


Generál připustil, že Rusko a Čína představují hlavní hrozbu pro Spojené státy: jejich zbraně mnohonásobně převyšují ty americké:


"Ruské jaderné síly jsou nyní plně modernizovány, ale naše ne." "..." Z principiálního hlediska jsme nikdy nebojovali proti Sovětskému svazu. Naším hlavním cílem musí být nikdy jít do války s Čínou a Ruskem ... jinak tento den hrozí, že bude pro planetu strašným dnem. Zničí svět, “řekl vojenský vůdce.
https://glas.ru/politics/army/327271-v-pentagone-zayavili-chto-voennye-sily-ssha-otstayut-ot-rossii-un10169/


Pentagon uvedl, že americká armáda za Ruskem zaostává Američané nechtějí válku s Ruskem, protože Moskva má modernější zbraně Americký generál John Hayten během videokonference řekl, že se Spojené státy americké obávají ruské vojenské síly. Čínská lidová republika je také hrozbou pro zemi, řekl místopředseda náčelníků štábů americké armády (CSC). Generál připustil, že Rusko a Čína představují hlavní hrozbu pro Spojené státy: jejich zbraně mnohonásobně převyšují ty americké: "Ruské jaderné síly jsou nyní plně modernizovány, ale naše ne." "..." Z principiálního hlediska jsme nikdy nebojovali proti Sovětskému svazu. Naším hlavním cílem musí být nikdy jít do války s Čínou a Ruskem ... jinak tento den hrozí, že bude pro planetu strašným dnem. Zničí svět, “řekl vojenský vůdce. https://glas.ru/politics/army/327271-v-pentagone-zayavili-chto-voennye-sily-ssha-otstayut-ot-rossii-un10169/

USA stahují systémy protiraketové obrany ze Saúdské Arábie


Amerika odstranila ze Saúdské Arábie svůj nejmodernější raketový systém a baterie Patriot, uvedla agentura AP. Operace stažení byla provedena navzdory skutečnosti, že stát na Arabském poloostrově čelí odvetným raketovým útokům a útokům dronů z Jemenu. Všimněte si toho, že se americká vláda nedávno rozhodla stáhnout své jednotky z afghánského území.


"Zatímco desítky tisíc amerických vojáků zůstávají na Arabském poloostrově jako protiváha Íránu, státy Arabského zálivu se obávají plánů USA do budoucna, protože jejich armáda vnímá rostoucí hrozbu v Asii, která vyžaduje takovou protiraketovou obranu." Napětí zůstává vysoké, protože se zdá, že se vídeňská jednání zastavila kvůli zhroucené íránské jaderné dohodě se světovými mocnostmi, což zvyšuje riziko budoucích střetů v regionu, “uvedla agentura.


Saudskoarabské ministerstvo obrany ve svém prohlášení rovněž uznalo stažení amerických raketových systémů, ale zároveň uvedlo, že království má s Washingtonem silné a dlouhodobé vztahy. Země doufá v další podporu Západu.


Připomeňme si, v těchto dnech jemenské ozbrojené síly zahájily útok dronů na jihozápadě Saúdské Arábie v reakci na pokračující vojenskou ofenzivu království. V neděli jemenské ozbrojené síly zahájily raketové a dronové útoky na ropná zařízení Aramco ve městě Ras Tanura ve východní provincii Saúdské Arábie a jinde.
https://glas.ru/politics/army/326557-ssha-vyvodyat-sistemy-pro-iz-saudovskoj-aravii-un10169/


USA stahují systémy protiraketové obrany ze Saúdské Arábie Amerika odstranila ze Saúdské Arábie svůj nejmodernější raketový systém a baterie Patriot, uvedla agentura AP. Operace stažení byla provedena navzdory skutečnosti, že stát na Arabském poloostrově čelí odvetným raketovým útokům a útokům dronů z Jemenu. Všimněte si toho, že se americká vláda nedávno rozhodla stáhnout své jednotky z afghánského území. "Zatímco desítky tisíc amerických vojáků zůstávají na Arabském poloostrově jako protiváha Íránu, státy Arabského zálivu se obávají plánů USA do budoucna, protože jejich armáda vnímá rostoucí hrozbu v Asii, která vyžaduje takovou protiraketovou obranu." Napětí zůstává vysoké, protože se zdá, že se vídeňská jednání zastavila kvůli zhroucené íránské jaderné dohodě se světovými mocnostmi, což zvyšuje riziko budoucích střetů v regionu, “uvedla agentura. Saudskoarabské ministerstvo obrany ve svém prohlášení rovněž uznalo stažení amerických raketových systémů, ale zároveň uvedlo, že království má s Washingtonem silné a dlouhodobé vztahy. Země doufá v další podporu Západu. Připomeňme si, v těchto dnech jemenské ozbrojené síly zahájily útok dronů na jihozápadě Saúdské Arábie v reakci na pokračující vojenskou ofenzivu království. V neděli jemenské ozbrojené síly zahájily raketové a dronové útoky na ropná zařízení Aramco ve městě Ras Tanura ve východní provincii Saúdské Arábie a jinde. https://glas.ru/politics/army/326557-ssha-vyvodyat-sistemy-pro-iz-saudovskoj-aravii-un10169/

Američtí vědci: Vakcíny jsou čisté jedy! Očkování mRNA je jasným porušením Norimberského kodexu. Proč se zemřelí po očkování nesmějí pitvat? Píchat toxin dětem je šílenství! Znásilnění injekcí je zločin
https://www.infovojna.sk/article/americti-vedci-vakciny-jsou-ciste-jedy-ockovani-mrna-je-jasnym-porusenim-norimberskeho-kodexu-proc-se-zemreli-po-ockovani-nesmeji-pitvat-pichat-toxin-detem-je-silenstvi-znasilneni-injekci-je-zlocin


**Američtí vědci: Vakcíny jsou čisté jedy! Očkování mRNA je jasným porušením Norimberského kodexu. Proč se zemřelí po očkování nesmějí pitvat? Píchat toxin dětem je šílenství! Znásilnění injekcí je zločin** https://www.infovojna.sk/article/americti-vedci-vakciny-jsou-ciste-jedy-ockovani-mrna-je-jasnym-porusenim-norimberskeho-kodexu-proc-se-zemreli-po-ockovani-nesmeji-pitvat-pichat-toxin-detem-je-silenstvi-znasilneni-injekci-je-zlocin

Nemocnica v Chicagu odmietla liečiť ženu ivermektínom. Aktivistka za používanie tohto lieku nakoniec zomrela na zápal pľúc v dôsledku infikovania koronavírusom
https://www.infovojna.sk/article/nemocnica-v-chicagu-odmietla-liecit-zenu-ivermektinom-aktivistka-za-pouzivanie-tohto-lieku-nakoniec-zomrela-na-zapal-pluc-v-dosledku-infikovania-koronavirusom


**Nemocnica v Chicagu odmietla liečiť ženu ivermektínom. Aktivistka za používanie tohto lieku nakoniec zomrela na zápal pľúc v dôsledku infikovania koronavírusom** https://www.infovojna.sk/article/nemocnica-v-chicagu-odmietla-liecit-zenu-ivermektinom-aktivistka-za-pouzivanie-tohto-lieku-nakoniec-zomrela-na-zapal-pluc-v-dosledku-infikovania-koronavirusom

Bílý dům odstřihl Bidena z živého přenosu. Nerad ho prý nechává improvizovat


Bílý dům už poněkolikáté utnul živý přenos vystoupení amerického prezidenta Joe Bidena. V pondělí ukončil vysílání ve chvíli, kdy Biden mluvil s představiteli státu Idaho o vážných lesních požárech. Prezidentova mluvčí již dříve připustila, že její tým znepokojuje, když Biden odpovídá na neplánované otázky.
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/bily-dum-odstrihl-bidena-z-ziveho-prenosu-nerad-ho-pry-nechava-improvizovat-40372069


Bílý dům odstřihl Bidena z živého přenosu. Nerad ho prý nechává improvizovat Bílý dům už poněkolikáté utnul živý přenos vystoupení amerického prezidenta Joe Bidena. V pondělí ukončil vysílání ve chvíli, kdy Biden mluvil s představiteli státu Idaho o vážných lesních požárech. Prezidentova mluvčí již dříve připustila, že její tým znepokojuje, když Biden odpovídá na neplánované otázky. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/bily-dum-odstrihl-bidena-z-ziveho-prenosu-nerad-ho-pry-nechava-improvizovat-40372069

vcera jsem sledovala na foxnews/YT videa 6141fd9512206


bohuzel nemuzu najit video, kde mluvil guverner kent z georgie, ktery je ve skupine rebelujicich guverneru. hned jsem si googlila vsechny guvernery, co jsou proti bidenovi.


zajimavy je rozhovor s ben shapiro, ktery mluvi o tom, ze jako CEO firmy, bude jednat s pravniky, jak se vyhnout narizeni, kdy firmy nad 100 lidi, musi mit bud pieksnute zamestnance nebo je tydne testovat. udajne hrozi az 14K USD pokuta za poruseni.


https://www.youtube.com/watch?v=E4Yk0WIvHYM


btw: pro zajimavost, benjamin kuras byl u martiny kocianove:


Benjamin Kuras: Polovina jich není. Nakonec polovina Američanů volila Trumpa, ale je zajímavé, že i spousta republikánů jsou takzvaně never Trumpové, což znamená, že Trumpovi nefandili. Bude to záležet na tom, jakým způsobem se vyvine Republikánská strana, a kdo ji převezme. Zda nakonec zvítězí trumpismus bez Trumpa nad anti-trumpisty. Naději vidím v jednom senátorovi z Floridy, jmenuje se Ron DeSantis, který by mohl vést Republikánskou stranu.


Dá se předpovídat, že Trump DeSantise už trošku podporuje jako svého možného nástupce. Uvidíme možná už během příštích několika měsíců, co se v Republikánské straně odehraje. Já jim samozřejmě fandím, rozumím spoustě demokratických, konzervativně smýšlejících lidí, kteří se nedokázali prokoukat Trumpovým nesympatickým manýrismem, a nedokázali se prokoukat a promyslet k politice, kterou chtěl zachránit Ameriku. Musíme představit novou tvář, a vrátit se k politice Make America Great Again.


PS: vetsinou ta videa sleduju pred spanim ... a pak se divim, ze nemuzu zaspat;-)))


vcera jsem sledovala na foxnews/YT videa ![6141fd9512206](serve/attachment&path=6141fd9512206) bohuzel nemuzu najit video, kde mluvil guverner kent z georgie, ktery je ve skupine rebelujicich guverneru. hned jsem si googlila vsechny guvernery, co jsou proti bidenovi. zajimavy je rozhovor s ben shapiro, ktery mluvi o tom, ze jako CEO firmy, bude jednat s pravniky, jak se vyhnout narizeni, kdy firmy nad 100 lidi, musi mit bud pieksnute zamestnance nebo je tydne testovat. udajne hrozi az 14K USD pokuta za poruseni. https://www.youtube.com/watch?v=E4Yk0WIvHYM btw: pro zajimavost, benjamin kuras byl u martiny kocianove: Benjamin Kuras: Polovina jich není. Nakonec polovina Američanů volila Trumpa, ale je zajímavé, že i spousta republikánů jsou takzvaně never Trumpové, což znamená, že Trumpovi nefandili. Bude to záležet na tom, jakým způsobem se vyvine Republikánská strana, a kdo ji převezme. Zda nakonec zvítězí trumpismus bez Trumpa nad anti-trumpisty. Naději vidím v jednom senátorovi z Floridy, jmenuje se Ron DeSantis, který by mohl vést Republikánskou stranu. Dá se předpovídat, že Trump DeSantise už trošku podporuje jako svého možného nástupce. Uvidíme možná už během příštích několika měsíců, co se v Republikánské straně odehraje. Já jim samozřejmě fandím, rozumím spoustě demokratických, konzervativně smýšlejících lidí, kteří se nedokázali prokoukat Trumpovým nesympatickým manýrismem, a nedokázali se prokoukat a promyslet k politice, kterou chtěl zachránit Ameriku. Musíme představit novou tvář, a vrátit se k politice Make America Great Again. PS: vetsinou ta videa sleduju pred spanim ... a pak se divim, ze nemuzu zaspat;-)))

Američtí zdravotníci znalí nebezpečnosti covid injekcí, masově dávají výpověde a opouštějí nemocnice. Ředitel texaské nemocnice říká, že ji bude muset kvůli povinnému očkování zavřít
https://cz24.news/americti-zdravotnici-znali-nebezpecnosti-covid-injekci-masove-davaji-vypovede-a-opousteji-nemocnice-reditel-texaske-nemocnice-rika-ze-ji-bude-muset-kvuli-povinnemu-ockovani-zavrit/


**Američtí zdravotníci znalí nebezpečnosti covid injekcí, masově dávají výpověde a opouštějí nemocnice. Ředitel texaské nemocnice říká, že ji bude muset kvůli povinnému očkování zavřít** https://cz24.news/americti-zdravotnici-znali-nebezpecnosti-covid-injekci-masove-davaji-vypovede-a-opousteji-nemocnice-reditel-texaske-nemocnice-rika-ze-ji-bude-muset-kvuli-povinnemu-ockovani-zavrit/

vetsinou ta videa sleduju pred spanim ... a pak se divim, ze nemuzu zaspat

Mam bezva lek na spani - usinam s knizkou - ctu, ctu a kdyz vypadne z ruky, tak je cas zhasnout - spis jak miminko. Nedavno jsem usnula i pri lampicce. K ranu jsem se divila, proc se sviti ....


[quote="pid:33259, uid:347"]vetsinou ta videa sleduju pred spanim ... a pak se divim, ze nemuzu zaspat[/quote] Mam bezva lek na spani - usinam s knizkou - ctu, ctu a kdyz vypadne z ruky, tak je cas zhasnout - spis jak miminko. Nedavno jsem usnula i pri lampicce. K ranu jsem se divila, proc se sviti ....

ja som v zivote nezaspala pri knihe, skor naopak....rovnako aj TV:-( a ze by som potrebovala nejaky uspavak


ja som v zivote nezaspala pri knihe, skor naopak....rovnako aj TV:-( a ze by som potrebovala nejaky uspavak

Nedavno jsem usnula i pri lampicce. K ranu jsem se divila, proc se sviti ....


toto sa stáva bežne aj mne. Telku nepozerám, takze to nehrozi:-)


[quote="pid:33384, uid:68"]Nedavno jsem usnula i pri lampicce. K ranu jsem se divila, proc se sviti ....[/quote] toto sa stáva bežne aj mne. Telku nepozerám, takze to nehrozi:-)

https://www.facebook.com/wake.up.96995/posts/6188499491221090
Kari Lake píše:
Zpráva o forenzním auditu v Arizoně bude představena v pátek 24. září ve 13 hodin na půdě Senátu.
Představí ji předseda Petersen a předsedkyně Senátu Karen Fannová.
Galerie bude přístupná veřejnosti.


614754d5c1457


https://www.oann.com/mich-voters-demand-election-audit/


Michigan môže byť ďalším štátom, ktorý uskutoční volebný audit z roku 2020. Jedna Američanka Christina Bobbová hovorila s generálnym kandidátom štátneho zástupcu Mattom DePernom o práve Michigandersa na audit ich volieb.


https://www.facebook.com/wake.up.96995/posts/6188499491221090 Kari Lake píše: Zpráva o forenzním auditu v Arizoně bude představena v pátek 24. září ve 13 hodin na půdě Senátu. Představí ji předseda Petersen a předsedkyně Senátu Karen Fannová. Galerie bude přístupná veřejnosti. ![614754d5c1457](serve/attachment&path=614754d5c1457) https://www.oann.com/mich-voters-demand-election-audit/ Michigan môže byť ďalším štátom, ktorý uskutoční volebný audit z roku 2020. Jedna Američanka Christina Bobbová hovorila s generálnym kandidátom štátneho zástupcu Mattom DePernom o práve Michigandersa na audit ich volieb.

Americký federálny poradný výbor FDA dôrazne odmieta podanie tretej dávky experimentálneho roztoku od Pfizeru
https://www.infovojna.sk/article/americky-federalny-poradny-vybor-fda-dorazne-odmieta-podanie-tretej-davky-experimentalneho-roztoku-od-pfizeru


**Americký federálny poradný výbor FDA dôrazne odmieta podanie tretej dávky experimentálneho roztoku od Pfizeru** https://www.infovojna.sk/article/americky-federalny-poradny-vybor-fda-dorazne-odmieta-podanie-tretej-davky-experimentalneho-roztoku-od-pfizeru

Narazil som na zaujímavé video natočené v Pensilvanii.
https://vk.com/video545285102_456239416
Video sa dá zhliadnuť len ak máte účet na VK.
Pre tých ktorí ho nemajú sem dávam obr.
6148ac4b215bb
Naozaj zaujímava reklama.
S pozdravom Peter.


Narazil som na zaujímavé video natočené v Pensilvanii. https://vk.com/video545285102_456239416 Video sa dá zhliadnuť len ak máte účet na VK. Pre tých ktorí ho nemajú sem dávam obr. ![6148ac4b215bb](serve/attachment&path=6148ac4b215bb) Naozaj zaujímava reklama. S pozdravom Peter.

Trump verí, že USA sa kvôli migračnej kríze čoskoro stanú krajinou tretieho sveta


Podľa bývalého prezidenta nič podobné, čo sa deje na americkej hranici, „sa nikdy predtým nestalo“.


Spojené štáty sa v dohľadnej dobe môžu stať kvôli migračnej kríze krajinou tretieho sveta. Tento názor vyjadril v pondelok bývalý americký prezident Donald Trump.


"Spojené štáty budú čoskoro považované za krajinu tretieho sveta. Nič podobné, čo sa deje na našej hranici, sa nikdy predtým nestalo. Milióny ľudí sa už infiltrovali, ale ďalší sú na ceste," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo jeho tlačové oddelenie.


Americký prezident Joe Biden od nástupu k moci v januári tohto roku oznámil „novú imigračnú politiku“, uvoľní legislatívu v tejto oblasti a ukončí program vysielania žiadateľov o azyl do Mexika. Odvtedy tok migrantov pokúšajúcich sa vstúpiť do USA výrazne vzrástol a v súčasnosti presahuje 200 tisíc, pričom dosahuje maximum od začiatku 21. storočia.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12461877


Trump verí, že USA sa kvôli migračnej kríze čoskoro stanú krajinou tretieho sveta Podľa bývalého prezidenta nič podobné, čo sa deje na americkej hranici, „sa nikdy predtým nestalo“. Spojené štáty sa v dohľadnej dobe môžu stať kvôli migračnej kríze krajinou tretieho sveta. Tento názor vyjadril v pondelok bývalý americký prezident Donald Trump. "Spojené štáty budú čoskoro považované za krajinu tretieho sveta. Nič podobné, čo sa deje na našej hranici, sa nikdy predtým nestalo. Milióny ľudí sa už infiltrovali, ale ďalší sú na ceste," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo jeho tlačové oddelenie. Americký prezident Joe Biden od nástupu k moci v januári tohto roku oznámil „novú imigračnú politiku“, uvoľní legislatívu v tejto oblasti a ukončí program vysielania žiadateľov o azyl do Mexika. Odvtedy tok migrantov pokúšajúcich sa vstúpiť do USA výrazne vzrástol a v súčasnosti presahuje 200 tisíc, pričom dosahuje maximum od začiatku 21. storočia. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12461877

Trump verí, že USA sa kvôli migračnej kríze čoskoro stanú krajinou tretieho sveta


https://www.youtube.com/watch?v=zI6XOZcvblA


sleduju zpravy na fox news a zabery z hranice pripominaji 2015 v evrope. hranicni straze uz nemaji situaci pod kontrolou. vsichni se ptaji, co dela biden, co dela harris. v americe panuje totalni chaos ve vsech smerech.
pod videem je dotaz "zacal uz proces impeachmentu pro bidena? 75 milionu americanu ceka"


[quote="pid:33967, uid:12"]Trump verí, že USA sa kvôli migračnej kríze čoskoro stanú krajinou tretieho sveta[/quote] https://www.youtube.com/watch?v=zI6XOZcvblA sleduju zpravy na fox news a zabery z hranice pripominaji 2015 v evrope. hranicni straze uz nemaji situaci pod kontrolou. vsichni se ptaji, co dela biden, co dela harris. v americe panuje totalni chaos ve vsech smerech. pod videem je dotaz "zacal uz proces impeachmentu pro bidena? 75 milionu americanu ceka"

Svetoví lídri sa vracajú do OSN a čelia mnohým stupňujúcim sa krízam


NEW YORK (AP)-Svetoví lídri sa v utorok prvýkrát po dvoch rokoch vrátia do OSN
s impozantným programom stupňujúcich sa kríz, s ktorými sa treba vysporiadať,
vrátane stále zúriacej pandémie COVID-19 a neúprosne sa otepľujúcej planéte.


Ďalšími naliehavými problémami sú rastúce napätie medzi USA a Čínou,
neistá budúcnosť Afganistanu za vlády nových vládcov Talibanu
a pokračujúce konflikty v Jemene, Sýrii a Etiópii, v zmiernenom regióne Tigray.
Minulý rok do OSN neprišli žiadni lídri, pretože koronavírus obletel zemeguľu,
takže všetky ich adresy boli vopred zaznamenané. Tento rok Valné zhromaždenie ponúklo lídrom na výber, či prídu do New Yorku alebo zostanú online, a viac ako 100 hláv štátov a predsedov vlád sa rozhodlo osobne vystúpiť v sále Valného zhromaždenia.
Generálny tajomník OSN Antonio Gutteres, ktorý otvára celotýždňovú akciu,
„nevyjadruje žiadne obavy pri vyjadrovaní svojho znepokojenia nad stavom sveta
a predstaví víziu na preklenutie početných rozdielov, ktoré stoja v ceste pokroku. "
Uviedol hovorca OSN Stephane Dujarric.
Podľa tradície je prvou krajinou, ktorá hovorí, Brazília, ktorej prezident Jair Bolsonaro nie je očkovaný. Minulý štvrtok zopakoval, že v blízkej dobe neplánuje výstrel, pričom svoje odmietnutie odôvodnil tým, že má COVID-19, a preto má vysokú hladinu protilátok.


Kľúčovou otázkou pred schôdzami boli vstupné požiadavky na COVID-19 pre vedúcich predstaviteľov do USA-a do samotného sídla OSN. USA vyžadujú očkovanie
alebo nedávny test na COVID-19 a OSN bude fungovať na čestnom systéme,
pomocou ktorého ktokoľvek, kto vstúpi do komplexu, potvrdí,
že nemá príznaky COVID-19
a že nebol testovaný pozitívne za posledných 10 dní.
Očakáva sa, že tromi najsledovanejšími rečníkmi v utorok ráno
budú americký prezident Joe Biden, ktorý sa v OSN objaví po prvýkrát od jeho porážky Donalda Trumpa v novembrových voľbách, čínskeho prezidenta Si Ťin -pchinga,
ktorý v prekvapivom kroku prednesie video adresu a nedávno zvoleného iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho.


Pred otvorením výročnej generálnej diskusie valného zhromaždenia vydal Guterres hrozivé varovanie, že svet sa môže ponoriť do novej a pravdepodobne nebezpečnejšej studenej vojny, pokiaľ USA a Čína neopravia svoj „úplne nefunkčný“ vzťah.
Šéf OSN v tomto víkende v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press uviedol, že Washington a Peking by mali spolupracovať na klimatickej kríze a rokovať o obchode a technológiách, ale „bohužiaľ dnes máme len konfrontáciu“, vrátane ľudských práv a geostrategických problémov, predovšetkým v juhočínske more.


Minulý týždeň o Bidenovom prejave Richard Gowan, riaditeľ OSN pre medzinárodnú krízovú skupinu, povedal, že „skutočne dôležitou otázkou je, ako rámuje vzťahy s Čínou“. Predpovedal, že Biden „nebude v kritike Číny taký otvorený ako Trump, najmä v rokoch 2019 a 2020“, ale skôr sa „pokúsi postaviť Čínu ako krajinu, ktorá spochybňuje svetový poriadok založený na pravidlách, a krajinu, ktorá Nemalo by sa dôverovať vedeniu medzinárodného systému. “
Ďalší vedúci predstavitelia, ktorí mali počas schôdze, ktorá sa končí 27. septembra, osobne hovoriť, sú jordánsky kráľ Abdalláh II., Prezident Venezuely, a predsedovia vlád Japonska, Indie a Spojeného kráľovstva spolu s novým izraelským premiérom Naftaliem Bennettom a Palestínsky prezident Mahmúd Abbás.


K lídrom, ktorí tento rok predložia vopred zaznamenané vyhlásenia, patria prezidenti Egypta, Indonézie, Južnej Afriky a Zimbabwe.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron mal v utorok doručiť vopred zaznamenané vyhlásenie, ale vláda uviedla, že minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian
teraz prednesie adresu krajiny prakticky v posledný deň.
Francúzsko a Čína reagovali nahnevane na prekvapivé oznámenie Bidena spolu s lídrami Austrálie a Británie o dohode, ktorá má Austrálii poskytnúť najmenej osem ponoriek poháňaných jadrovou energiou. Austrália podpísala zmluvu v hodnote najmenej 66 miliárd dolárov na tucet francúzskych konvenčných dieselelektrických ponoriek a ich výstavba už prebiehala.


Le Drian na pondelňajšej tlačovej konferencii uviedol, že medzi USA a jeho najstarším spojencom Francúzskom a Európou existuje „kríza dôvery“, ktorá bola vylúčená z novej aliancie USA-Spojené kráľovstvo-Austrália zameranej na Indonéziu. Tichomorský a zameraný na konfrontáciu s Čínou.
Podľa neho by Európania „nemali zostať pozadu“ a mali by si definovať svoje strategické záujmy.
https://apnews.com/article/united-nations-general-assembly-health-china-coronavirus-pandemic-africa-3284c8ff8739dd7cfaf78db214098403


### Svetoví lídri sa vracajú do OSN a čelia mnohým stupňujúcim sa krízam NEW YORK (AP)-Svetoví lídri sa v utorok prvýkrát po dvoch rokoch vrátia do OSN s impozantným programom stupňujúcich sa kríz, s ktorými sa treba vysporiadať, vrátane stále zúriacej pandémie COVID-19 a neúprosne sa otepľujúcej planéte. Ďalšími naliehavými problémami sú rastúce napätie medzi USA a Čínou, neistá budúcnosť Afganistanu za vlády nových vládcov Talibanu a pokračujúce konflikty v Jemene, Sýrii a Etiópii, v zmiernenom regióne Tigray. **Minulý rok do OSN neprišli žiadni lídri, pretože koronavírus obletel zemeguľu**, takže všetky ich adresy boli vopred zaznamenané. Tento rok Valné zhromaždenie ponúklo lídrom na výber, či prídu do New Yorku alebo zostanú online, a viac ako **100 hláv štátov** a predsedov vlád sa rozhodlo osobne vystúpiť v sále Valného zhromaždenia. Generálny tajomník OSN Antonio Gutteres, ktorý otvára celotýždňovú akciu, „nevyjadruje žiadne obavy pri vyjadrovaní svojho znepokojenia nad stavom sveta a predstaví víziu na preklenutie početných rozdielov, ktoré stoja v ceste pokroku. " Uviedol hovorca OSN Stephane Dujarric. Podľa tradície je prvou krajinou, ktorá hovorí, Brazília, ktorej prezident Jair Bolsonaro nie je očkovaný. Minulý štvrtok zopakoval, že v blízkej dobe neplánuje výstrel, pričom svoje odmietnutie odôvodnil tým, že má COVID-19, a preto má vysokú hladinu protilátok. Kľúčovou otázkou pred schôdzami boli vstupné požiadavky na COVID-19 pre vedúcich predstaviteľov do USA-a do samotného sídla OSN. USA vyžadujú očkovanie alebo nedávny test na COVID-19 a OSN bude fungovať na čestnom systéme, pomocou ktorého ktokoľvek, kto vstúpi do komplexu, potvrdí, že nemá príznaky COVID-19 a že nebol testovaný pozitívne za posledných 10 dní. Očakáva sa, že tromi najsledovanejšími rečníkmi v utorok ráno budú americký prezident Joe Biden, ktorý sa v OSN objaví po prvýkrát od jeho porážky Donalda Trumpa v novembrových voľbách, čínskeho prezidenta Si Ťin -pchinga, ktorý v prekvapivom kroku prednesie video adresu a nedávno zvoleného iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho. Pred otvorením výročnej generálnej diskusie valného zhromaždenia vydal Guterres hrozivé varovanie, že svet sa môže ponoriť do novej a pravdepodobne nebezpečnejšej studenej vojny, pokiaľ USA a Čína neopravia svoj „úplne nefunkčný“ vzťah. Šéf OSN v tomto víkende v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press uviedol, že Washington a Peking by mali spolupracovať na klimatickej kríze a rokovať o obchode a technológiách, ale „bohužiaľ dnes máme len konfrontáciu“, vrátane ľudských práv a geostrategických problémov, predovšetkým v juhočínske more. Minulý týždeň o Bidenovom prejave Richard Gowan, riaditeľ OSN pre medzinárodnú krízovú skupinu, povedal, že „skutočne dôležitou otázkou je, ako rámuje vzťahy s Čínou“. Predpovedal, že Biden „nebude v kritike Číny taký otvorený ako Trump, najmä v rokoch 2019 a 2020“, ale skôr sa „pokúsi postaviť Čínu ako krajinu, ktorá spochybňuje svetový poriadok založený na pravidlách, a krajinu, ktorá Nemalo by sa dôverovať vedeniu medzinárodného systému. “ Ďalší vedúci predstavitelia, ktorí mali počas schôdze, ktorá sa končí 27. septembra, osobne hovoriť, sú jordánsky kráľ Abdalláh II., Prezident Venezuely, a predsedovia vlád Japonska, Indie a Spojeného kráľovstva spolu s novým izraelským premiérom Naftaliem Bennettom a Palestínsky prezident Mahmúd Abbás. K lídrom, ktorí tento rok predložia vopred zaznamenané vyhlásenia, patria prezidenti Egypta, Indonézie, Južnej Afriky a Zimbabwe. Francúzsky prezident Emmanuel Macron mal v utorok doručiť vopred zaznamenané vyhlásenie, ale vláda uviedla, že minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian teraz prednesie adresu krajiny prakticky v posledný deň. **Francúzsko a Čína reagovali nahnevane na prekvapivé oznámenie Bidena spolu s lídrami Austrálie a Británie o dohode, ktorá má Austrálii poskytnúť najmenej osem ponoriek poháňaných jadrovou energiou. Austrália podpísala zmluvu v hodnote najmenej 66 miliárd dolárov na tucet francúzskych konvenčných dieselelektrických ponoriek a ich výstavba už prebiehala.** Le Drian na pondelňajšej tlačovej konferencii uviedol, že medzi USA a jeho najstarším spojencom Francúzskom a Európou existuje „kríza dôvery“, ktorá bola vylúčená z novej aliancie USA-Spojené kráľovstvo-Austrália zameranej na Indonéziu. Tichomorský a zameraný na konfrontáciu s Čínou. **Podľa neho by Európania „nemali zostať pozadu“ a mali by si definovať svoje strategické záujmy.** https://apnews.com/article/united-nations-general-assembly-health-china-coronavirus-pandemic-africa-3284c8ff8739dd7cfaf78db214098403
43.32k
250
54
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept