Zahraničná politika
G7

Ministri zahraničných vecí krajín G7 rokujú o vzťahoch s Ruskom


Ministri zahraničia krajín G7 (G7) na plenárnom zasadnutí v utorok 4. mája v Londýne budú rokovať o vzťahoch s Ruskom, Čínou a Iránom, ako aj o kríze v Mjanmarsku, situácii v Líbyi, Etiópii, Bielorusku a občianska vojna v Sýrii. Uvádza sa to vo vyhlásení britského ministerstva zahraničia, uvádza agentúra TASS.


Uvádza sa, že ministri majú v úmysle diskutovať o „prebiehajúcich nepriateľských činnostiach Ruska vrátane [uskutočňovaných] koncentráciou vojsk na hraniciach s Ukrajinou“. Okrem ministrov zahraničných vecí Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Kanady, Spojených štátov, Francúzska, Japonska a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, zástupcov Austrálie, Indie, Južnej Kórey a Južnej Afriky, ako aj generálny tajomník Združenia juhovýchodných národov Ázie Lim Jock Hoi. Stretnutie ministrov sa uskutoční po prvý raz za dva roky.


Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab 3. mája vyhodnotil možnosť „pozitívnych“ vzťahov s Ruskom. Podľa neho „sú dvere pozitívnych vzťahov [s Ruskom] a diplomacie pre nás vždy otvorené“, ale „správanie Ruska sa musí zmeniť“. Rusko je podľa neho ako jeden z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN „proti základným normám medzinárodného práva“. Ako príklad uviedol Raab „balansovanie na pokraji vojny a šramotanie blízko hraníc Ukrajiny“, ako aj kybernetické útoky pripisované Moskve.


V Londýne sa v pondelok 3. mája začalo prvé osobné stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín G7 po dvoch rokoch. Spojené kráľovstvo ako hostiteľská krajina už uviedlo, že táto udalosť ponúka šancu na zvýšenie vplyvu západných krajín. Počas nej sa plánuje rokovať o takých otázkach, ako je zotavenie z pandémie koronavírusov, boj proti zmene podnebia a interakcia s Čínou a Ruskom. Stretnutie G7 potrvá do 5. mája.


https://lenta.ru/news/2021/05/04/g7/


**Ministri zahraničných vecí krajín G7 rokujú o vzťahoch s Ruskom** Ministri zahraničia krajín G7 (G7) na plenárnom zasadnutí v utorok 4. mája v Londýne budú rokovať o vzťahoch s Ruskom, Čínou a Iránom, ako aj o kríze v Mjanmarsku, situácii v Líbyi, Etiópii, Bielorusku a občianska vojna v Sýrii. Uvádza sa to vo vyhlásení britského ministerstva zahraničia, uvádza agentúra TASS. Uvádza sa, že ministri majú v úmysle diskutovať o „prebiehajúcich nepriateľských činnostiach Ruska vrátane [uskutočňovaných] koncentráciou vojsk na hraniciach s Ukrajinou“. Okrem ministrov zahraničných vecí Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Kanady, Spojených štátov, Francúzska, Japonska a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, zástupcov Austrálie, Indie, Južnej Kórey a Južnej Afriky, ako aj generálny tajomník Združenia juhovýchodných národov Ázie Lim Jock Hoi. Stretnutie ministrov sa uskutoční po prvý raz za dva roky. Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab 3. mája vyhodnotil možnosť „pozitívnych“ vzťahov s Ruskom. Podľa neho „sú dvere pozitívnych vzťahov [s Ruskom] a diplomacie pre nás vždy otvorené“, ale „správanie Ruska sa musí zmeniť“. Rusko je podľa neho ako jeden z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN „proti základným normám medzinárodného práva“. Ako príklad uviedol Raab „balansovanie na pokraji vojny a šramotanie blízko hraníc Ukrajiny“, ako aj kybernetické útoky pripisované Moskve. V Londýne sa v pondelok 3. mája začalo prvé osobné stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín G7 po dvoch rokoch. Spojené kráľovstvo ako hostiteľská krajina už uviedlo, že táto udalosť ponúka šancu na zvýšenie vplyvu západných krajín. Počas nej sa plánuje rokovať o takých otázkach, ako je zotavenie z pandémie koronavírusov, boj proti zmene podnebia a interakcia s Čínou a Ruskom. Stretnutie G7 potrvá do 5. mája. https://lenta.ru/news/2021/05/04/g7/

Skupina G7 sa vyslovila za stabilné vzťahy s Ruskom


Ministri zahraničia krajín G7 sa zároveň dohodli na posilnení kolektívnych kapacít proti Ruskej federácii


Ministri zahraničných vecí skupiny G7 sa zasadzujú za stabilný a predvídateľný vzťah s Ruskom, naďalej však budú posilňovať svoje kolektívne schopnosti tvárou v tvár údajne hroziacemu medzinárodnému poriadku v Moskve. Uvádza sa to v komuniké prijatom po výsledkoch prvého osobného stretnutia ministrov zahraničia G7 po dvoch rokoch.


"Opakujeme náš záujem o stabilné a predvídateľné vzťahy s Ruskom," uvádza sa v komuniké. „Napriek tomu budeme naďalej posilňovať našu kolektívnu kapacitu a kapacitu našich partnerov, aby sme odradili ruské správanie, ktoré ohrozuje medzinárodný poriadok založený na pravidlách, vrátane bezpečnosti a dezinformácií v kyberpriestore,“ uvádza sa v G7.


Ministri tiež plánujú pokračovať v rokovaniach s Ruskou federáciou pri riešení regionálnych kríz.


„Budeme naďalej spolupracovať s Ruskom na riešení regionálnych kríz a globálnych otázok spoločného záujmu, ako sú zmena podnebia, kontrola zbraní, odzbrojenie a nešírenie zbraní; mierový, udržateľný hospodársky rozvoj a ochrana životného prostredia v Arktíde,“ uvádza sa vo vyhlásení. ...


Transparentnosť vojenských činností


Ministri zahraničných vecí Skupiny siedmich ďalej vyzvali Ruskú federáciu, aby dodržiavala záväzky OBSE týkajúce sa transparentnosti vojenských aktivít.


Ministri opätovne potvrdili svoju podporu nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny „v rámci medzinárodne uznaných hraníc vrátane teritoriálnych vôd“. „Vyzývame Rusko, aby dodržiavalo svoje záväzky a zásady OBSE týkajúce sa transparentnosti vojenských aktivít a [pohybu] síl vrátane urovnania obáv podľa kapitoly 3 Viedenského dokumentu,“ uvádza sa v texte. Stiahlo jednotky a prijalo potrebné opatrenia na zníženie napätia. ““


Ministri zahraničia tiež vyjadrili „hlboké znepokojenie“ nad blokovaním prístupu k časti Čierneho mora. Vyhlásenie zároveň potvrdzuje údajne „diplomatický a zdržanlivý prístup Ukrajiny“ v tejto situácii.


Západné krajiny v posledných týždňoch opakovane vyjadrili znepokojenie nad vyhláseniami ukrajinskej armády o hromadení ruských síl pozdĺž hraníc s Ukrajinou. Ako uviedol tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, pohyb ruských vojsk cez územie Ruska by nemal obťažovať ďalšie štáty, pretože ich nijako neohrozuje.


Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa 22. apríla rozhodol dokončiť overovacie činnosti v južných a západných vojenských obvodoch, pretože všetky ciele boli splnené. Minister stanovil úlohu pre generálny štáb Ozbrojených síl RF, veliteľa vojenských obvodov a vzdušných síl „naplánovať a začať 23. apríla návrat vojsk do miest ich stáleho nasadenia, vykonať podrobnú analýzu a zhrnúť výsledky kontroly prekvapenia vojakov. Šojgu nariadil do 1. mája návrat na miesta stáleho nasadenia vojakov, ktorí sa podieľali na cvičeniach na juhu Ruska.


Podľa bulletinu Riaditeľstva pre navigáciu a oceánografiu Ministerstva obrany Ruskej federácie bude od 24. apríla do 31. októbra preplávať zahraničné vojnové lode a ďalšie štátne plavidlá vo viacerých čiernomorských regiónoch v pásme teritoriálnych vôd Ruska. je pozastavený. V dokumente nie je uvedené, z akého dôvodu a v záujme ktorého oddelenia sú označené oblasti uzavreté.


Situácia s Navaľným a zhoršenie diplomatických vzťahov


Ministri zahraničia G7 zároveň vyjadrili „úplnú solidaritu so všetkými partnermi“, ktorí údajne trpeli konaním ruských spravodajských služieb, a sľúbili, že na ne budú reagovať „s neotrasiteľným odhodlaním“. Skupina siedmich „s poľutovaním konštatuje zhoršenie vzťahov Ruska so západnými krajinami“ a v tejto súvislosti zdôrazňuje, že Viedenský dohovor o diplomatických stykoch zostáva „základným východiskom diplomatických vzťahov medzi krajinami“.


Účastníci stretnutia sa v súvislosti s témou ľudských práv v Rusku vyjadrili, že sú „naďalej hlboko znepokojení“ stavom ľudských práv v Ruskej federácii a údajným útlakom „opozície, ochrancov ľudských práv, nezávislej občianskej spoločnosti a médií. „


G7 tiež nastolila tému údajnej otravy odsúdeného Alexeja Navaľného a vyzvala na vyšetrovanie.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11311999


Skupina G7 sa vyslovila za stabilné vzťahy s Ruskom --------------------------------------------------- Ministri zahraničia krajín G7 sa zároveň dohodli na posilnení kolektívnych kapacít proti Ruskej federácii Ministri zahraničných vecí skupiny G7 sa zasadzujú za stabilný a predvídateľný vzťah s Ruskom, naďalej však budú posilňovať svoje kolektívne schopnosti tvárou v tvár údajne hroziacemu medzinárodnému poriadku v Moskve. Uvádza sa to v komuniké prijatom po výsledkoch prvého osobného stretnutia ministrov zahraničia G7 po dvoch rokoch. "Opakujeme náš záujem o stabilné a predvídateľné vzťahy s Ruskom," uvádza sa v komuniké. „Napriek tomu budeme naďalej posilňovať našu kolektívnu kapacitu a kapacitu našich partnerov, aby sme odradili ruské správanie, ktoré ohrozuje medzinárodný poriadok založený na pravidlách, vrátane bezpečnosti a dezinformácií v kyberpriestore,“ uvádza sa v G7. Ministri tiež plánujú pokračovať v rokovaniach s Ruskou federáciou pri riešení regionálnych kríz. „Budeme naďalej spolupracovať s Ruskom na riešení regionálnych kríz a globálnych otázok spoločného záujmu, ako sú zmena podnebia, kontrola zbraní, odzbrojenie a nešírenie zbraní; mierový, udržateľný hospodársky rozvoj a ochrana životného prostredia v Arktíde,“ uvádza sa vo vyhlásení. ... Transparentnosť vojenských činností Ministri zahraničných vecí Skupiny siedmich ďalej vyzvali Ruskú federáciu, aby dodržiavala záväzky OBSE týkajúce sa transparentnosti vojenských aktivít. Ministri opätovne potvrdili svoju podporu nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny „v rámci medzinárodne uznaných hraníc vrátane teritoriálnych vôd“. „Vyzývame Rusko, aby dodržiavalo svoje záväzky a zásady OBSE týkajúce sa transparentnosti vojenských aktivít a [pohybu] síl vrátane urovnania obáv podľa kapitoly 3 Viedenského dokumentu,“ uvádza sa v texte. Stiahlo jednotky a prijalo potrebné opatrenia na zníženie napätia. ““ Ministri zahraničia tiež vyjadrili „hlboké znepokojenie“ nad blokovaním prístupu k časti Čierneho mora. Vyhlásenie zároveň potvrdzuje údajne „diplomatický a zdržanlivý prístup Ukrajiny“ v tejto situácii. Západné krajiny v posledných týždňoch opakovane vyjadrili znepokojenie nad vyhláseniami ukrajinskej armády o hromadení ruských síl pozdĺž hraníc s Ukrajinou. Ako uviedol tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, pohyb ruských vojsk cez územie Ruska by nemal obťažovať ďalšie štáty, pretože ich nijako neohrozuje. Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa 22. apríla rozhodol dokončiť overovacie činnosti v južných a západných vojenských obvodoch, pretože všetky ciele boli splnené. Minister stanovil úlohu pre generálny štáb Ozbrojených síl RF, veliteľa vojenských obvodov a vzdušných síl „naplánovať a začať 23. apríla návrat vojsk do miest ich stáleho nasadenia, vykonať podrobnú analýzu a zhrnúť výsledky kontroly prekvapenia vojakov. Šojgu nariadil do 1. mája návrat na miesta stáleho nasadenia vojakov, ktorí sa podieľali na cvičeniach na juhu Ruska. Podľa bulletinu Riaditeľstva pre navigáciu a oceánografiu Ministerstva obrany Ruskej federácie bude od 24. apríla do 31. októbra preplávať zahraničné vojnové lode a ďalšie štátne plavidlá vo viacerých čiernomorských regiónoch v pásme teritoriálnych vôd Ruska. je pozastavený. V dokumente nie je uvedené, z akého dôvodu a v záujme ktorého oddelenia sú označené oblasti uzavreté. Situácia s Navaľným a zhoršenie diplomatických vzťahov Ministri zahraničia G7 zároveň vyjadrili „úplnú solidaritu so všetkými partnermi“, ktorí údajne trpeli konaním ruských spravodajských služieb, a sľúbili, že na ne budú reagovať „s neotrasiteľným odhodlaním“. Skupina siedmich „s poľutovaním konštatuje zhoršenie vzťahov Ruska so západnými krajinami“ a v tejto súvislosti zdôrazňuje, že Viedenský dohovor o diplomatických stykoch zostáva „základným východiskom diplomatických vzťahov medzi krajinami“. Účastníci stretnutia sa v súvislosti s témou ľudských práv v Rusku vyjadrili, že sú „naďalej hlboko znepokojení“ stavom ľudských práv v Ruskej federácii a údajným útlakom „opozície, ochrancov ľudských práv, nezávislej občianskej spoločnosti a médií. „ G7 tiež nastolila tému údajnej otravy odsúdeného Alexeja Navaľného a vyzvala na vyšetrovanie. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11311999

Tak sa mi zda ze vytycena "cervena" ciara zo strany Ruska zacina prinasat prve ovocie. Dokonca aj ministri sa stretli po 2 rokoch.


Tak sa mi zda ze vytycena "cervena" ciara zo strany Ruska zacina prinasat prve ovocie. Dokonca aj ministri sa stretli po 2 rokoch.

Kolektivní VEŠ začíná ryčet.


Kolektivní VEŠ začíná ryčet.

Ministri G7 vyzvali Bielorusko na opakovanie volieb


Ministri zahraničných vecí skupiny G7 v Londýne vyzvali v stredu Bielorusko na uskutočnenie nových prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Vo vyhlásení zverejnenom po skončení londýnskych rokovaní tiež apelovali na bieloruské úrady, aby ukončili represie a prepustili všetky nespravodlivo väznené osoby.


Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka by mal podľa ministrov „prepustiť všetkých, ktorí sú nespravodlivo väznení pre svoje demokratické zmýšľanie a prestať s potláčaním ľudských práv a základných slobôd," píše sa v komuniké, z ktorého citovala agentúra TASS.


Skupina G7 je podľa vyhlásenia odhodlaná podporovať demokratické ašpirácie obyvateľov Bieloruska a pričiniť sa o potrestanie všetkých osôb, zodpovedných za porušovanie ľudských práv v tejto postsovietskej republike.


Odsudzujeme pokračujúce represie zamerané voči novinárom a obhajcom ľudských práv... Ďalej naliehame na (bieloruský) režim, aby začal viesť zmysluplný dialóg so všetkými zložkami spoločnosti, vrátane skutočných vodcov opozície a občianskych skupín," uviedli ministri.


Takýto dialóg by podľa nich mali sprostredkovať mediátori z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), čo by mohlo priniesť východisko zo súčasnej politickej krízy v Bielorusku.


V Bielorusku sa vlani v auguste konali sporné voľby hlavy štátu, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť vyhral dlhoročný autoritársky prezident Lukašenko. Opozícia ani západné krajiny však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované.


Po voľbách v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, stovky zranených a viac ako 30.000 zadržaných. Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím. V posledných mesiacoch majú protestné akcie už len epizodický a lokálny charakter.
https://www.teraz.sk/zahranicie/ministri-g7-vyzvali-bielorusko-na-opakov/546929-clanok.html?fbclid=IwAR1WsfWep_6px6y6cARI_zCzNNQ6MRZOUZEssZc7bRLWostLXEpCL9EiO1c


Ministri G7 vyzvali Bielorusko na opakovanie volieb --------------------------------------------------- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 v Londýne vyzvali v stredu Bielorusko na uskutočnenie nových prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Vo vyhlásení zverejnenom po skončení londýnskych rokovaní tiež apelovali na bieloruské úrady, aby ukončili represie a prepustili všetky nespravodlivo väznené osoby. Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka by mal podľa ministrov „prepustiť všetkých, ktorí sú nespravodlivo väznení pre svoje demokratické zmýšľanie a prestať s potláčaním ľudských práv a základných slobôd," píše sa v komuniké, z ktorého citovala agentúra TASS. Skupina G7 je podľa vyhlásenia odhodlaná podporovať demokratické ašpirácie obyvateľov Bieloruska a pričiniť sa o potrestanie všetkých osôb, zodpovedných za porušovanie ľudských práv v tejto postsovietskej republike. Odsudzujeme pokračujúce represie zamerané voči novinárom a obhajcom ľudských práv... Ďalej naliehame na (bieloruský) režim, aby začal viesť zmysluplný dialóg so všetkými zložkami spoločnosti, vrátane skutočných vodcov opozície a občianskych skupín," uviedli ministri. Takýto dialóg by podľa nich mali sprostredkovať mediátori z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), čo by mohlo priniesť východisko zo súčasnej politickej krízy v Bielorusku. V Bielorusku sa vlani v auguste konali sporné voľby hlavy štátu, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť vyhral dlhoročný autoritársky prezident Lukašenko. Opozícia ani západné krajiny však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované. Po voľbách v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, stovky zranených a viac ako 30.000 zadržaných. Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím. V posledných mesiacoch majú protestné akcie už len epizodický a lokálny charakter. https://www.teraz.sk/zahranicie/ministri-g7-vyzvali-bielorusko-na-opakov/546929-clanok.html?fbclid=IwAR1WsfWep_6px6y6cARI_zCzNNQ6MRZOUZEssZc7bRLWostLXEpCL9EiO1c
615
4
3
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept