Videá, filmy, knihy
Donbas. Luhansko -Rusko-ukrajinská válka vysvětlena - skutečný důvod za touto válkou

Rusko-ukrajinská válka vysvětlena – skutečný důvod za touto válkou (1. část)
https://rumble.com/vfwh7v-rusko-ukrajinsk-vlka-vysvtlena-skuten-dvod-za-touto-vlkou-1.-st.html


Úvod do kontextu: Video je sice z konce roku 2015, ale podle mě slouží k dobrému pochopení toho, co se děje v souvislosti s Ukrajinou a Ruskem i dnes, kdy většina západních mainstreamových médií jednohlasně viní Rusko za konflikt na hranici s Ukrajinou. Jenže realita může být úplně jiná, jak ukazuje tohle video.


Přepis:


Vypravěč: "RuskonapadloUkrajinu". Tento slogan se minulé léto virálně rozšířil. Rozšířil se po sociálních sítích a moji ukrajinští a američtí přátelé si toho všimli. Západní média o tom také podávala zprávy. Ruská agrese a ruská invaze a ruská okupace východní ukrajinské oblasti Donbas je považovaná za fakt, i když o tom existují jen neověřené důkazy a velmi málo fotografických nebo video důkazů, a ty jsou také obvykle rozmazané. Což je velmi zvláštní, protože ukrajinský prezident Porošenko (nyní bývalý) tvrdil, že na východní Ukrajině je více jak 200 tisíc ruských vojáků a Ukrajina tvrdila, že hranici napadly velké kolony ruských tanků. Více jak rok jsem tedy hrál teoretického vojáka a debatoval na internetu s přáteli a lidmi, které jsem neznal, ale nakonec jsem se ztratil ve snaze dešifrovat rozporuplné informace pocházející z ruských, ukrajinských a západních médií.


Přišel jsem tedy do přední linie této nevyhlášené a často zapomínané války, abych zjistil, co se skutečně děje, a sdílel skutečné příběhy lidí z Donbasu. Nebudu předstírat, že jsem nezaujatý. Ale zaujetí, které mám nyní, je naprosto jiné, než s jakým jsem zde přijel. Viděl jsem odvahu a utrpení těchto lidí, a změnilo mě to. Zde je tedy první video, kde se pokusíme vám přiblížit skutečné příběhy o tom, co se děje zde v Donbasu.


STOP! Než budeme mluvit o válce, vraťme se na úplný začátek této krize. Nejprve musíme zjistit, jak to vše začalo. Lidé v Kyjevu, hlavním městě Ukrajiny, před dvěma lety (2013) začali masově protestovat proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče, který odložil podepsání ekonomické dohody mezi Ukrajinou a Evropskou Unií. Janukovyč tvrdil, že kompletní otevření ukrajinské ekonomiky evropským produktům by ublížilo místním výrobcům, protože by nemohli konkurovat levnějším a silně dotovaným evropským produktům. To by způsobilo bankrot výrobců, hromadné propouštění a výrazně by to ublížilo ekonomice.


Tu dohodu kompletně neopustil, ale odložil její podpis, aby lépe připravil ukrajinskou ekonomiku na novou skutečnost. Jelikož Janukovyč byl vnímán jako zkorumpovaný prezident s tendencí k bratříčkování, jeho političtí a obchodní oponenti využili odložení dohody, aby zmobilizovali Ukrajince do hnutí Euromajdan. Zatímco většina protestujících byla zpočátku pokojná, proti-Janukovyčovi oligarchové, kteří získali svoje jmění pomocí podvodných praktik a okrádáním občanů Ukrajiny, nyní sponzorovali hnutí pro svůj vlastní finanční zisk.


Také platili radikálním nacionalistům, aby bojovali s policií a tím pokojné protestující přitáhli do křížové palby. Krev byla prolita na obou stranách, mnoho lidí zemřelo, a policie a vláda, aby zachránili životy, ustoupila. Janukovyč, legitimní a ústavně a demokraticky zvolený prezident, byl svržen národním pučem, který byl sponzorován stejnými oligarchy, kteří ukrajinským občanům ukradli miliardy dolarů. Mimochodem noví vůdci po svržení Janukovyče také odložili podpis ekonomické dohody s EU, a to ze stejného důvodu – aby ekonomiku lépe připravili, tak jak chtěl Janukovyč. Dohoda byla jen záminkou k mobilizaci lidí, aby se dosáhlo politických a finančních cílů oligarchů. V podstatě, aby si přišli na více peněz.


Západní vlády samozřejmě chtěly, aby se ukrajinský trh otevřel pro jejich zboží, a dostat Ukrajinu do jejich sféry. Nezáleželo jim moc, jak to ublíží ukrajinské ekonomice. Aktivně podporovaly protivládní protesty, jak morálně návštěvou Kyjeva, tak i finančně – americké ministerstvo zahraničí přiznalo, že poslalo 5 miliard dolarů od daňových poplatníků na podporu protivládních elementů.


A americká náměstkyně ministra zahraničí, Viktorie Nulandová,
https://www.youtube.com/watch?v=bdygnTrrGVI


ve svém slavném vyjednávání ”do hajzlu s EU” mluví s americkým velvyslancem v Ukrajině
o tom, jací vůdci protestu budou mít jakou pozici v budoucí vládě. Teď si představte, že se tohle děje v USA nebo Evropě.
Kdy Rusko nebo Čína sponzorují proti-EU protesty v Řecku nebo Španělsku.
Nebo protivládní protesty v USA. Nebo kdyby ruské ministerstvo zahraničí aktivně darovalo peníze jedné politické straně,
navštěvovali jejich protesty a říkalo jim, kdo bude řídit jaké ministerstvo. Je to naprostý nesmysl, že?
Po národním puči v Kyjevě první čin nového „revolučního” parlamentu,
bylo zrušení zákonu, který dává jazyková práva rusky mluvícím.


Jelikož drtivá většina jihovýchodní Ukrajiny mluví rusky, začali proti tomu protestovat, a požadovali, aby revoluční centrální vláda respektovala jejich práva.
Také chtěli, aby se Ukrajina stala federací. Mnoho význačných světových zemí jsou federace,
kde lidé mají jak lokální tak i federální volby. Brazílie, Indie, Kanada, Německo a mnoho ostatních mají federální formu vlády.
Spojené státy měly po svém vzniku také federalistické a proti-federalistické strany. George Washington a také většina otců zakladatelů byli federalisté.


Ale ukrajinský prezident v Kyjevě jmenoval guvernéry ve všech regionech Ukrajiny, a místní lidé v regionech o tom nemohli nijak rozhodnout. Představte si, kdyby někdo ve Washingtonu jmenoval guvernéra Arizony nebo Massachusettsu? Jak by na to reagovali tamní lidé? Zejména, pokud by vláda ve Washingtonu byla aktivně nepříznivě nakloněná a neuctivá vůči lidem toho státu. Obama, co by jmenoval zarytého levicového liberála jako guvernéra Texasu, nebo George Bush před ním, co by jmenoval zarytého konzervativce v Kalifornii.


Nezačali by lidé protestovat proti tomuto porušení jejich práv? Samozřejmě, že začali! Nicméně navzdory tomu, že v jihovýchodní Ukrajině začaly stovky tisíc lidí poklidně protestovat a požadovat, aby se Ukrajina stala federací, a aby měli zaručená práva menšin, vláda v Kyjevě naprosto ignorovala jejich požadavky, a označila je za separatisty a později teroristy a odmítala s nimi mluvit.
https://otevrisvoumysl.cz/rusko-ukrajinska-valka-vysvetlena-skutecny-duvod-za-touto-valkou-1-cast/?fbclid=IwAR1SgKKtwxmAlu2tngFXy2cv7uVlnDsn7pDPiE-RqS9adi12GPPI0g5PFSU


Rusko-ukrajinská válka vysvětlena – skutečný důvod za touto válkou (1. část) https://rumble.com/vfwh7v-rusko-ukrajinsk-vlka-vysvtlena-skuten-dvod-za-touto-vlkou-1.-st.html Úvod do kontextu: Video je sice z konce roku 2015, ale podle mě slouží k dobrému pochopení toho, co se děje v souvislosti s Ukrajinou a Ruskem i dnes, kdy většina západních mainstreamových médií jednohlasně viní Rusko za konflikt na hranici s Ukrajinou. Jenže realita může být úplně jiná, jak ukazuje tohle video. Přepis: Vypravěč: "RuskonapadloUkrajinu". Tento slogan se minulé léto virálně rozšířil. Rozšířil se po sociálních sítích a moji ukrajinští a američtí přátelé si toho všimli. Západní média o tom také podávala zprávy. Ruská agrese a ruská invaze a ruská okupace východní ukrajinské oblasti Donbas je považovaná za fakt, i když o tom existují jen neověřené důkazy a velmi málo fotografických nebo video důkazů, a ty jsou také obvykle rozmazané. Což je velmi zvláštní, protože ukrajinský prezident Porošenko (nyní bývalý) tvrdil, že na východní Ukrajině je více jak 200 tisíc ruských vojáků a Ukrajina tvrdila, že hranici napadly velké kolony ruských tanků. Více jak rok jsem tedy hrál teoretického vojáka a debatoval na internetu s přáteli a lidmi, které jsem neznal, ale nakonec jsem se ztratil ve snaze dešifrovat rozporuplné informace pocházející z ruských, ukrajinských a západních médií. Přišel jsem tedy do přední linie této nevyhlášené a často zapomínané války, abych zjistil, co se skutečně děje, a sdílel skutečné příběhy lidí z Donbasu. Nebudu předstírat, že jsem nezaujatý. Ale zaujetí, které mám nyní, je naprosto jiné, než s jakým jsem zde přijel. Viděl jsem odvahu a utrpení těchto lidí, a změnilo mě to. Zde je tedy první video, kde se pokusíme vám přiblížit skutečné příběhy o tom, co se děje zde v Donbasu. STOP! Než budeme mluvit o válce, vraťme se na úplný začátek této krize. Nejprve musíme zjistit, jak to vše začalo. Lidé v Kyjevu, hlavním městě Ukrajiny, před dvěma lety (2013) začali masově protestovat proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče, který odložil podepsání ekonomické dohody mezi Ukrajinou a Evropskou Unií. Janukovyč tvrdil, že kompletní otevření ukrajinské ekonomiky evropským produktům by ublížilo místním výrobcům, protože by nemohli konkurovat levnějším a silně dotovaným evropským produktům. To by způsobilo bankrot výrobců, hromadné propouštění a výrazně by to ublížilo ekonomice. Tu dohodu kompletně neopustil, ale odložil její podpis, aby lépe připravil ukrajinskou ekonomiku na novou skutečnost. Jelikož Janukovyč byl vnímán jako zkorumpovaný prezident s tendencí k bratříčkování, jeho političtí a obchodní oponenti využili odložení dohody, aby zmobilizovali Ukrajince do hnutí Euromajdan. Zatímco většina protestujících byla zpočátku pokojná, proti-Janukovyčovi oligarchové, kteří získali svoje jmění pomocí podvodných praktik a okrádáním občanů Ukrajiny, nyní sponzorovali hnutí pro svůj vlastní finanční zisk. Také platili radikálním nacionalistům, aby bojovali s policií a tím pokojné protestující přitáhli do křížové palby. Krev byla prolita na obou stranách, mnoho lidí zemřelo, a policie a vláda, aby zachránili životy, ustoupila. Janukovyč, legitimní a ústavně a demokraticky zvolený prezident, byl svržen národním pučem, který byl sponzorován stejnými oligarchy, kteří ukrajinským občanům ukradli miliardy dolarů. Mimochodem noví vůdci po svržení Janukovyče také odložili podpis ekonomické dohody s EU, a to ze stejného důvodu – aby ekonomiku lépe připravili, tak jak chtěl Janukovyč. Dohoda byla jen záminkou k mobilizaci lidí, aby se dosáhlo politických a finančních cílů oligarchů. V podstatě, aby si přišli na více peněz. Západní vlády samozřejmě chtěly, aby se ukrajinský trh otevřel pro jejich zboží, a dostat Ukrajinu do jejich sféry. Nezáleželo jim moc, jak to ublíží ukrajinské ekonomice. Aktivně podporovaly protivládní protesty, jak morálně návštěvou Kyjeva, tak i finančně – americké ministerstvo zahraničí přiznalo, že poslalo 5 miliard dolarů od daňových poplatníků na podporu protivládních elementů. A americká náměstkyně ministra zahraničí, Viktorie Nulandová, https://www.youtube.com/watch?v=bdygnTrrGVI ve svém slavném vyjednávání ”do hajzlu s EU” mluví s americkým velvyslancem v Ukrajině o tom, jací vůdci protestu budou mít jakou pozici v budoucí vládě. Teď si představte, že se tohle děje v USA nebo Evropě. Kdy Rusko nebo Čína sponzorují proti-EU protesty v Řecku nebo Španělsku. Nebo protivládní protesty v USA. Nebo kdyby ruské ministerstvo zahraničí aktivně darovalo peníze jedné politické straně, navštěvovali jejich protesty a říkalo jim, kdo bude řídit jaké ministerstvo. Je to naprostý nesmysl, že? Po národním puči v Kyjevě první čin nového „revolučního” parlamentu, bylo zrušení zákonu, který dává jazyková práva rusky mluvícím. Jelikož drtivá většina jihovýchodní Ukrajiny mluví rusky, začali proti tomu protestovat, a požadovali, aby revoluční centrální vláda respektovala jejich práva. Také chtěli, aby se Ukrajina stala federací. Mnoho význačných světových zemí jsou federace, kde lidé mají jak lokální tak i federální volby. Brazílie, Indie, Kanada, Německo a mnoho ostatních mají federální formu vlády. Spojené státy měly po svém vzniku také federalistické a proti-federalistické strany. George Washington a také většina otců zakladatelů byli federalisté. Ale ukrajinský prezident v Kyjevě jmenoval guvernéry ve všech regionech Ukrajiny, a místní lidé v regionech o tom nemohli nijak rozhodnout. Představte si, kdyby někdo ve Washingtonu jmenoval guvernéra Arizony nebo Massachusettsu? Jak by na to reagovali tamní lidé? Zejména, pokud by vláda ve Washingtonu byla aktivně nepříznivě nakloněná a neuctivá vůči lidem toho státu. Obama, co by jmenoval zarytého levicového liberála jako guvernéra Texasu, nebo George Bush před ním, co by jmenoval zarytého konzervativce v Kalifornii. Nezačali by lidé protestovat proti tomuto porušení jejich práv? Samozřejmě, že začali! Nicméně navzdory tomu, že v jihovýchodní Ukrajině začaly stovky tisíc lidí poklidně protestovat a požadovat, aby se Ukrajina stala federací, a aby měli zaručená práva menšin, vláda v Kyjevě naprosto ignorovala jejich požadavky, a označila je za separatisty a později teroristy a odmítala s nimi mluvit. https://otevrisvoumysl.cz/rusko-ukrajinska-valka-vysvetlena-skutecny-duvod-za-touto-valkou-1-cast/?fbclid=IwAR1SgKKtwxmAlu2tngFXy2cv7uVlnDsn7pDPiE-RqS9adi12GPPI0g5PFSU

Dokončenie prepisu videa:


A když někteří protestující poklidně okupovali některé vládní budovy, tak jak dělali protestující během Euromajdanu v Kyjevě, nechávali lidi chodit každý den do práce a z práce, aniž by narušili pracovní proces, než aby se centrální vláda pokusila vyjednávat s federalisty, vyhlásila celou oblast Donbasu za teroristickou oblast a začala bombardovat města těžkou palbou, ničit místní infrastrukturu, zabila bezpočet starých lidí, žen a dětí. Jak počet obětí začal stoupat, a když ukrajinské síly se začaly ve městech chovat jako okupační síly, krást od místních, zneužívat občany, unášet a i popravovat lidi, kteří s režimem nesouhlasili, nebo jen unášeli lidi za výkupné, více a více lidí se začalo organizovat, aby se bránili. Lidé z východní průmyslové oblasti Donbasu vyhlásili Doněckou a Luhanskou republiku, kde práva a svobody lidí budou respektována.


Poté, co místní aktivisté vyhlásili republiky, obě republiky uspořádaly demokratické referenda s několika přítomnými západními pozorovateli, ve kterých místní v drtivé většině podpořili vznik nových politických entit. Ale stále ještě nevyhlásili nezávislost, a stále žádali Kyjev, aby vyjednali federalizaci země, kde regiony a lidé v daných regionech by měli zaručená práva. Ale Kyjev místo vyjednávání zareagoval posláním armády a národních praporů, které bez rozmyslu začaly bombardovat civilní oblasti. Místní lidé neměli na výběr, než se vyzbrojit a bránit svoji zem. A to jsou lidé, co dnes bojují v předních liniích. Místní občané. Lidé, kteří bývali horníci nebo úředníci, kteří bojují za svoji svobodu od vládního utlačování.


Bojují za svoji zem, svoje domovy a svoje rodiny. Ale západ a Ukrajina nadále tvrdí, že za tento konflikt může Rusko. Tak jsme dorazili sem do předních linií, do města Gorlovka neboli Horlivka, abychom zjistili, kdo jsou ti zdejší vojáci, za co bojují, a jestli místní lidé je podporují, nebo ne.


Muž z Donbasu: Žiji tady od dětství, od narození. Moji rodiče se tady narodili. Moje dítě se tady narodilo. Jsme tady, abychom bránili naši zem. Nechceme tuto válku, jen chceme svobodu.


Muž z Donbasu: Nikdy jsme neměli nic proti Ukrajině. Vždy jsme podporovali ukrajinský národní fotbalový tým a ostatní sporty. Chceme mluvit vlastním jazykem, jazykem našich předků. Našich předků, kteří bojovali proti nacistům společně s našimi spojenci – USA, Anglií, Francií.


Muž z Donbasu: Jsem z Horlivky. Rusko? Oni pomáhají… ale převážně jako morální podpora. Jsou tu také ruští dobrovolníci, ale máme dobrovolníky z celého světa. Z Anglie, Španělska, Brazílie a ostatních míst. Skvělí lidé… jsme za ně vděční. Bojujeme za naši zem a domov. Mohou klidně zůstat doma, ale rozhodli se nám přijít pomoct, protože bojujeme za pravdu. Bojujeme, abychom zachránili náš domov. Ukrajina se ho snaží zničit. Proto sem přichází dobrovolníci a bojují za pravdu.


Žena z Donbasu: Ano, jsem místní… z Horlivky. Moje máma měla obchody na hlavním trhu, byla podnikatelka. Chodila jsem na 65. školu a 15. školku. Tady není žádná ruská armáda. Všichni jsme místní. Někteří jsou z Doněcku, někteří z Horlivky, někteří z Makajevky, z Jenakijeva. Všichni jsme místní. Ne, nechci bojovat. Chci, aby tato válka skončila. Sama mám dvě děti. Byly tady, když bombardovali Horlivku. Moje čtyřleté dítě je zraněné. Je plné šrapnelů. My nešli do Kyjevu… oni přišli za námi. Proto jsme se vyzbrojili. Není hezké, když někdo vám blízký – váš bratr nebo sestra – je rozstřelen na kusy.


Žena z Donbasu: Podporujeme povstalce, protože na druhé (ukrajinské) straně je bezpráví a chaos. Lidé jsou znásilňováni. To víme ne z rádia, ale přímo od našich lidí, kteří žijí na druhé straně. Neviděli jsme tady žádné cizince, žádnou (ruskou) armádu nebo něco takového. Všichni bojovníci jsou místní. Všichni nás brání – všichni (povstalci) mají děti a ženy, proto bojují.


Vypravěč: Lidé z oblasti Donbas tedy bojují za svoje práva a svobody, ale co zbytek Ukrajiny? Co si ostatní myslí o této válce a lidech zde v Donbasu? „Májový gril” – to byl populární vtip o více jak 50 neozbrojených lidech, kteří za živa shořeli 2. května 2014.


Komentáře na internetu: „Ženy – tohle je ženský hmyz. Na škole jste neměli biologii?” „Do hajzlu s nimi! V Luhansku nejsou žádní lidé. Může je zachránit jen kobercové bombardování. 450 tisíc améb si zaslouží být zničeni. Jak je zabijeme, mějte na mysli, že tohle nejsou lidé.” „To nestačí. To nestačí. Měli bychom zabít víc těch zvířat! Zabijme 700!” „Musím vám Rusům poděkovat za jednu věc. Teď to chápu. Jsem fašista. A všichni z vás musí být zničeni jako rakovina. Jediná otázka je, co udělat s vašimi ženami a dětmi? Jen je rozsekat na kousky, nebo je nejprve upálit?” „Ta zvířata nikdy nebudou Ukrajinci a vždy budou bolavým místem na těle naší země. Musíme nadále bombardovat Doněcko a Luhansko, dokud všechna ta zvířata nezemřou! Tohle teritorium by mělo být vyčištěno od všech lidí. Začít od nuly bude snazší, než z těch zvířat udělat lidi. A 10 % skutečných Ukrajinců, kteří tam žijí? Ty bychom měli dostat k nám. Pokračujte v proti-teroristické válce.”


Vypravěč: Bohužel podobných komentářů jsou tisíce, což ukazuje toxickou úroveň neávisti v Ukrajině vůči Doněcké a Luhanské republice a lidem, kteří tam žijí. S takovou vražednou nenávistí není divu, že lidé v Donbasu se vyzbrojili a bojují zuby nehty za každý centimetr své země. Ale navzdory veškerému trápení, život v Donbasu pokračuje. Páry navazují vztahy a pořádají svatby. Rodí se nové děti, budoucnost, za kterou zdejší lidé bojují. Tohle vše probíhá navzdory tomu, že po neúspěšném pokusu si vojensky podrobit Donbas, Kyjev začal republiky ekonomicky blokovat. Prezident Porošenko před rokem podepsal zákon, který uvaluje totální blokádu Donbasu.


Ale tak jako starý Mosad nebo Leningrad za 2. sv. války se nepodrobil, když ho obléhali Římané nebo Hitler, ani lidé z Donbasu se nepodrobí. Doufáme, že tohle video vám pomohlo lépe pochopit, co se děje v jihovýchodní Ukrajině, proč tento konflikt začal a za co lidé z Donbasu bojují. Tohle nejsou nějací teroristé nebo ruská armáda. Jsou to jen tvrdě pracující, upřímní lidé, kteří se jen vyzbrojili jako poslední možnost, když vláda v Kyjevě opakovaně odmítla si vyslechnout jejich poklidné a legitimní požadavky.


Než aby se snažila najít kompromis a řešení, vypustila plnou sílu ukrajinské armády proti komunkoliv, kdo si dovolí nesouhlasit s Kyjevem. Děkuji za sledování. Pokusíme se vám tato videa přinášet pravidelně. Dejte nám prosím vědět, co přesně chcete, abychom natočili. A prosím, sdílejte tohle video s co nejvíce lidmi, protože jedině pokud lidé zjistí, co se skutečně děje v Donbasu, můžete pomoct zmírnit utrpení milionů lidí v této oblasti. A samozřejmě odebírejte kanál.


Překlad: David Formánek
Zdroj


Dokončenie prepisu videa: A když někteří protestující poklidně okupovali některé vládní budovy, tak jak dělali protestující během Euromajdanu v Kyjevě, nechávali lidi chodit každý den do práce a z práce, aniž by narušili pracovní proces, než aby se centrální vláda pokusila vyjednávat s federalisty, vyhlásila celou oblast Donbasu za teroristickou oblast a začala bombardovat města těžkou palbou, ničit místní infrastrukturu, zabila bezpočet starých lidí, žen a dětí. Jak počet obětí začal stoupat, a když ukrajinské síly se začaly ve městech chovat jako okupační síly, krást od místních, zneužívat občany, unášet a i popravovat lidi, kteří s režimem nesouhlasili, nebo jen unášeli lidi za výkupné, více a více lidí se začalo organizovat, aby se bránili. Lidé z východní průmyslové oblasti Donbasu vyhlásili Doněckou a Luhanskou republiku, kde práva a svobody lidí budou respektována. Poté, co místní aktivisté vyhlásili republiky, obě republiky uspořádaly demokratické referenda s několika přítomnými západními pozorovateli, ve kterých místní v drtivé většině podpořili vznik nových politických entit. Ale stále ještě nevyhlásili nezávislost, a stále žádali Kyjev, aby vyjednali federalizaci země, kde regiony a lidé v daných regionech by měli zaručená práva. Ale Kyjev místo vyjednávání zareagoval posláním armády a národních praporů, které bez rozmyslu začaly bombardovat civilní oblasti. Místní lidé neměli na výběr, než se vyzbrojit a bránit svoji zem. A to jsou lidé, co dnes bojují v předních liniích. Místní občané. Lidé, kteří bývali horníci nebo úředníci, kteří bojují za svoji svobodu od vládního utlačování. Bojují za svoji zem, svoje domovy a svoje rodiny. Ale západ a Ukrajina nadále tvrdí, že za tento konflikt může Rusko. Tak jsme dorazili sem do předních linií, do města Gorlovka neboli Horlivka, abychom zjistili, kdo jsou ti zdejší vojáci, za co bojují, a jestli místní lidé je podporují, nebo ne. Muž z Donbasu: Žiji tady od dětství, od narození. Moji rodiče se tady narodili. Moje dítě se tady narodilo. Jsme tady, abychom bránili naši zem. Nechceme tuto válku, jen chceme svobodu. Muž z Donbasu: Nikdy jsme neměli nic proti Ukrajině. Vždy jsme podporovali ukrajinský národní fotbalový tým a ostatní sporty. Chceme mluvit vlastním jazykem, jazykem našich předků. Našich předků, kteří bojovali proti nacistům společně s našimi spojenci – USA, Anglií, Francií. Muž z Donbasu: Jsem z Horlivky. Rusko? Oni pomáhají… ale převážně jako morální podpora. Jsou tu také ruští dobrovolníci, ale máme dobrovolníky z celého světa. Z Anglie, Španělska, Brazílie a ostatních míst. Skvělí lidé… jsme za ně vděční. Bojujeme za naši zem a domov. Mohou klidně zůstat doma, ale rozhodli se nám přijít pomoct, protože bojujeme za pravdu. Bojujeme, abychom zachránili náš domov. Ukrajina se ho snaží zničit. Proto sem přichází dobrovolníci a bojují za pravdu. Žena z Donbasu: Ano, jsem místní… z Horlivky. Moje máma měla obchody na hlavním trhu, byla podnikatelka. Chodila jsem na 65. školu a 15. školku. Tady není žádná ruská armáda. Všichni jsme místní. Někteří jsou z Doněcku, někteří z Horlivky, někteří z Makajevky, z Jenakijeva. Všichni jsme místní. Ne, nechci bojovat. Chci, aby tato válka skončila. Sama mám dvě děti. Byly tady, když bombardovali Horlivku. Moje čtyřleté dítě je zraněné. Je plné šrapnelů. My nešli do Kyjevu… oni přišli za námi. Proto jsme se vyzbrojili. Není hezké, když někdo vám blízký – váš bratr nebo sestra – je rozstřelen na kusy. Žena z Donbasu: Podporujeme povstalce, protože na druhé (ukrajinské) straně je bezpráví a chaos. Lidé jsou znásilňováni. To víme ne z rádia, ale přímo od našich lidí, kteří žijí na druhé straně. Neviděli jsme tady žádné cizince, žádnou (ruskou) armádu nebo něco takového. Všichni bojovníci jsou místní. Všichni nás brání – všichni (povstalci) mají děti a ženy, proto bojují. Vypravěč: Lidé z oblasti Donbas tedy bojují za svoje práva a svobody, ale co zbytek Ukrajiny? Co si ostatní myslí o této válce a lidech zde v Donbasu? „Májový gril” – to byl populární vtip o více jak 50 neozbrojených lidech, kteří za živa shořeli 2. května 2014. Komentáře na internetu: „Ženy – tohle je ženský hmyz. Na škole jste neměli biologii?” „Do hajzlu s nimi! V Luhansku nejsou žádní lidé. Může je zachránit jen kobercové bombardování. 450 tisíc améb si zaslouží být zničeni. Jak je zabijeme, mějte na mysli, že tohle nejsou lidé.” „To nestačí. To nestačí. Měli bychom zabít víc těch zvířat! Zabijme 700!” „Musím vám Rusům poděkovat za jednu věc. Teď to chápu. Jsem fašista. A všichni z vás musí být zničeni jako rakovina. Jediná otázka je, co udělat s vašimi ženami a dětmi? Jen je rozsekat na kousky, nebo je nejprve upálit?” „Ta zvířata nikdy nebudou Ukrajinci a vždy budou bolavým místem na těle naší země. Musíme nadále bombardovat Doněcko a Luhansko, dokud všechna ta zvířata nezemřou! Tohle teritorium by mělo být vyčištěno od všech lidí. Začít od nuly bude snazší, než z těch zvířat udělat lidi. A 10 % skutečných Ukrajinců, kteří tam žijí? Ty bychom měli dostat k nám. Pokračujte v proti-teroristické válce.” Vypravěč: Bohužel podobných komentářů jsou tisíce, což ukazuje toxickou úroveň neávisti v Ukrajině vůči Doněcké a Luhanské republice a lidem, kteří tam žijí. S takovou vražednou nenávistí není divu, že lidé v Donbasu se vyzbrojili a bojují zuby nehty za každý centimetr své země. Ale navzdory veškerému trápení, život v Donbasu pokračuje. Páry navazují vztahy a pořádají svatby. Rodí se nové děti, budoucnost, za kterou zdejší lidé bojují. Tohle vše probíhá navzdory tomu, že po neúspěšném pokusu si vojensky podrobit Donbas, Kyjev začal republiky ekonomicky blokovat. Prezident Porošenko před rokem podepsal zákon, který uvaluje totální blokádu Donbasu. Ale tak jako starý Mosad nebo Leningrad za 2. sv. války se nepodrobil, když ho obléhali Římané nebo Hitler, ani lidé z Donbasu se nepodrobí. Doufáme, že tohle video vám pomohlo lépe pochopit, co se děje v jihovýchodní Ukrajině, proč tento konflikt začal a za co lidé z Donbasu bojují. Tohle nejsou nějací teroristé nebo ruská armáda. Jsou to jen tvrdě pracující, upřímní lidé, kteří se jen vyzbrojili jako poslední možnost, když vláda v Kyjevě opakovaně odmítla si vyslechnout jejich poklidné a legitimní požadavky. Než aby se snažila najít kompromis a řešení, vypustila plnou sílu ukrajinské armády proti komunkoliv, kdo si dovolí nesouhlasit s Kyjevem. Děkuji za sledování. Pokusíme se vám tato videa přinášet pravidelně. Dejte nám prosím vědět, co přesně chcete, abychom natočili. A prosím, sdílejte tohle video s co nejvíce lidmi, protože jedině pokud lidé zjistí, co se skutečně děje v Donbasu, můžete pomoct zmírnit utrpení milionů lidí v této oblasti. A samozřejmě odebírejte kanál. Překlad: David Formánek [Zdroj](https://lnk.sk/bhzp "Zdroj")
632
1
2
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept