Zahraničná politika
Izrael a pásmo Gazy

Voľby v Izraeli opäť nemajú jasného víťaza, najviac hlasov získal Netanjahu


Pravicová strana Jednota (Likud) izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dosiahla v utorkových predčasných voľbách najlepší výsledok. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa agentúry AP však z prieskumov preferencií voličov vyplýva, že voľby v Izraeli opäť nemajú jasného víťaza.


Odhady troch hlavných izraelských televíznych staníc naznačujú, že ani Netanjahu a jeho náboženskí a nacionalistickí spojenci, ale ani rôznorodé spektrum Netanjahuových odporcov, nezískali parlamentnú väčšinu.


AP v tejto súvislosti predpovedá, že sa tým opäť vytvára pôda pre to, aby politická scéna v Izraeli zažila ďalšie týždne paralýzy. Objavil sa aj názor, že hrozia dokonca aj bezprecedentné piate parlamentné voľby.


Ak budú konečné výsledky v súlade s exit pollmi, oba tábory budú musieť rokovať s bývalým Netanjahuovým spojencom Naftalim Benetom, aby vďaka poslancom za jeho koalíciu Pravica (Jamina) niektorý z týchto blokov získal v 120-člennom Knesete väčšinu.


Benet sa síce hlási k Netanjahuovej tvrdej nacionalistickej ideológii, ale opakovane naznačil, že by bol otvorený spolupráci so svojimi politickými súpermi, ak by dostal šancu byť premiérom.


Podľa exit pollov zverejnených portálom The Times of Israel by blok strán podporujúcich Netanjahua mal získať 54 kresiel. Ak by súčasný premiér získal na svoju stranu Beneta, mal by jeho blok v parlamente väčšinu v podobe 61 poslancov. Tábor Netanjahuových odporcov má nateraz 59 kresiel.


Rola kľúčového hráča v povolebných rokovaniach sa pred voľbami pripisovala Islamskému hnutiu (Ra'am), ktoré zastupuje záujmy izraelských Arabov. Podľa predbežných výsledkov sa však táto strana do parlamentu nedostala.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/582107-izraelcania-idu-stvrtykrat-za-dva-roky-k-volebnym-urnam/


**Voľby v Izraeli opäť nemajú jasného víťaza, najviac hlasov získal Netanjahu** Pravicová strana Jednota (Likud) izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dosiahla v utorkových predčasných voľbách najlepší výsledok. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa agentúry AP však z prieskumov preferencií voličov vyplýva, že voľby v Izraeli opäť nemajú jasného víťaza. Odhady troch hlavných izraelských televíznych staníc naznačujú, že ani Netanjahu a jeho náboženskí a nacionalistickí spojenci, ale ani rôznorodé spektrum Netanjahuových odporcov, nezískali parlamentnú väčšinu. AP v tejto súvislosti predpovedá, že sa tým opäť vytvára pôda pre to, aby politická scéna v Izraeli zažila ďalšie týždne paralýzy. Objavil sa aj názor, že hrozia dokonca aj bezprecedentné piate parlamentné voľby. Ak budú konečné výsledky v súlade s exit pollmi, oba tábory budú musieť rokovať s bývalým Netanjahuovým spojencom Naftalim Benetom, aby vďaka poslancom za jeho koalíciu Pravica (Jamina) niektorý z týchto blokov získal v 120-člennom Knesete väčšinu. Benet sa síce hlási k Netanjahuovej tvrdej nacionalistickej ideológii, ale opakovane naznačil, že by bol otvorený spolupráci so svojimi politickými súpermi, ak by dostal šancu byť premiérom. Podľa exit pollov zverejnených portálom The Times of Israel by blok strán podporujúcich Netanjahua mal získať 54 kresiel. Ak by súčasný premiér získal na svoju stranu Beneta, mal by jeho blok v parlamente väčšinu v podobe 61 poslancov. Tábor Netanjahuových odporcov má nateraz 59 kresiel. Rola kľúčového hráča v povolebných rokovaniach sa pred voľbami pripisovala Islamskému hnutiu (Ra'am), ktoré zastupuje záujmy izraelských Arabov. Podľa predbežných výsledkov sa však táto strana do parlamentu nedostala. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/582107-izraelcania-idu-stvrtykrat-za-dva-roky-k-volebnym-urnam/

Juh Izraela zasiahla raketa z Gazy, oblasť predtým navštívil Netanjahu


Izraelská armáda v utorok informovala o ďalšom raketovom útoku, ktorý podnikli palestínski militanti z pásma Gazy. Vypálená raketa dopadla do oblasti na juhu Izraela, kam krátko pred tým zavítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informovala o tom agentúra AFP.


Hovorkyňa izraelskej armády potvrdila, že z pásma Gazy bol na izraelské územie vystrelený projektil, ktorý dopadol do neobývanej oblasti.


Podľa spravodajského portálu The Times of Israel hovorkyňa spresnila, že sirény signalizujúce poplach boli aktivované iba na otvorených priestranstvách, nie v obývaných zónach.


Netanjahu zavítal do oblasti Negevskej púšte v rámci obhliadky volebných miestností, keďže v Izraeli sa v utorok konajú predčasné voľby – už štvrté v poradí za posledné dva roky.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/582224-juh-izraela-zasiahla-raketa-z-gazy-oblast-predtym-navstivil-netanjahu/


**Juh Izraela zasiahla raketa z Gazy, oblasť predtým navštívil Netanjahu** Izraelská armáda v utorok informovala o ďalšom raketovom útoku, ktorý podnikli palestínski militanti z pásma Gazy. Vypálená raketa dopadla do oblasti na juhu Izraela, kam krátko pred tým zavítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informovala o tom agentúra AFP. Hovorkyňa izraelskej armády potvrdila, že z pásma Gazy bol na izraelské územie vystrelený projektil, ktorý dopadol do neobývanej oblasti. Podľa spravodajského portálu The Times of Israel hovorkyňa spresnila, že sirény signalizujúce poplach boli aktivované iba na otvorených priestranstvách, nie v obývaných zónach. Netanjahu zavítal do oblasti Negevskej púšte v rámci obhliadky volebných miestností, keďže v Izraeli sa v utorok konajú predčasné voľby – už štvrté v poradí za posledné dva roky. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/582224-juh-izraela-zasiahla-raketa-z-gazy-oblast-predtym-navstivil-netanjahu/

Izraelský prezident poveril Netanjahua zostavením novej vlády


Izraelský prezident Reuven Rivlin poveril v utorok premiéra Benjamina Netanjahua zostavením novej vlády. Stalo sa tak dva týždne po parlamentných voľbách, ktoré sa opäť skončili politickým patom. Informovala o tom agentúra AFP.


„Dospel som k rozhodnutiu na základe počtu odporúčaní (od zákonodarcov), ktoré naznačujú, že Benjamin Netanjahu má o niečo vyššiu šancu na zostavenie vlády,“ uviedol Rivlin. Zdôraznil však, že jeho rozhovory so zástupcami politických strán naznačili, že „žiadny kandidát nemá reálne šance“ na absolútnu parlamentnú väčšinu.


Parlamentné voľby z 23. marca boli už štvrtými v Izraeli za posledné dva roky. Jasnú parlamentnú väčšinu nezískal ani jeden z hlavných blokov: spojenci premiéra Netanjahua ani jeho odporcovia.


Rivlin len v pondelok odštartoval konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej koaličnej vlády. Ako prvú absolvoval prezident schôdzku s predstaviteľmi najsilnejšej strany Jednota (Likud) premiéra Benjamina Netanjahua.


V čase, keď Rivlin odštartoval konzultácie s predstaviteľmi Likudu, sa premiér Netanjahu musel zúčastniť na pojednávaní jeruzalemského súdu, pred ktorým prebieha proces týkajúci sa viacerých jeho korupčných káuz.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/583521-izraelsky-prezident-poveril-netanjahua-zostavenim-novej-vlady/


**Izraelský prezident poveril Netanjahua zostavením novej vlády** Izraelský prezident Reuven Rivlin poveril v utorok premiéra Benjamina Netanjahua zostavením novej vlády. Stalo sa tak dva týždne po parlamentných voľbách, ktoré sa opäť skončili politickým patom. Informovala o tom agentúra AFP. „Dospel som k rozhodnutiu na základe počtu odporúčaní (od zákonodarcov), ktoré naznačujú, že Benjamin Netanjahu má o niečo vyššiu šancu na zostavenie vlády,“ uviedol Rivlin. Zdôraznil však, že jeho rozhovory so zástupcami politických strán naznačili, že „žiadny kandidát nemá reálne šance“ na absolútnu parlamentnú väčšinu. Parlamentné voľby z 23. marca boli už štvrtými v Izraeli za posledné dva roky. Jasnú parlamentnú väčšinu nezískal ani jeden z hlavných blokov: spojenci premiéra Netanjahua ani jeho odporcovia. Rivlin len v pondelok odštartoval konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej koaličnej vlády. Ako prvú absolvoval prezident schôdzku s predstaviteľmi najsilnejšej strany Jednota (Likud) premiéra Benjamina Netanjahua. V čase, keď Rivlin odštartoval konzultácie s predstaviteľmi Likudu, sa premiér Netanjahu musel zúčastniť na pojednávaní jeruzalemského súdu, pred ktorým prebieha proces týkajúci sa viacerých jeho korupčných káuz. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/583521-izraelsky-prezident-poveril-netanjahua-zostavenim-novej-vlady/

Izrael odmietol spolupracovať s haagskym súdom


Krajina tiež neuznáva svoju jurisdikciu na začatie vyšetrovania situácie v Palestíne, uviedol vo vyhlásení predseda vlády Benjamin Netanjahu.
Izrael nebude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu a nebude akceptovať svoju jurisdikciu na začatie vyšetrovania situácie v Palestíne. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok zverejnil Úrad izraelského predsedu vlády Benjamin Netanjahu.


"Predseda vlády nedávno diskutoval o politike Izraela týkajúcej sa oznámenia ICC o vyšetrovaní. Bolo rozhodnuté, že s ICC nebudeme spolupracovať, ale nenecháme rozhodnutie súdu [o začatí vyšetrovania] nezodpovedané, čo naznačuje, že ICC nemá jurisdikciu [ vyšetriť situáciu v Palestíne], “uvádza sa vo vyhlásení.


„V liste [ICC] sa uvádza, že Izrael nielenže úplne odmieta obvinenia z vojnových zločinov, ale tiež opätovne potvrdzuje svoje jednoznačné stanovisko, že súd v Haagu nemá oprávnenie začať vyšetrovanie proti Izraelu,“ dodal úrad. Podľa rozhlasu Kahn má tento list ICC zaslať židovský veľvyslanec v Holandsku pred uplynutím piatku.


Začiatkom marca 2021 prokuratúra ICC oznámila začatie vyšetrovania situácie v Palestíne. Podľa prokurátora Fatou Bensoudy „sa vyšetrovanie bude týkať zločinov spadajúcich do jurisdikcie ICC, ktoré boli spáchané od 13. júna 2014“. V máji 2018 zaslala Palestína odvolanie na prokuratúru ICC so žiadosťou o prešetrenie situácie. Dokument obsahoval žiadosť o vyšetrovanie trestných činov patriacich do jurisdikcie súdu na palestínskych územiach od 13. júna 2014.


V decembri 2019 prokuratúra dokončila predbežnú štúdiu situácie a dospela k záveru, že spĺňa všetky kritériá Rímskeho štatútu na začatie úplného vyšetrovania akcií Izraela. Vo februári 2021 predsúdna komora ICC dospela k záveru, že súdna právomoc tohto prípadu sa rozširuje na územia okupované Izraelom od roku 1967, konkrétne na pásmo Gazy a na západný breh rieky Jordán vrátane východného Jeruzalema.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11101879


**Izrael odmietol spolupracovať s haagskym súdom** Krajina tiež neuznáva svoju jurisdikciu na začatie vyšetrovania situácie v Palestíne, uviedol vo vyhlásení predseda vlády Benjamin Netanjahu. Izrael nebude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu a nebude akceptovať svoju jurisdikciu na začatie vyšetrovania situácie v Palestíne. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok zverejnil Úrad izraelského predsedu vlády Benjamin Netanjahu. "Predseda vlády nedávno diskutoval o politike Izraela týkajúcej sa oznámenia ICC o vyšetrovaní. Bolo rozhodnuté, že s ICC nebudeme spolupracovať, ale nenecháme rozhodnutie súdu [o začatí vyšetrovania] nezodpovedané, čo naznačuje, že ICC nemá jurisdikciu [ vyšetriť situáciu v Palestíne], “uvádza sa vo vyhlásení. „V liste [ICC] sa uvádza, že Izrael nielenže úplne odmieta obvinenia z vojnových zločinov, ale tiež opätovne potvrdzuje svoje jednoznačné stanovisko, že súd v Haagu nemá oprávnenie začať vyšetrovanie proti Izraelu,“ dodal úrad. Podľa rozhlasu Kahn má tento list ICC zaslať židovský veľvyslanec v Holandsku pred uplynutím piatku. Začiatkom marca 2021 prokuratúra ICC oznámila začatie vyšetrovania situácie v Palestíne. Podľa prokurátora Fatou Bensoudy „sa vyšetrovanie bude týkať zločinov spadajúcich do jurisdikcie ICC, ktoré boli spáchané od 13. júna 2014“. V máji 2018 zaslala Palestína odvolanie na prokuratúru ICC so žiadosťou o prešetrenie situácie. Dokument obsahoval žiadosť o vyšetrovanie trestných činov patriacich do jurisdikcie súdu na palestínskych územiach od 13. júna 2014. V decembri 2019 prokuratúra dokončila predbežnú štúdiu situácie a dospela k záveru, že spĺňa všetky kritériá Rímskeho štatútu na začatie úplného vyšetrovania akcií Izraela. Vo februári 2021 predsúdna komora ICC dospela k záveru, že súdna právomoc tohto prípadu sa rozširuje na územia okupované Izraelom od roku 1967, konkrétne na pásmo Gazy a na západný breh rieky Jordán vrátane východného Jeruzalema. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11101879
341
3
1
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept